Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Propunere
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum
zah
N-as vrea sa deranjez pe nimeni dar m-am uitat intamplator pe la membrii acestui forum si am constatat ca sunt o gramada logati de foarte mult timp si care nu au postat nici macar o data sau useri care se log-eaza doar ca sa posteze un anunt la bursa sau alte n cazuri asemanatoare...
Cred ca ar fi normal sa faceti o mica curtenie, pentru ca nu conteaza cantitatea ci calitatea, din punctul meu de vedere...
Mi s-ar parea mult mai normal sa fie membri doar cei care sunt cu adevarat interesati de acest forum si de problemele care se discuta aici.

P.S. De asemenea nu inteleg de ce nu stergeti toate acele topicuri care din diferite motive sunt blocate sau nu mai sunt de actualitate...

Erau doar niste idei care sper sa nu deranjeze..
burliu
nu ai avut somn la ora aceea ai inceput topicul?nu cred ca este 100% corect ce ceri tu poate unii sint membrii dar sint fideli in felul lor nu le poti cere sa scrie zilnic numai de dragul de a scrie , legat de bursa sint intrutotul de acord ca cei ce au postat o data la bursa si nu au postat nimic cel putin sase luni sa fie "stersi" ,priveste la forumul daciaclub sint multi care sint inactivi de foarte multi ani dar nu au fost sterse posturile lor asta hotaraste administartorul forumului si moderatorii tongue.gif
eu am foarte putine posturi la daciaclub desi sint membru de foarte multi ani asta inseamna sa plec ca nu am activitate zilnic?
google
Este un forum public. Atat timp cat in regulament nu sunt trecute "criterii", vis-a-vis de anumite standarde, care trebuiesc indeplinite pt. a devenii membru, nu poti sa anulezi contul cuiva decat in conditiile stabilite de regulament (warn, ban etc), nu dupa cum i se pare cuiva ca e activ, mai putin activ sau nu e deloc activ. Asta ar putea da nastere la multe abuzuri de genul "ti-am sters contul ca a expirat perioada in care trebuia sa postezi, rezulta ca nu esti activ" pe de-o parte, iar pe de alta parte sa vezi atunci posturi "la misto" numai ca sa para un cont "activ".
zah
Stati o secunda sa ma fac mai clar inteles... Sunt foarte multi membri care au 0 posturi, nu 1 nu 3 nu 15 ci 0.
In primul rand despre acestia vorbesc., iar apoi despre cei care intra DOAR pt a da anunturi la bursa (pentru asta exista site-uri specializate - recomand okazii.ro)
Iar treaba cu forumul public este pana la un punct, pentru ca acest forum este proprietatea cuiva (admin.) si s-ar putea face niste schimbari in regulament (asta ca sa nu existe abuzuri nefondate), pentru a se restrange putin aceasta comunitate a forumului.
Intr-adevar nu prea aveam somn azi-noapte tongue.gif dar imi sustin ideea in continuare!
google
Normal ca este proprietatea cuiva, recte administratorul. Cand am spus public, m-am referit la faptul ca este gratis, in sensul ca nu trebuie sa fii membru cotizant.
Daca se schimba regulamentul atunci aceasta discutie nu ar avea loc.
Inteleg ca, practic, tu propui o schimbare a regulamentului. In caz ca se schimba s-ar putea sa ajungem la "abuzurile" descrise mai sus si cum, in general, mai binele este raul binelui ramane de vazut care sunt opiniile admin-ului si a moderatorilor, deoarece "curatenia" ei ar trebui sa o faca => o munca in plus si gratis.
cipman
Eu as spune ca nu ne deranjeaza cu nimic membrii ce prefera sa ramana read only. Sau care trec foarte rar pe aici. Cunosc doua cazuri concrete: unul a postat de 2-3 ori iar unul niciodata. Ambii vin aici numai cand au vreo problema sau nedumerire, se impaca foarte bine cu functia de cautare, se lamuresc si-si vad mai departe de treburi.
Altii s-au inscris ca sa citeasca ce-i p-aici, nestiind ca, spre deosebire de alte forumuri, o pot face si ca guest.

Topicurile inchise se decanteaza singure. Nu-i recomandat sa le stergem, decat daca dam repede de ele. Daca apuca sa fie gasite de GoogleBot....
zah
Ok... Pana la urma nu era decat o propunere.
Deci topic closed?? smile.gif
cipman
Poi hai sa-i lasam si pe altii sa-si dea cu parerea...
George
eu zic pas

nu mi se pare o idee prea stralucita.
Liviu
QUOTE(zah @ Nov 27 2005, 04:39 PM)
Sunt foarte multi membri care au 0 posturi, nu 1 nu 3 nu 15 ci 0.
In primul rand despre acestia vorbesc.

Pai hai sa iti dau un exemplu concret.

Ca guest, daca intri pe forum des (sa zicem ca esti interesat) nu o sa iti fie marcate mesajele citite, nu o sa poti afisa "unreaded posts" si alte asemenea minuni pur "organizatorice". Eu unul, numai pentru a avea aceste facilitati mi-as face cont. Chiar daca nu intervin in discutii.

In concluzie .. forumul este foarte bun asa cum este (de facpt asa sunt toate forumurile, daca nu ma insel eu).
SorinV
io unu as fi de acord ca cei care nu intra perioade mari de timp si nu au nici posturi ( numai cei cu 0 adica) sa fie stersi ! sa li se dea un preaviz si pe urma oha !
eddie33
Sunt multe site-uri de renume care anuleaza contul,daca acesta nu este folosit un timp indelungat....deci,se poate incerca....cu o perioada de 6 luni,sa zicem.
zah
QUOTE(Liviu @ Nov 27 2005, 08:53 PM)
In concluzie .. forumul este foarte bun asa cum este (de facpt asa sunt toate forumurile, daca nu ma insel eu).

Imi pare rau sa ti-o spun dar te cam inseli...
De exemplu pe vwforum administratorul si moderatorii au avut si o sedinta pe tema asta si cauta sa limiteze cat mai mult accesul pe forum (de exemplu sunt sterse toate posturile de pe bursa daca se constata ca sunt useri logati special pentru asa ceva). De asemenea recent si-au facut carduri de membri pentru a limita si mai mult accesul pe forum. Se merge pe fidelitate.
Si aici nu vreau sa supar pe nimeni, dar sunt mult mai organizati..
Liviu
Nu e un secret ca reno.ro ar putea fi mult mai bine organizat (la fel si daciaclub) DAR .. sa nu uitam cum se poate face curatenie pe forum.

Va rog .. folositi cat mai des butonul REPORT. Daca vedeti topicuri/mesaje nelalocul lor faceti report si se vor curata ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.