Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: GEAMURI SI PARBRIZ cu tenta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
tino
La mine geamurile laterale aut tenta verde iar parbrizul nu ...de ce oare?
Tocmai am vazut un SCENIC si un ESPACE noi care aveau la fel .
eminescu0
la fel cum? cu sau fara tenta?
explicatia poate fi foarte simpla, parbrizul e cat mai transparent posibil si fara tenta pentru o vizibilitate foarte buna!
ia spune-mi, te-ar tenta o folie fumurie pe parbriz ?
tino
revin cu corectura

MEGANELE meu are geamurile laterale cu tenta verde iar parbrizul nu. Prima data m-am gandit ca a fost schimbat parbrizul si au gresit, dar astazi am vazut SCENIC si ESPACE care au exact ca a mea.

Dar am vazut si MEGANE cu toate geamurile inclusiv parbriz tenta verde.

E sau nu atermic asta care il am eu ?
MeganeCC
Parbrizul atermic cred ca este cel care se vede cu o tenta mov din departare!!
tino
pai daca al meu nu e atermic de ce sa nu fi pus la fel ca si la alte MEGANE care au toate geamurile la fel cu tenta verde ?
masina mea prima inmatriculare o are in ianuarie 2004 dar ca fabricatie o fi din 2003 banuiesc.....poate asa se faceau atunci...dar cele care se fac acum au toate geamurile + parbiz cu tenta verde
coocky
pe megane din 2003-2004 AC cu actionare electrica venea la pachet cu parbriz atermic, deci ar trebui sa fie "mov"
tino
ok ...m-am lamurit...inseamna ca e atermic si are intr-adevar o tenta de mov.....dar m-a surprins ca e diferit de cele laterale care au tenta verde

se poate inchide acest topic
Lao
Dar care e faza cu parbrizul atermic? La ce e bun (în practică) ?
coocky
din cate stiu eu, dara a avea pretentia ca tiu prea multe:
ar trebui sa filtreze mai bine razele solare si sa nu permita incalzirea excesiva... se spune ca ar ajuta "clima" sa determine mai corect temperatura interioara, existand si un senzor pentru intensitatea acestora...

practic cred ca ajuta la a micsora diferenta dintre temperatura reala si "feels like".
Stiu ca de la un moment dat pe la mijlocul lui 2004 era vorba ca este scos de pe versiunile vandute in .RO
pablo
Parbriz atermic se pune daca masina e dotata cu clima (aer conditionat automat la Renault).Altfel da peste cap senzorul din interiorul habitaclului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.