Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Contract leasing RCI
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
RoVal1972
Sa traiti !

Tocmai ce am fost facturat cu 1000RON conform paragrafului 5.1 din contractul de leasing. mad.gif
Paragraful spune:

"5.1. Valoarea de intrare (Pretul Autovehiculului): xx.xxx EUR, (tip pret PRET CU TAXE FARA TVA)
Pentru autovehiculele pentru care Locatorul efectueaza platile la Furnizor in lei, diferenta dintre pretul in lei al Autovehiculului platit la Furnizor si valoarea de intrare
in lei obtinuta prin aplicarea ratei de schimb Leu/Euro comunicata de BANCA NATIONALA ROMANA la aceeasi data a platii Autovehiculului de catre Locator va fi
facturata de Locator Utilizatorului, independent de celelate plati datorate in temeiul prezentului Contract."

Imi cer scuze, dar la ora asta chiar nu reusesc sa-mi dau seama cum se traduce...
Can you help me ? Imi traduceti si mie ? Deobicei ma pricep, dar acum parca sunt lovit...

Multumesc,
V.
coocky
nu am inteles exact vrei traducere in engleza sau sa iti spunem ce intelegem noi...

anyway uite ce am inteles eu:
Dealer-ul are pretul in Euro, pe care il transforma in lei la un anumit curs(de obicei BNR in anumita zi- marti stiam eu- pentru toata saptamana...). Dar contractul de easing se face in Euro, deci Laczatorul care cred eu ca este RCI va lua acesti Euro pe care tu ii contractezi ca si imprumut si ii va transforma in lei la un alt curs... asta nu mai stiu exact cum e dar oricum e ceva intre BNR si cursul Bancii cu care lucreaza-curs de cumparare al bancii respective- de aici rezulta o diferenta de lei intre ce trebuie ei sa plateasta la dealer si imprumutul pe care o sa il platesti tu la ei...
deci ei isi scot acesti bani facturandu-te pe tine Utilizatorul separat de toate celelalte comisioane si calcule...

sper sa fie cat se poate de corect ce iti spun... si sa te lamureasca
cipman
E vorba de diferenta intre cursul BNR (cea dupa care face RCI transformarile) si cursul Bancii .... (am uitat care, cred ca BRD) dupa care calculeaza RNR (Renault Nissan Romania).

Adica ai contractul dupa echivalentele BNR dar te angajezi sa suporti diferenta de curs dupa care lucreaza vanzatorul (RNR).

Stai linistit ca nu esti pacalit. Toti cei care platesc cash (cum am facut si eu), platesc la cursul RNR (adica BRD sau care o fi). Iar tu ai facut, cu alte cuvinte, un imprumut (sub o forma mai deosebita = leasing) de Euro pe care-l rambursezi la cursul BNR dar plata catre RNR s-a facut la alt curs si e ca si cum ai luat mai multi Euro imprumut.
sandman_
si daca acest curs de schimb evolueaza invers, iti factureaza -1000RON? biggrin.gif
strumfuadi
nu are cum sa "evolueze" invers.
intotdeauna cursul de cumparare a monedei euro la o banca comerciala va fi mai mare decat cursul de referinta BNR.. wink.gif
RoVal1972
Daca intre cele doua momente ar scadea foarte mult cursul, chiar luand in considerare diferentza dintre cursul de vanzare si cumparare, ai putea ajunge sa primesti bani inapoi, cel putzin teoretic...
Am intzeles acum despre ce e vorba. Ma gandeam ca nu e pacaleala, dar nu luasem in calcul si aceasta suma, care o fi ea...
Oricum e mare diferentza de curs, daca e sa impart la pretzul in euro. Vreo 830lei/euro.

Thanks!
Trebuia sa-mi iau o "tzeapa" ca tot obtinusem o dobanda buna la leasing...si trebuia sa se compenseze undeva... Am luat leasing-ul cu 6%, iar standardul acum la RCI e 9%... sad.gif
Nicotine
Din diferenta de curs intern Reno - Bnr (care in nici in caz nu e cursul BRD, pt ca Reno Ro isi negociaza in Trezoreria BRD, cursul si la sume mari poti obtine curs sub BNR la cumparare) am pierdut aprox 500 RON. Din suma asta Reno isi acopera comisionul, speza, confirmarea SWIFT aferenta platii externe, abonamentul la aplicatia de e-banking, comisioanele BNR (caci ma gandesc ca BRD nu percepe lui Reno ca lui GIGI SRL comision la incasare, sau plata) si eventual obtine si un mic 765 de pe urma clientului. Si cum managementul apreciaza intotdeauna 765>665, ca de stim sa ne ferim de riscul valutar, cine suporta totul daca nu bizonul cumparator.
st0rm3ru
Nicotine, explica-mi si mie ca la prosti ce inseamna "obtine si un mic 765" si "managementul apreciaza intotdeauna 765>665"... habar n-am treburi de-astea de economie... dar daca ma ajuta cu ceva sunt gata sa le invat! smile.gif
Nicotine
765 FX Venituri dif curs valutar
665 FX Cheltuieli dif curs valutar.
Daca din tranzactii valutare rezulta o pierdere (665 > 765) Fiscul nu va acorda deducere totala pentru aceasta cheltuiala, ci pana in limita veniturilor din dif de curs valutar, iar apoi bucatica pentru care nu este posibila deducerea, in functie de gradul de indatorare al societatii este posibila deducerea cheltuielii in limita unui procent din celelalte venituri, sumele ramase nededuse fiind reportate pana la deducerea lor totala.
Deci daca nu se acorda atentie riscurilor valutare, ele pot avea un impact major asupra rezultatului si deci directorul financiar de la Reno Ro nu isi mai ia bonusul anual, care spre deosebire de cazul directorilor de vanzari nu se acorda in functie de volumul vanzarilor ci se tine seama de cum a tinut sub control cheltuielile, executia bugetara, etc
Si Reno a gasit solutia: Nu facturam bizonului nici la BNR, nici la cursul de BRD, ci la BRD + 200LEI ca sa ne mai ramana si noua de o cola.
E drept ca PoRo are alta politica: Curs spot Volksabank+5%
Si cam toti importatorii de masini procedeaza asa.
RoVal1972
Da, asa e... Toti jmecherii din tzara asta alearga dupa profituri maxime pe termen scurt. Si cine le plateste, eu, voi, altii care cumparam...
Da o dam deja off topic...
Toti isi baga cursul bancii X + z%, dar ei oricum negociaza FX urile cu bancile lor si ei cand cumpara, oricum nu cumpara 15k EUR, ci sume sensibil mai mari si la momente in care au si un avantaj.
Cert e ca in cazul meu, chiar in perioada in care am luat masina, cursul EUR/RON a variat destul de mult. Deci eu tzepuit....
sandman_
toata chestia tine de cerere si oferta.
In momentul in care va aparea cineva care sa vānda fara +x%, atunci se vor calma toti.
richie
Eh...e normal pana la urma ca, o societate comerciala sa "traga" spre profitul ei...adica sa nu se incarce cu cheltuieli mai mari decat e cazul....

Nu ma intelegeti gresit....ei fac un profit imens, cel putin procentual vorbind:

Ia uitati ce date au in bilant, pe 2004 cei de la RCI:

Cifra de afaceri 351497146
Venituri totale 831401151
Cheltuieli totale 634253944
Profitul brut al exercitiului 197147207
Pierderea bruta a exercitiului
Profitul net al exercitiului 148452935

Totul in mii lei.

E adevarat...au si datorii de vreo 2000 miliarde, adica bani luati de la banca si neachitati inca....dar profitul este imens.

In fine...ei pana la urma vor sa faca profit...iar profitul, din cate imi dau seama, nu il fac prin adaosuri foarte mari aplicate fiecarui contract, ci prin numarul foarte mare de contracte in derulare.

Oricum....chestia cu diferenta de curs, functioneaza si in sens invers.
Eu am primit facturi cu minus, pentru cazul in care a scazut cursul simtitor intre data in care am facut contractul si luna respectiva, in care am primit factura....

Nicotine
Da o fi si greu ca RCI sa iei un credit cu dobanda simbolica de la banca mama RBR (Raiff Bank Romania) sau direct de la RZB (Raiffeisen Zentral Bank Austria) cu 3-4% dobanda la euro si sa ceri de la bizon 11-12%, plus comis analiza dosar, penalizari etc.
Adica ar fi si greu sa ascunzi profitul. si datoriile mari prezente in bilant sunt sumele imprumutate de ei pentru a se finanta si neajunse la scadenta.
bogdan1978buc
Am primit prima rata, prin mail de data asta, dupa ce am cerut acest lucru pentru ca bomba aia de loa pct 5.1, mi-a venit cu o zi inainte de data scadenta, si habar nu aveam. La mine a fost o diferenta de 11 milioane si ceva. Nu inteleg anumite chestii din aceasta poza, poate ma elucidati.
Cum de ai reusit o dobanda de 6% ca ma zgarii pe ochi cu 9,9 pe care o am eu sad.gif
RoVal1972
Oferta speciala SIAB 2005.
bogdan1978buc
In poza atasata, am doua ajustari negative, dar la una s-a calculat tva la alta nu.
@roval: mda...
coocky
dobanda nu este purtatoare de TVA, deci nici deducerea nu va beneficia de TVA
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.