Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane are noi motoare disel
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
dmc
Recent m-am uitat pe site-ul Renault localizat pt Anglia si surpriza toate motoarele pe motorina au fost schimbate cu unele mai puternice.
Atfel exista urmatoarele optiuni: 1.5 de 86 sau 106 CP si 1.9 130CP
Ultimul face ca sedan-ul sa accelereze de la 0 la 100 in 9.1sec, viteza maxima 200KM/h, este mult mai silentios, iar consumul a ramas acelasi ca la 1.9 120 CP.

Pe cand si la noi? unsure.gif

P.S. cat de curand si probabil ca tot in tari straine o sa apara si versiunea de 150CP cred ca de 2.2 (noul motor de pe Laguna)
Mamut
auzi...asta e exact ca la megane I. pe bord vad destui martori care nu au circiut, cum ar fi scaune incalzite, senzor de placute de frana uzate si mai sunt exemple....tapiteria, schimbatorul, de ce chestiile astea nu au fost nici macar pe lista de optiuni cand mi-am luat masina?
pt. ca e facuta pt. Europa de est.
masinile facute exclusiv pt. Europa de est, aici nu vorbesc numai de renault, au mai putine optiuni decat normal, sunt facute undeva unde e mana de lucru mai ieftina(Turcia) s.a.m.d.
alx
astea sunt noile motoare euro4...
si clio3 va iesi cu motoarele astea...
stilltoonosy
Am vazut si eu pe site-urile din Polonia si Ungaria motorul 1.5 dci de 105 CP.

5 CP in plus nu-s asa mult, insa cuplul era de 240 Nm in loc de 200 ...

Cand am intrebat la cobalcescu (sfanta nevinovatie :-) ) cam cand se estimeaza sa apara si la noi motorizarea respectiva, mi-au raspuns ca nu exista.
murfi
Vezi ca din cate stiu eu exista British Horse Power care nu este acelasi lucru cu HP. Acum eu nu bag mana in foc dar asa imi aduc aminte ca am citit pe undeva. Cel mai bine este sa te uiti pe renault.fr

Am pus si eu un post acum cateva luni despre noile motoare pe GPL si cele euro4 pe DCI care ajungeau pana pe la 105 cai. (poate diferenta este doar intre cei 105HP si 106BHP)
Mamut
QUOTE
Vezi ca din cate stiu eu exista British Horse Power care nu este acelasi lucru cu HP


e vorba de Brake Horse Power care intr-adevar nu e acelasi lucru cu HP. bhp e puterea efectiva pusa pe asfalt iar hp e puterea motorului. eu spre exemplu am 105hp si 102bhp
luca si matei
eu am 1.9 dci cu adaos cip de putere, adica 138 de cai ... e de bine

a costat 400 heuroi ...
Race
BHP si HP e acelasi lucru.Brake vine de la metoda de masurare a puterii.
PS si HP nu sunt acelasi lucru,dar diferentele sunt minore.
Dati un search pe forum ca parca a mai fost discutia asta.
dmc
OK pe site-ul frantuzesc nu e nimic nou, dar pe cel din Germania gasiti motor de 1.9 FAP 130PS (PS - probabil HP in germana), de altfel si viteza maxima este alta si anume de 200Km/h deci este alt motor. Cuplul a ramas identic la 300Nm.
Acceleratia de la 0 la 100 Km/h a scazut de la 10.7 la 9,1s (impresionant).

Tot pe site-ul german mai exista si versiunile de 1.9 FAP 110PS si 1.5 106PS.

P.S. Ciudat este ca atat motorul de 110 cat si cel de 130 au aceeasi acceleratie de la 0 la 100!
semit
1.9dci-130 de cai se gaseste si in Franta daca aveti relatii, un prieten are pe hatch made in France 130 de cai din iarna lui 2003
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.