Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Locuri de vizitat la 2-3 ore de Bucuresti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2
Kata
Salutare fratilor!

Ma gindeam sa mai fac niste rodaj la masinuca si sa plec intr-un wkend pretz de o zi (simbata sau duminica) sa vizitez ceva mai interesant, sa mai iau o gura de aer, de cultura ceva...

Ziceam sa mai schimbam niste impresii pe aici, poate propuneti ceva... in fara de clasicul traseu pe Valea Prahovei, etc

Ce ziceti de exemplu de Curtea de Arges? am inteles ca se merita de vazut dar drumul pe A1 e plin de gropi pina la Pitesti, nu?
zah
Drumul nu e plin de gropi, sunt doar cateva portiuni de autostrada, dar eu am fost acum vreo 2 luni si erau in reparatii, deci acum s-ar putea sa nu mai fie gropi deloc. Mai nasol e drumul dupa Pitesti..
google
Sau da o fuga pana la Cozia si vezi si cum se comporta masina pe serpentine, mananci un mic pe dealul Negru si ai si drumul bun.
Kata
cam care ar fi traseul mai la concret? am auzit de Dealul Negru... ph34r.gif ph34r.gif
google
Bucuresti-Pitesti-Rm.Valcea-Calimanesti-Caciulata (drumul de Sibiu dar te opresti la intrare pe valea Oltului)
Kata
Am fost la Curtea de Arges. A fosr frumos dar manastirea nu m-a dat pe spate (poate unde erau si schele)

Autostrada Buc- Pitesti e praf intre km 20 si km 38 la dus iar la intors mai putin de la km 45 spre km 30.
am incercat sa ajung si barajul Vidraru dar m-am intors ca ma apuca noaptea pe drum si nu stiam ce gropi erau la intors. Mai era de vizitat si cetatea Poenari pe linga baraj. Poate la vara....

Am scos un consum mediu de 6.4% cu mers la 3750rpm (120km/h)
npetronel
Va recomand o destinatie de vara la 2 ore de Bucuresti:
Calarasi.

smile.gif Avantaje si recomandari:
- Drum: A2 excelent (deocamdata) pana la Lehliu + DN3B f. bun;
- Plaja( Pod 4 in afara orasului pe bratul Borcea) ;
- Padure, gratar, cort (daca nu taie astia tot pana la vara);
- Restaurant Chiciu cu vedere la Dunare si la Silistra (Bulgaria) - nice;

sad.gif Dezavantaje
- orasul este urat
- faceti orice sa va paziti seara de tantari
st0rm3ru
Targoviste, Slanic Prahova, Cheia, Sarata Monteoru...
oache81
O sa insir aici locurile in care am fost cu masina mea si de unde am ajuns si inapoi intreg si fara probleme

Valea Prahovei ,cam peste tot Sinaia Busteni Predeal Azuga toate de mai multe ori.
Pe celalalt drum spre Brasov am fost pana la Valenii de Munte.

Bucuresti - Pitesti - Rm valcea (pe Dealul Negru).Drumul e ok,destul de interesant cu multe curbe ,perfect pentru testat o masina noua.


Bucuresti - Alexandria - Craiova - Turnu-Severin - Portile de Fier ,aici am ajuns pe noapte si mi s-a parut destul de frumos noaptea ,era plin de lumini.Nu am stat mult am facut dus intors intr-o singura zi.A fost interesant la un moment dat am gasit intr-un camp intre Bucuresti si Alexandria un avion parasit ,cred ca servea la stropit culturile si am facut ceva poze catarati pe aripi.Am uitat sa mentionez undeva intre Alexandria si Craiova este un sat cu palate tiganesti unde cel mai mic are 3 etaje,iar unul are chiar o copie a palatului justitiei,parca Dan Finutzu 2003 scrie pe casa biggrin.gif

Bucuresti - Pitesti - Curtea de Arges - Balea dar nu am ajuns era blocat drumul de zapada la vreo 60 de KM de Barajul Vidraru.Asta se intampla asta iarna si vroiam sa ajungem la hotelul de gheata dupa ce am vazut la televizor ca l-au inchis ca nu avea autorizatie.N-am ajuns,a fost destul de aiurea dupa Vidraru nu mai avea nimeni semnal la mobil si n-am vazut nici o masina pe 120 KM (60 dus intors),dar am facut poze cu o mini-cascada inghetata si in general a fost frumos drumul pacat ca era noapte si nu prea se vedea mare lucru la distanta

Bucuresti - Pitesti - Campulung - Rucar - Bran - Brasov - Bucuresti
Asta a fost acu cateva zile,peiaje frumoase intre Campulung si Brasov,drumul cam prost cu multe gropi dar suportabil

Bucuresti - Buzau - Brasov - Sinaia - Targoviste - Bucuresti.Si asta tot intr-o zi de data asta cu treaba..... totusi am reusit sa fac cateva poze pe drumul dintre Buzau si Brasov care seamana cu Transfagarasanul iar la un moment dat se merge pe un viaduct care de la distanta arata ca un balcon iesit din munte.Interesant si drumul dintre Sinaia si Targoviste ,prost dar prima parte a lui e doar prin padure si arata foarte frumos iarna.

Bucuresti - Urziceni - Buzau - Focsani - Marasesti.Am facut cateva poze la monumentul eroilor si ne-am intors.

Bucuresti - Brasov - Sighisoara - Tg Mures.Un mic gratar in padurea de langa gradina zoo din Tg Mures si inapoi.
Asta iarna am mai facut drumul dus-intors o data dar am stat mai mult in Sighisoara si am vizitat cetatea.

Bucuresti - Constanta,tot asa asta iarna am vazut la tv ca a inghetat marea si am vrut neaparat niste poze....

Alte locuri pe unde am mai fost,Oltenita unde in Portul Turistic se vad foarte frumos noaptea pe dealul de vizavi luminile de la vilele fratilor de peste Dunare.Ziua se vad doar 3 bloculete si turnul de televiziune cred ca e.

Bucuresti - Buzau - Braila - Galati.Cel mai plicticos drum facut vreodata de la Buzau la Braila este o linie dreapta de 100 de km nimic in stanga nimic in dreapta.In Galati am luat-o aiurea si ne-am trezit opriti de Politia de Frontiera cu un Opel Astra albastru care mi-a facut o sumara perchezitie la masina.

Cred ca nu am uitat nimic

As vrea sa merg prin Moldova sa vizitez manastirile de acolo si prin Transilvania unde nu prea am ajuns.

croc1977
Campulung-Voina
Rucar
Cheile Dambovicioarei
Plaiul Foii
Pestera
Cheia
Campina - Paltinu
Monteoru
Ciolanu
bog70
Du-te la Slanic Prahova. Poti cobori in salina, care este senzationala (ultima oara era vreo 70.000 pentru un adult).
Dupa asta poti face plaja si baie intr-unul dintre lacurile (mai mult balti!!!) din oras. Mie mi-a placut la Baia Baciului (daca nu ma inseala memoria) ca aveau si terasa-restaurant.
Ajungi acolo mergind lejer cam intr-o ora si jumatate.
Littledevil
Excursii de o zi:

1. Bucuresti - Targoviste - Campulung - Brasov - Tg. Secuiesc - Adjud - Marasesti - Focsani - Buzau - Bucuresti

Se poate vizita Turnul Chindiei si ruinele din jurul lui in Targoviste, sa nu uitam ca a fost capitala smile.gif Culoarul Rucar - Bran este superb, unde se poate vizita castelul Bran. In Brasov recomand Piata Sfatului, Biserica Neagra, Strada Sforii, si nu in ultimul rand un sandwich la Panini. Bucata Brasov - Tg. Secuiesc - Adjud este superba ca peisaje. In continuare se mai poate vizita mausoleul de la Marasesti. In total 600 km. Eu am plecat la 7:30 din buc, si am fost inapoi pe la 19:30, cu toate tabieturile satisfacute.

2. Bucuresti - Buzau - Brasov - Cheia - Ploiesti - Bucuresti

Se pot vizita Vulcanii Noroiosi, in apropiere de Buzaru, ~25 km. Paclele Mari sau Paclele Mici. Ce cele mici se afla si o cabana (in constructie anul trecut) cu put de apa, si un peisaj absolut selenar. Vara este un deliciu sa vii cu cortul. In continuare bucata Buzau - Brasov este magnifica, a mai fost discutata si mai sus. In Bravov, tocmai am spus ce se poate vizita. Inspre Bucuresti, la Cheia, se face un drum catre cabana Muntele Rosu, drumul este cam prost ~4 km, dar odata ajunsi sus nu o sa va mai para rau, un peisaj incredibil. Mai departe ajungem la Slanic Prahova unde putem vizita salina si Muntele de sare, (la propriu este un munte de sare), este ca un fel de strand. F frumos. In Ploiesti merita vizitat Muzeul Ceasului. In total 450 km.

3. Bucuresti - Targoviste - Campulung - Brasov - Cheia - Ploiest - Bucuruesti.

Acest traseu este o combinatie intre cele 2 de mai sus. In total 400 km.

4. Bucuresti - Buzau - Ploiesti - Targoviste - Bucuresti

In total 325 km.

O sa mai revin cu diferite trasee, dupa ce le testez in prealabil.
Toate distantele de mai sus au fost rotunjite in + cu vreo 20 km. (in case of something....)
Doritorii de detalii s-au de poze sa se afirme smile.gif
laurian
Cheile Rasnoavei : la jumatatea drumului intre Predeal si Rasnov, in dreapta, e un drum forestier de cativa Km care duce la chei. Primaria Rasnov percepe 6 lei pentru o masina+pasageri, insa peisajul merita banii.

Iar pentru o excursie ceva mai lunga, dar foarte frumoasa: Bucuresti- Buzau-Siriu-Intorsura Buzaului-Prejmer (cetatea)- Brasov- Poiana Brasov- Rasnov- - Cheile Rasnoavei-Predeal-Bucuresti.
drumaru
Marea Neagra biggrin.gif
Am facut in week-end 3 ore 15 min. pina la Costinesti din zona 13 Sept., iar la intoarcere 3 ore din Mamaia pina acasa. Mers pe autostrada - 130-150 (90-110 in zona cu restrictie la 80), apoi 90-120 pe soseauaCernavoda - Constanta (70-80 in localitati).
tarzy
am fost ieri pana la Slanic prahova

am plecat din bucuresti pe la 11.30, la 13.00 eram in Slanic

pe la 15.00 am intrat in salina

la 17.00 am plecat inapoi

pe la 18.30 eram acasa
semit
Noutati ceva? am o zi libera maine.. si m-as plimba.. dar unde.. de dimineata pana aseara.. nu la mare... smile.gif
han_1.6 mpi
@semit: mergi pana la palatul mogosoaia . e foarte fain .
alinakes
La Campina !

Ai 2 muzee : Julia Hasdeu si Nicolae Grigorescu , amandoua interesant de vazut !

Poti da o fuga pana pe la manastirea Brebu; pe Valea Doftanei sau pe la Provita unde poti trage un gratarel !

Cheltuielile nu sunt mari ! Chestie de o zi ! biggrin.gif
cmandrei
Vulcanii Noroiosi ... post-ul #12 smile.gif
M i h a i
Cel mai bine dai o fuga pe Transfagarasan...este o excursie de o zi nu de 2-3 ore...dar merita... wink.gif la Vulcani nu se merita decat daca ai drum prin zona..din Buc pana acolo sunt aprox. 300 km dus intors..tot drumul nu ai ce vedea decat vulcanii cand o sa ajungi..mai este si drumul destul de nasol la iesirea dintr-un sat spre Vulcani..Valea Doftanei mi se pare destul de fada...
semit
A iesit Slanic Prahova... a fost praf... mersi de sugestii... smile.gif
AlexC
Bucuresti - Busteni, apoi telecabina pana la Babele si de acolo ori la Cruce ori la Pestera. Cu masina direct la Pestera nu recomand nimanui decat cu un SUV sau cu masina cu pachet de drumuri grele :-)
nicu022003
Bucuresti-Curtea de Arges-Bradet un loc superb o sa va indragostiti de acea zona smile.gif
tarzy
hmmm ..... sunt foarte sceptic la tot ceea ce priveste telecabina .... riscati foarte mult sa pierdeti ore bune stand la coada
Diac
QUOTE(alinakes @ 13 Jul 2007, 13:06)
La Campina !

Ai 2 muzee : Julia Hasdeu si Nicolae Grigorescu , amandoua interesant de vazut !

Poti da o fuga pana pe la manastirea Brebu; pe Valea Doftanei sau pe la Provita unde poti trage un gratarel !

Cheltuielile nu sunt mari ! Chestie de o zi ! biggrin.gif
*




langa Campina exista localitatea Telega, unde este un strand cu apa sarata, dragut... se putea sa fie si mai bine aranjat, dar asta e.
sorin1983
fost slanic prahova... 4 din 10
fost oltenita+port turistic ... 1,5 din 10
Merced
QUOTE(nicu022003 @ 15 Jul 2007, 19:28)
Bucuresti-Curtea de Arges-Bradet un loc superb o sa va indragostiti de acea zona smile.gif
*



Ai cam ocolit. Daca vroiai sa ajungi la Bradet mai usor(si pe un drum mai bun, as adauga) dupa satul Merisani se face un drum la dreapta care scurteaza oarecum distanta si care este si mai bun(refacut acum vreun an doi).
Daca ai vrut sa vezi si Curtea de Arges, atunci inteleg ocolul. Si da, zona e superba, bunica-mea sta cu vreo 25 de km mai jos si am tot fost acolo. Mai nasol cu minele dezafectate de uraniu care-s pe acolo, dar probabil nici nu stiai de ele daca nu spuneam eu acu.
Mai recomand Valea cu Pesti pentru un gratar sau chiar o noapte cu cortul merge foarte bine. Se mai merge inca vreo 25 de km de la Vidraru in sus, se trece de cabana Valea cu Pesti, se tine drumul spre Balea si la un momentdat e si un banner pe care scrie "Pensiunea Vidraru" si se face un drum forestier pe dreapta. Pe drumul ala dupa vreun kilometru incep sa apara locuri peste locuri ideale de gratar, peisaj frumos, apa curgatoare, soare cam putin(din cauza ca e vale, dar depinde de ore) dar foarte relaxant.
Drumul este ok cam pana in Curtea de Arges, si cat de cat pana la Vidraru, apoi urmeaza diverse portiuni mai mult sau mai putin proaste, dar oricum daca circulati cu prudenta n-are nici pe naibii masina. icon_mrgreen.gif
AmunDei
QUOTE(AlexC @ 15 Jul 2007, 19:20)
Bucuresti - Busteni, apoi telecabina pana la Babele si de acolo ori la Cruce ori la Pestera. Cu masina direct la Pestera nu recomand nimanui decat cu un SUV sau cu masina cu pachet de drumuri grele :-)
*



Am fost acum mai putin de un an la pestera cand am iesit era un nene cu o dacie 1310 ne intreba daca vrem taxi pana in busteni smile.gif s-a descurcat de a ajuns pana acolo wink.gif.

Mai bine pana in Sinaia...lasati masina....mergeti spre 1400....de acolo urcati dealul pana la 2000....pe urma pana la piatra arsa....pe urma babele. dormiti o noapte si a doua zi ori la cruce ori la pestera. si dupa aceea inapoi in sinaia luati masina si va intoarceti la bucuresti. tongue.gif 2 zile....pt cine are chef de mers, dar MERS, si pt cine poate tongue.gif
Eagles
Poti face un drum pana la Ruse in Bulgaria! Eu acolo ma duc sambata. O plimbare cu sotia si copilul si eventula ceva cumparaturi ca am inteles ca e f ieftin pe acolo. oricum interesant topic. o sa-l am in vedere.
nicu022003
@Merced

Stiu si de drumul acela. Am zis ca poate care nu stie zona este mai bine sa o i-a pe Curtea de Arges. Eu merg foarte des acolo deoarece am casa in satul musatesti.
Fuzz
Ar merge si Mogosoaia. Un program are cineva, si o ruta ?
george_slz
Ca sa ajungi la Mogosoaia, mergi pe DN1A(Sos Bucuresti-Targoviste),iesi din Bucuresti pe la Laromet, locatia palatului este semnalizata bine cu panouri rutiere.
Fuzz
Multumesc, chiar vroiam sa ma duc si cand a fost ziua de porti deschise, dar am fost retinut la munca.
hai-hui
Pentru cei amatori de ceva off-road la doi pasi de Bucuresti, va recomand sa iesiti spre Giurgiu, prin Jilava, iar imediat ce traversati podul peste Arges, in Adunatii Copaceni, faceti la stanga spre Comana. De la aceasta intersectie drumul, desi asfaltat, e destul de prost, in special portiunea dintre Gradistea si Comana. Ce puteti vedea? Manastirea de la Comana, de pe vremea lui Vlad Tepes, unde exista si un monument inchinat echipajului unui bombardier aliat cazut aici in cel de-al doilea razboi mondial. Din centrul localitatii Comana o luati la dreapta, treceti de o pensiune aflata pe partea dreapta si intrati intr-o padure absolut minunata. Dupa cca. 3 km de mers pe drum de tara (mai bun insa cu mult decat asfaltul pe care tocmai l-ati parasit!) ajungeti in dreptul unei fantani de piatra, numita "Fantana cu Nucul". Aici sunt multe locuri de gratar, este multa umbra si aer chiar curat. In apropiere se afla raul Neajlov la care ajungeti pe un drumeag de scanduri amenajat chiar peste portiunea mlastinoasa a apei. Daca cu niste ani in urma pe aici se putea merge cu autoturismul, acum e dificil si pe jos, caci multe dintre scanduri au disparut si trebuie sa dispuneti de ceva simt al echilibrului. Oricum, odata ajunsi la capatul acestui scurt drum prin stuf (cca. 50 - 60 m.) veti intalni cateva constructii stranii din lemn (ca un soi de de pavilioane) care au fost ridicate prin anii '70 pentru filmari la unul din filmele vremii, cu Florin Piersic. La intoarcere puteti alege un alt drum prin padure, catre sud, care va "scoate" in apropiere de comuna Mihai Bravu. Ajunsi la asfalt fie o luati la stanga intorcandu-va catre Comana, dar drumul e criminal, catastrofa, nu altceva, ori faceti dreapta prin Mihai Bravu (un drum ceva mai bun, dar si acesta cu destule gropi) pana la Uzunu (soseaua nationala Bucuresti - Giurgiu). De aici la dreapta, spre Bucuresti. Daca mai vreti senzatii tari, in mod special in zona dorsala, din Adunatii Copaceni (exact intersectia in care la venire ati facut stanga spre Comana) faceti stanga spre Mihailesti, prin Darasti. Drumul aici nu e criminal, e ucigas. Veti face 15 km. cam in 30-40 min! La ce bun sa va pierdeti vremea pana la munte pentru oleaca de "off-road" pe la Bolboci, Babele, Transalpina sau mai stiu eu unde, cand avem si noi, aici, la doi pasi, "off-road"-ul nostru... Sa le multumim primarilor care pe aici, prin sud, sint tare, tare destoinici. Oricum, lasind la o parte aceste inconveniente, zona Comana are un potential turistic remarcabil, pacat ca nu are cine sa-l puna in valoare!
strainu
Eu vara asta am facut asa:

1. Bucuresti - Cozia - Bucuresti - asta se face si in juma de zi daca te tine masina, in cealalta jumatate poti sa vizitezi alte manastiri, sau cascada Lotrisor. Daca mergeti la cascada lasati masina pe E60, drumul mai departe e nemodernizat.

2. Bucuresti - Mogosoaia - Targoviste - nu cred ca mai e cazul sa va mai zic ce puteti vizita. Eventual va puteti intoarce prin Pitesti sau Ploiesti.

3. Cetati medievale: Brasov, Rasnov, Bran, Sighisoara (2 zile) - dinnou, arhicunoscute

4. Valea Prahovei - muzeele. Stiati de muzeul cinegetic Posada? Dar de casele memoriale Cezar Petrescu si George Enescu?

Mi-as face si publicitate la blog, ca tot am povestit acolo, dar mai bine nu. wink.gif

In schimb, poate a fost cineva prin Dobrogea? M-as duce la Adamclisi si Murfatlar (Basarabi) sambata, daca e vremea frumoasa. Cum sunt drumurile? Ce ar mai fi de vazut pe traseu in afara de Tropaeum Traiani si Muzeul vinului? Degustarea o lasam pe alta data, ca tin la carnet. biggrin.gif
hai-hui
Salut,

Dobrogea este interesanta mai ales prin conotatiile sale misterios - orientale, in special ale numelor de localitati (Casimcea, Sabangia, Beidaud, Nalbant, Sarichioi, Murighiol, Zebil, etc.). Ca forme de relief zona nu e spectaculoasa, desi nu ar trebui ratati Muntii Macinului, care sunt printre cei mai vechi munti din tara, de aici si cota cea mai inalta fiind doar la cca. 460m. Daca faci drumul intre Braila si Tulcea, prin Macin, vei avea ocazia sa admiri acesti munti unici, in mare parte arizi si saraci in cursuri de apa.
Foarte interesanta este si zona Cheilor Dobrogei, aflate intre localitatile Targusor si Cheia, la cca. 45 km. de Constanta. Din localitatea Mihail Kogalniceanu se face la stanga (pe directia Bucuresti - Constanta) si dupa cca. 15 - 20 km. se ajunge la Cheile Dobrogei, care sunt declarate rezervatie geologica. Drumul asfaltat strabate aceste Chei pe o distanta de cca. 2 km, fiind strajuit de pereti nu prea inalti (in medie cca. 20 m.). Masivul calcaros ascunde cateva mici grote si pesteri, iar valea e strabatuta de raul Miresei, care serpuieste in apropierea soselei. Locul este superb pentru campare, ai grija insa la weekenduri si mai ales sarbatori (de ex. 1 Mai), cand aici e complet "full".
maddan
Evitati cu orice pret Snagov Parc. sad.gif

Padurea din fericire este in stare buna, insa mizeria de pe marginea lacului este de nedescris.

Iar meltenii aia stateau sa faca gratar printre gunoaie (si mai mult ca sigur ca si ei urmau sa lase in urma si mai multe gunoaie!) fara nicio jena. Si dadeau la peste pentru niste fite minuscule, pe care bineinteles ca le pastrau, nu le aruncau inapoi in apa.

Nici nu stiu pe cine sa dau vina, in afara de carcaletii aia... primaria... statul, habar n-am cine are in custodie Snagovul.
L!nuX
legat de snagov , drumul este zob din localitate pana in complex sad.gif


cine imi poare recomanda niste locuri pitoresti si f frumoase la dunare unde poti sa ajungi cat de cat repede cu masina 2-3 ore ...
conucristi
Iti recomand Clisura Dunarii ... dar faci cam 5-6 ore pe drum
Ionescu
Spunea cineva despre Dobrogea si jud. Tulcea. Pai masina mi-am cumparat-o de la cineva care s-a mutat apoi la Sarichioi smile.gif. Zona este atractiva, pentru calatoria inapoi in timp. Merita sa mergeti pana la Jurilovca la lacul Reazelm sa vedeeti cele cateva barci de pescari lipoveni... e interesant.
Tot pe acolo este cetatea Enisala (ruine), precum si fostul poligon de la Babadag, care arata intr-adevar bombardat de gropile vremii smile.gif.
Nu scoateti din ecuatie Tulcea insasi, e super sa vezi portul si cum intorc vapoarele la cativa metri de blocuri ca tramvaiu la Basarab smile.gif. Tot in Tulcea, manastirea Dervent (nu am fost inca).
jud. Constanta: pestera Sf. Andrei, este foarte interesant. De mentionat ca jud. CT, dupa mine are drumuri f.f. bune, inclusiv in zonele de sate/comune.
Revenind mai spre inima tarii: jud. Brasov: cetatea Prejmer (20 minute din Bv.), cetatea Rupea (cam o ora pe DN 13 de la Brasov spre Sighisoara), cet. Codlea (20 minute de Bv spre Sibiu), Manastirea si complexul de la Sambata, la poalele Fagarasilor (80km de Bv, 15 km de Fagaras pe DN 1 spre Sibiu, e usor de gasit ca sunt indicatoare bune). O sa mai zic si de alte locuri smile.gif
logan1.5dci
jud Tulcea , manastirea Cocos , manastirea Celic

Nu mai stiu de unde am luat harta , daca-i tot de aici , scuze .

Am fost si eu azi la Gura Dobrogei , interesant , citeva poze .
Kata
sal,

pt Slanic Prahova ati luat-o pe Dna1 pina la valeni sau de la Ploiesti pe DJ?

bafta
b34uen
drumul pana la pestera e ok, drum forestier, fara asfalt dar cu 20-25km/h se poate face lejer, eu am mers in weekend cu solenza, si nu am patit nimic, nici o lovitura la scut, plus ca de la moroieni poti sa vizitezi si cheile ialomitei
L!nuX
QUOTE(conucristi @ 17 May 2008, 16:41)
Iti recomand Clisura Dunarii ... dar faci cam 5-6 ore pe drum
*




imi poate spune cineva ce traseu sa urmez astfel incat si peisajul sa fie pe masura ? smile.gif
am vazut poze de acolo si arata superb wub.gif
conucristi
Pai traseul ar fi urmatorul:
Bucuresti-Pitesti-Craiova-Dr.Turnu Severin-Orsova (asta daca esti din Buc)
De acolo o iei pe drumul catre Moldova Noua. De la Turnu Severin drumul incepe sa urmeze cursul Dunarii asa ca o sa ai parte de peisaj.
Daca vrei sa ramai cateva zile iti pot recomanda o pensiune buna(dar cam scumpa biggrin.gif ) numai ca trebuie sa-ti faci rezervare cu cel putin o saptamana inainte ... asta daca ai noroc!
L!nuX
cred ca o sa dau o fuga , asa pentru o zi

acu ramane de vazut ce e de vazut pe parcurs smile.gif
nasty
Predeal - Cabana Trei Brazi= NU RECOMAND!
Drumul arata de parca l-au bombardat de curand.
In "camping" manele la greu, iar motocicletele si ATV-urile condimentau cu praf carnea de la gratare.
Gunoaie peste tot.
OAP
QUOTE(nasty @ 11 Aug 2008, 15:43)
Predeal - Cabana Trei Brazi= NU RECOMAND!

Mult mai ingozitor drumul la Muntele Rosu...nu am poze da e ceva de neimaginat....masinile cu garda josa nici sa nu incerce
iubaretzu
Puteti sa vizitati Vrancea.Drumurile sunt OK, oamenii sunt primitori,preturi bune si pe toate buzunarele.have a good time

magelan_explorer
ieri am fost pe traseul BUC-PITESTI-BRADETU-CAMPULUNG-TARGOVISTE-BUC
am plecat la ora 10 si m-am intors la 8
drumul bradetu-campulung distrus,nu impracticabil dar distrus
drumul targoviste -bucuresti plin de gropi
ca si obiectiv turistic poti admira peisajul drumului forestier
de la bradetu la barajul valsan (drum pietruit)
si turnul chindiei din tgv (un santier si pe-acolo)
tot din tgv iti poti lua haine de calitate la preturi incredibil de decente
(expert: o femeie!)
drum bun !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.