Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se merita Twingo ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
BAD_MF
Am si eu o rugaminte, pentru cei care se pricep, care detin sau care au mers cu un twingo, ce parere v-ati facut? As dori un twingo pentru sotie. vreau sa-i vand cielo sa mai pun niste bani si sa iau un twingo cat mai nou.
Au probleme, consum, fiabilitate..tot ce stiti!
pablo
E un model mai rar intilnit in Romania.De ce nu Clio II bicorp?.E tot din clasa mica
rttt_gia
Nu prea am auzit de twingo... vb lui pablo, sunt cam putine pe la noi... in schimb am vazut vreo 4-5 in targ la vitan acum o luna. bicorp recomand si eu
bafta
CGB
e misto twingo. chiar am vrut sa-mi iau si eu. e foarte haioasa masinuta.
stiu ca aveau motoare de 1150 cmc si 55 cai. e un fel de matiz smile.gif
mie imi place mult. iar ptr o doamna e excelent.
ktmbull
Ia Clio ca-s mai multe si daca iti cade ceva pe la ea afli mai usor cum si cu cati bani se repara.Cand te vei duce cu Twingo in service se vor uita aia la tine ca la avioane. Ei isi dau cu parerea(mecanicii) tu vei da cu banu si daca nu merge, nu stiu domne, ghinion. In plus Clio gasesti si cu patru usi, Twingo nu!
hellcat
QUOTE(pablo @ Dec 17 2005, 11:31 AM)
E un model mai rar intilnit in Romania.

Nu si in Bacau! smile.gif
Asta si multumita unui vecin, "germanez", si gastii lui, care de vreo 2 ani tot aduc din germania numai twingo-uri, toate pe alese. In prima faza am facut misto de el, dar anul asta i-au trecut pe mana vreo 30.
Mai mult acum astept sa-mi aduca si mie una pt taicamiu. La el am vazut primul twingo in echiparea "Initiale", o bijuterie pe roti.

Motorizare twingo: 1.2 8v 60cp, 1.2 16v 75 cp. (motoare care sunt si pe clio)
In ciuda faptul ca are doar 2 usi, ca spatiu interior este peste clio, si in fata cat si in spate (cu precizarea ca in spate este bancheta pt 2 locuri).
Ca si pret, in germ. este sub clio la aceeasi echipare si an. Pai twingo Initiale cu dotarile (piele, abs, ac, jante 14', 4 x airbag-uri, geamuri si oglinzi electrice, senzor ploaie si lumini automate, radiocd, trapa, vop. metalizata), motor 1.2 16v, din 2001 si cu vreo 70.000 km parcursi, vecinul meu vroia 6.500 E. A doua zi dupa ce i-a facut vama a si vandut-o.
Are in dotarea standard directie asistata electric, 4 airbag-uri.
Necesita insa o perioada de adaptare cu bordul, care e mai mult decat futurist.
Imi mai aduc aminte ca am citit intr-o revista de specialitate, acum cativa ani, despre o comparatie twingo - peugeot 106, si surpriza: twingo cu 2 clase peste 106.
In fine, twingo e o solutie ideala pt oras si ca sa va cucereasca definitiv trebuie sa conduceti unul. Daca mai e ceva de zis si-mi aduc aminte...
CGB
bordul de la twingo
sorin
Am primit io una de la garaj ca sa am masina cat a stat a mea acolo si m-a cucerit masinuta,agila,silentioasa,comfortabila,parca esti cu o clasa superioara pe drum.Ca sa nu mai spun de manevrabilitate care este floare la ureche.Pe scurt,un HIT.
____________
1.9 dCI
b06fcn
Super masina, primul monovolum de clasa mica, concept lansat de Renault in 1991 parca daca memoria imi este buna. Singura problema la noi, faptul ca nu se prea gasesc piese si mesteri priceputi. Este insa o masina foarte fiabila si low cost ca utilizare.
BAD_MF
Ma tenteaza si un clio in doua usi, nu vreau neaparat in 4 usi. Asa mi se pare simpatic twingo dar inca nu sunt hotarat, o sa ma duc pe la firmele care aduc sa vad ce oferte au.
sorin1967
Da ,e plin in Bacau de ele , la pret in jur de 5500-6000 E, dar sincer nu au o forma placuta(parere subiectiva).
semit
eu zic ca se merita un twingo pentru oras.... wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.