Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bursa reparatii + revizii Megane1 1.6 16V
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
modulsys
Dupa doi ani de posesie (adica de la 80.000 la 120.000 km la bord) meganul meu break a.f. 2000 nu mi-a cerut nimic, cu exceptia celor traditionale: apa si talpa cool.gif , revizii.

Acum insa se apropie un val de revizii/schimbari, si m-am gandit ca poate e util sa postam aici ce schimbam, unde schimbam si la ce pret.


Astazi am fost si am schimbat toba intermediara + finala. Am fost surprins sa aflu ca exista o fabrica de astfel de componente la Lunca Cālnicului, la 15 km de Brasov spre Sf. Gheorghe.

Asadar am fost la Stelco Romania si am schimbat toba intermediara + finala. Pret cu manopera inclusa: 320 RON. Pret fara factura si TVA, dar cu garantie 12 luni.

Recomandare: sa aveti EUR la voi daca mergeti, e mai convenabil pt ca va calculeaza in euro si daca nu aveti la voi va echivaleaza la 3.7 RON. unsure.gif

In curand urmeaza revizia de 120k la Euro Motor Brasov, va tin la curent.

Astept si alti meganisti din aceiasi generatie si motorizare sa posteze reparatiile/reviziile ce le-au facut.
McAlig
Eu la Meganul meu (1999 a.f) Coupe mi-am schimbat placutele cu discurile de frana + un senzor la volanta + revizia de 60 k total 1650 RON. Urmeaza Bucsele bara stabilizatoare si un pivot - pret estimativ cu montaj 800 RON .
eminescu0
eu o am de-abia de 3 luni si saptamana viitoare am sa ma duc cu ea la o verificare... articulatii si transmisie. sper sa nu ma coste prea mult. se aude un zgomot ciudat cand misc de volan, un fel de arc intins sau ceva in genul asta ...
modulsys
sad.gif

De dimineata am simtit miros de cauciuc ars dupa ce am rulat 1-200 m, m-am uitat la curele, roti incinse, frana de mana sa nu fi ramas blocata, etc. Nimic!

Mi-am lasat baiatul la scoala, mirosul s-a accentuat. Mai mult, la viraj maxim stanga se auzea un huruit ciudat. M-am hotarat sa ma opresc sa vad mai atent despre ce este vorba, in timp ce ma invarteam in jurul masinii roata stanga fata s-a dezumflat de tot.


Ahaa!! Aici e buba mi-am zis si am dat-o jos sa o schimb. Surpriza!!! Pe interior anvelopa era mancata iar arcul = rupt!

Asa ca maine trebuie sa dau o fuga la euromotor bv. sa schimb arcurile pe fata

Deviz estimativ: 250 * 2 + 50 (manopera) ~ 600 RON.
Pacat si de anvelopa Toyo aproape noua, care a devenit inutilizabila...

sad.gif

Si eu care puneam bani de-oparte pentru revizia de 120k...
Tavi Dumitru
Salut, in 20k de cand am masinuta, am schimbat bucsile de la bara stabilizatoare (la un prieten) la Renault ele fiind 150 ron si la magazin de piese 60ron (ce-i drept nu originale). La Renault (Serus) am schimbat curea, fulie si accesorii la un pret de 650 ron.
Si trebuie sa mai schimb placutele acum.
Cam atat pana in momentul acesta
Toate cele bune
V A L I
La Euromotor BV : bucsi bara stabilizatoare 80RON+manopera in magazin 15Ron capetele si 20RON cele din mijloc +manopera.

@modulsys: sfat:ia consumabilele din magazin si mergi sa le schimbe cei de la Reno , mai putin distributia (iti da garantie 60k km) (sa ne zici si noua cat a costat toata revizia).
cri123
Am masina din Ian 2001. Am facut pana acum numai reviziile, preturi super acceptabile, la Reno. Acum am 79mii km. Pentru revizia de 60mii am luat piesele de la Augsburg dar am facut tot la Reno. Am iesit cu vreo 4-5 mil mai jos. Acum m-au trecut la revizii la cate 15 mii.

Am mai avut o contrapiulita cazuta la fulia alternatorului, pentru care au vrut sa imi vanda un alternator intreg (vreo 9mil pe atunci), s-a rezolvat cu vreo 500 mii. Apoi am mai schimbat un proiector spart (1.5mil) si un deflector fata stanga (600mii).

Nimic altceva, masina nu da semne de probleme pe la directii sau altele. Bine, am si avut grija de ea si o tin in garaj.
modulsys
EuroMotor Brasov:

2 arcuri fata+manopera = 620 RON
1 amortizor spate+manopera = 310 RON

Vali, iti multumesc ptr sfaturi dar revizia de 120k va costa undeva pe la 1300 RON, ceea ce mi se pare acceptabil. Probabil ca la ulei+filtre as putea economisi vreo 50-100 RON, dar sincer mi-e jena sa vin cu ele in sacosa la cat de amabili si buni in ceea ce fac sunt baietii de la service.

Multumesc oricum pentru sfat.
bogdan20
Stii cumva ce marca este amortizorul spate? Scrie ceva pe factura in sensul asta?
modulsys
Nu scrie nimic pe factura, imi pare rau dar nici eu n-am retinut ce scria pe cutie. Eram mult mai preocupat sa ma uit pe sub masina, nu o urc prea des pe elevator... smile.gif
modulsys
Revizie 120 K la EuroMotor Brasov: 1800 RON. Nici foarte bine, da' nici rau tinand cont ca in pret intra si placutele de frana pe spate.

Cateva preturi:

- ora manopera = 41 RON

- kit distributie = 380 RON
- rola = 160 RON/buc
- placute spate (Lucas) = 170 RON
- bidon de ulei Elf 10W40 (5 l.) = 100 RON
- filtru A/C = 70 RON

si asa mai departe...
preturile la piese sunt cu TVA cu tot.

alin2245
Salut! Dupa 6 luni nu am schimbat mare lucru
- 2 bobine
- curatat un senzor de la axul cu came (sau ceva de genu` asta) imi cer scuze daca nu etse asa. Cel putin eu asa am inteles.
- filtrele si uleiul la revizii
Cam asta ar fi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.