Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Autolights on
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
FISICHELU
Am citit pe un forum englez despre un caz simpatic. Veridicitatea este indoielnica (comentariile de pe reply il faceau cu ou si cu otzet...), dar m-am gandit sa va intreb si pe voi si sa discutam despre asta, mai mult sau mai putin avizati.
Un tip povesteste cum mergea el noaptea pe un drum de tara (la ei arata altfel, stiti bine...) si urca o rampa. Cand a ajuns in varf s-a intalnit cu o alta masina care avea faza lunga, moment in care lui i s-au stins luminile (erau setate pe auto)! Ulterior, a aprins el luminile si mergeau perfect.
Ei ce parere aveti?
google
Nu raspunde senzorul asa repede la lumina. Daca ar fi asa ar trebuie sa se si aprinda la fel de repede. Ca exemplu iti dau situatia intalnita cand treci printr-un pasaj, la iesire se sting dupa aprox 30-45sec, sau cel putin asa e la mine.
RoVal1972
Eu zic ca e o minciuna super gogonata.
1. Senzorul de lumina e pe bord si nu stiu cum pot bate farurile unei alte masini in bordul tau. Poate doar daca pica de pe un pod pe tine biggrin.gif
2. Chiar daca detecteaza lumina, din ce am experimentat eu pana acum, nu se sting luminile imediat... are un (delta)t pana cand le stinge.
EL_BGD
Si in plus, desi nu am intalnit si nu am, ma gandesc si la faptul ca s-ar stinge si s-ar aprinde sub fiecare felinar mai puternic (fiind pe bord). Oricum..cine-stie, un circuit prost, ceva.
google
Esti sigur ca e pe bord? Eu la toate masinile, inclusiv la a mea, l-am vazut in suportul de la oglinda, mai exact intre suport si parbriz, tot acolo fiind si senzorul de ploaie.
FISICHELU
Ezagt! Asa stiam si eu!
Solon
E in oglinda,ala e!
Lex Luthor
Cel de pe bord este senzorul pentru masurat intensitatea razelor solare (pentru instalatia de AC)
RoVal1972
Presupuneam ca cel de pe bord e pentru faruri, iar cel din oglinda e pentru stergatoare... Dar studiem problema. Nu m-am gandit ca poate fi de la Clima.
Solon
Nu scrie nicaieri?
pablo
Asta-i fabulatie!Scrie si in manual ca are intirziere la decuplare.Daca noi nu am patit asa ceva in frumoasa si fascinanta noastra tarisoara nu cred sa pateasca altii
Lex Luthor
QUOTE(RoVal1972 @ Dec 15 2005, 05:20 PM)
Presupuneam ca cel de pe bord e pentru faruri, iar cel din oglinda e pentru stergatoare... Dar studiem problema. Nu m-am gandit ca poate fi de la Clima.

Cel de la oglinda este si pentru faruri si pentru stergatoare.
google
QUOTE(RoVal1972 @ Dec 15 2005, 04:20 PM)
Presupuneam ca cel de pe bord e pentru faruri, iar cel din oglinda e pentru stergatoare... Dar studiem problema. Nu m-am gandit ca poate fi de la Clima.

Uite nu mai studia problema, ai aici o schema de functionare a senzorului de lumina si ploaie pt. clio bicorp care e la fel, ca principiu, ca la megane.
cri123
Englezii - super fani Renault - fabuleaza smile.gif
RoVal1972
QUOTE(google @ Dec 15 2005, 06:10 PM)
Uite nu mai studia problema, ai aici o schema de functionare a senzorului de lumina si ploaie pt. clio bicorp care e la fel, ca principiu, ca la megane.

ThankS !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.