Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Radio-casetofonul de pe Megane I
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
SeaDog
Mai intai va spun ca am dat cu search-ul si nu am gasit nimic ci doar o intrebare fara raspuns a unui alt user. Asa ca mai intreb si eu poate stie cineva: am un Megane din 2000 cu Radio casetofon cu afisajul incorporat si nu are decat 2 boxe pe fata. Am vazut ca in portbagaj atarna niste cabluri cam acolo unde ar trebui sa fie niste boxe pe spate, insa nu stiu daca sunt pentru instalatia audio sau pentru a alimenta cu curent altceva? Am incercat ca un necunoscator ce sunt sa conectez o boxa insa nu s-a auzit nimic. E posibil sa fie totusi aceste cabluri audio?
Macar are 4 iesiri acest casetofon sau o las balta si ascult ca pensionarii doar cu cele 2 boxe din fata?
sylvester
Eu am avut masina cumparata de noua!nu am avut cabluri (sau cel putin nu le-am remaracat).Din cate imi aduc aminte casetofonu ala e un model blaupunkt foarte vechi!2x15!
Solon
L-ai luat de nou?
Ca daca nu-probabil proprietarul si scos si casetofonul si boxele de pa spate si a pus casu' vechi la loc.
SeaDog
E luat de nou, e drept ca acum 5 ani, numai ca nu am manualul lui si vroiam sa stiu totusi dc mei e cineva care are asa ceva. Stie cineva macar modelul cum se numeste ca sa il caut pe net? Cablurile sigur nu sunt scoase de mine ma gandesc dc or fi asa din fabrica, abia acum am observat ca sunt niste mufe care asteapta sa intre ceva in ele, dar nu stiu ce. laugh.gif
Solon
Si cum ti-a venit ideea sa te uiti pe acolo dupa 5 ani?
SeaDog
Pai pana acum cateva zile nu mi s-a parut necesar sa intru cu totul in portbagaj, dar acum am vrut sa desprind bancheta din spate si cand am intrat cu totul in portbagaj, am remarcat ca sunt niste fose din care ieseau aceste cabluri. Dar asa doar de curiozitate, te ajuta dc iti explic de ce abia dupa 5 ani le-am observat? Oricum multumesc de ajutor.
google
Normal ar fi ca acele cabluri sa fie pt. boxe. Producatorul precableaza masina pt. radio-casetofon/cd cu 4 boxe (asa e instalatia electrica) dupa care o doteaza cu radio-casetofonul/cd si boxele din optiunile alese de cumparator. In cazul tau firele sunt trase de la radio-casetofon pana in spate dar, fiind 2x15w, nu sunt legate ca nu au avut unde. Daca demontezi radioul ar trebuii sa le gasesti in spatele acestuia.
Bafta!
Solon
Nu trebuie sa schimbe si casu' daca are 2*15w?
google
Mai departe e treaba lui cum si ce face eu i-am spus ca normal sunt pt. boxe si unde poate sa verifice ca sa gaseasca capetele celelalte. Acum daca el isi schimba radio-casetofonul cu unul 4x"Y"w isi cumpara boxe etc. asta-i alta treaba.
trufasel
Eu pot sa-ti spun ca la masina din semnatura am 4 boxe tot pe radio casetofon(2 dintre ele sunt in bord st-dr) si ca pe user guide radio-caset de la RENAULT variantele de radio sunt 4x15W si 4x30w asa ca eu ti-as recomanda sa mai verifici conectarea firelor de pe spate
V A L I
Eu am 6 boxe , cass cu afisaj separat in bord. Deci e posibil sa ai cablaj pentru un nivel de echipare mai ridicat. Cel mai bine ar fi sa mergi la cineva specializat sa iti monteze instalatia audio pe masina , dupa ce iti iei ce vrei.
SeaDog
Multam de raspunsuri. Dar pana la urma stie cineva dc are 2 sau 4 iesiri?

Arata exact ca asta http://www.it-france.info/newss/upload/upl...kangoo_home.JPG

Cum pot verifica dc are iesiri pe spate. Ca am incercat sa conectez o boxa si nu se aude nimic. Ca sa verific conectarea trebuie sa scot casetofonul, nu?
Solon
DA.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.