Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce masina sa-mi iau la max 23.000 cip
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
Pages: 1, 2
vladus
Ma pregatesc sa termin leasing-ul la megane si vreau sa il vand. Pe lista viitoarelor masini la care ma gandesc se afla un B class (2000cmc - 135cp) pe la 23.000 cip cu dotari. Stie cineva ceva de masina asta... merita sau sa ma gandesc la altceva...?
sorin
Mercedes e Mercedes si gata.Ca aspect imi place.
MeganeCC
Alta masina Reno??? Poate o Laguna?
Dar o Honda Civic, nu-ti place?
Mercedesul e o masina luxuasa, la care platesti mult si numele, plus ca la noi propietarul/soferul de Mercedes nu e privit cu un oarecare respect. (cred ca stii la ce ma refer). In rest B'ul mi se pare o masina frumoasa si ma cam mir sa fie doar la banii astia!
modulsys
"The build quality and reliability of a Mercedes-Benz were once thought to be beyond question; they were what you paid a premium for. But the company's standards have slipped so far recently that it has made the front pages of the national newspapers, hit its profits and forced it into a series of embarrassing mass recalls. Mercedes has blamed its woes on spreading its engineers too thinly, asking them to develop too many new models at once.Models like the B-Class, which was being engineered just when Mercedes was at its busiest, and was finished before Merc's new get-tough policy got started."
channel4.com

"Mercedes has reacted well to recent criticism over the quality of its cars and the B-Class is about as good as it gets in the sub-£20k market. The cabin is smart and well constructed, while the bodywork has had similar attention. Mercedes hasn’t performed strongly in recent JD Power customer satisfaction surveys, so the improvement had better be more than skin deep.

whatcar.co.uk


Pe acelasi palier, ce zici de Mazda5 ?
Solon
Sau poti sa incerci un Jeep?
Eu dupa ce vand Meganu-ul-in viitorul indepartat-ma bag la un Jeep.
vladus
Pai sincer m-am gandit la Octavia 2 2.0tdi sau RS, golf gti, honda accord, subaru legacy, audi A3. Auzisem si eu de problemele de fiabilitate ale mercedesului dar daca se zice ca le-au rezolvat e bine. Oricum cred ca singurul mod in care ma voi hotara e sa le vad pe toate si sa merg cu ele...
eminescu0
Seat Leon ... in curand si FR smile.gif doar ca e cam dezamagitor la interior dupa parerea mea. pacat de exteriorul superb. dar poate tie iti place.
accord, legacy, mazda 5 sunt prea mari cred eu. tot o compacta furioasa m-ar atrage smile.gif

Mazda 3, BMW 1 ...
vladus
Din pacate iti impartasesc 100% parerea despre Leon si exact din cauza interiorului am renuntat la ea. Bmw deria 1 e prea scump pentru ce ofera, iar mazda 3 nu pot sa zic ca ma da pe spate. De placut imi plac si compactele si limuzinele asa ca tot am sa incerc accord si legacy... smile.gif la fel de interesant suna si laguna initiale 2.2dci de 150cp... vine foarte dotata si daca o faci full options ajunge la un pret extrem de decent... acum nu stiu daca motorul e fiabil si daca au rezolvat problemele pe care le stiam eu cu amortizoarele fata...
claus
nenea vladu.. smile.gif uita-te si la honda civic.. mi se pare dementiala masinuta smile.gif
sau.. un golf gti smile.gif .. parerea mea
galileo
la banii astia iti iei subaru legacy, 2.0 138CP: motor boxer, AWD simetric, plus tot ce vrei ca dotari de confort. cred ca nici nu se compara cu cele enumerate mai sus. totul e sa-ti convina sa-l iei in leasing
nashu

mazda 3......este o masina excelenta si foarte sportiva
ncristi
Subaru legacy, honda accord, honda civic, toyota avensis, laguna 2T smile.gif
MeganeCC
Hyundai Coupe (Tiburon cum i se mai zice), nu va place??? Nu vi se pare o masina interesanta?? Plus garantie de 5 ani.
E adevarat ca masina nu se incadreaza in clasa Mercedesului B, dar intrebam si eu asa un pic off-topic..
eminescu0
Alfa Romeo nu-ti plac ? Sportive prin definitie din toate punctele de vedere, mi-au placut dintotdeauna ! Au ceva aparte care m-a atras si care le face deosebite ... cred ca lor li se potriveste mai degraba sintagma Auto Emozioni tongue.gif
Lexus IS ? wub.gif
Volvo S40 ? wub.gif wub.gif (preferata mea, as alege-o fara ezitare, cea mai frumoasa din clasa ei in & out)

Hyundai Coupe ? nu merita de nici o culoare ! putere modesta pentru un motor asa mare (prea mare) si un consuuuuum de innebunesti ( ~20 l )
vladus
Alfa Romeo imi place, dar din pacate reputatia de "dependent de service" imi taie orice avant catre ea. Lexus si Volvo..... nu imi depasesc bugetul? 23.000 max cip si asta cu dotarile deja puse, nu cheala rolleyes.gif
rttt_gia
Hyunday Sonata... tinde si ea spre seria 3 tongue.gif .

ncristi
Da...am uitat de noua sonata. Arata f bine masina mai ales daca au echipat-o si cu noul crdi de 2l si 170hp wub.gif + 5 ani garantie suna extrem de tentant. Am auzit zvonuri ca ar pleca de la 15.900 CIP pretul smile.gif

Mai aduga si fiabilitatea excelenta a marcii... wink.gif
semit
ia-ti sefu` un Megane RS rolleyes.gif
eminescu0
QUOTE(vladus @ Feb 22 2006, 10:32 AM)
Lexus si Volvo..... nu imi depasesc bugetul? 23.000 max cip si asta cu dotarile deja puse, nu cheala  rolleyes.gif
*


Arunca un ochi pe oferta de pret pentru Volvo S40. pentru motorul de 1,6 100cp echiparea cea mai inalta costa 22.370e cip mie unul imi place foarte mult.
Lexus este intr-adevar mai mult de 23.000e chiar si in varianta cea mai slab echipata (24.440e cip).
vladus
megane rs e prea scump pentru ce ofera dar la sonata merita sa ma gandesc.... sa o vad si eu in realitate, ca pretul e atractiv.
La volvo 100cp e cam putin iar cel de 140cp e rea scump, deci pica...
semit
sa ne anunti si pe noi ce-ti iei , apropo, a iesit vopseaua bine pe usi?
vladus
sambata viitoare o sa fac un drive test cu laguna 2.2dci initiale... sa vedem ce impresie imi lasa.
Portierele sunt ca noi... sper sa nu se repete unsure.gif
ncristi
QUOTE
sambata viitoare o sa fac un drive test cu laguna 2.2dci initiale...


O sa ai o impresie f buna smile.gif .Eu m-am uract intr-o asmenea masina la siab si am fost uimit de caliteta excelenta a masinii. Problema este cum se comporta in timp.

Si motorul este excelent. Daca au rezolvat problema cu turbosuflanta si amortizoarele (prea confortabile pt ro. rolleyes.gif ) masina ar fi una f reusita smile.gif

Bafta si sa ne spui si noua num a fost smile.gif
vladus
am vorbit cu dealer-ul care mi-a spus ca suspensia a fost radical imbunatatita dupa facelift si ca nu mai cedeaza. Despre turbosuflanta nu stiu nimic insa, ce problema era? Singura mea problema la laguna initiale e lemnul de pe bor si volan, care vine standard si care e oribil.
Oricum va povestesc cum a fost si sper sa va zic in curand si cum s-au comportat si celelalte masini din lista mea.
ncristi
QUOTE
Despre turbosuflanta nu stiu nimic insa, ce problema era?


Din ce am citit pe forumuri straineze la primele modele mai pica...
Eu personal nu am vazut si nici nu am auzit....am auzit doar lucruri bune despre dci-ul de 2.2. Stiu ca este facut cu bosh si turbiana gerett.
MeganeCC
Un Clio 3???
cornel_t
Da de un Passat Highline ce zici???
vladus
Clio 3 e cam mica rolleyes.gif passatul suna bine, dar la 23.000 il iei destul de chel, pe cand octavia2, laguna si legacy vin in banii astia aproape full options. Ideea e ca nu vreau o masina faina cheala. As vrea sa nu lipseasca xenon, climatronic, ESP, partial piele, scaune incalzite, senzori parcare, etc. Stiu ca vreau multe tongue.gif , dar se poate in banii astia lua asa ceva.
Pe de alta parte imi place forumul asta si daca nu iau renault o sa ma alungati cu furci si torte tongue.gif biggrin.gif
MeganeCC
hai ca nu suntem chiar asa de rai!! Dar ar fi mai bine daca ai lua tot un Reno! smile.gif
cornel_t
Un Passat HL 2.0 TDI e aproape 22.000 Euro CIP, si are standard piele integral, scaune incalzite, ESP, clima dubla + altele; xenon costa vreo 1000 Euro, deci te cam incadrezi in pret tongue.gif mai obtii si un mic discount si de el mai pui si alte optionale interesante ca de ex. senzori parcare fata/spate 400 Euro, o alarma OEM 270 Euro etc.
Solon
Mazda 6,poate un Avensis!
BOG
Saab 9-3......daca o alegi pe asta sa ma dai si pe mine o tura.... biggrin.gif
EL_BGD
eu nu zic decat sa te feresti de O2 (daca ti-a trecut prin cap..uita! smile.gif )
materiale care sunt bune numai la privit. Sunt f. f. fragile -de exemplu plasticul de peste "ace" se poate indoi cu mana, rotitele de la clima&co au joc in propriile lacase, butoanele de geamuri sunt f f subtiri, mi-e si frica sas umblu cu ele, geamul scartaie (cel de la sofer doar, dar pe toata durata cursei), un aluminiu din plastic pe bord, fara ESP nu face doi bani - asta daca esti fan sisteme, mie mi'a palcut biggrin.gif. Nu mai stiu acum ce sa spun, dar am observat ca doresti o masina in care sa te simti bine, nu neaparat mare/mica, iar Octavia pare "ospitaliera" dar nu e. Aaaa, mi-am mai amintit - suportul lateral se va indoi la un moment-dat (un burete de carpa ca sa zic asa, la fel cu suportul lateral de pe "perna scaunului" , perna (unde stai cu fundu' smile.gif - n-am stiut cum sa zic - asa, perna de pe care s-a cam dezlipit materialul textil si acum pare ca o husa - bine stransa (asta in 10k km). Duza de apa din partea soferului s'a dereglat din niste cauze necunoscute mie...acum sufla spre stalpul stanga, dupa ce am mai reglat'o o data. Si toate astea la ~+20k euro
Si e si destul de inalta, dar asta depinde de gusturi si nevoi....
Bafta smile.gif


le - cliou' meu spre exemplu care are tot 100cp (marog...98) are un comportament rutier ceva mai bun, cel putin nu fuge de fund cum il bruschez un pic. s.a.m.d.
kaiser_bz_ro
pls nu-ti lua octavia 2... dupa mine e masina saracului imbogatzit biggrin.gif...
la 23.000 cip potzi sa-ti iei superb de 130 cp biggrin.gif.. au o super oferta sau
golf 5 diesel de 140 cai
Accordul e super frumoasa dar are taxe vamale f mari.. dar se merita
Mazda 6 e invechita un pic la design dupa parerea mea
Passatul merita din pct de vedere al fiabilitatzii si dotarilor dar parca e prea "de turma" smile.gif
Astra GTC ar fi alegerea mea.. Nervoasa, frumoasa, noua.. coupe.. sexi tongue.gif
bafta
MeganeCC
Honda Civic, Accord
Renault Laguna, daca-ti place poate si un Megane CC (nu pe mine, masina.. smile.gif)
Subaru orice model
Renault Laguna
Peugeot 407
Renault Laguna

Aaa.. si sa nu uit Renault Laguna e super masina, parerea mea. Incearca-le si vezi care-ti place tie cel mai mult. Incearca sa vezi care-ti place cum se conduce, cum se sta in masina, calitatea materialelor etc.
Numele masinii nu ar trebui deloc sa conteze in alegerea masinii...


Sa nu uit... RENAULT LAGUNA
Havoc
Seat Leon II
Opel Astra H
Octavia II
Ford Focus
_182_
Clio 3 RS (si mai ramane si de seminte)
Golf GTI
Civic type R
Alfa GT
Focus ST
A3 2.0 FSI
Mini Cooper S
Toyota MR2
Megane RS 5u
Impreza WRX
Accord
A4 2.0
Nissan Navarra

max 24 000 CIP toate
eminescu0
se pare ca omul vrea totusi ceva de clasa medie, ceva mai mare. un SAAB mi-ar placea si mie desi nu ma prea incanta interiorul care, la fel ca la Seat, VW sau Opel, e prea din topor, prea sters, urat !
cri123
Daca ar aduce la noi 2.0dci, clar Laguna 2, Lux Privilege, la 23000 CIP ii pui toate optiunile posibile si imposibile (exeptand Carminat).

Skoda Superb e oferta acuma, la fel cred ca este si Mondeo. Avensis nu sta rau nici ea, si se incadreaza lejer in suma.

Passat cu dotari apropiate de cele de mai sus si 2.0 TDI sare lejer de 23500 CIP, si are numai 2 ani garantie (de mentionat la Laguna se poate duce la 4 ani si sta in 23mii).
mbc
omule, la 23000cip gasesti o gramada de masini bune, depinde pt ce iti trebuie: confort, spatiu, viteza/performanta... tu stii cel mai bine.
sfatul meu ar fi sa te gandesti la o japoneza.
bafta!
vladus
ce e nasol e ca nici eu nu mai stiu ce vreau smile.gif. Ce ma atrage la Laguna 2.2 e putere la consum mic si dotari multe. Adica la 23.000 vine full.
Skoda superb e ok, la fel si Avensis. Passat vine cu prea putine optiuni la pretul asta, la fel si accord si audi. Ford nu vreau de nici o culoare, nici seat, nici alfa. Brrrrr... nu pot sa zic ca mai exista o masina care sa-mi placa din toate punctele de vedere la bani astia. Va trebuie sa-mi fac o lista si sa le vad pe toate in carne si oase si eventul sa fac test drive. E singura cale spre o alegere corecta.
r&d
Daca mergi pe Laguna cel mai bine suna Laguna 2.0T 18.xxx CIP dotari standard.
Uita de 2.2dCi, este un motor prea batran care in afara de faptul ca acopera plaja de puteri >120cp si <180cp diesel, nu s-a remarcat cu nimic. Poate pe Trafic si Master.

Renault Laguna 2.0T cu facelift si o sa uiti de restul ofertelor de pe piata...
Nu te speria de consum, nu e mare
cornel_t
Chestia cu consumul s-a mai discutat pe forum R&D, si s-a concluzionat ca e cam mare, atata timp cat un 2.0 aspirat se duce in 12-13 (oras) fara sa ai un picior greu, la 2.0T D-zeu cu mila, dar ma rog pt cine nu conteaza consumul intradevar Laguna 2.0T e o alegere buna.
Eu daca m-as orienta spre Laguna facelift as alege un 1.9 dCI, care prin chip (sau power box) ajunge frumos la 145-150 CP, si ai puterea unui 2,2 dCI.
vladus
da, dar un chip pe 2.2 dci la cat ajunge smile.gif? Daca e sa ma uit la motoare pe benzina 2.0T nu ma uit decat la Golf GTI sau octavia rs. Oricum consumul va sari de 15% in oras garantat daca eu acum cu 1.6 am consum de 12.5 (picior cam greu). Motorul de 1.9 pe laguna e mult prea mic dupa parerea mea.
sqryn
Man, la banii astia poti sa alegi dintre o gramada de masini; poti chiar sa iei doua mai mici smile.gif Cred ca alegerea ta tine mai mult de gusturi si de dotari decat de pret. In multe cazuri o sa iti ramana si bani de tuning daca te pasioneaza. Eu dc as avea banii astia mi-as lua ce masina vreau eu si nu as merge pe recomandari. Nu de alta dar dc o sa alegi una si sa nu iti placa....o sa te cam zgarai pe oki ca te-ai luat dupa ala care ti-a zis ca e beton laugh.gif
La consum nu cred ca e cazul, daca iti permiti sa dai atata pe masina mi se pare de cacao sa nu ai bani de benzina biggrin.gif
r&d
Un 2.0T o sa consume mai putin decat un 2.0 aspirat. Este un motor cu randament mai mare, plus de asta este un motor de turatie mica (Pmax la 5000rpm, turatie cu ~10% mai mica decat la cel aspirat). Curba de cuplu este mult mai buna decat la un aspirat. Astea sunt avantajale turbosuflantei. Sa nu te miri daca in realitate in oras, la acelasi stil de condus o sa ai consum apropiat de 1.6 aspirat. Daca e vorba de chip si crezi ca ai nevoie, si la benzinar se poate.
Oricum, 2.2 dCi are destule dezavantaje in comparatie cu 2.0T.
Am un "N7Q" turbo, de 200cp care are consumul mediu, de iarna, exterior + oras pe drumuri scurte 8.6. Benzina, 1948cmc, 200cp. Benzina turbo nu inseamna neaparat consum cu galeata.
Mai asteapta atunci 2.0dCi, ca o sa se incadreze in banii tai
cornel_t
Ce sa zic R&D, poate asa o fi in cazul Renault, practic nu stiu cum e un 2.0 aspirat vs. 2.0T, dar in cazul lui 1,8T de la VW am vazut pe viu cum turbina "ajuta" sa pape masina vreo 2-3 litri in plus fata de un 1,8 aspirat.
r&d
1.8 T avea ca si principal dezavantaj consumul f. mare. Mult prea mare.
2.2 dCi este si el depunctat de consumul prea mare pentru un diesel.
Pe de alta parte, daca vei folosi 170cp din motorul 2.0T o sa fie consumul mai mare decat la un aspirat , categoric.... Dar in opinia mea 2.0 T este cel mai potrivit motor din oferta curenta de Laguna.
Dupa ce o sa apara si 2.0dCi se poate discuta altfel...
vladus
Si cu toate astea peste 15% in oras nu vreau sa am consum. Daca e sa imi iau ceva cu un motor de 200cp asa cum am zis si pe paginile anterioare o sa fie numai golf gti sau octavia rs. Pe laguna 200cp nu par sa se impace cu suspensia moale si dimensiunile mari ale masinii. Adica ori iau ceva conceput sa alerge ori un fel de hibrid intre o limuzina si o masina sport. Concluzia e ca daca iau sport pai atunci sa fie sport si atat, daca iau limuzina trebuie sa aiba un motor care sa faca fata caroseriei, nu sa ma bage in subvirare la fiecare curba. Atunci cand ai 200cp trebuie sa ai si cu cei sa-i tii in frau.
r&d
Laguna GT (aia de 205cp) are suspensia modificata fata de restul motorizarilor. Oricum nu se incadreaza in buget...
Eu povesteam de cea mai potrivita motorizare pe Laguna II phase 2, care la pretul pe care il are in varianta Lux Dynamique si financiar este oferta cea mai buna si tehnica folosita merita banii... dar mai sunt si alte masini la pretul asta...
In anul 2006 nu merita sa dai atatia bani pe 2.2 dCi. Si asta o stiu si cei de la Renault...

Cat despre masini "sport" si restul, toate cele enumerate de tine sunt un compromis... Un Clio RS o sa se aseze mai bine decat un Golf V GTI sau Octavia.(Astra H sta de altfel mai bine decat GTI-ul la handling). Dar si Clio RS este un compromis ca de fapt o masina pur sportiva nu arata asa... deci pana la urma tot cu un compromis te alegi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.