Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garantie Renault - probleme cu luneta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
mihai66
Salut, vreau sa va spun cum noul meu megane 2 luat de nici 2-a luni mi-a stricat inceputul de an.

Mi s-a spart luneta, singura, defect de fabricatie, parerea mea.

Argumentele mele:
1 - masina era parcata in curte, nu avea cine sa vina la mine in curte, la munte si sa imi sparga luneta, apoi sa nu fure nimic si sa plece, curtea nu este direct la drum. Plus ca zapada era pana la genunchi - chiar trebuia sa caute pietre daca vroia. Nici urma de pocnitoare sau ceva.

2 - imediat dupa ce am cumparat masina, pentru ca eram ingrijorat sa nu o zgarie cineva ma tot uitam pe geam la ea, si de la etaj am observat ca coltul din dreapta spate avea o culoare diferita, am crezut ca este modul in care se reflecteaza lumina, insa am observat pata alba, ca un abtibild care nu este bine lipit, de multe ori, am zis ca asa e la megane, nu mi-am facut probleme.

3 - geamul era cazut in interior, facut bucati, insa pe margini era in continuare atasat de chedere, mai putin in coltul din dreapta sus, unde parea ca nici nu a fost lipit...

IPSO + Vocea clientului + Reprezentantul de unde am luat masina mi-au spus ca daca nu pot demonstra ca nu a spart cineva geamul - nu se repara pe garantie. Si luand in considerare ca luneta este securizata - nu am cum sa le demonstrez nimic. Deci am fost trimis la plimbare.

Nu s-a putut face nimic, am inghitit in sec si am ales sa folosesc CASCO, aveam nevoie de luneta cat mai devreme, insa surpriza - ia lunete de unde nu-s. Am avut un noroc imens cu cei de la AutoGlas - mi-au luat masina la ei in service ca sa nu imi ninga in ea, s-au agitat si mi-au adus luneta in 3 zile cand toata lumea imi spunea minim 2-a saptamani, intr-un fel s-a mai indulcit pilula... insa oricum mi se pare aiurea.

Concluzia mea este ca garantia renault nu acopera si luneta... cel putin asa am dedus din explicatiile inginerului de la IPSO, insa el a mai zis ca eu trebuie sa dovedesc ca s-a spart singura... asta este primul incident in care am avut nevoie de garantie si vazand cum merg lucrurile probabil ca nu o sa fie ultimul, sunt foarte pesimist, voi aveti cumva metode care dau rezultate mai bune cand este vorba de garantie?

Cum naiba trebuie luati baietii de la renault ca sa isi faca treaba, sau toata povestea cu garantia este praf in ochi?

Si pentru cei care nu au patit inca ceva de genul asta, sfatul meu este sa mergeti in service pentru orice chestie, ca vi se pare ca geamul nu este bine lipit... ca cine stie ce, poate o sa va salveze niste sarbatori smile.gif

In rest masina merge bine, mai am putin si termin rodajul.
cmandrei
Despre ce "tip"/model de megane este vorba ? (completeaza eventual semnatura ca sa fie mai simplu) ... nasol moment ... imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat ... dar bine ca s-a rezolvat pana la urma destul de rapid
Solon
Oricum faza cu garantia la geam e de mare scandal,ca toti fac figuri la capitolul asta,chiar daca tu esti de buna credinta.
cipman
Ghinion.
Mai e un topic unde poti vedea un caz care e acoperit de garantie aici: http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=42820.
Daca-ti ramanea geamul intreg, nu cadeau bucatelele inauntru, poate ca s-ar fi putut repara pe garantie. Dar, in cazul tau, din pacate, nu e vorba de asa ceva.
Intr-adevar, daca nu demonstrezi ca geamul nu a fost agresat, n-ai ce face. Si asta e valabil la orice marca de masina. Nu e specific Renault. Peste tot e la fel. E un caz tipic care iti arata de ce trebuie sa ai asigurare casco.

Nefiind un topic specific Megane si, poate, interesant si pentru alti posesori de autovehicule, subiectul se muta in sectiunea Diverse.
rttt_gia
Asta am patit si eu la un ford fiesta (poate putin offtopic)... am intrat in masina, am inchis / trantit usa, si a cazut s-a facut bucati luneta. Garantie -> trebuie dovada ca nu a fost spart. Va dati seama ce nervi trebuie sa am ca sa rezist unui asemenea raspuns. Am rezolvat pe casco pana la urma.
bafta
padre
Toata lumea zice ca trebuie dovezi ca nu s-a spart cu intentie luneta. Intrebarea mea este, cum poti dovedi asa ceva? Ati adresat aceasta intrebare dealer-ului/servce-ului?
blink.gif blink.gif blink.gif
RoVal1972
Am patzit ceva similar la Dacia, acum 5 ani, dar eram in masina, mergeam si dintr-o data am vazut cum se fisureaza parbrizul.
In service, reprezentantul Dacia a facut spume ca nu e defect de fabricatie, dar dupa ce impreuna cu un alt tip care avea si el altceva, a semnat si mi l-au schimbat pe banii lor. Si pe parbriz nu era nici o urma de lovitura. La montaj se vedea ca tabla din spatele cheder-ului era indoita si probabil de la o torsionare la un damb, s-a produs fisura.

Pe de alta parte, daca nu poti sa le arati ca nu e de la o lovitura, CASCO clar, ca nimeni nu te va crede. Ce, tu l-ai crede pe cuvant daca ar veni careva la tine cu asa ceva ?
hebron
Hmmm....se pare ca in familia Renault e destul de intalnita problema asta...


http://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=31992
hellcat
Cazul Logan-ului e si mai bizar, avand in vedere ca masina are aproape 2 ani si a trecut cu bine o iarna.
Cazul megane-ului (2 luni vechime) duce cu gandul la un defect de fabricatie sau de montare.
@mihai66: Sfat tardiv: era bine sa fi facut o remarca la service vizavi de necomformitatea lunei si chiar daca iti spuneau ca nu-i nici un motiv de ingrijorare, altfel puneai problema cand te intorceai cu luneta lipsa.
adrianpurcarin
Am mai scris undeva dar mai zic o data: am patit si eu acelasi lucru cu aceleasi raspunsuri de la renault, cu o exceptie: nu mi s-a permis sa montez geam prin alta firma decat un agreata de renault Romania pentru ca in caz contrar "pierdeti garantia intregii masini". Mi s-a parut strigator la cer ca pentru o luneta schimbata care nu are legatura cu celelalte sisteme ale masinii sa pierd garantia pentru toata masina asa ca am sunat la vocea clientului si chiar am scris o scrisoare pe adresa lor si raspunsul a fost acelasi: nu se poate schimba nici o piesa pe durata garantiei decat intr-un service autorizat renault. Intamplarea face ca eu sa am masina in service(am dus-o in seara asta) pentru schimbarea lunetei( am facut comanda acum 2 saptamani) si l-am intrebat si pe cel care se ocupa de treaba asta(masina este la Serus) ce stie despre treaba cu garantia si raspunsul a fost ca asta e cu toate ca nici lui nu i se pare normal.
Eu am scris aici ce mi s-a intamplat mie si sper sa fie cei de la vocea clientului incompetenti si sa nu ai probleme; si daca ai sfatul meu este sa faci ca si ei: sa mergi pe burta
Multa bafta!
mihai66
Salutari din nou, mi-am pus luneta pe CASCO, insa acum ma uit de la balcon la ea si pata de care va spuneam este in continuare acolo, are alta forma, inainte avea o forma de L cu partea mai lunga pe laterala dreapta a lunetei, acum are latura mai lunga pe partea de sus.

Nu am chef sa patesc iara acelas lucru, stie cineva daca se poate testa tensiunea in geam? Si unde sa ma duc? este clar ca e defect de fabricatie si nu am chef sa pierd iara 4 ore la accidente usoare.

Fac acum o poza, si apoi ca sa nu mi se spuna ca este de la reflexia luminii, am sa fac alte poze din ora in ora.
O sa pun pozele peste cateva ore.
adrianpurcarin
ieri am luat si eu masina din service pentru aceeasi problema(luneta sparta). Am asteptat 2 saptamani pentru comanda dar pot sa spun ca sunt foarte multumit de cum a iesit.
cipman
Mihai, fa cat de multe poze poti. Inclusiv din balcon. Detalii, unghiuri, mici, mari, dintr-o parte, din alta etc. Cu cat mai multe, cu atat mai bine.

Dupa care, alege cateva (sa zicem 10), pune-le la www.imageshack.us sau mi le trimiti mie pe toate gramada (imi dai PM sa-ti spun cum) si le postez eu.

Vezi ca ai garantie pe luneta, inclusiv pe montaj. Nu stiu cat, vezi pe factura sau da un telefon la firma unde ai facut lucrarea.

Am o banuiala dar trebuie sa vad si eu pozele. Intrebare: Te-ai uitat cumva la acest lucru (pata pe luneta) in ziua in care ai luat-o?
mihai66
Multumesc cipman si tuturor pentru ajutor, cred ca am o idee destul de buna, am un prieten cu un megane exact ca al meu, o sa il rog sa vina cu masina in weekend sa o puna in locul meu si a mea alaturi, apoi schimbam locurile. Sa vedem daca este vorba doar de paranoia sau chiar este o problema.

Primul lucru care l-am facut a fost sa ma uit la pata respectiva, insa nu se vede decat daca ma uit de sus, de langa masina nu am observat nimic. Sper sa nu ma insel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.