Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PRETUL CARBURANTILOR - Actiune de protest
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
padre
Nu este demersul meu personal, dar subscriu cu toata puterea si convingerea. Textul de mai jos l-am primit pe e-mail si mi se pare o initiativa foarte buna. Cine vrea sa se alature actiunii de protest este binevenit si rugat sa trimita prietenilor si cunoscutilor acest mesaj.
Aceasta actiune de protest nu are legatura cu forumul reno si/sau conducerea lui, de aceea am postat la Cafenea, locul unde putem abera in voie. rolleyes.gif
Rog adminul sa pastreze acest topic pana dupa 1 octombrie, dupa care sa il stearga, daca doreste.

PRETUL BENZINEI SI AL MOTORINEI!

Aceasta este o actiune de protest impotriva preturilor exagerate la derivatele din petrol!

Se refera la indemnul general de a nu cumpara benzina pe data de 1 Octombrie 2005.

Cresterea constanta a pretului carburantilor creeaza o crestere a tensiunii si groazei. E ultimul moment in care putem reactiona.

Toti sunteti invitati sa participati la aceasta intiativa.

Momentul cheie este 1 Octombrie 2005. Daca in acea zi nicaieri nu se va vinde benzina sau motorina, piata va deveni mai atenta.

Trebuie sa devenim constienti ca avem puterea, trebuie doar sa o folosim.

Mijloacele moderne de comunicare ne ajuta sa avertizam cat mai multe persoane despre aceasta miscare, asa ca raspanditi vestea cat mai larg.

Alimentati cu benzina sau motorina inainte sau dupa 1 Octombrie 2005, dar nu in acea zi!!

Cu aceasta actiune putem demonstra magnatilor petrolului ca milioane de oameni s-au saturat sa-si goleasca buzunarele!!

Participati!! Informati cat mai multi preteni si cunoscuti!!
rkillera
Eu o sa particip.
Daca trebuie neaparat sa luati, macar nu luati de la Petrom sau OMV mad.gif
pablo
Particip si eu (cu amindoua) ... daca-i musai o sa-i fac plinul cu o zi doua inainte de 1 octombrie
strumfuadi
actziunea e fix vax:
1. accesul la net al poporului e minuscul
2. chiar daca nimeni nu ar cumpara pe 1, ar cumpara mai mult inainte sau dupa 1..
3. chiar ii doare in koor. iar atata timp cat oricat va creshte pretzul la combustibil tot vor fi blocaje infernale in trafic inseamna ca oamenii vor avea bani de dat pe benzina. asta e mentalitatea lor.
dar, nu voi baga nici io kerosen pe 1, na! d'al dreaq! tongue.gif
Solon
Ma bag!
Nu ma apropii de benzinarii in ziua aia!
Asta e un protest principial, intre forumisti.
Restul habar nu au!
rkillera
QUOTE
actziunea e fix vax

Cam ai dreptate.
O actiune mai interesanta ar fi sa nu mai cumparam deloc de la OMV si Petrom.
Ar trebui sa aiba si ceva acoperire media. Daca ar aparea pe toate posturile un asemenea indemn cred ca ar iesi ceva.
claus
ar fi foarte tare sa se si rezolve ceva prin "actiunea" asta..
am primit si eu pe mail.. si chiar mi se pare interesanta ideea
cip07
Cred ca mai eficient ar fi sa ne punem mintile la contributie si sa adaptam motorul pentru alt tip de combustibil decat rafinate din petrol. Mai ramane sa gasim finantare...
Oricum din spirit de casta (pacaliti de Reno :-) n-o sa mai iau nici eu benzina sau motorina de la Petrom, iar pe 1.10 deloc!
VladK2K
La cat de despun eu benzina, mare mirare sa o fac taman pe 1...
Sper doar sa nu-mi trebuiasca sa ridic masina pe 1 octombrie... ca atunci va trebui sa cumpar, dar nu benzina, ci motorina... Sau cumpar un bidon de 50 cu o zi, doua, inainte smile.gif
hms
Salut. Ma alatur si eu. Pe1 octombrie nu voi alimenta de nicaieri.Nu numai de la Petrom sau OMV,pentru ca toti merg mina-n mina.
sylvester
QUOTE
O actiune mai interesanta ar fi sa nu mai cumparam deloc de la OMV si Petrom

Pai si de la cine sa luam...de la luk...agip? ohmy.gif
Oricum pe 1 ma abtin si eu biggrin.gif
danielh
Cred ca un exercitiu mai util ar fi sa nu mergem o zi pe saptamana cu masina. Sau daca aveti doua masini in familie, mergeti cu una singura. Majoritatea mergem cu masini de 5 locuri singuri in masina.

Daca fiecare si-ar propune sa lase o zi pe saptamana masina acasa, s-ar putea reduce consumul de combustibil cu aproape 20%. Utopic desigur.
rkillera
Cineva a modificat mesajul si a lungit-o la o saptamana:
http://www.hotnews.ro/articol.php?s=37&ss=-1&a=32498
casper
cred ca idea cu o saptamana ar fi mai batatoare la ochii, oricum ma alatur si io miscarii, si pe 1 oct nu mai alimentez de nicaieri !!!
padre
La aglomeratia de zilele astea din Bucuresti nu cred ca rezista colegii nostri benzinari 1 saptamana fara sa alimenteze... biggrin.gif biggrin.gif
strumfuadi
renatta mea consuma cam 12%
fac 30km pe zi, dus-intors job.
rezervor 53l.
fa un calcul shi vezi daca nu vorbeshti aiurea.. wink.gif
padre
Era o gluma, dar daca am face schimb de masini timp de o saptamana nu cred ca mi-ar ajunge 1 plin de benzina, sincer. Asta a fost si motivul principal pentru care am optat pentru motorul diesel, consumul mic.
Vanzatorul de Iluzii
A aparut si acoperirea media. Azi dimineata, pe la 08.00, pe Radio 21. Cred ca lumea va sti.
Cine vrea, sa faca poze cu statiile goale (daca tine).
etm
Nu numai la Radio 21! Am auzit despre protest si la Radio Guerilla!
Ideea e ca pe data de 1 oct sa nu se mai alimenteze de nicaieri, nu doar petrom si/sau omv cum spunea un coleg forumist...
Norad
Subscriu si eu cu multa placere la aceasta actiune, de care oricum stiam de la un coleg.
Off-topic. Poate a citit cineva sau are idee smile.gif)), de pe un hectar de soia ( sau ce planta o fi mai eficienta ) cam cati litri de biodiesel s-ar putea scoate .( sunt un pic curios ) ? Parca vor sa faca niste portughezi o rafinarie pe la Slobozia pe ideea asta.
Hora_ce
sunt pentru. (tocmai mi-am facut plinul... so... )
glumetu
QUOTE(Norad @ Sep 23 2005, 11:50 PM)
de pe un hectar de soia ( sau ce planta o fi mai eficienta ) cam cati litri de biodiesel s-ar putea scoate .( sunt un pic curios ) ?

Din pacate îti pot calcula numai la 100 bucati pisici moarte tongue.gif
b06fcn
Subscriu si eu, din pacate singura problema e ca data a fost aleasa destul de prost, ca e sambata !
Dar...merge si asa.
Oricum eu nu mai bag de mult de la Petrom si nici de la OMV nu prea mai iau, MOL este pe primul loc in preferintele mele.
MAC
In primul rand tin sa salut pe toata lumea, fiind primul meu post!

Subscriu si eu la actiunea asta, nu atat ca o sa-i doara pe ei foarte tare, ci ca o sa ma simt eu bine, ceva de genul : "Ma "loviti" tot anul cu preturile astea, uite ca v-am "lovit" si eu o data! cool.gif

Power to the people! cool.gif
andreib
Voi respecta aceasta propunere, cu toate 3 masinile iar pe termen lung evit sa pun benzina petrom/omv/rompetrol. Traiasca Luk smile.gif
flotl
QUOTE(Norad @ Sep 23 2005, 11:50 PM)
Subscriu si eu cu multa placere la aceasta actiune, de care oricum stiam de la un coleg.
Off-topic. Poate a citit cineva sau are idee smile.gif)), de pe un hectar de soia ( sau ce planta o fi mai eficienta ) cam cati litri de biodiesel s-ar putea scoate .( sunt un pic curios ) ? Parca vor sa faca niste portughezi o rafinarie pe la Slobozia pe ideea asta.

Si eu am auzit de investitia de pe langa Slobozia.
Poate ca viitorul este motorul diesel. tongue.gif
CGB
ma bag si eu. nu stiu ce-o sa rezolvam dar ma bag. abia am facut plinul ieri asa ca eu unul nu mai alimentez pina la 1 noiembrie laugh.gif biggrin.gif
traiasca dieselul!!!! biggrin.gif
laur_dci
QUOTE(cristib @ Sep 26 2005, 10:03 AM)
ma bag si eu. nu stiu ce-o sa rezolvam dar ma bag. abia am facut plinul ieri asa ca eu unul nu mai alimentez pina la 1 noiembrie laugh.gif  biggrin.gif
traiasca dieselul!!!! biggrin.gif

traiasca dieselul !!!!

cati km faci tu pe luna de te tine un plin de clio 5 saptamani ? blink.gif
padre
Si Base sustine aceasta initiativa asa ca ar trebui sa fie un succes... Sustinere la cel mai inalt nivel si acoperire media.
Oricum vanzarile au scazut mult imediat dupa cele 2 scumpiri aberante, dar traficul in Bucuresti nu s-a mai linistit deloc...
Picasso
Ce sa zic, ma bag si eu! Sper doar ca au fost suficient de multi oameni informati si ca se va simti cu adevarat "revolutia" asta.

Oricum, o sa trec prin benzinariile de langa mine sambata sa vad daca le sticlesc alora ochii dupa rezervoul meu. laugh.gif

QUOTE
Power to the people!  cool.gif

Exact!
dadu
subscriu!
octav_
Astazi nici eu nu voi alimenta de la OMV sau Petrom. Ar fi fost totusi interesanta o actiune de protest in fata benzinariilor. biggrin.gif
rttt_gia
Nu am apucat sa vad mare lucru la TV dar am apucat totusi sa citesc un titlu "Actiunea de prostest a esuat"... asta am vazut la stirile dupa National TV pe la 5-6... Are cineva mai multe informatii despre asta?

bafta
vali79m
eu nu am alimentat....dar am vazut destui oameni care au alimentat...si cum cu o floare nu se face primavara, actiunea a esuat mad.gif
VladK2K
Eu nu am alimentat. Macar atat am putut face!
casper
nici io nu am alimentat pe 1 oct dar am vazut pe altii, poate nu au auzit dee protest, oricum nu cred ca a avut prea mare efect. raman la parerea ca ar trebui actiune de vreo saptamana ..... deh dar cine isi permite sa nu alimenteze o saptamana ???
RCS
Eu dupa ce am alimentat la iesire din benzinarie mi-am dat seama....oau..e 1 octombrie...azi nu trebuia sa dau mancare la masina ohmy.gif ohmy.gif ...asa ca...desi am stiut cum se zice ,,nu am fost pe faza''... dry.gif !!
CGB
QUOTE(RCS @ Oct 3 2005, 08:40 AM)
Eu dupa ce am alimentat la iesire din benzinarie mi-am dat seama....oau..e 1 octombrie...azi nu trebuia sa dau mancare la masina ohmy.gif  ohmy.gif ...asa ca...desi am stiut cum se zice ,,nu am fost pe faza''... dry.gif !!

tradatorule!!!!!! laugh.gif
florindu
Din cate am vazut la TV, actiunea era sortita esecului (din punctul lor de vedere) fiind in weekend.
Concluzia benzinarilor a fost ca incasarile s-au pastrat la acelasi nivel cu orice alta sambata.
Pacat!
geocosma
De 2 saptamani nu am alimentat.
Pe 1 oct. am circulat cu masina, dar nu am alimentat. Poate sambata viitoare, daca ies din oras...
padre
Mda, din pacate nu s-a facut mare branza cu ziua asta a boicotului fata de producatorii si vanzatorii de combustibili. Poate nu ar fi o idee rea sa generalizam protestul si in fiecare zi de 1 ale lunii, indiferent ca e weekend sau in timpul saptamanii sa ne abtinem de la a alimenta. Eu unul asa o sa incerc sa fac.
CGB
singura sansa sa iasa ceva din proteste de genul asta ar fi ca protestul sa fie facut de transportatorii autorizati. sa-si puna aia tirurile pe mijlocu drumului si sa vezi atunci...
si am inteles ca in curand or sa se supere tir-istii si-or s-o puna de-un protest.
razvici
N-are nici un sens sa nu cumperi intr-o zi. Matematic nu-mi dau seama ce repercursiuni ar avea. Singura urmare, dupa umila mea parere, ar fi inca o zi pe sapt. de relache pt. angajati. Ca ar scadea incasarile .. hm sint sceptic. Sg. modalitate se a scadea incasarile, este sa nu consumi, ori asta inseamna ca ............. :-)). E cam greu nu-i asa?
flotl
Sper sa mai apara o actiune de protest din partea consumatorilor de motorina, ca urmare a pretului mai mare la motorina decat la benzina.
La noi ca la nimeni. In alte tari benzina e considerabil mai scumpa decat motorina.

http://www.hotnews.ro/articol_26006-In-Spa...-in-Romania.htm

Daca in Danemarca benzina fara plumb este 1,38 euro litrul, iar motorina 1,24 euro, in Olanda 1,40 euro benzina si 1,05 motorina, in Belgia costa 1,30 euro benzina si respectiv 1,08 euro, in Germania 1,24 euro, respectiv 1,09 euro, in Franta 1,15 euro benzina, respectiv 1,02 euro motorina, in Italia 1,21 euro, respectiv 1,10 euro, iar in Elvetia 1,03 euro litrul de benzina, respectiv 1,09 euro -
semit
daca s-a bulucit lumea la TDI, DCI, HDI, DTI....TDCI......bla...bla...ce sa faci acum ...se scot ei de pe c.ru nostru......
BOG
De azi benzina e mai scumpa la Petrom cu 5 bani
sandman_
QUOTE(flo8200 @ Nov 14 2005, 12:00 PM)
Sper sa mai apara o actiune de protest din partea consumatorilor de motorina, ca urmare a pretului mai mare la motorina decat la benzina.
La noi ca la nimeni. In alte tari benzina e considerabil mai scumpa decat motorina.

http://www.hotnews.ro/articol_26006-In-Spa...-in-Romania.htm

Daca in Danemarca benzina fara plumb este 1,38 euro litrul, iar motorina 1,24 euro, in Olanda 1,40 euro benzina si 1,05 motorina, in Belgia costa 1,30 euro benzina si respectiv 1,08 euro, in Germania 1,24 euro, respectiv 1,09 euro, in Franta 1,15 euro benzina, respectiv 1,02 euro motorina, in Italia 1,21 euro, respectiv 1,10 euro, iar in Elvetia 1,03 euro litrul de benzina, respectiv 1,09 euro -
*



De ce nu dai si exemple din norvegia, suedia, finlanda, marea britanie si elvetia?
andreicri
Benzina euro 4 la petrom?Care este aia?Ca vad ca este alta decat top 99
sandman_
o fi benzina de 98, fara plumb.
Laurentziu83
Iaca s**a. Tot fara plumb 95 bag in motoras. Nu-i convine, sa-i fie de bine. Sper sa nu se scumpeasca si pe la alte benzinarii, cu petromu' n-am treaba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.