Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aripa Megane II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
Valentin P
STIE CINEVA CAT REZISTA ARIPA DE MEGANEII LA UN IMPACT?
CAT O COSTA DE NOUA?
sorin1967
Mie nu mi-e clar ce vrei sa sti sad.gif
EL_BGD
simplu - rezista pana se rupe si costa de te rupe laugh.gif Sincer acum, costa probabil peste vreo 900 ron (cu search gasesti un topic care mi se pare ca se numea "am facut accident" unde e un deviz complet cam pentru toata partea fata megane sad.gif ). In schimb, legat de prima intebare........m-ai bagat intr-o ceata totala.
cipman
@ ValentinP: Te rog nu mai scrie cu majuscule. Pe forumuri scrierea cu majuscule inseamna ca tipi/strigi. Plus ca se citeste mai greu. Daca nu vezi, ori iti iei un display mai mare ori maresti marimea caracterelor pe ecran (pune-ti firefox si ai optiunea asta instant: shift + wheel).

Cum adica "cat rezista"? Cat timp ?!?
Aripa e pusa pentru forma/estetica/design/aerodinamica/aparatoare_de_noroi. Nu e pusa ca sa contribuie la atenuarea unui impact.

Daca vrei sa vezi cum arata o aripa dupa impact vezi in topicul de aici. E topicul la care se refera si EL_BGD
enageM
Aripa rezista foarte bine la socuri usoare, nedeformandu-se, insa in cazul unui impact mai serios aceasta plesneste si nu se indoaie. Eu m-am pupat cu unul care mi-a taiat fata , impactul nu a fost chiar usor si din soc aripa a plesnit pe orizontala cam 5 cm insa nu s-a deformat deloc. Reparatia m-a costat 11 milioane lei (1100 RON) pret ce include revopsirea spoiler-ului fatza, aripa stanga fatza schimbata, manopera.
Lex Luthor
In mai o aripa fata de Megane II era cca.5.000.000 lei.
Intr-adevar la impact se rupe, nu se deformeaza.

Vezi patania subsemnatului.

user posted image
BOG
Am vazut si eu la un nene in trafic zilele astea cum ar arata o problema la aripa ...avea un hatch in aceeasi culoare....poze e facuta cu telefonul...dar se vede ceva...
reno-cstavaru
Oricum mai bine ca se rupe pentru ca nu as vrea sa mi-o repare nimeni prin indreptare. Dar ce e naspa e ca o bucata de plastic costa 11.000.000 de lei. Cred ca si o aripa de kevlar e mai ieftina de atat daca nu e vanduta de Renault smile.gif

Si eu cred ca aripile ar trebui sa se comande deja vopsite, ca sa nu mai fie diferente de calitate dupa ce repari masina intr-un service.
Zetu
cred ca nu ar fi asa bine sa vina gata vopsite, pentru ca masina ta nu-si pastreaza culoarea. De aceea se prepara vopseaua pe calculator cica
cipman
cstavaru, plasticul acela nu-i un plastic ordinar. Cauta si tu dupa "noryl" - asa se cheama.
Crezi ca la Peugeot sau BMW e mai ieftina (ca ordin de marime)?
Comparativ cu o aripa de tabla, una de plastic (noryl) are trei mari avantajele: nu rugineste, rezista la accidente mici (nu mai trebuie ciocanita/indreptata, doar revopsita) si e mai usoara. Mie mi-e suficient. Mi-ar fi placut ca aripile spate si haionul la break sa fie tot din plastic (cu asamblari demontabile). Cu restul e mai problematic.


morph
Aripa ca aripa, da roata aia prea e deplasata spre partea spate a masinii.

Zetu, vopseaua se face pe calculator dupa codul de vopsea de pe masina, care e acelasi cu vopseaua originala. Deci daca e sa alegi intre vine vopsita, sau ti-o vopsesc baietii, mai bine sa vina gata vopsita ca sigur e mai bine facuta.
MAC
OK..la capitolul asta am si eu o intrebare ce poate e stupida, asa ca nu dati cu pietre:) :
odata vopsita, aripa/spoilerul/etc care sunt din "plastic", pot fi "curatate" si revopsite cu alta culoare, sau datorita "plasticului" cu ce ai vopsit aia ramane? (intrebarea are implicatii in piese second hand)
cipman
Da, se pot revopsi. Oricum, la fel ca in cazul unei aripi de tabla, se aplica mai intai un grund (diferit de cel pt. tabla). Asa ca nu-i nici o problema, o poti revopsi zilnic alta culoare daca vrei.
MAC
ok...multumesc Cipman!
cj666
Ma bucur ca se pot revopsi. Asa pot sa sper si eu ca odata, cindva, masina mea va avea o singura culoare.... mad.gif mad.gif ca meseriashii de la service mi-au facut-o bicolora, mama lor de calculatoare de scos culori...
kery_alex
costa 3 200 000 si se rupe cat ai da piatra-n ea . cauta la ausburg sau la autogalaxy
kery_alex
is f nedumerit daca la megane 2 se da preluingirea de plastic de la oglinda odata cu oglinda sau cu aripa, ca eu n-am primit-o cu niciuna sad.gif(. Cam unde as putea face rost de ornament la usa stanga?
hellcat
Nu ai primit-o nici cu oglinda, nici cu aripa deoarece este piesa separata, cu cod separat. O explicatie mai mult sau mai putin reusita...daca-ti lipseste doar triunghiul ala de plastic, ce trebuie sa faci: sa-ti mai cumperi o oglinda?
kery_alex
MERSI DE INFORMATIE deci o voi gasi pe la reprezentanta renault, nu?
hellcat
Pe stoc nu sunt atat de sigur ca vor avea aceasta piesa, dar macar vei putea face comanda pentru ea. Oricum, trebuie mers si vazut la fata locului...
sylvester
poate gasesti undeva la dezmembrari
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.