Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Parcari subterane in Bucuresti de 328 mil euro
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
BOG
Lucrarile pentru amenajarea parkingurilor vor incepe in primavara acestui an, simultan, in 22 de locații: Piata Obor (1.922 de locuri de parcare), Piata Sudului (964 de locuri), Edgar Quinet (346 de locuri), Sala Palatului (951 de locuri), Ateneul Roman (1.637 de locuri), Piata Amzei (108 locuri), Piata Presei Libere (1.466 de locuri), Piata Domenii (82 de locuri), Piața Walter Maracineanu (281 de locuri), Piata Muncii (843 de locuri), Piata Dorobantilor (186 de locuri), Parcul Herastrau - pavilionul H (468 de locuri), Esplanada Gara Baneasa (140 de locuri), Piata Alba Iulia (710 locuri), Soseaua Ștefan cel Mare - Bloc "Perla" (270 de locuri), Restaurant "Pescarus" (139 de locuri), Bd Magheru - magazinul "Eva" (96 de locuri), Piața Charles de Gaulle (802 locuri), Parcul Circului (doua locații - 586 locuri în total), Piata Universitatii (208 locuri) si Gara de Nord (1.720 de locuri). Parkingurile de la Ateneu si de la Gara de Nord, vor fi construite pe trei nivele și vor avea multiple cai de acces in subteran.
EL_BGD
ioi....ce bine ! biggrin.gif
Solon
M-a omorat cu parcarile alea de la Perla si cu parcul Circului.si asa abia se merge pe acolo,sa te tii dupa aia.
cmandrei
Defapt: Primaria Capitalei afla maine (23.02.06) solutiile tehnice pentru executia celor 22 de parcaje subterane pe care intentioneaza sa le inceapa anul acesta in oras. Conform declaratiilor viceprimarului Razvan Murgeanu, toate parcarile se vor construi prin parteneriate public-private, in zone aglomerate din oras.

Amplasament Niveluri Locuri Costuri/Euro
Piata Obor 2 1922 34 mil.
Piata Sudului 2 964 21,9 mil.
Str. Edgar Quinet 3 346 15,6 mil.
Piata Salii Palatului 3 951 18,5 mil.
Piata Revolutiei-Ateneu 3 1637 40,1 mil.
Piata Amzei 2 108 12,4 mil.
Piata Presei Libere 2 1466 22,6 mil.
Piata Domenii 2 82 6 mil.
Piata Walter Maracineanu 2 281 6,8 mil.
Piata Hurmuzachi 3 843 17,7 mil.
Piata Dorobantilor 2 186 13,3 mil.
Parcul Herastrau (Pavilion H) 2 468 11,2 mil.
Gara Baneasa 2 140 4,7 mil.
Piata Alba Iulia 2 710 15,7 mil.
Sos. Stefan Cel Mare (Bloc Perla) 2 270 8,7 mil.
Restaurant Pescarus 2 139 5,7 mil.
Bd. Magheru (Eva) 2 96 5,5 mil.
Piata Charles de Gaulle 2 802 21,5 mil.
Sos. Stefan Cel Mare (Aleea Circului) 2 296 8,7 mil.
Sos. Barbu Vacarescu 2 290 8,1 mil.
Piata Universitatii 2 208 7,8 mil.
Piata Garii de Nord 3

Asa ca sa speram ca incep lucrarile ...
Doctoru'
Piata Muncii??? poti specifica unde o vor face .........(stau in zona si sunt interesat),dar nu vad unde ar reusi sa o faca fiindca pe acolo totusi trece un metrou smile.gif
eminescu0
pe sub metrou! si la obor e la fel: metrou si pasaj rutier, si mai fac si parcaj pe 2 nivele. oricum aici deja exista unul asa ca probabil in extind pe-asta. e de-o parte si de alta a metroului si, eventual, pe dedesubt.
auzi ca fac si centre comerciale! mai sa fie! te pomenesti ca s-au inspirat din Boston unde sunt si 5 nivele in subteran (nu doar de parcaj)
MeganeCC
Pana cand se vor construi parcarile respective, Bucurestiul iar va deveni un imens santier, iarasi trafic ingrozitor, praf, zgomot, nervi, etc.
Odata si odata tot o sa trebuiasca sa se ia o masura referitoare la locurile de parcare si la traficul infernal!
Dar din cate vad eu, in centru tot o sa fie la fel de problematica situatia (magheru doar 96 locuri).
rttt_gia
Era si timpul smile.gif . Va dati seama ca o sa existe in continuare ROMANI care mai bine isi lasa masina 10 minute pe avarii pe langa trotuar, respectiv pe carosabil mad.gif
_182_

pai tocmai, pt romani sunt cam scumpe parcarile astea...

eu parchez la Dali numai cand nu mai am alta solutie (oricum nu o lasam in nesimtire unde incurca traficu sau pietonii, ci numai unde este ok)
eminescu0
se vorbea pe alt topic de modificarile de suprafata care urmeaza sa demareze in tot Bucurestiul si ne plangeam toti ca o sa fie haos general! acum se mai adauga si lucrarile la parcaje (desi ei sustin ca lucrarile nu vor incurca traficul ...). toate adunate cu aglomeratia si nebunia deja existente ... sa te tii !
dar intr-adevar este nevoie de ele si bine-ar fi sa le faca asa cum se lauda! insa chiar si-asa, ma intreb cati le vor folosi pentru ca sunt scumpe! la obor costa 80e / luna un loc de parcare asigurat. apoi intervine comoditatea multora care vor prefera tot trotuarul din fata blocului decat s-o lase la 500m distanta. ca sa nu mai vorbim despre cei care se opresc 5-10 minute la un magazin care sigur nu se vor complica cu parcare in subteran.
sunt curios totusi cum va iesi intr-un final si cat de mult se vor aerisi strazile... vor aerisi poate marile intersectii dar la sfarsitul zilei cand te duci acasa tot n-o sa ai loc de parcare.
JADRRO
Proiectele sunt binevenite sa vedem si la practica cum stam...
Chiar era nevoie de niste parcari intr-o capitala " europeana" ... , partea de infrastructura nu prea a interesat pe prea multi pana acum...
RoVal1972
Pai exemple aveti chiar acum. Strada de acces spre parcarea de la Unirii este full de masini parcate si pe-o parte si pe alta.
Daca dupa ce vor aparea parcarile, vor aplica amenzi tuturor care parcheaza ilegal in zonele adiacente, atunci se va rezolva si acest prost obicei.
EL_BGD
eu as zice ca in unele zone unde sunt multe centre comerciale/de afaceri aceste parcari o sa se faca simtite....
ma gandesc la masinile de firma care probabil ca-si vor muta locul din strada in parcari, unde vor "innopta".
o parere.... smile.gif
Solon
Nasol e ca romanu tot o sa-si parcheze masina pe o strada ingusta si super circulata si o sa blocheze o banda chiar daca are ditai parcarea la o distanta mai mica sau mai mare de locul unde are treaba sau unde locuieste.
rttt_gia
Putin offtopic: mereu ma atac cand trec pe langa Connex pe la 16-17, E PLINA ZONA... cum naiba le-au dat aprobare sa faca ditamai sediul si sa nu faca macar un loc de parcare pentru clienti? mad.gif
RoVal1972
Pai e simplu... Parcare au, dar nu e suficient de mare. La fel si la Orange in Pta Victoriei. Gandeste-te cati aangajati lucreaza acolo si cam cati au masini.
Solon
QUOTE(rttt_gia @ Feb 24 2006, 12:40 AM)
Putin offtopic: mereu ma atac cand trec pe langa Connex pe la 16-17, E PLINA ZONA... cum naiba le-au dat aprobare sa faca ditamai sediul si sa nu faca macar un loc de parcare pentru clienti?  mad.gif
*


Zici de nenorocirea aia de la Apaca?
rttt_gia
Da solon, de zona aia vb...

@roval1972: cum sa faci parcare DOAR pentru angajati cand prestezi servicii pt clienti, vin sute de masini zilnic acolo.. nu mai pun la socoteala cateva zeci de masini (ale angajatilor) care parcheaza pe trotuare p-acolo.
RoVal1972
Nu stiu "tata", dar intr-o cladire in care iti lucreaza peste 500 de oameni, cate parcari subterane sa faci ??? Nici eu nu's de acord, dar iti dai seama ca ar costa ?
Matei
pai totusi e bataie de joc daca te duci si stai doua ore in unirii ca sa iti iei o pereche de pantofi sa dai 60.000.
si gandeste-te ca daca lucrezi in zona opt ore pe zi o sa platesti :
30000 x 8 x 21 = 5040000. ar fi rezonabil, la un salariu de 10000 ron pe luna.
rttt_gia
Asa cum si-au facut un super sediu, puteau sa faca 100-200 de locuri de parcare... nu au nici macar un loc pentru clienti, asta ma deranjeaza.
RoVal1972
Pentru parcarea la Unirii exista abonamente lunare... parca vreo 50euro costa. Nu zic ca e ieftin, dar deocamdata e singura parcare de genul asta.

Cat despre parcarea subterana, au sigur peste 100 locuri la -1/-2...
JADRRO
QUOTE(Solon @ Feb 23 2006, 10:23 AM)
Nasol e ca romanu tot o sa-si parcheze masina pe o strada ingusta si super circulata si o sa blocheze o banda chiar daca are ditai parcarea la o distanta mai mica sau mai mare de locul unde are treaba sau unde locuieste.
*



asta pentru ca e mai simplu sa parcheze"moka" decat sa dea bani la parking smile.gif
valiusbug
in conditiile in care ti se asigura parcarea in subteran sau macar in afara carosabilului si, eventual se pune si un sistem de supraveghere video in parcarea respectiva, mi se pare super ok sa platesc ca sa parchez acolo. insa in conditiile in care "parcarea" este reprezentata de niste linii trase cu vopsea pe prima banda a drumului, iar firma "nu isi asuma nici o responsabilitate in cazul furturilor sau incidentelor" mi se pare o nesimtire totala sa mi se ceara bani, mai ales ca acesti bani intra in buzunarul unei firme private. macar daca s-ar duce la primarie... atunci ar fi o justificare.
Matei
ar trebui sa subventioneze primaria parcarile. daca eu platesc pt RATB (care e subventionata ~70 - 80% din bani publici) si nu merg cu autobuzul sa imi plateasca si mie o parte din parcare ceilalti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.