Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: MEGANE 2 VERSUS ALTELE....PE SOSEA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
sorin1967
Vad ca vesnic sunt "lupte" intre megane si O2, toyote, seaturi...si multe altele ,dar doar asa la stilul privit.Cred ca fiecare cand merge la drum lung(eventual mai e si grabit) ,sigur are un mic "concurs" cu altii si cred ca atunci vezi cam ce poti tu si masina ta(bineinteles la modul civilizat) . Personal am mers Bacau -Iasi initial asa de plimbare , dar era unul cu un seat cordoba caruia a trebuit sa-i arat ca mai am pana la pensie. In plus asa se vede cam ce nota ai da masinii tale.Asa ca seatul ala a ramas cam in urma....
cmandrei
eu nu prea am inteles mare lucru din acest topic ... asa ca l-am mutat la diverse ... si ulterior la cafenea ...
ktmbull
Si eu am facut vreo trei bmw-uri pana la Sinaia, dar am aflat cu stupoare de la cel din dreapta ca erau parcate. blink.gif
Solon
biggrin.gif laugh.gif biggrin.gif laugh.gif biggrin.gif laugh.gif biggrin.gif laugh.gif biggrin.gif laugh.gif
sandman_
si eu am facut un 320d pe dealul negru. Si joaca a fost pe bune. Din treaba asta nu inseamna ca meganul meu e mai bin ca treiarul lui. nu inseamna nimic.
padre
Pai nici nu este, asta asa, ca idee wink.gif . Depinde, desigur, si cat de recent era modelul BMW.
Eu nu am prea inteles rolul topicului, poate ca sunt eu mai greu de cap.
Cand am chef de talpa si ma grabesc nu ma depaseste nimeni, poate asa vreunul care sa fie mai nebun ca mine la ora respectiva sau vreun A6, A8 sau mai stiu eu ce chestii similare care dau peste 180-200. In rest...
Desi am momente cand imi place "sa fac nebunii" am observat ca in ultimul timp parca ma intereseaza mai mult sa ajung intreg la destinatie si cu masina in buna stare si sa-i protejez si pe cei din jurul meu. Nu stiu, o fi varsta de vina, dar asta simt.
enageM
QUOTE(padre @ Nov 8 2005, 12:49 PM)
Desi am momente cand imi place "sa fac nebunii" am observat ca in ultimul timp parca ma intereseaza mai mult sa ajung intreg la destinatie si cu masina in buna stare si sa-i protejez si pe cei din jurul meu. Nu stiu, o fi varsta de vina, dar asta simt.

Sa nu-mi spui ca esti din Bucuresti ca nu pot sa cred asa ceva... wink.gif
sorin1967
Nu deschideam topicul ,dar la drum e imposibil sa mergi sub "demnitatea "masinii(cel putin mie asa mi se pare).In drum dinspre vatra dornei am vrut sa vad daca trec de un tuareg.Am trecut ,dar ne-a luat radarul pe amandoi(te oprea la vreo 7 km alt echipaj si ...negocieri). Asta e..oricum aveam amandoi peste 170
padre
Ba da, sunt din Bucuresti...
Sorin1967, iarta-ma dar mi se pare fooooooarte aiurea sa gandesti asa. Fara suparare, nu e un atac, dar cum sa gandesti ca nu poti sa conduci sub demnitatea masinii? Adica de ce, daca tu conduci cu renou' si eu te depasesc cu un Logan ce faci? Ca Dacia e sub "demnitatea" Renault. Te apuci sa-ti smulgi parul din cap si faci tot posibilul sa ma depasesti si tu? Si daca nimeresti intr-un sant sau pe camp dupa 4-5-6 rostogoliri de la 170 km/h ce mai faci?
Si crede-ma, sunt convins ca sunt in asentimentul multora cand spun ca VW Touareg este muuuuuult peste renou' tau.
Eu cred ca trebuie sa mergi conform situatiei si conditiilor de drum. Daca te grabesti si e loc, OK, da-i bice, daca nu, mai bine 15-20 de minute mai tarziu decat o cazare la spital sau si mai rau, la 2 m sub pamant.
CGB
QUOTE(padre @ Nov 8 2005, 04:58 PM)
Ba da, sunt din Bucuresti...
Sorin1967, iarta-ma dar mi se pare fooooooarte aiurea sa gandesti asa. Fara suparare, nu e un atac, dar cum sa gandesti ca nu poti sa conduci sub demnitatea masinii? Adica de ce, daca tu conduci cu renou' si eu te depasesc cu un Logan ce faci? Ca Dacia e sub "demnitatea" Renault. Te apuci sa-ti smulgi parul din cap si faci tot posibilul sa ma depasesti si tu? Si daca nimeresti intr-un sant sau pe camp dupa 4-5-6 rostogoliri de la 170 km/h ce mai faci?
Si crede-ma, sunt convins ca sunt in asentimentul multora cand spun ca VW Touareg este muuuuuult peste renou' tau.
Eu cred ca trebuie sa mergi conform situatiei si conditiilor de drum. Daca te grabesti si e loc, OK, da-i bice, daca nu, mai bine 15-20 de minute mai tarziu decat o cazare la spital sau si mai rau, la 2 m sub pamant.

mdeah...cam are dreptate padre.
sandman_
@padre: tot asa, ca idee, ie clase diferite cele 2... wink.gif

Si mie mi se pare aiurea notiunea de "demnitatea masinii". Masina e un pachet de fiare. Nu are demnitate. Soferul, in schimb, are orgoliu, care de multe ori il impinge la tampenii. O data mergeam pe A1 in Ro cu 160 si m-a depasit un clio simbol dci cu 5 persoane + copil mic, care circula cu vreo 175 (clio, nu copilul)... Daca omul e inconstient, nu prea am cum sa-i schimb parerea.

Insa mi se pare frumos sa te joci cu un alt sofer, neaparat cu capul pe umeri, pe un drum virajat, traseu montan putin circulat, in limitele bunului simt.
CGB
QUOTE(sandman_ @ Nov 8 2005, 05:15 PM)
Insa mi se pare frumos sa te joci cu un alt sofer, neaparat cu capul pe umeri, pe un drum virajat, traseu montan putin circulat,  in limitele bunului simt.

si daca pe drumul ala montan si plin de curbe sint si eu, iar tu imi apari de dupa o curba drept in fata, in timp ce te "joci" cu altul, nu merita sa va strang de gat pe amandoi???? a fost doar o intrebare sper ca nu te superi:)

daca vrem sa ne testam masinile, o putem face pe autostrada. io pe o banda tu pe alta si ii dam talpa. desi nici acolo nu e indicat. d-poi pe un drum de munte, virajat...
singurele momente cand i-am dat talpa au fost atunci cand drumu era liber. nu se vedea nici dracu nici in spate nici in fata. in rest...nu ma joc cu viata mea si mai ales a celorlati.
semit
MII versus altele....depinde de sofer...eu cu cei 80 de caluti ma tin constant cam la 130 pe unde pot, in rest cam 110, victime....cam orice masina am intalnit si nu era foarte grabit(cum si eu am fost depasit cam de aproape orice masina, chiar si de Dacia 1310 si nu m-am simtit sub "demnitatea masinii"cum zicea cineva mai sus, dar cea mai tare a fost a unui prieten, o vectra 2000cmc-DTI cu chip, avea 115 caluti... de la Unirea pana la Piata Alba iulia pe Decebal l-am rupt::smile.gif))), motivatia lui:Domne mie imi intra turbina la 3500.....
zyppo
sandman_ a accentuat foarte bine. Celalalt sofer trebuie sa fie cu capul pe umeri. Altfel risti ca mica distractie sa se transforme in altceva.

Nu de putine ori mi s-a intimplat ca celalalt sofer sa ma sicaneze in momentul in care a vazut ca-l depasesc, fie prin frinari bruste, fie prin viraje bruste in fata mea cind am vrut sa-l depasesc pe alta banda ( autostrada ).

Cred ca "micile jocuri" isi au rostul intre 2 persoane fair-play, care suporta infringerea la fel de bine ca si victoria, care se gindeste nu numai la cum sa-l depaseasca pe celalalt, ci si celalat sofer, ca sa nu mai zic de ceilalti conducatori auto intilniti pe drum.
Luka
QUOTE(cristib @ Nov 8 2005, 05:23 PM)
singurele momente cand i-am dat talpa au fost atunci cand drumu era liber. nu se vedea nici dracu nici in spate nici in fata. in rest...nu ma joc cu viata mea si mai ales a celorlati.

Exact asa gandeam si eu.....pana am ajuns intr-un sant acum vreun an, cu o solenta. Si de atunci nu mai gandesc asa, deja imi este frica de viteza.
Dar sa spui ca e sub demnitatea masinii sa fii depasit de masini mai slabe mi se pare de-a dreptul stupid si pueril. In fine, fiecare are dreptul la o parere, dar eu sper sa nu ma intalnesc pe drum cu astfel de soferi. Mai ramane ca varianta extrema sa vedem care o are mai mare.... tongue.gif ...masina.
In fine, fiecare cu treaba lui.
RCS
Interesante topicuri pe aici: eu eram pe punctul de a face un M3..dar nu am putut..si stiti de ce: aveam frana de mana trasa si nu mi-am dat seama decat acasa.Ma miram eu de ce nu pot sa trec de 240 km/h.... dry.gif .
bogdan20
Eu unul nu sunt orgolios sa ma apuc sa-l fugaresc pe unul daca m-a depasit desi are o masina mai slaba ca mine.Merg pe principiul daca are cu ce sa ma depaseasca,dar sa nu ma oblige sa reduc eu viteza de dragu lui pentru ca el are chef sa faca o depasire.
ktmbull
Ce ma amuza astia de se chinuie sa te depaseasca crezand ca te intreci cu ei.

Dau eu Meganul meu pe un 320 sau un Tuareg si dupa puteti sa ma faceti de cate ori vreti.

ph34r.gif Conduceti prudent ca mor oameni nevinovati din joaca voastra. Nu toti au avut bani de o masina de cinci stele(nu ca asta v-ar scapa).
google
QUOTE(padre @ Nov 8 2005, 01:49 PM)
Desi am momente cand imi place "sa fac nebunii" am observat ca in ultimul timp parca ma intereseaza mai mult sa ajung intreg la destinatie si cu masina in buna stare si sa-i protejez si pe cei din jurul meu. Nu stiu, o fi varsta de vina, dar asta simt.

Cred ca asta e motivul. Acum cativa ani si eu eram "zmeu" iar daca mai mergeam si in "gasca" era prapad. Acum parca nu mai e asa. Merg tare dar parca mai prudent, rar cand merg cu 170km/h si am observat ca daca o tin constant 110-130km/h cam tot ala e timpul pe care il fac. Si eu m-am intrebat sa fie din cauza varstei, a experientei la volan....?
sandman_
QUOTE(cristib @ Nov 8 2005, 05:23 PM)
si daca pe drumul ala montan si plin de curbe sint si eu, iar tu imi apari de dupa o curba drept in fata, in timp ce te "joci" cu altul, nu merita sa va strang de gat pe amandoi???? a fost doar o intrebare sper ca nu te superi:)

Stiu ca e doar o ipteza si nu ma supar (evident).

Partea cu "capul pe umeri" exclude depasiri care conduc la situatii de genul selei prezentate de tine. Mica mea povestire cu 320 se petrecea intr-o zona de urcare de pe Dealu Negru, cu 2 benzi pe sensul nostru (iar daca eu ti-as fi iesit in cale, ar fi insemnat ca tu ai facut o depasire aiurea wink.gif ). In general la o fugareala de genul ala e important sa stii pe ce banda sa stai in fiecare viraj, pentru a putea lua virajul cu o viteza cat mai mare si nu prea conteaza puterea masinii...
dmc
unde se poate merge tare merg, unde nu se poate nu merg

ceea ce m-a impresionat pentru Romania in ultimul timp este ca pe autostrada in mai mult de 50% din cazuri oamenii se dau la o parte, iar cei care nu se dau daca le pui semnalizare cam tot in 50% din cazuri se dau. Restul sunt tarani care cred ca sunt pe mosia lor si pot sa faca ce vor muschii lor.

Pe autostrada m-am luat la "tranta" cu o Skoda Octavia veche si cu un Megane dci de 80CP. Ala cu Skoda desi vedea ca vin mai tare tot o tinea pe a lui, in final s-a dat la o parte la 170 gesticuland ceva in genul: cu cat vrei frate sa merg? de parca il pusesem eu sa stea pe banda a doua si sa accelereze pana nu mai poate (a fost chiar funny). Meganu-l s-a tinut ceva mai bine dupa mine, dar a abandonat la 180. In final am fost depasit de amandoua pentru ca am intrat pe portiunea proasta de pe A1 unde mai mult de 110 nu merg, reducand in zonele proaste si la 60 viteza.

Putin OFF-TOPIC: multi dintre posesorii de Dacii vechi nu isi dau seama ca tu vii cu viteza mare (cateodata mai mult de dublu viteza lor) crezand ca au destul timp sa faca depasirea. Rezultatul este o franzare brusca, stai in fundul lor 20-30 secunde dupa care iarasi accelerezi. Destul de fustrant dar din pacate de cateva ori am facut-o si eu cand aveam Dacie si nu din rea-vointa.
Markos
QUOTE(RCS @ Nov 8 2005, 06:01 PM)
blink.gif  blink.gif  blink.gif ...o nu..esti moderator ???? Sa-mi zica cineva ca visez!!!! blink.gif  blink.gif

De ce? Nu teleg. What's the point? cmandrei are aprox 1.500 posts so it must be an expert. I'm glad he's part of the moderating team smile.gif
RCS
QUOTE(Markos @ Nov 9 2005, 01:19 AM)
De ce? Nu teleg. What's the point? cmandrei are aprox 1.500 posts so it must be an expert. I'm glad he's part of the moderating team  smile.gif

dry.gif ....1.500 da, dar la tine ce conteaza: cantitatea sau calitatea ??? Asa ca...este o mica mare diferenta. (punct) blink.gif
CGB
mai mai. numai pui de shumahari si alonshi p-acilea.

hai sa va zic cum am facut io un nissan skyline si-un mustang. apoi am pus "pauza", m-am dus sa beu un pahar de apa si cand am revenit am mai facut un subaru impreza si doua hyundai tiburon. si toate erau tunnate. si totul se petrecea in NFSU2 smile.gif ...


de ce-oti vrea sa mergeti numai cu peste 150km/ora. dupa ce ca viata-i scurta mai treceti si cu viteza prin ea. luati-o si voi incet, babeste...cu 60km/ora rolleyes.gif
EL_BGD
mda....si eu m-am mai calmat, tot asa, cum spunea google, si dupa niste patanii, dar si daca gasesc vreo masina de teapa mea, nu prea ezit; oricum, in general, am inceput "sa merg la consum" . E mai safe, mai ieftin si nici nu stau stresat de radare. Cand am chef de excese majore, bag un Gran Turismo 4, imi aleg al meu Clio V6 si le arat eu lor biggrin.gif
pablo
Ghinionul eventualilor "concurenti" e ca la Renaulturi motorizarea e inscrisa pe bandoul lateral nu in spate.
Am mai patit si eu niste "challenge"uri.Unele chiar amuzante ... Logan 1,4 vs Clio 1,5 dCi 80CP.Ma depaseste Loganistul cu un zimbet ironic dar ceea ce nu stia el era ca eu mergeam pe tempomat.Dupa ce l-am deconectat i-am pierdut urma (depasit Logan in curba cu vizibilitate de fapt am taiat curba si adio)
sorin1967
In general depasesc toate femeile, pentru ca nu am incredere in modul in care conduc(scaun lipit de volan si privirea la 5 metrii in fata).Cu toate astea nu am reusit sa trec de una cu golf 5(dar nici nu m-am turat prea tare ca era dupa faza cu radarul si mai eram si cenzurat din dreapta.....)
sandman_
uneori asemenea soferi (scaun lipit de volan si privirea la 5m) e mai bine sa-i ai in fatzä decat in spate.
EL_BGD
laugh.gif laugh.gif mai bine sa nu-i ai nicaieri, in fata dauneaza grav motorului, in spate dauneaza la goods biggrin.gif ... joke dry.gif
RoVal1972
De ceva vreme am lasat-o si eu mai moale... Si oricum pe DN1 ne-a ajutat pe toti Politia.
Pe vremuri cand eram student, aveam si eu o Dacie. Am rupt-o, dadeam in ea, de-i sareau capacele. Ce batut in cap eram !!! Mergeam cu 150 (asa arata indicatorul) si eram fericit ca tzine... Noroc ca n-aveam nevoie de frane bruste...
Dar oricum, incercam sa nu incomodez pe nimeni.
Urasc depasirile facute aiurea.

Cat despre prostia cu demnitatea... No comment ! Eu eram fericit cu Dacia mea si daca vroia vreunul sa o ia inainte, go well go shell... adica Mol biggrin.gif
sorin
Cel mai rau ma enerveaza cei care ma depasesc si apoi se pun in fata mea si merg cu o viteza constanta,bineinteles ca nu stau mult in fata mea.Cei care ma depasesc si "pleaca" bine,tot respectul.
__________
1.9 dCI
sandman_
Daca te depasesc si merg constant cu 200, nu cred ca e prea mare problema.
Dar o senzatie destul de neplacuta ai atunci cand te depaseste cineva si merge in fatza ta cu +2km/h.
sorin1967
Asa am patit si eu , vine unul nervos din SV cu un passat trag in banda 1 si-l las sa treaca(se grabea omul) si da mai in fata de un natarau cu o dacie obosita care nu se da nici de-al dracu in banda 1 mai ales ca SVasta nu face semn cu farurile ,nici nu claxoneaza asa ca ii depasesc prin banda 1 pe amandoi si scap de 2 natarai.Concluzia mea e ca decat in preajma unuia care merge prost mai bine fa orice sa pui distanta intre tine si el (eu am facut-o in sensul ca n-am mai vazut passatul in spate...)
b06fcn
QUOTE(sorin @ Dec 11 2005, 06:15 PM)
Cel mai rau ma enerveaza cei care ma depasesc si apoi se pun in fata mea si merg cu o viteza constanta,bineinteles ca nu stau mult in fata mea.Cei care ma depasesc si "pleaca" bine,tot respectul.
__________
1.9 dCI

Asa este, mai ales daca te depasesc doar pentru ca "ei e manelisti/jmekeri si are passat tdi" si tu un amarat de reno!
Veneam acu ceva zile de la Craiova, pe A1, cu R21, care arata cum arata, masina veche care a vazut multe la viata ei. Mergeam constant cu 170 si treceam de cei care mergeau sub viteza asta. Intre care si un Passat. Care ma depaseste si se pune in fata mea, tot la 170, scazand lejer spre 160. Depasesc iar si iar ma depaseste. Il imping de la spate si pe la 180 se da la o parte. Ma duc, merge ce merg si zic hai sa revin la 170, cand, pe la 175 vine iar in spatele meu cu flash-uri sa ma dau la o parte. L-am tras dupa mine pana la 185 cand nu a mai vrut sa faca nimic, s-a bagat la loc pe dreapta si a ramas acolo. Dupa care am revenit la viteza normala de coaziera de 170 si nu am mai stiut de el, acolo in spate.
Morala : nu am pretentie ca am masina tare, din contra, da' nu-mi place sa ma dau la o parte doar ca vrea un bou, pentru ca are el masina mai noua. Constat din ce in ce mai frecvent atitudinea asta la Passatisti/Boristi si alti Vwagisnisti/Skodisti, chiar mai mult decat la cei cu BMW, Mercedes si Audi.
Asa ca cine vede Reno-uri albe cu FCN la numar, sa le depaseasca doar daca
intr-adevar vrea sa mearga mai repede si nu pentru ca nu suporta sa stea dupa un Reno ! Fie el Mégane sau 21!
sorin
Exact omule astia sunt niste cacaciosi care vor sa se joace si au o judecata de aici pana la veceu.Te depasesc ca sa arate pi**ei din dreapta ca sunt asi ai volanului dar cand ajung la 3000 rpm isi aduc aminte ca ...ioi da se strica masina daca o tin asa si incetinesc la 140 si te obliga pe tine sa stai in spatele lui sau sa incerci sa-l depasesti.
EL_BGD
Pe mine ma amuza in schimb foarte tare fumul negru cand le forjeaza, stiu cand se pregatesc "de atac". (nu se face nici o referire la persoanele de fata wink.gif )
b06fcn
QUOTE(sorin @ Dec 13 2005, 09:37 PM)
Exact omule astia sunt niste cacaciosi care vor sa se joace si au o judecata de aici pana la veceu.Te depasesc ca sa arate pi**ei din dreapta ca sunt asi ai volanului dar cand ajung la 3000 rpm isi aduc aminte ca ...ioi da se strica masina daca o tin asa si incetinesc la 140 si te obliga pe tine sa stai in spatele lui sau sa incerci sa-l depasesti.

Corect spus. Nu cred insa ca e vorba de protectia masinii ca nu "stie" ei ce e aia, ci de faptul ca nu au "oo" suficiente sa tina o masina peste 150 la ora, constant. Cu toate astea, se impovareaza la rate/leasing care mai de care de "kko" sa aiba toate cele trei litere de la TDI rosii...
strumfuadi
da domne, am remarcat shi io "nervozitatea" multora cu passaturi shi O2..
Sa nu se intzeleaga aiurea, nu am nimic cu mashinile, sunt nishte mashini foarte bune, pacat ca unii dintre posesorii lor sunt vai de mama lor la creer.. cam asta e mentalitatea romanului mediu: daca ajung sa'mi iau un passat m'am scos!
De o faza cu o O1 tdi noo noutza imi aduc shi io aminte cu placere.. eram pe valea oltului shi disperatul era in spume total, adica cum nu poate el sa ma depasheasca cu bijuteria lui noo pe care daduse peste 15k euroi la vremea respectiva? cum de nu putea sa faca o rabla nedeslushita, de 20 de ani? (placutza cu reno18 de pe portbagaj a fost furata de secole, a mai ramas doar cea cu Turbo).. Ma rog.. dupa vreo 20km de serpentine shi spume pe fraier l'am lasat sa se duca ca mi'era ca face idiotu vreun accident la cat era de catranit..
Apropo de placuta cu turbo din spate, oprisem odata la un OMV shi angajatul serviabil a shi sarit pe pompa sa umple rezervorul. noroc ca m'am uitat, ca luase pistolul de diesel.. il intreb de ce? aaa..pai.. scrie turbo pe ea, nu e turbo diesel?
zic: nu... e turbo pe benzina, sîc! la care el: aaa...da??? exista shi pe benzina??
io: blink.gif , i'am luat pistolul cu diesel din mana shi l'am trimis sa vada ca poate are nevoie altcineva sa umfle cauciucuri sau sa spele geamuri..
scuze de offtopic..
revenind ontopic, aseara m'am uitat la Top Gear pe BBC.. a luat tembelul un Jag S-type diesel de 206cp (2,7l) shi a zis ca rupe tot pe Nurburgring.. L'au facut in sange unii cu golf 2.. dealtfel il cam faceau toti.. concluzia lui a fost ca mashina nu'l ajuta, ca dieselul nu este facut ptr a alerga (shi aici are dreptate)..
Daca cei care shi'au luat motoare diesel ar recunoashte ca au facut'o ptr un consum scazut shi ptr ca asha e trendy, lumea ar fi "a better place".. dar nu, ei vor sa shi alerge.. huh.gif
EL_BGD
Acelasi lucru pe care l-a facut cu Jag-ul se poate face si cu un Ford Transit, dar va dura cu 40 de secunde mai mult tongue.gif .
strumfuadi
ai vazut emisiunea??? ce adevarata era gagica aia localnica care se daduse pe circuit de peste 15mii de ori... a scos cu 47sec mai putin ca meseriashul de la top gear, iar asta pe o mashina diesel pe care se suise prima uara..
Solon
Pe A1-ca sa ma exprim mai asa-pe portiunea cu gropi unde doar pe banda a doua mai ai sanse sa scapi cu jentile cat de cat rotunde mergeam si eu cu 120-130>in spatele meu a venit un A6 nou care a stat in spatele meu la o distanta decenta toata portiunea cu gropi(nici eu nu ma dadeam-de obicei o fac dar asta chiar nu avea gand sa ma flashuiasca).Dupa terminarea gropilor m-am dat pe banda intai si omu' a trecut.Pe spatele Audiului scria un jeg de motor de 3 litri TDI.Va dati seama ca ii trebuiau doua secunde sa ma depaseasca.Nu,omu a inteles situatia si a ramas in spatele meu.M-a impresionat treaba asta. In schimb iei ceata de alti tzarani!
strumfuadi
asha este. sunt unii cu mashini top class care ii respecta pe ceilaltzi, ishi respecta mashina shi se respecta pe sine procedand asha. smile.gif
EL_BGD
Eu l-am vazut pe unu' cu un a8 w12 la Lizeanu...mergea foarte usor peste sinele de tramvai, si a mers usor si dupa asta biggrin.gif . Asta e creme de la creme laugh.gif .
strumfuadi
crema!
sau poate doar mergea asha sa nu'shi taie in shine pretzioasele cauciucuri de 10-12mil bucata sau sa'l remarce curvele negrese din zona, ca ce e pe acolo...
vai ce rau sunt.. nu pot sa cred... ph34r.gif

laugh.gif
b06fcn
Rautate intruchipata! cool.gif
Misto faza cu benzinaria, la mine este invers, desi scrie TurboD pe lalerala masinii, exact deasupra busonului de la rezervor, de fiecare data cand ma duc la benzinarie ma intreaba daca vreau fara plumb sau Euro 3 - scuze de off topic.
Si nu e misto cand mergi incet sa nu dai in gropi ca te claxoneaza toti taximetrsitii din spate? Ca asta e o alta categorie de asi ai volanului, si daca mai au si "tunig" (cum zice cineva de aici, sa-mi spuna cat vrea drepturi de autor ca am folosit expresia) pe masina tre' sa-ti fie frica... biggrin.gif
sandman_
QUOTE(Solon @ Dec 14 2005, 10:10 AM)
Pe A1-ca sa ma exprim mai asa-pe portiunea cu gropi unde doar pe banda a doua mai ai sanse sa scapi cu jentile cat de cat rotunde mergeam si eu cu 120-130>in spatele meu a venit un A6 nou care a stat in spatele meu la o distanta decenta toata portiunea cu gropi(nici eu nu ma dadeam-de obicei o fac dar asta chiar nu avea gand sa ma flashuiasca).Dupa terminarea gropilor m-am dat pe banda intai si omu' a trecut.Pe spatele Audiului scria un jeg de motor de 3 litri TDI.Va dati seama ca ii trebuiau doua secunde sa ma depaseasca.Nu,omu a inteles situatia si a ramas in spatele meu.M-a impresionat treaba asta. In schimb iei ceata de alti tzarani!

Nu stiu ce situatie a inteles el, insa pe mine ma dispera toti soferii de TIR, dubitze si alte autovehicule fragile care merg cu 70-80 pe banda 2, daor pengru ca pe banda 1 sunt gropi...
EL_BGD
un off-topic scurt apropo de asta. Stiati ca Mercedesul Actros (camion) are garantie 1.000.000 de kilometri ? blink.gif
b06fcn
QUOTE(sandman_ @ Dec 14 2005, 01:23 PM)
Nu stiu ce situatie a inteles el, insa pe mine ma dispera toti soferii de TIR, dubitze si alte autovehicule fragile care merg cu 70-80 pe banda 2, daor pengru ca pe banda 1 sunt gropi...

Si pe mine ma oftica astia, da' cand am timp de pierdut si mai ales chef, imi bat joc de ei, mai ales daca prind din aia care mai si semnalizeaza stanga, chipurile depasesc - probabil gropile - , unde pot ii depasesc pe dreapta, dupa care stau nitel in fata lor la aceeasi viteza, sau chiar mai putin, semnalizand stanga, de multe ori se trag la loc pe dreapta si inteleg ca acolo le e locul.
Cei mai periculosi sunt insa aia care intra in depasire fara sa se asigure, mai ales dubisti/camionagii/tiristi care cum prind doua benzi la urcare incep sa se depaseasca intre ei si nu se dau nici de ai dreak'u la o parte si-ti mai taie si fata si mai si franeaza in fata ta daca indraznesti sa le dai flash-uri.
sorin
QUOTE(strumfuadi @ Dec 14 2005, 08:42 AM)

revenind ontopic, aseara m'am uitat la Top Gear pe BBC.. a luat tembelul un Jag S-type diesel de 206cp (2,7l) shi a zis ca rupe tot pe Nurburgring.. L'au facut in sange unii cu golf 2.. dealtfel il cam faceau toti.. concluzia lui a fost ca mashina nu'l ajuta, ca dieselul nu este facut ptr a alerga (shi aici are dreptate)..
Daca cei care shi'au luat motoare diesel ar recunoashte ca au facut'o ptr un consum scazut shi ptr ca asha e trendy, lumea ar fi "a better place".. dar nu, ei vor sa  shi alerge..  huh.gif

Pe tine te roade rau treaba asta cu dieselul ca altfel nu ai readuce subiectul in discutie la fiecare al doilea post.... biggrin.gif Dar nah..trebuie sa mai si rada lumea,nu?
________
1.9 dCI
strumfuadi
pai de ce sa stam posomoratzi?? shtii ce ma distreaza pe mine?? ca dupa ce ca ishi iau diesel mai stau sa shi faca topicuri "cat consuma".. zice unu: mie imi ia 5,8 altul zice 5,6.. aaa... nu se poate zice primul.. shi cum faci?? laugh.gif
se numeshte rontzait de sub unghii.. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.