Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Infernul de la Razoare s-a dublat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
vladus
Dupa cum probabil mai multi dintre voi stiu, dimineata intersectia de la Razoare e un punct sensibil unde stai in ambuteiaj cel putin 20min. O minte stralucita a gandit acum ca ar fii mai bine sa faca un imens sens giratoriu din aceasta intersectie, inrautatind radical lucrurile. Daca pana acum traficul ce venea de pe Timisoara avea sansa sa scape de 5-7 masini/semafor, care si asa e lung, acum trec maxim 3 masini, adica suficient cat sa creeze un ambuteiaj de proportii. Multumim si pe aceasta cale celor care gandesc profund cum sa "fluidizeze" traficul in Romania si nu reusesc decat sa incurce mai mult lucrurile. Din fericire acum nu mai exista nici o iesire fara ambuteiaj din drumul taberei asa ca vom suferi cu totii din cauza dezorganizarii si incompetentei .... nici nu stiu macar a cui... politie, primarie...
google
Amandoi. Politia propune si primaria aproba.
EL_BGD
Aici, mai intervine si "bunul-simt" la volan, care lipseste la marea parte, si daca este afisat de cineva, cei din spate, daca pierd 5 secunde maxim, incep cu flashuri, claxoane, tipete, si daca ar putea, ar iesi cu furcile si facliile sa-l linseze. Am observat asta tot mai des. In forma "civilizata" se manifesta cu claxon mai instant ca supa la prima milisecunda de culoare verde.
@google, sa vezi ce frumoasa e intersectia din dreapta celei unde am vazut prima urma de forum smile.gif . De acolo si pana dupa intersectia cu pricina, am facut alalta-ieri o ora. La 9 jumate. E vorba de intersectia din Colentina, cea cu avionul. Cred ca l-au pus pentru cei sictiriti sa mai stea in trafic. biggrin.gif Oricum, au aparut urmele bunei cresteri: grafitti subtil pe coada. (mai e si urat)
eddie33
La 300 de metri de rondul cu avionul stau si eu,asa ca stiu ce trafic e pe acolo.Pai avionul ala eu un biplan AN 2 si e un model rusesc foarte vechi.Frumos nu mai trebuie sa fie.Chiar mai sunt unele la aviatia utilitara care mai zboara si in momentul de fata.
claus
stupoare.. dupa ce cateva zile n-am mai trecut pe la razoare.. azi, cand am avut treaba pe acolo... surpriza.. a aparut un sens giratoriu
multa minte le-a mai trebuit ca sa faca porcaria asta.. chiar sunt curios dupa ce termina treaba, si e 100% functionala intersectia, cum s-o merge..
chiar.. despre ce avion e vorba???
Ake
Azi ma gandeam ca n-ar fi rau - daca tot au pus ditamai spatiul verde acolo- sa bage in mijloc vreo trei patru ecrane din alea ca la Unirii, macar sa vada omul o stire. Hai si reclame ar merge sau idiotenii de gaguri -ca la alea nu trebuie sonor. Dupa ora 12 noaptea se poate trece experimental pe SpiceTV. Sa vezi cum se fac ambuteiaje fara sa fie trafic biggrin.gif
google
QUOTE(claus @ Dec 1 2005, 12:24 AM)
chiar.. despre ce avion e vorba???

E vorba de sensul giratoriu de pe Colentina, de la Doamna Ghica, in care nu stiu ce destept (cred ca domn' Ontanu primaru') s-a gandit sa achizitioneze o vechitura de avion (biplan AN2, dupa spusele lui eddie, ca el e in domeniu si se pricepe, chiar merci de precizare ca trec mai tot timpul pe acolo si muream prost fara sa stiu ce bazdaganie e aia) si sa o planteze in mijlocul sensului giratoriu fara sa aibe absolut nici o legatura cu denumirea intersectiei sau a vreunei strazi din preajma (probabil ideea e sa aibe lumea punct de reper "la avionul rosu" nefiind nici o carciuma prin zona biggrin.gif sau sa avem la ce ne uita, cand stam "in prostie" la coada la semafor, ca sa nu ne plictisim).
EL_BGD
Da, e un AN2 smile.gif ... foarte antic, se mai foloseste si in agricultura... dar nu asta conteaza. In schimb cat am stat pe'acolo, am observat o placa, pe partea dreapta a rondului (cum vi dinspre luk). Scria ceva, de nustiu cine. Trebuie sa recunosc, se vedea impresionant din unghiul ala biggrin.gif
P.S. se pare ca au revopsit partea cu grafitti-ul si au pus Primaria bla bla pe el (daca nu era huh.gif , nu mai tin minte). Va tin la curent biggrin.gif
claus
interesant.. n-am mai trecut de o gramada de timp pe acolo.. cred ca dau o fuga, sa vad si eu bazdagania biggrin.gif
a, chiar.. pe acolo se construieste proiectul planorama, parca..
google
Evricaaa.... Bravo claus! Asta era! Au pus acolo avionul ca sa fie in ton cu "planorul" din planorama.
Norad
Nu imi vine sa cred ce citesc. Si asa eram eu suparat cu traficul criminal de la Razoare. Eu nu am mai fost pe acolo cam de cand au facut nenorocirea aia de modernizare pe linia de tramvai. Asadar le-a mai bashit mintea alta prostie. Mai au un pic si o sa ne puna poarta la Razoare. Un tip care e arhitect si sta la un etaj mai jos fata de mine, mi-a aratat un proiect propus pentru fluidizarea traficului la Razoare inca de pe vremea lui Ceasca, cu pasaj suprateran, etc. Ideea ca la Razoare se putea face o chestie f. buna pentru ca e loc suficient ( e f.mult spatiu care ar putea fi folosit cu succes).
Din pacate se pare ca suntem invitati sa jucam zilnic intr-un Horror, culmea,pe banii nostri. Norocul meu e ca deocamdata, pot sa fug pe langa Plaza, prin Militari ca sa ajung la servici, altfel cred ca as fi inebunit in cosmarul de la Razoare.
Matei
e tragic ce se intampla la razoare. eu trec pe acolo ocazional, de doua-trei ori pe luna dar chiar e aberant. ieri erau trei gabori care dirijau circulatia si pareau coplesiti, erau multi care o luau de-a dreptul, prin stanga giratoriului.
rttt_gia
Ganditi-va ce o sa fie cand o sa vina ninsorile. HAOS. cel putin asa e la vasilea milea cu iuliu maniu.
bafta si pastrati-va calmul wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.