Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SYMBOL dCi 80CP vs. Kia Rio CRDi 110CP
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
sagetator
Ce părere aveţi? Se merită dai acei 1000 euroi în plus pt. Kia Rio Sedan 4 usi CLASSIC EX 1.5 CRDi 110 CP faţă de Fidji diesel de 80 CP ?

Menţionez că sunt maşini apropiate ca performanţă/consum o diferenţă simţitoare fiind la nivelul portbagajului, unde Rio are cu 120 l în minus faţă de Symbol, dar are în plus 4 supape/cilindru = surplusul de putere de 30 căluţi; în rest, dotările variantei Classic de la Rio sunt aprox. aceleaşi cu ale Fidjiului.

Ce ziceţi ?

Merci anticipat.

P.S.: siteul Kia: http://www.kiaromania.ro/
sosoenduristu
parerea mea e ca nu merita, daca zici tu ca performantele dinamice sunt comparabile.
sagetator
Cam aşa arată:
Tudor
Din punctul meu de vedere Kia nu cred ca merita cumparata in dauna Clio-ului datorita:
- fiabilitatii inferioare (Kia este o caroserie restilizata, bazata pe o platforma Ford veche de 15 ani; Ford nu exceleaza nici acum la fiabilitate in conditiile drumurilor romanesti, dar modelele vechi au fost chiar slabe rau)
- motoarele asiatice diesel ieftine au fost si sunt mereu belalii (nu vorbim aici de Toyota, Honda sau Nissan): electronica multa, dar putin fiabila (vezi ce a patit Opel, care a folosit la generatia anterioara de motoare diesel, tehnologie asiatica mai ieftina si a avut mari probleme, revenind acum la utilizarea tehnologiei europene mai scumpe)
- concluzia personala: Kia pe benzina ar fi o posibila incercare, desi caroseria se deterioreaza mai repede decat la Renault, dar cu diesel nu m-as risca.

Totusi, cel mai mult conteaza opinia ta personala si "feeling"-ul tau fata de cele 2 masini comparate. Alegerea facuta de tine va fi cea mai buna, indiferent care va fi aceea. Succes!
CGB
e hazlie masinuta.
daca insa are aceleasi performante ca fidji io unu' n-as da 1000 euro in plus. sincer nu stiu ce sa zic de fiabilitatea kia. nu cunosc si nu ma bag.

dar chiar nu se simt aia 30 de cai in plus? ca au cam aceleasi dimensiuni si greutate.
Kata
Kia a investit foarte mult in cresterea calitatii in ultimii an si vor sa ajunga la nivelul Toyota desi fac parte din acelasi grup cu Hyundai.

Partea buna e ca ai avea garantie 3 ani, partea proasta e ca au o retea de serviceuri foarte restrinsa - in Bucuresti doar 2 de ex....

Kia Picanto m-a impresionat de exemplu la finisaje iar la drivetest motorul s-a comportat excelent...

In rest, se spune ce se spune despre Kia...
George
ca nu merita ?
mandelu
Conform ce scrie pe site suta in 11,5 s. Fata de 12,2 s. la fidji. Masina mult mai grea insa, 1150 parca. Daca era la fel de grea se simteau mult mai bine. Eu zic ca o sa iti fie arhisuficienti si aia 80 cp. Crede-ma am depasit cu al meu orice marca de masini in conditii de siguranta in plaja 70-120 km/h. Mai tare nu merg deci nu ma intereseaza.
Mie mi-e sa nu platesti taxe mari la kia (nu stiu daca e produsa in europa).
Kata
Kia se merita doar in leasing ca are 30% taxe vamale. De la anul vor deschide o fabrica in europa...
cipman
Topicul se muta la Diverse. Nu e subiect exclusiv de Clio.
sagetator
Luând în considerare înainte de toate reţeaua de serviceuri restrânsă, iar pe de altă parte spaţiul inferior al portbagajului (sunt om însurat! tongue.gif ), cred că am să uit de această alternativă, deşi la prima vedere părea interesantă. De asemenea tre' să-mi conving nevasta (ea a pus ochii pe Rio sedan) că e mai bine să rămânem pe Symbolul Fidji.......

Merci tuturor pt. răspunsuri.

Salut.
Tudor
QUOTE(Kata @ Oct 28 2005, 09:18 AM)
Kia a investit foarte mult in cresterea calitatii in ultimii an si vor sa ajunga la nivelul Toyota desi fac parte din acelasi grup cu Hyundai.

biggrin.gif si Daewoo se visa in primii 5 producatori mondiali de autoturisme pe plan mondial biggrin.gif ... si uite unde a ajuns.

Ca orice asiatic fara pedigree (iar nu vorbim de Toyota, Honda, Nissan, Mithubishi sau Subaru) si Kia a crescut calitativ 90% prin imbunatatirea designului, dotarilor de serie si a materialelor folosite. Tehnologic toate sunt evolutii usoare de la motoare Ford, GM, Mercedes sau Honda de acum 15 - 20 ani, imbunatatite prin ceva adaugari electronice ... cam ce au facut ai nostri cu MIG-21 imbunatatit cu electronica israileana.
sylvester
Kia ca orice masina asiatica sta prost la revanzare!Nu ca reno-ul sta mai bine...se mai gaseste cate una sa zica ca el ia cu 13k privilege nou sad.gif
dmc
te-ai gandit si la alte modele care sunt ca pret cam tot pe acolo?
raresss
ma gandesc cum arata deja de jerpelita o rios de 3 ani. deja i se lasa usile si trosneste toata in mers..... ce greierasi la clio sa vezi tu la kia greieroi... stiu ce vorbesc pentru ca este a unui prieten sa m-am dat cu ea de multe ori de cand era noua. plus ca intretinerea esta mai scumpa cel putin pe aici prin spania.
parerea mea este ca nu merita.
sagetator
QUOTE(dmc @ Oct 28 2005, 09:07 PM)
te-ai gandit si la alte modele care sunt ca pret cam tot pe acolo?

Pt. cei ce preferă benzina, sunt mai multe alternative. După părerea mea, cea mai de luat în seamă ar fi Chevrolet Lacetti.

Uite aici şi linkul
JADRRO
Eu as alege Clio , insa nici oferta celor de la Kia nu este de neglijat...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.