Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault - fiabilitate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
cri123
Sunt curios care este rezultatul acestui poll, din moment ce toata lumea se plange cat de slaba este calitatea masinilor Renault.

Rog raspunsuri NUMAI de la cei ce poseda un Renault, produs minim in anul 2000. Si nu includem aici greierasii, ca din astia "dezvolta" toate masinile care circula pe la noi (sau poate cine stie, exceptand tancurile smile.gif).

Nu doresc o polemica cu fanii altor marci, ci doar sa vad daca intr-adevar cu Renault stam asa rau pe cat zice lumea.

Ah, si sa incep eu: am raspuns Da, deoarece am avut o problema cu piulita de la fulia alternatorului, care a cazut la un semafor si am ramas fara servo in intersectie. Minora, dar in alte conditiii putea sa iasa urat.
b06fcn
Topic si poll OK, dar cu cateva amendamente:

1. De cand o piulita desfacuta este motiv de lipsa de fiabilitate? La cate gropi vad masinile din tara asta, nu este nimic de mirare. Asta e mai curand lipsa de profesionalism la service, care ar trebui sa verifice starea curerelor si a prinderilor.
2. De ce produs minim in anul 2000? Eu as sugera o comparatie intre cele de acum si cele mai vechi, ca sa se obtina o imagine coerenta a marcii la nivelul timpului prezent.

In ceea ce ma priveste, am doua Renault-uri, pentru moment, unul din generatia veche (R21) si unul nou (Mégane Classic dci din 2003). Si probabil o Laguna sau un Vel Satis in curs de venire. Depinde de cum ma inteleg cu Min de Finante laugh.gif
Nu am avut probleme majore cu masinile astea, toate au fost mai mult sau mai putin minore, daca tin cont de regimul de exploatare - cu R21 inca fac spre 5000 km lunar si saraca nu se plange, desi are la activ peste 350.000 km.
Problema la Renault este ca e o masina facuta pentru confort, pentru placerea de a conduce, lucru care vine in detrimentul unei durate mari de utilizare fara interventii tehnice. Si care este completata de pretul ridicat al pieselor.
Ceea ce este calificat la noi drept lipsa de fiabilitate a marcii Renault este, de fapt, consecinta directa a acestui fapt. Cand eram in Franta, parca aveam alta masina, cum ajungeam cu ea la noi in vama (de fapt de pe la unguri incepea distractia), aveam impresia ca trebuie sa o schimb toata, asa facea, si nu ma refer doar la simpli greierasi.
Facand o analiza la rece, comparand cu alte masini, am ajuns la concluzia ca, desi un Renault poate parea mai putin "rezistent" ca alte masini (vezi eterna parere - reala in mare masura - ca masinile nemtesti sunt mai robuste), nu as schimba marca pentru nimic in lume.

Ceea ce am constatat insa, este ca, daca e sa comparam modele mai vechi cu cele de acum, constat o lejera scadere a calitatii la modelele mai noi, probabil datorata si originii lor. Pot spune cu mana pe inima ca este diferenta intre o masina facuta pentru piata UE si una pentru noi. Si de aici, incepe iar discutia cu fiabilitatea.

And so on...

_182_
Poate ar trebui sa editezi una din cele 2 propozitii:

titlul - Este Renault o marca fiabila sau nu...

intrebarea din poll - Ati avut probleme cu masina Renault?


eu am citit doar titlul topicului si am apasat "da" in ideea "da, este fiabila"
octav_
Am votat "da" pentru fiabilitate. Intr-un an de zile, am parcurs 19k km din care 90% in capitala noastra "europeana" si nu am avut probleme, exceptand evident nelipsitii"greierasi".
cri123
Am schimbat descrierea topicului. Votul DA inseamna ca ati avut probleme cu masina, NU ca nu ati avut nici o problema pana acum.

Din voturile de pana acum, putem se pare sa mutam 2 de la Da la Nu smile.gif

Sunt interesat numai de masinile din 2000 incoace, fiindca astea sunt in limitele rulajului normal, de sub 200 mii km, mai ales daca sunt aduse de pe afara.

Problema mea cu piulita o consider destul de grava, fiindca se putea intampla la 140 km/h intr-o curba si ma faceam praf sad.gif
ncristi
Am votat ca renault este o marca fiabila. De ce?

Avem 2.5 masini renault smile.gif -- 1 clio symbol 1.4 75 hp aprox. 60k (iunie 2002)
-- 1 megane II 1.6 16v 115hp 25 k (decembrie 2004)
-- 1 logan 1.6 90hp 5k (noiembrie 2005)
_______________________________________________

schimbat (bani dati in afra reviziilor)

- clio:
- 1 bieleta de directie
- cureaua distributie la 40k (schimbata aiurea din cauza unei table care atingea esapamentul si i-a indus in eroare pe cei de la service sad.gif )
- total : 3.5mil (bieleta) + 1mil (cureaua distributie) = 4.5 mil lei in aproape 4 ani

Per totatl sunt f multumit de masina smile.gif

- megane II:
- nu am schimbat nimic smile.gif - f multumit

-logan:
- nu i-am schimbat nimic - f multumit de masina

Per total, prcatic, nu am ce reprosa masinilor si am votat ca renault este o marca fiabila.


hellcat
Am votat ca Renault este o marca fiabila, deoarece timp de un an, pe parcursul caruia am avut un Clio Symbol iar acum un Bicorp, nu mi s-a defectat absolut nimic, doar consumabile si...in iarna asta geroasa bateria originala.
sylvester
ncristi poti sa pui te rog si nr de km pe care ii ai cu masinile!si eu sunt fff multumit de masina...pot sa zic ca o ador...dar sincer ma sperii de problemele aparute pe aici!am mai intrat si pe alte forumuri dar parca masinile de pe-acolo nu au asa multe belele.
AND
Sunt curios ce vor raspunde si posesorii de Laguna! Preferabil cele construite prin 2001 sau 2002 .
cri123
Da, topicul este deschis pentru toate auto Renault, nu numai Megane si Cio. Laguna, Scenic, cum stam cu ele?

Din cate vad, problemele care apar sunt mai mult punctuale, si cred ca sunt asa de multe pe aici fiindca totusi Renault vinde cele mai multe masini in Ro, deci si posesori mai multi.
ncristi
QUOTE
ncristi poti sa pui te rog si nr de km pe care ii ai cu masinile


Pai am scris:

- clio 60 mii kM
- megane 25 mii kM
- logan 5 mii kM

PS
QUOTE
Preferabil cele construite prin 2001 sau 2002


...as completa si 2003...au fost anii in care renault si-a "construit" o super imagine laugh.gif
Tudor
Renault Clio Symbol, o masina relativ fiabila. Acum sunt la a 2-a. In afara de piesele inlocuite la valori apropiate de cele indicate de producator, au cazut si am inlocuit:

la prima (Clio Symbol 2001, acum cred ca are 80k km)
- comutator lumini (maneta din stanga), in garantie
- comutator geam dreapta, in garantie
- incuietoare electrica usa sofer, in garantie
- incuietoare electrica portbagaj, in garantie
- alternator, dupa iesirea din garantie
- captator senzor temperatura motor, dupa iesirea din garantie
- captatorul de pe fulie, dupa iesirea din garantie

la a 2-a (Clio Symbol 2005, acum are 8k km)
- cutia de viteze (defect de fabricatie, a cazut dupa mai putin de 1000 km, schimbata integral)
- comutator lumini (maneta din stanga)
ncristi
S-au inversat cumva raspunsurile la pol? blink.gif

Cand am votat eu intrebarile erau puse invesr asa ca votum meu pt "renault= fiabil" s-a transformat in "reno=nefiabil"

Ar trebui ca polul sa fie sters si reformult mai clar unsure.gif
cri123
Nu s-au inversat. Intrebarea a fost de la inceput: "Ati avut probleme cu masina Renault?" - Da sau Nu.

Se pare ca descrierea acestui topic - "Este Renault o marca fiabila ..." a creat confuzie si unii au votat direct da, fara sa mai citeasca intrebarea sad.gif

Oricum, in acest moment cam 2/3 din cei ce au raspuns NU au avut probleme cu masina, deci nu e rau.

Nu am idee daca se poate reface un poll. Poate ne ajuta un admin?
geocosma
Nu votez pentru ca nu este clar ce doreste initiatorul poll-ului sa afle.
Dupa ce o sa faca ordine in gandurile sale, adica dupa ce o sa faca o concordanta intre titlul topicului si "intrebarea de la inceput" poate o sa spun si eu parerea mea.
cri123
Si care ar fi neconcodranta?
ncristi
La inceput erau invers...daca spunei Nu era de bine daca spunei da era rau...dupa aia s-au incersat si cei raspunsurile nu au devenit da...ceva de genul asta laugh.gif

Trebuie reluat oricum ca nu se mai intelege nimic...
sorin
Am avut,am trei Renaulturi cu un total de 140.000 km parcursi si nici o problema in 4 ani.Piesele de schimb renault nu sunt scumpe deloc sunt chiar ieftine asta daca vorbim de o piata de desfacere corecta,nu cum este Romania,dar asta e valabil si la alte marci nu va speriati.
Per ansamblu marca exceleaza la capitolul comfort si dotari dar are unele minusuri la asamblare care uneori lasa de dorit.

Si inca ceva,eu nu am complexe de inferioritate intr-un Renault cum ii aud pe unii plangaciosi de pe aici.
Solon
Foarte bine zis!
richie
La intrebarea actuala din poll, am votat da.

Am rugat pe cineva de la contabilitate sa-mi scoata, din 2002 pana in prezent (tinand cont ca primele reno din firma au fost cumparate in decembrie 2001) situatia cheltuielilor avute cu reparatiile masinilor. Doar reparatii post garantie, nu revizii sau alte cheltuieli.

Situatia pe care am facut-o...e oarecum o medie si arata cam asa:

Masini achizitionate intre 2001 si 2005 7 buc (2xLaguna, 4xClio Symbol, 1xMegane)
Kilometri parcursi in total de aceste masini: aprox 400.000
Cheltuieli cu reparatii: aprox 426 milioane lei !!!!!!!!

Rezulta costuri suplimentare 1065 ROL/km
Partea proasta este ca, majoritatea acestor probleme (mai ales cele scumpe) au aparut la Laguna si Megane......si majoritatea de la 45.000 km in sus....

Concluzia o trageti singuri....
Solon
Bai richie, e cam mult!
richie
Repet: Trageti voi concluzia smile.gif
heimdallr
daca conteaza fiabilitatea unui R19 din 90.

am schimbat tot. mai putin tabla. de la cutie viteze, segmenti, alternator, 2 casete directie, punte spate, discuri frana fata/spate, electromotor, etc.. nici nu ma stiu. noroc ca mai sunt si seconduri rezonabile. ma refer la garantie pe piese.
s-a bulit trapa, geamurile electrice, ventilator aerisire masina smile.gif, nu stiu daca mai e ceva ce nu a cunoscut ciocan, surubelnita....
de 5 ani de cand am masina .... cred ca puteam lua una nou in rate. noroc ca am avut rabdare cu ea.
heimdallr
sper sa se fi imbunatatit acum situatia fata de cum era acum 16 ani. dar ma indoiesc. se va vedea peste 5 ani
RoVal1972
Probleme M1 in 62.000km din 2001 pana azi:

1. Bobine inductie.
2. Mecanism inchidere portbagaj.
3. Bieleta motor
4. Pivot stanga fatza.

Doar primele doua sunt legate de fiabilitate. Restul, conditiile de drum de la noi.
Dexi nu vad masina ca fiind nefiabila. Puteau totusi sa puna niste bobine mai bune si sa renunta naiba la Sagem.
cri123
Mie mi se par probleme de fiabilitate. Degeaba dam vina pe drumuri pentru tot, ca si alte marci merg pe aceleasi drumuri. Greierasii sunt scuzabili, dar in rest nimic, chiar daca se schimba pe garantie.

Ati vazut rezultatele de la testul facut de nemti cu M2 - 100mii km? Si ei se plang de acelasi lucru, probleme minore dar suparatoare.

Se pare ca tine si de noroc (ca la orice masina de altfel). Speram ca Mr. Ghosn va mai schimba ceva in domeniul QA, asa cum a facut pe la Nissan.

Oricum, chiar daca au fost unele neclaritati la poll, totusi lumea considera marca fiabila, si muti nu au avut probleme cu masina, ceea ce e un semn bun.
cri123
QUOTE(RoVal1972 @ Jan 30 2006, 01:03 PM)
1. Bobine inductie.


Unde gasesc cum se manifesta aceste probleme cu bobinele? Par o boala la 1.6 16v de la M1, si momentan inca mai am si eu aceeasi masina.
richie
Atata timp cat exista masini de aceeasi clasa pe la concurenta, care circula pe aceleasi gropi si nu patesc aceste lucruri...nu putem da vina pe conditiile de drum.
Tot ce putem face e sa judecam problema dupa raportul calitate-pret-garantie.....care, poate, e mai bun la reno decat la altii, dar eu personal ma indoiesc......
andreicri
Pai nu patesc chiar aceleasi lucruri,insa au si alte marci bubele lor,stai lin.si care sunt mult mai grave in conditiile in care costa mult ma imult decat megane.De ex as fi mai afectat sa imi cada o bucsa la golf de 23000 de euro decat la megane de 20000.Nu crezi?Plus ca nu s-a inventat inca masina perfect adaptata drumurilor de la noi ,care sa nu zdrangane dupa cateva mii de km
crishtinutza
Nu o consider o masina proasta, dar nici fiabila!

Masina Megane II HB 1.4 16V, 2 ani vechime, 12.000 km pe bord:
!! in afara de problemele cu greierasii (care, s-avem pardon, sunt ingrozitor de suparatoare, ca nu am Dacia papuc !!)

- schimbat broasca usa spate
- schimbat bobina inductie
- zgomot in coloana directie, cand iau stanga mult, dar cu viteza mica
- apa in buzunar usa sofer, cand ploua torential

Plus chemat inapoi in service cu nush ce probleme la macaraua din fata geamuri (stie cineva care era problema?, ca nu mi-au spus)...


cri123
QUOTE(crishtinutza @ Jan 30 2006, 01:59 PM)
Plus chemat inapoi in service cu nush ce probleme la macaraua din fata geamuri (stie cineva care era problema?, ca nu mi-au spus)...
*



Da, s-a discutat pe aici, au pus ceva distantiere de plastic la cablurile ce actioneaza geamul.
RoVal1972
QUOTE(cri123 @ Jan 30 2006, 12:08 PM)
Mie mi se par probleme de fiabilitate. Degeaba dam vina pe drumuri pentru tot, ca si alte marci merg pe aceleasi drumuri. Greierasii sunt scuzabili, dar in rest nimic, chiar daca se schimba pe garantie.

*



Dupa ce dai intr-o groapa intre sina de tramvai si asfalt, iti tai cauciucul (la 500km pe bord), ca a picat si pivotul, nu e clar problema de fiabilitate...
De curiozitate, te-ai uitat sa vezi cat costa un pivot de VW ?


Cat despre bobine, o sa-ti dai seama cand o sa-ti dea motoru' in nas, cand o sa aiba turatia variabila la relanti, etc...
hebron
Ma intreb daca toata lumea a inteles TITLUL...ca deja vad ca procentele devin egale.
Am votat DA pt ca

- 40 000 km nimic schimbat in afara de consumabile
- lovita RAU si reparata(pe la 17 000 ) nici o problema de atunci, si nici nu pot zice ca "se simte sau se vede dom'le ca a fost lovita"(chiar pusa pe o parte ca sa fiu sincer).

Deci- fiabila
cri123
Pai .. titlul spune daca Renault este o marca NEfiabila, si la fel si intrbarea sad.gif .
hebron
REVIN
Am votat de cand a aparut topicul cu un vot favorabil fiabilitatii.Vroiam sa spun ca titlul putea fi conceput astfel incat sa nu creeze dubii (poate unii nu vad acel "ne") ma rog, e o chestie de comunicare...
ncristi
Este o aiureala completa...acum l-au inversat iarasi blink.gif
sandman_
Pai na, cam asa sta treaba:
M1 classic 1,9 dti, din primavara lui 2000 pana in septembrie 2002, 120k km, mers pana la cercul polar, fara interventii, vandul la un cunoscut, care n-a avut nici el nimic in ultimii 3 ani si ceva.
L2 1,9 dci, din 2002 pana in prezent, vreo 100k km, o singura problema cu un suport de motor, rezolvata in garantie, nu cunosc prea multe detalii.
M2 cc 2,0 16v, din iulie 2005, 15k km, fara probleme (nu se incadreza in conditiile topicului).
dmc
Eu nu sunt confuz deloc pentru ca nu trebuie sa votez smile.gif : am avut probleme, nu au fost grave dar au fost suparatoare, deci marca Renault o vad pe undeva la jumatate. Din pacate din ce-am citit pe aces forum cat si pe altele pot sa trag o singura concluzie: e aceeasi poveste ca la Dacie, trebuie sa ai noroc sa prinzi o masina buna, indiferent de marca si de pret.
ncristi
QUOTE
e aceeasi poveste ca la Dacie, trebuie sa ai noroc sa prinzi o masina buna, indiferent de marca si de pret


Trebuie sa ai si noroc dar mai depinde si de modul de exploatare. Mai merg din cand in cand cu masini "de firma" si te doare sufletul sad.gif .... chinuite in ultimul hal. Normal ca o masina exploatat asa de dur este "mai putin fiabila" de cat una exploatata de tine, chear daca masinile sunt identice.

Totusi sunt facute sa merga pe drum... sad.gif
richie
Trist dar adevarat...la reno conteaza mult norocul....
Sandman se pare ca e un norocos..cel putin cu Laguna....cu M1 e altceva..pe vremea aia se faceau masini mai sanatoase de catre reno.

Conteaza bineinteles si modul de exploatare....nu in cazul nostru (al firmei la care lucrez) din pacate. Masinile sunt cumparate dedicat pentru cate un angajat, nu sunt hamalite de toata lumea. Si...ii cam stiu pe toti...au grija de ele ca si cand ar fi ale lor....
RoVal1972
Titlul e "Renault - fiabilitate, Este Renault o marca nefiabila?"
Iar intrebarea din sondaj este " Ati avut probleme cu masina Renault ?"

Dar nu orice problema tzine de fiabilitate.
Eu zic sa scoteti total din calcul masinile de firma. Chiar daca sunt masini "dedicate", sa fim seriosi, pana nu simti din buzunarul tau reviziile si piesele si ce-o mai fi, nu "poti" avea grija cum trebuie de masina.
richie
Depinde de om....
Toti din firma asta, gandesc cam asa: Nu conteaza ca nu platesc eu reparatiile...dar tot eu pierd daca imi sta masina prin service nu stiu cat timp....asa ca....am grija de ea...
diesel_power
Hai sa zic si eu. Eu o consider Renault fiind o marca fiabila, desi am raspuns cu DA fiindca am avut o problema rezolvata in garantie, si anume incepuse sa curga lichidul din pompa de servo directie. Au schimbat pompa cu una noua si acum totul e bine.
In rest nu am greieri sau alte zgomote ciudate. Cred ca greierii sunt strict legati de drumurile pe care mergem. Eu incerc sa ocolesc cat mai multe gropi, dar ceea ce ma enerveaza sunt capacele de canal din mijlocul strazii, care ori sunt f inalte, ori sunt joase, niciodata nu sunt la nivel cu asfaltu mad.gif
Norad
Nu am votat si nici nu voi vota, pentru ca numai pe acest forum cred ca poate aparea un astfel de Poll smile.gif. O gramada de oameni stresati ca aud zgomote in masina si alte chestii. Eu daca am schimbat un casetofon in garantie ce o sa zic acum , ca nu e masina fiabila ? Fiabilitatea se face si comparat, luandu-se aceeasi cantitate de masini ( 1000 sa zicem ) de la o marca si de la alta si vazand ce probleme au fost. Nu compari 5000 de Megane-uri sa zicem ( sau cate s-au vandut in 2005 ) cu altii care au vandut 700 -1000 de masini. Mi se pare total incorect.


PS. O sa deshid in curand, un poll special pe tema : Este motorul 1.6 16 vv tatic in clasa lui, din punct de vedere al FIABILITATII ? eu personal cred ca da. Am constatat ca sunt inca o gramada de oameni posesori de M2 ( eu cum vad un posesor de M2, pe la spalatorie sau in alte parti, incerc sa ma bag cu el in vorba sa il intreb de consum smile.gif)) ) care nu stiu sau nu intra pe forum. Majoritatea nu au nici o problema cu masinile.
cri123
Cand am deschis acest poll, a fost tocmai pentru a demonstra o ciudatenie: daca vine cineva pe acest forum si citeste, se ingrozeste de problemele masinilor Renault. Cu toate astea, scorul este favorabil celor care nu au avut probleme cu masina. Ce concluzie sa tragem de aici?

Eu as fi inclinat sa cred ca posesorii de Renault (mai ales cei de pe forum) sunt mai putin indulgenti cu masinile lor decat posesorii altor marci, si faima asta de firma nefiabila e mai mult din auzite decat din realitate.

Eu personal tot Renault o sa imi cumpar ca urmatoarea masina smile.gif
sandman_
pai nu tragem nici o concluzie, pentru ca totul e foarte natural:

cand masina merge bine, ti se pare ca e normal (si e normal), deci nu are sens sa pui pe forum posturi de genul: "am m2 si saptamana asta a functionat exemplar, exact cum m-as fi asteptat..." in fiecare saptamana...
E foarte normal ca fiecare sa spuna ce probleme are, pentru a primi ajutor de la cei care stiu sa le rezolve, doar asta e scopul forumului.
Prin urmare, forumul e plin de asemenea topicuri, ceea ce da dovada de comunicrare intre noi.
cri123
Exact ce voiam sa spun smile.gif Acest forum nu indica proasta calitate a masinilor Renault, ci un fapt normal, ca orice masina mai are uneori probleme, si oamenii se ajuta intre ei si cer pareri de la altii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.