Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Roviniete de tip nou
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
VladK2K
Postez in graba ca maine dimineata trebuie sa plec si nu am apucat sa caut ca lumea daca s-a mai postat despre asa ceva.

Am cumparat azi o rovinieta/rovigneta si, spre stupoarea mea, nu mai este patrata, ci rotunda, galbena, cu cifrele 1..12 de jur imprejur. Am cumparat-o de la o benzinarie MOL si tipul de acolo a zis ca nu stie cum se "activeza" (la cele vechi se faceau niste perforari) ca abia le-au primit.

Voi aveti idee? Am atasat o poza cu tot ce am primit

Din cate am inteles, daca am numere temporare pot completa pe chitanta numarul de caroserie
valiusbug
pe cea veche erau perforate anul, luna, tip euro si clasa vehiculului (autoturism, microbuz, etc) - probabil ca si pe asta nou trebuie perforat la fel (an, luna - restul datelor regasindu-se pe bon)- iar pe bonul meu fiscal e trecuta (cu pixul) seria de pe sasiu (nu mi-a trecut numarul desi e numar definitiv) - pe randurile libere de pe model nu e completat nimic - am fost oprit de nenumarate ori si nici un politist nu a comentat nimic desi nici macar nu am lipit-o pe geam (am multi prieteni la care s-a dezlipit la prima stergere de parbriz, la altii tine ok, eu nu m-am riscat - o tin in talon biggrin.gif )

later edit - la cumparare benzinarul mi-a atras atentia sa tin si bonul tot timpul la mine pt cazuri de politisti mai "zelosi"
VladK2K
inseamna ca m-au fraierit, pentru ca Megane e EURO 3

m-am plimbat pe strada acum si m-am uitat la alte masini care aveau roviniete d-astea noi, nici una nu avea perforari... deci?

in fine, se pare ca o sa merg cu ea asa, eventual o sa trec seria de la caroserie la nr. auto.......
cri123
Deci mizeria cu bonul care trebuie pastrat e valabila in continuare???? Mare porcarie. In august am fost in Grecia cu masina si nesimtitii de la Giurgiu (pe langa aberanta aia de taxa de tranzit desi nici nu am trecut prin oras) aproape ca nu m-au lasat sa ies din tara ca nu aveam bon... Noroc ca am avut gura mai mare, era 5 dimineata si tipul de la drumuri era cam incompetent.

Am crezut ca daca apare modelul nou, intram si noi in randul lumii, ca pe afara nici naiba nu iti cere bonul de la vigneta de autostrada, ca doar de aia o ai lipita de parbriz unsure.gif
Laurentziu83
Rovinieta dintr-asta am si eu, ca am cumparat-o in iulie. Teoretic se lipeste cu cifra lunii in care ai achitat-o in sus, adica trebuie sa ai 10 in sus (regula valabila si la ecusonul de ITP) ma rog, eu n-am stiut de regula asta pana acum o luna, asa ca le-am lipit de-aiurea.
Ar trebui sa te duci la benzinarie sa le ceri la baieti TALONUL rovignetei (o hartie A5 bleu, sau asa o am eu de la petrom), intrucat boul ala a uitat sa ti-l dea. Talonul respectiv are o serie TIPARITA si la lumina fluorescenta (20 de mii la papetarie, merge cu 3 baterii de ceas de mana) se vad elementele de securizare, iar in stanga sus tot cu lumina fluorescenta se vede sigla AND. Pe talon se trec seria rovinietei, cine ti-a eliberat-o, utilizatorul, adresa, CF/CNP, nr. de inmatriculare, seria masinii, contravaloarea in ron, clasa de emisii poluante (are symbol-ul EURO 4 ???), apoi valabilitate, data expirarii.
Asadar fuga la benzinarie sa-ti dea talonul, care talon e facut de AND, nu de fiecare benzinarie cum vrea ea. Benzinaria doar o completeaza cu pixul si pune stampila, inclusiv stampila vanzatorului cu CNP-ul lui.
valiusbug
QUOTE(VladK2K @ Oct 7 2005, 11:34 PM)
inseamna ca m-au fraierit, pentru ca Megane e EURO 3


nu te-au pacalit - tarifele sunt diferentiate in felul urmator - Non-euro, euro 1, si euro-2 sau mai mult - deci pt euro 2 3 sau 4 se plateste aceeasi suma
Sefu_lu'_Picasso
Subscriu la ce zice Laurentiu, si eu acelasi tip de rovinieta am. Am cumparat-o in iunie, si mi-a dat o hartie bleu pe care sunt trecute diverse informatii. Eu aveam numere rosii atunci si mi-a facut-o pe seria sasiului.

Asa ca, pe langa acel bon fiscal trebuie sa ai si hartia aia bleu.
VladK2K
Am fost ieri la benzinaria de unde am luat rovinieta si am vorbit direct cu "seful", care mi-a zis ca s-a renuntat la cartonul bleu si trebuie doar completat, eventual trecut de mana data la care expira (politistii s-ar putea sa nu aiba inspiratie sa compare data de pe bon si inscriptia 1A) si seria de sasiu a masinii la Nr. auto:....
rkillera
De fapt de asta le trebuie si bonul, ca sa stie cand expira smile.gif
Daca nu ai chef sa-ti faci alta cand expira arunci bonul si te certi cu ei.
geocosma
Mai, dar eu cand am avut numere rosii la masina si am vrut sa-mi iau rovineta ca plecam in concediu (in august), nu a vrut nimeni sa-mi ia banii pentru rovineta: am incercat la CEC, la Posta Romana, la Peco - nimic: tocmai primisera o norma/lege de unde rezulta ca doar pentru masinile inmatriculate trebuie sa se plateasca taxa si, prin urmare, masinile cu numere rosii, deci cu autorizatie temporara de circulatie pot sa taseze linistite si gratis timp de max. 1 luna (termen valabilitate autorizatie circulatie) asfaltul tarii.
Asa am facut, nu am avut probleme.
Dupa inmatriculare am luat rovineta: era galbena - nu mai vazusem asa ceva. Am intrebat cum se foloseste - nu stiau ca de-abia le primisera si nu citisera instructiunile (era 1 septembrie 2005). Oricum, circul cu chitanta la mine, pe care scrie si nr. de inmatriculare si seria caroseriei.
Si nu stiu daca pot fi pacaliti prea mult cu metoda propusa de rkillera. La inceputul anului rovinetele erau cu foarte mult albastru; acum sunt galbene, probabil la inceputul anului viitor le vor face rosii blink.gif
rkillera
Normal ca nu poti mai mult de sfarsitul lui 2006. Scrie si pe ea 2005/2006, dar 3 luni tot poti sa stai fara sa platesti una noua.
Kata
oameni buni,

daca masina o am luata in lizing ce acte trebe sa prezint cind cumpar rovinieta asta?
google
Talonul.
Vio
Care e faza cu valabilitatea rovinietei? Un an de la data cumpararii sau e valabila de la 1.01. pana la 31.12.?
Laurentziu83
Iata si o poza cu talonul de rovinieta. In poza nu se vad elementele de secretizare. sunt asemanatoare cu cele de pe facturile fiscale. La dimensiune pot sa zic ca impaturita ca in poza incape exact in coperta talonului masinii.
user posted image
k0b3
QUOTE(Vio @ Dec 5 2005, 04:05 PM)
Care e faza cu valabilitatea rovinietei? Un an de la data cumpararii sau e valabila de la 1.01. pana la 31.12.?

Un an de la data cumpararii...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.