Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ventilator R21
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
vila
Stie cineva cum se demonteaza variatorul de tensiune al ventilatorului la R21. Este vorba de ventilatorul din bord. Comanda acestuia este butonul tip cursor care la mine functioneaza doar pe pozitia 2 - este fie f.frig fie f.cald. Probabil sunt contactele deteriorate. Cum fac sa-l demontez fara sa rup plasticul!

Multumesc pentru sfaturi!
b06fcn
Ai aer conditionat pe masina? Ca difera aerotermele si implicit variatoarele de tensiune. Oricum, nu la cursor ai treaba. Specifica te rog, sa te pot ajuta.
vila
Masina nu are aer conditionat.
Pe consola centrala am 3 cursoare: ventilator, rece/cald si distributie aer. Doar cursorul de la ventilator face probleme adica merge doar in pozitia 2, la 1 si 3 intrerupandu-se. De aceea am crezut ca poate sunt contactele duse. Crezi ca are altceva?

Multumesc pentru ajutor
cmandrei
De obicei contactele sunt "terminate" cel putin la mine asa este ... ce poti face ? ajungi la contacte ... daca desfaci bordul - parte de sub butonul ventilatorului (scrumiera si restul) ... eu am rezolvat punand un alt buton (din pacate nu de renault ... dar cel putin merge) ... bafta
b06fcn
Este problema de variator de tensiune, care se regaseste undeva langa ventulatorul de pe aeroterma, trebuie desfacuta partea de jos a bordului (ai niste suruburi cu cap thorx) in stanga si scos torpedoul in dreapta, eventual si consola centrala pentru acces la ventilator. Regulatorul/variatorul este undeva langa, a mea are AC si sistemul este diferit ca amplasare a elementelor, dar simptomele sunt aceleasi. Abia dupa aia umbla la cursoare, atentie mare la prinderi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.