Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot cand misc de volan, de orice fel
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
gaston
In primul rand nu stiu daca e o problema, s-a mai discutat dar nu mai gasesc unde.
La relanti cand misc de volan se aude un zgomot, nu prea imi dau seama unde, ca si cum se intinde un arc. Deci misc de volan pana la cap si se aude. Aveti idee?
glumetu
Parca am citit pe undeva... Si parca urmatoarea intrebare a fost: "Ce zgomot face un arc cind se intinde?" laugh.gif
ncristi
Si la mine face la fel--am fost la service si aia au spus ca-i normal--cert este ca intr-un an nu s-a intamplat nimic smile.gif
Oricum "zgomotul" este slab si face doar cand iei spre dreapta (parca)...

Am mai pus si eu un pol dar nu am primit cine stie ce raspunsuri...

PS
Daca afli ceva anunata-ma si pe mine printr-un mp.
VladK2K
Hai sa v-o zic eu p-aia buna: scrie si in manual - cand masina sta pe loc, nu rotiti volanul la maxim (suprasolicita servodirectia) de unde si zgomotul acela. Eu stiam asta inca de la Cielo, unde ultimul centimetru de rotatie se auzea un zgomot ciudat cand stateam pe loc
RamsesII
La mine face "clanc" la aprox. 20 de grade in orice directie, si asta dupa o luna in care nu s-a auzit nimic.
ncristi
QUOTE
La mine face "clanc" la aprox. 20 de grade in orice directie, si asta dupa o luna in care nu s-a auzit nimic.


Trebuie strans 1 bucata surub la coloana de directie..s-a mai discutat...
Am inteles ca operatia dureaza cam 5min smile.gif
adrianpurcarin
zgomotul de care zici tu s-ar putea sa fie si de la motorasul de la servodirectie; dar daca e ala, e normal sa faca asa
nick
Si la mine face exact la fel; dupa 17000 km si exact dupa ce masina a iesit din garantie. L ainceput nu se auzea nimic.
In alte topicuri se spune ca ar fi vorba de flanse.
Daca totusi este vorba doar de un surub, daca exista cineva care a rezolvat-o asa, poate sa0-mi spuna si mie unde se afla acel surub si daca operatia este simpla (adica poate nu trebuie sa merg la service).
ncristi
QUOTE
Si la mine face exact la fel; dupa 17000 km si exact dupa ce masina a iesit din garantie


Te referi la cloncanit sau la zgomotul de arc?
In nici un caz nu-i vorba de flanse. Zgomotul ala de arc se aude undeva langa volan...smile.gif

Legat de surub mai bine te ducu la service...roaga pe cineva care a avut problema sa-ti spuna. M-ar interesa si pe mine smile.gif
gaston
Zgomotul e ca de arc sunt sigur. Exista cineva pe forum care s-a dus la service pt. asa ceva ca nu prea am de gand sa ma duc fara sa stiu ca are ceva? Nu de alta, dar parca vad ca or sa ma abureasca cu zgomotul e tehnologic... Am doar 900 Km nu cred ca sunt flansele. Clanc nu se aude se aude un zgomot ca si cum se intinde un arc nu stiu cum sa fiu mai explicit. Toti aveti zgomotul asta, ca daca e tehnologic trebuie sa-l aveti toti?
verzuiul
O fi "arcu'" de la claxon(o chestie metalica ce face contactul pt. claxon)?Asa cred eu,da' la mine nu se aude nimik(nici nu prea ar avea cum pt. ca bag CDul la 21 din start biggrin.gif
Cu toate astea mi-am am incercat si eu "norocul"(adica l-am oprit ciulind urechile si invirtind volanul aiurea pe loc).Nimic,nada...
Deci nu e technologic....
BTW,topic starter, poate dai de vreun alt Meg si te lamuresti.Prin ce zona folclorica a Ro esti?
ncristi
Zgomotul este ff greu sesizabil si la mine se aude doar daca rotesti spre dreapta (cred rolleyes.gif )...

Eu si uitasem de el pana acum...
Daca l-a mai sesizat cineva pana acum sa nu fie sfios si sa spuna...n-am chef sa ma duc degeaba la service ( din nou)... iar daca sun parca aud "va rog sa va faceti o programare la unul din servisurile noastre"...adica peste vro 2 saptamani smile.gif

PS
De ce dracu au mai infintat vocea clientului?
-Daca te intreseaza preturi si oferte le afli de pe siteul lor (care-i bine pus la punct)
-Oricum habar nu au sa-ti dea o mana de ajutor intr-o problema tehnica banala...
-Tot timpul primesti raspunsul " va rugam sa va faceti o programare ...bla bla bla" ca si cum noi am fi batuti in cap si nu n-am sti

-Mai bine ar face oficial situl reno.ro smile.gif
flotl
Si la mine se aude ceva cand rotesc volanul in stanga sau la dreapta. Din toata cursa volanului, zgomotul greu perceptibil se aude doar pe o rotatie de 10 grade, cu mult inainte de finalul cursei.
Am 15500 km si am auzit-o prima data pe la 13200 km, pentru ca am mers fara muzica in masina si nu s-a agravat de atunci.
casper
aceeasi problema o am si io, am trecut prin fuga pe la service si mi-au zis sa-mi fac programare, deci stiau despre ce e vorba. acum cand o sa am timp o sa ma duc p-acolo, din cate am citit pe forum nu pare o problema grava.
gaston
A pai sa ne zici si noua care e problema dupa ce vii de la service. smile.gif
casper
cu cea mai mare placere, dar va trebui sa mai astepti o vreme, deh serviciu asta, nu ma lasa ...... nu ca acu as face altceva decat sa stau pe forum rolleyes.gif
nacht
Zgomotul acela de arc intins l-am observat si eu de cateva saptamani. Se manifesta nu numai la rotirea volanului din stat pe loc, ci si in mers. In plus se aud si unele mici pacaneli ca de plastic (nu intotdeauna), dar care le-am avut si la vechiul Cielo. Un mecanic mi-a spus atunci ca astea se aud datorita rotitelor dintate care retrag maneta de semnalizare dreapta/stanga (mi se pare plauzibila explicatia pt ca zgomotul se aude de langa volan).
Am 26K km cu meganu' si mai am 3 luni de garantie, asa ca zilele astea imi fac o programare in service pentru o verificare generala unde o sa ii pun sa verifice toate problemele discutate aici, chiar daca la mine nu s-au manifestat - sper sa tin minte macar problemele majore intampinate de toti userii de megane.
VladK2K
Acel pacanit de la maneta de semnalizare l-am intalnit la Cielo numai in urmatorul caz: semnalul tinut cu mana, facut cu volanul in directia semnalului si revenit (astfel incat chestia aia care face maneta sa revina sa "sara" fara sa traga maneta)
Altfel, singurele zgomote la cielo se aud la sfarsitul cursei, care, cum am mai spus, sunt un conflict intre servodirectie si rotile care sunt bracate la maxim
tferenc
Exact aceeasi problema am avut si eu ( sunet arc)
La 4000 km in partea stanga fata la 5000 la partea dreapta fata si acum la 6000 km am iarasi la stanga. La service ti se face in 5 minute. Spun ca a sarit ceva de pe loc si pun la loc. A reparat cineva fara service acest lucru??
gaston
Da nu se mai poate, trebuie sa ma duc. Face intr-una cand misc volanul pe loc.
Tferenc spui ca ai fost la service, ai rezolvat-o si acum a aparut din nou?
vbutnariu
Sunt curios ce o sa-ti spuna cand am fost eu cu problema asta mi-a zis ca e motorasul electric si ca e normal sa faca asa. O sa observi cand tragi de volan pe loc si ai farurile aprinse o sa vezi intensitatea luminii cum scade ff putin si atunci zgomotul ala se aude mai tare ca se chinuie motorasul ala sa iti invarteasca rotile.
Cica zicea mesterul de la service ca mai toate directiile electrice scot zgomotul ala ..
Dai si tu muzica mai tare si nu mai auzi nimica greieri zgomote etc smile.gif
flotl
La mine nu se aude pe toata cursa volanului. Asta ma face sa cred ca nu e motorasul care se aude.
ncristi
QUOTE
La mine nu se aude pe toata cursa volanului. Asta ma face sa cred ca nu e motorasul care se aude.


Nu este motorasul...la mine s-a cam oprit zgomotul. Acum chear nu mai face...cred ca totusi este ceva constructiv... smile.gif
casper
motorasu se aude la toata lumea, dar se aude foarte incet, insa clampanitu ala care se aude cand dai stanga dreapta , fie pe loc, fie in mers , parerea mea e ca nu ar trebui sa se auda.
vbutnariu: cat despre farurile care isi pierd din intensitatete, incearca noaptea sa inchizi/deschizi geamurile sa vezi diferenta de intensitate.
tferenc
Eu am dus-o la EUROMOTOR BV si mi-a reparat pe loc 5 minute dar o am acum pe partea drepata a 2-a oara. DAca se aude ca o intindere de arc sigur nu e flansa. Cei de la service spun ca a sarit din loc un arc mis ci trebuie strans un surub. Dupa ce ma duc la ei o sa ma uit ce fac ei acolo si o sa va mai povestesc
DigitalScribe
Sunetul respectiv e facut de servodirectie cand rotesti de pe un capat pe celalalt si te apropii de maximum si e normal sa faca asa pentru ca servodirectia e solicitata la maximum atunci. Asa fac toate servodirectiile asistate hidraulic sau electro-hidraulic.
casper
da domnu dar asta se manifesta numai la capat de cursa, dar cand iti face in timpul virajului si in mers ? fara sa ajungi la capat, tot normal este ?
tferenc
Ieri am fost la service si mi-au spus nu e servoul nu e flansa ci a sarit arcul de sustinere din lacasul ei. Remedierea : se comprima pe ambele parti arcul se invarte si treb sa se aude un click. Si atunci e gata. Mi-au zis ca pentru aceasta nu mai e nevoie sa vin la service se poate face si acasa. De ce apare aceasta problema? Explicatia de la service: cand se intra intr-o gaura se intinde la maxim arcul si printr-o lovitura iasa de la locul lui. Dureaza 3 minute reparatia.
ncristi
Daia la mine nu se mai aude... wink.gif
Cred ca si-a rebvenit singur smile.gif
adrianpurcarin
tferenc, se invarte de volan sau de arc? cum gasim acel arc? trebuie desfacut ceva?
gaston
Care arc ca nu prea am inteles, e la vedere arcul, pls detaliaza, avem nevoie ca la mine inca face sad.gif
tferenc
Arcul de sustinere acela baban, si se va invarti arcul pana cabd se aude un clic
O sa va tirmit si o poza
tferenc
Se ridica masina si trebuie sa invarti arcul. Va trimit poza cu arcul
ncristi
Arcul pe care-l auzeam eu nu are nici o legatura cu arcul de la suspensie blink.gif

Se auzea undeva in locul unde este aerabagul sau cochilia care ascunde coloana de directie--pe acolo pe undeva...
casper
faza e ca si la mine se aude , dar se aude si de afara, se destul de taricel. nu cred ca are vreo legatura cu arcu de la suspensie, dar cine stie ....
ncristi
QUOTE
faza e ca si la mine se aude , dar se aude si de afara, se destul de taricel


Daca se aude si afara s-ar putea sa fie arcul de la suspensie...

Zgomotul pe care-l auzeam eu era asemanator arcului unui pix (nu am gasit alta comparatie smile.gif )---deci un arc mic--in nici un caz arc de suspensie si cred ca era ceva pe la blocul de semnalizare...

Oricum nu se mai aude... smile.gif
meganedeux
Da.
Subscriu.
Am aceeasi problema. Adica tot un arc da nu ca de pix, parca e ceva mai fioros (da nici ca ala de suspensie); parca e de la un pix d-asta mai obez, macar la vro 3-4 kile. Si tot cand se misca la dreapta pe ultima treime de cursa de volan.
Daca ii gaseste cineva sursa, rog sa ne tina la curent de 220.
adrianpurcarin
gata, am rezolvat si "greierele" asta. in principiu simptomele erau cele descrise si de voi aici: se auzea si in masina si in afara, si pe loc, si in mers. am fost azi la serus si a venit un baiat cu o cheie de 10(sper sa nu ma insel la dimensiune) a dat doua rotatii si gata sunetul. din pacate nu am putut sa ma uit sa vad unde a strans omul surubul exact pentru ca ocupase tot campul vizual dar pot sa spun ca era pe undeva pe la pedalier si ca sigur are legatura cu coloana de directie. sper sa va ajute
cipman
Aaa, tu aveai problema cu surubul de pe coloana de directie. Care se slabeste (nu va speriati ca nu ramaneti cu volanu-n mana).
Inseamna ca mecanicul ti-a aplicat rezolvarea initiala, care preciza strangerea piulitei la 38 Nm (inteleg ca el a avut cheia dinamometrica dupa ureche). Ultimul racnet in materie zice ca surubul si piulita se inlocuiesc si se strang la cuplul initial (28 Nm) dar se mai foloseste un fel de silicon adeziv, bicomponent, cu rol de oprire/amortizare a socurilor intre 2 piese de p-acolo. In fine, merge si asa (ohmy.gif). Daca o sa mai faca o sa stii remediul.
cornel_t
Problema e ca nu tine manevra cu stransul surubului de la coloana de directie; eu l-am strans de 2 ori si iar a inceput sa trosneasca.
cipman
De aceea a schimbat renault-ul tratamentul. Dacă văzură că nu mere cu carmol, acum băgară ulei de in la frectia piciorului de lemn.
adrianpurcarin
la mine a tinut, sa vedem cat timp
claudiu_wze
acceasi problema o am si eu cand rotesc spre stanga ( se aude o singurata data in acelasi punct ).
Raspuns la serus : e contactul de la AIR-bag .
Solutie : Vreti sa va desfacem tot volanul si sa ungem .
Raspuns : NU
casper
am rezolvat si io zgomotu la volan, ma duc la service vine nea omu cu lanterna (un neon mai mare) si o gadila un pic sub volan si gata, problema e rezolvata, iar omu m-a asigurat ca e de la vreo groapa ceva, si la intrebarea mai poate sa apara din nou, bineinteles ca nu , doar l-a rezolvat, ce naiba...... oricum parca e alta masina acu.
playeroooo2000
la mine a inceput sa se auda dupa ce am venit cu ea de la service renault-apan( schimbat distributia), parca ei au stricat-o...cine stie, ca sa mai vin si sa le donez ceva bani
ncristi
QUOTE
la mine a inceput sa se auda dupa ce am venit cu ea de la service renault-apan( schimbat distributia), parca ei au stricat-o...cine stie, ca sa mai vin si sa le donez ceva bani


Vorbesti de apan braila?...am auzit numai lucruri "bune" de ei... laugh.gif

Unui vecin de-al prietenei mele (care este din braila) i-au vandut masina lovita...f nemultumit de apan iar viitorul socru se fereste sa cumpere renault din cauza faptului ca o sa ajunga la mana lui apan...

Niste excroci am inteles... smile.gif
meganedeux
QUOTE(adrianpurcarin @ Oct 26 2005, 10:34 AM)
la mine a tinut, sa vedem cat timp

Si la mine s-a rezolvat.
Din fericire, de la sine. Adica haraiala care facea urat la capat de cursa e volan a disparut. Ceea ce ma face sa cred ca a fost vb., intr-adevar, de masina care a stationat oaresce inainte de a o cumpara eu si s-a depus ceva rugina care acum s-a luat.
gaston
Gata m-am programat la service. Nu se mai poate a inceput mai rau si am vorbit de curand cu un prieten care lucreaza la unul din serviceuri-le Renault si mi-a zis sa nu stau cu el. Mi-a explicat de la ce poate fi dar nu am retinut.

Off topic:
L-am intrebat care sunt problemele mai dese si mi-a zis ca vin Meganuri si Laguna in draci in serviceuri pt flanse, bascule, pivoti... Clio nu. Cica daca pui pe hartie greierasi mai ales in bord de obicei taie (cica nu au cum sa probeze). Partea buna este ca dupa ce ies din garantie cu ea o sa o repar cu el. smile.gif
ncristi
QUOTE
L-am intrebat care sunt problemele mai dese si mi-a zis ca vin Meganuri si Laguna in draci in serviceuri pt flanse, bascule, pivoti


Cu respect, da asta se intampla in toate servisurile din romania...

Masinile sunt de vina nu laugh.gif ?
Se strica aiure...asa din senin...
gaston
Normal ca Reno e de vina. El doar mi-a zis problemele majore. A si sa nu uit, mai e si zgomotul geamurilor cand sunt deschise.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.