Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sunet ciudat in mers
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 9, 11
jagoman
Buna!
Am si eu inca o intrebare. Cand merg la drum lung se aude un huruit ciudat din fata la peste 50 km/h. Cand virez la dreapta dispare, adica masina e mult mai silentioasa. Daca iau la stanga nu dispare.
Si cand stau pe loc daca dau din volan stanga dreapta cateodata se aude un troncanit metalic.
Ce o fi?
Multumesc.
cmandrei
Teoretic rulment sau planetara ... cel putin eu la astea m-as gandi prima data ...
mac24
CAP BARA 50%
PLANETARA 50%

ca sa fi sigur, ridica masina pe cric si trage de roata stanga- dreapta, daca troncane ai una bucata cap de bara dus care costa c-am 500 -800 de mii
Sau rotesti de roata cand e bagata in viteza si daca ai cursa lunga la rotire si nai si bate , s-a dus planetara
tomi87
Incearca o curba in partea sensibila in urcare. Daca bate si ritmul creste cu cresterea vitezei, e planetara, dar ea suna si sub 50kmh.
Am avut aceeasi problema, numai ca in spate. Am suspectat mai multe:
-amortizorul (de altfel in cale de a deveni varza) transmite sunetul cauciucului
-rulmentul e pe moarte...
NICI UNA! in mod misterios, dupa o demontare si reasamblare a tamburului (cilindru frana inetans) sunetul a disparut si reapare foarte rar.
Inainte - serios - dupa 50 km aveam durere de cap.


uitasem ceva important: cel mai tare se auzea intre 50 si 80
jagoman
Capetele de bara schimbate recent, adica vara. Vezi undeva pe forum.
cand iau curba mai mare gen serpentina se aude pe partea dreapta bataie. Dar eu ma refer la un huruit continuu intre 50 - 80km/h la mers drept, care dispare cand am curba mica spre dreapta.
Bataia de care vorbesc vine de undeva de la axul volanului cand stau pe loc si ma joc putin si dau cate un pic de volan stanga-dreapta.
tomi87
daca huruitul de la roata se poate confunda cu sunetul unei tobe de esapament sparta rau la 2500 rpm, atunci exact asa mi-a sunat si mie. Sa nu fie rulmentul, ca apoi se trezeste omu' intrand in curba cu 90 la ora pe trei roti, sau se blocheaza in cea mai "frumoasa" situatie, si rasuceste rau masina.
mac24
si esti sigur ca pe fatza ?, caci la axul volanului, inainte de a intra in caseta de directzie ai o articulatzie c-am cum e la planetara si aia ar putea bate, adr de huruit nu huruie, din ce-mi spui pare suntet de rulment dar daca tu zici ca apar si niste batai asta nu mai stiu, numa sa nu le ai pe amandoua, asrticulatzia de la volan cu rulment
jagoman
QUOTE(tomi87 @ Dec 7 2005, 03:59 PM)
daca huruitul de la roata se poate confunda cu sunetul unei tobe de esapament sparta rau la 2500 rpm, atunci exact asa mi-a sunat si mie.

Si mie asa mi se pare ca se aude ca si cum s-ar intensifica sunetul de motor sau de galerie, dar nu de acolo e ca nu s-ar stinge in viraj usor dreapta.
Si parca e de cand am montat cauciucurile de iarna. Nu stiu la ce sa ma uit.

La ax volan m-am uitat si parca vine de acolo unde este o articulatie inainte de a intra in caseta de directie.
jagoman
Deci sa verific rulmentii?
trebuie demontat sau altcumva?
mac24
pai s-ar putea sa fie tocmai de la rotzile tale de iarna , datorita prifilului (danturii) cauciucului, scot un huruit la viteza mai mare ptr ca ele sunt facute sa mearga pe zapada
mac24
daca nu sunt cauciucurile de vina, rulmentul nu-l prea potzi verifica decat daca il dai jos, ceea ce nu e prea usor deoarece este bagat prin presiune acolo, si ar trebuii sa-ti dai tu seama daca e rulmentul sau nu ascultand cu atentzie masina
Chestia cu axul volanului, ti-am spui nu scoate zgomot (decat atunci cand dai in gropi sau daca ai rotzile descentrate si se aude ca si cum s-au dus bucsile, simtomul este ca ai joc in volan mai mult de 10 grade
Dar acum ca mi-ai spus de cauciucuri de iarna, eu cred ca alea huruie
bumbus
la mine cand stau pe loc si misc stanga - dreapta de volan se aude un troncanit destul de pronuntat, iar mecanicul mi-a spus ca ma paste o caseta de directie noua........
R19/16v
la mine cand se auzeau sunete ciudate cand invarteam de volan pe loc erau rupte flansele amortizoarelor din fata & ulterior am descoperit ca avea si caseta joc (fata de caroserie). am schimbat flanse (4 mil buc sad.gif() am strans bridele care tin caseta si minune, nu se mai aude nimic biggrin.gif
jagoman
Schimbat ambii rulmenti fata. Sunet disparut. Super OK.
Hannibal_R19
O perioada am auzit un huruit in fata intre 50 si 80 km/h. Am apasat ambreiajul - tot se auzea. Am lasat-o sub viteza asta - nu se mai auzea. Opresc masina si "observ" defectul: o bucata din masca de deasupra rotii disparuse. Probabil ca nu o avusesem niciodata - dar cine naiba sa observe pana atunci?!?! M-am gandit ca intra aerul cu viteza si face un zgomot la trecere prin motor.

Fericit ca am gasit raspunsul am plecat mai departe. Dupa juma de an, sunetul se auzea si la 20km/h. Noroc ca s-a urcat un cunoscator in masina si mi-a zis sa schimb draq rulmentul ala care huruie. "Care rulment?" " pai o sa auzi un huruit la roata" "si io de ce nu l-am auzit pana acum" "pai nu l-ai ascultat". Si cand m-am suit in masina mi-am dat seama instantaneu ce zgomot auzeam au de juma de an... bine ca n-am ramas cu roata -n drum biggrin.gif
ildor64
daca a schimbat cineva rulmentul fata rog sa-mi spuna si mie tipul sau codul rulmentului
multumesc

13 Mar 2008, 10:04:
am uitat sa mentionez ca este un renault11 din 1984 cu motorizare de 1400 benzina, 4 usi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.