Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane 2- culoare bord schimbata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
semit
Va salut, am asistat azi la schimbarea culorii ceasurilor de bord ale colegului nostru TAZ..cateva poze... urmeaza intreg bordul in culoare albastra smile.gif

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

in realitate acel albastru este putin mai inchis wink.gif
pablo
Imi place.
O descriere cum se face se poate?
casper
esti nebun .... vreau si io, vreau si io, cat a costat. marfa imi place.
ce-s alea sun cas ?
da indicatoarele de benzina si apa nu se poate ?
semit
@pablo descrierea e in poze nu crezi? smile.gif
pablo
Pai nu ajunge sa pun poza pe bordul meu ca sa devina albastru in loc de rosu tongue.gif
Baniuesc ca se schimba un bec (doua) ... stiu ca e o descriere undeva cum se desface pe acolo.
Cum de ramin unele parti din indicatoare tot in culoarea rosie?
MeganeCC
In curand cred ca o sa mi le schimb si eu, dar cu unele de culoare alba (gen laguna 2)
Tazmania
Ce fotogenic sunt... tongue.gif
semit Merci de poze, au iesit super dar recunoaste k te-a ajutat si personaju principal laugh.gif
Se schimba mai mult de "un bec, doua" de fapt sun leduri si in total sunt mai mult de 25 (inclusiv cele din consola centrala)
Cele de apa, benzina, presiune roti, clima, radio urmeaza la urmatoare sedinta
casper sub casetofon sunt doua ceasuri unul pentru presiunea in turbo (inca nu e legat) si celalalt pentru voltaj

Dupa ce o sa fie terminat tot bordul o sa urmeze alte poze biggrin.gif
casper
poate le termini si tu pana vineri si vii la intalnire sa ne benoclam si noi la ...
Racky
Asa ceva nu se poate face si la Clio Symbol biggrin.gif ? e super ce a facut TAZ...si un pret asa..sa avem idee tongue.gif
Tazmania
Si eu sper sa fie gata vineri seara
Ce intalnire? unde? la ce ora?
Pretul e in functie de numarul ledurilor... biggrin.gif
Pretul final o sa fie in jur de 250 RON
casper
cum nu stii ? parcul carol ora 22.00 - vezi la cafenea / pe cand o intalnire.
sebi
@tazmania: vreau si eu!!!!! dar parca tot alb gen laguna 2 as prefera, tot vreau (ceasuri, radiocd, clima, display etc) poti sa-mi zici cum, unde etc
Solon
Super tare!
Si alea de la clima,cand le schimba sau nu se poate?
FIPU
Am schimbat si eu becurile din bord in albastru.
Cea mai simpla solutie este sa-i desfaci bordul (iti trebuie niste imbusuri stea), sa-i scotii cu grija acele si sa ajungi la placa de baza pe care sunt ledurile. Ca sa nu te complici, mergi la un centru de reparat telefoane mobile ca sa-ti lipeasca ledurile - la ei vei gasi si leduri de care vrei.
ATENTIE - unele leduri (ele fiind diode) trebuie puse in serie ca altfel nu merg. Dupa ce ati lipit ledurile, faceti un test sa vedeti daca se aprind toate. Si la afisaj se pot schimba ledurile sa-l faci in ce culoare vrei.

POZELE le gasiti pe situ meu www.rally.zoom.ro

Ledurile se pot schimba la orice tip de RENAULT - eu am Megane I si mai am un preten cu Clio Symbol (de la el am invatat).

E misto ca poti sa-i dai ce culoare vrei.

Daca stiti sa ma invatati cum sa schimb si restul becuilor de pe consola, v-as multumi.

@TAZ INTREBARE - de unde ai luat ceasul pentru presiune in turbo, si cat ai dat pe el?
Toto - BOD
QUOTE(Racky @ Mar 5 2006, 06:39 PM)
Asa ceva nu se poate face si la Clio Symbol biggrin.gif ? e super ce a facut TAZ...si un pret asa..sa avem idee tongue.gif
*



Se face si pe symbol. O sa pun eu in viitor ca vreau sa-mi fac tot bordul alb. Pentru cadranele de viteza si turatie ai nevoie de 2 leduri pentru fiecare... pentru benzina si temperatura ai nevoie de un led la fiecare, pentru afisajul kilometrilor parcursi ai nevoie de 4 leduri. La afisajul de pe consola si clima nu am idee cate leduri sunt... dar o sa vin cu detalii dupa ce le schimb!

Arata bine ledurile albastre! As vrea sa stiu si eu cat a costat un led ca acesta.
FIPU
Costa cam 5 RON/led dar cu tot cu lipit. Cam atat am dat eu pe ele la un centru de reparatii telefoane.
m3ryro
semit ce ceasuri ai sub clima acolo cele 2 poti pune o poza mai aproape si ce sistem de sunet ai ... afiseajul central mai e ok functioneaza ... se pot schimba ledurile si acolo?


See ya !
alx
incercati aici. userul soran sau dsign pe daciaclub.
sandman_
interesanta manevra, insa eu as prefera un verde. Asa am avut pe Polo si era foarte odihnitor
eminescu0
bai sunteti asa entuziasmati unii de parca n-ati mai vazut asa ceva niciodata! rasfoiti fratilor forumul si veti gasi destule detalii laugh.gif
normal ca se poate si pe clio, se poate pe orice masina vrei tu, si in mai multe culori (alb, galben, rosu, verde). daca vrei poti sa improzivezi si un curcubeu, o mica discoteca mobila laugh.gif !
Se poate schimba culoarea in intreg bordul, inclusiv radioCD, tot! Taz a spus ca treaba nu e inca terminata la el.
pretul depinde normal de numarul de leduri! m3ryro citeste mai atent! masina nu-i a lui semit, ci a lui Taz

Detalii aici !
Matei
foarte frumos. dar seama prea mult cu Golf 5 GTI interiorul cu rosu si albastru !
@Tazmania : ce vesiune de Megane ai ? baga si tu in semnatura ca sa stim si noi, nu de alta dar m-ai facut curios pt ca ai altfel turometrul ! la mine e pana la 7000rpm.
banuiesc ca a ta e diesel, nuh ?
Tazmania
FIPU Ambele ceasuri le-am luat de la DimSport si au fost in jur de 100 de euro ambele. Daca le vrei ti le dau pe amandoua cu 200 RON (ceasu de presiune nu a fost legat decat la baterie pt ca abia acu mi-a expirat garantia).
m3ryro Cum zicea si FIPU, masina e a mea, cu SEMIT m-am intalnit acolo si el a facut pozele.
QUOTE
ce sistem de sunet ai
nu stiu la ce te referi!? La tot ce am schimbat?

m3ryro
ce player ai , daca displayul central mai este functional ... si boxe daca ai schimbat ... astept modele si preturi ... wink.gif


see ya !
FIPU
TAZ sunt interesat de ceasurile alea, vezi ca ti-am dat PM.
patrick
semit zi-mi te rog nu se poate modifica si culoarea lcdului si a climei? eu as vrea peste tot albastru sa nu mai fie nicaieri culoarea portocalie..ca imi displace total.. si asa cu casetofon ca al tau unde as putea gasi?
eminescu0
de ce nu citesti cu atentie topicul ? sunt link-uri mai sus !
sylvester
taz,cum stai cu greierashii?? ph34r.gif
xymzar
Electricienii de la service nu sunt capabili sa faca schimbarea led-urilo?
Castiga bani si nu afecteaza nici garantia!
semit
nu stiu si nici nu se baga garantat 100% nici nu au auzit de asa ceva... wink.gif
Tazmania
sylvester
In ultimul timp cam rau... a inceput sa zdrangane toata masina foarte rau... trebuie neaparat sa desfac polita din spate si sa vad ce-i fac, daca stie cineva cum se desface sa-mi spuna si mie

xymzar
Electricienii de la reno nu au mai vazut asa ceva wink.gif
Face
Rugaminte: imi poate spune cineva ce tip de led este la Clio II ?? Multumesc anticipat ..
Liviu
Azi, dupa 4 ore de munca in stil chinezesc, am reusit sa obtin un rezultat partial (dar aproape de final) cu bordul meu ...

Am muncit singur singurel, nu m-a ajutat nimeni .. poate ca daca mai aveam un ajutor, treaba era gata in cca 3 ore.

Mai trebuie facute urmatoarele:
- Marit curentul prin LED-urile afisorului RCD-ului caci lumineaza o idee mai slab decat cele de la afisorul de la clima (o rezolv diseara);
- Schimbat LED-uri la RCD si la butonul START/STOP cat si la cel de blocat usile;
- Schimbat difuzorul de lumina de la computerul de bord cu unul cu o tenta putin albastruie (ca sa arate aproape ca afisoarele de pe mijlocul consolei);

Dar, iata ce a iesit pana acum:
[attachmentid=28403][attachmentid=28404][attachmentid=28406][attachmentid=28408]
Liviu
Gata ... s-a rezolvat problema stralucirii displayului superior.
[attachmentid=28441][attachmentid=28442][attachmentid=28443]
claus
foarte frumos, liviu.. eu, lenes din fire.. nici pana acum nu am poze cu bordul biggrin.gif
Liviu
Am uitat sa mentionez un lucru foarte important: Am folosit NUMAI LED-uri ALBE. Se pare insa ca display-urile de pe consola sunt albastru nativ smile.gif ...
LCD-ul de la computerul de bord e gri-nativ .
patrick
Care a mai schimbat ceva la bordul Megane-ului sau .. sa puna niste poze pe aici.. sa vad si eu.. semit poti pune niste poze cu bordul tau final albastru.. la urmatoarea sedinta.. am inteles vineri ora 10 vin si eu...
semit
bord albastru au Taz, Sebi si Claus... eu m-am razgandit.. astept ceva mai "fioros".. adica, cadrane albe..
hellcat
@liviu: foarte buna separatia albastru/alb si intensitate uniforma. Imi place.
Ti-a ramas radioCD-ul... smile.gif
Liviu
Gata si cu consola centrala smile.gif .. in sfarsit !

Iata ce am reusit sa rezolv seara asta (2 ore de munca) :

O poza miscata si defocalizata putin cu tot bordul (sorry, nu mi-am dat seama pe moment ca a iesit asa smile.gif):
[attachmentid=30991]

Si una cu detaliu pe consola centrala:
[attachmentid=30990]

Am lasat intentionat ledurile portocalii la ce tine strict de CD (adica fanta de incarcare si butonul de eject) smile.gif.
Fratzica
Ooooooo, bravo Liviu, arata suuper. Bine ca ai schimbat si ledurile la cd-player.

Arata extraordinar! Felicitari.

P.S. Poti schimba si culoarea acelor in albastru sau alb? biggrin.gif
Liviu
Multumesc de aprecieri smile.gif.

Culoarea acelor in principiu s-ar putea schimba .. problema este insa ca acele sunt din plastic rosu si daca s-ar pune led-uri de alta culoare atunci ziua s-ar vedea rosii iar noaptea de culoarea noua (in cazul in care noile led-uri sunt suficient de puternice ca sa estompeze rosul nativ al acelor). Pe scurt, e mai bine cu ele rosii smile.gif.
Fratzica
Multumesc pentru explicatii! Felicitari inca o data biggrin.gif
A l e x
QUOTE(sandman_ @ 6 Mar 2006, 17:56)
interesanta manevra, insa eu as prefera un verde. Asa am avut pe Polo si era foarte odihnitor
*



Tu vorbesti serios ? Mie Skoda mi se pare penibila cu lumina verde in interior, arata ca un Cielo obosit... Gusturile nu se discuta, stiu, dar se comenteaza smile.gif

QUOTE(Liviu @ 2 Jun 2006, 21:42)
Gata ... s-a rezolvat problema stralucirii displayului superior.
[attachmentid=28441][attachmentid=28442][attachmentid=28443]
*



Bravo frate, arata dement... Doua probleme, ori mi se pare mie, ori consola centrala nu e uniform luminata ? Arata ca un ceas electronic ieftin, no offense...

Si a doua problema, asculti radio Deea, yuck tongue.gif
Liviu
E din cauza aparatului (timp de expunere, iso, etc). Plus ca atunci inca nu era gata consola.
Uite aici cum se vede in realitate : http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=30990
A l e x
Pardon, cand am spus consola centrala ma refeream la cea din bord, aia cu consumul, etc..., nu cea cu radio-ul.. Greseala mea, scuze, aia din bord nu e uniforma.
Liviu
E foarte uniforma si aia smile.gif ... nu am o poza updatata smile.gif
A l e x
Atunci e bine. Dar problema cu radio Deea cum o rezolvam ? biggrin.gif
Liviu
Uite ca am facut o poza noua (cu bordul complet) .. si am rezolvat si chestia cu Radio Deea smile.gif

[attachmentid=31223]
A l e x
Hehe, asa da.

Acum serios vorbind, arata misto, si mai deosebit asa.. Singurul lucru pe care l-as avea impotriva unei asemenea chestii e frica de alti greierasi, ca si asa am destui prin portiere.. Se aude ceva pe la tine pe unde ai desfacut ?
Liviu
Tinand cont ca desfacerea elementelor ce implica schimbarea led-urilor inseamna sa desfaci cateva suruburi si cateva clipsuri elastice, nu prea ai sanse sa introduci greierasi.

Pot spune ca prin desfacerea catorva elemente din plastic si montarea lor "cu simt de raspundere" chiar am ucis un greire din bord smile.gif.

Sa stii ca desi pare ca demontezi tot bordul, de fapt se scot niste capace superficiale .. bordul ramane la locul lui smile.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.