Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scenic: Vibratie pedala acceleratie 1.5dci
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
mstamy
Salut

Sunt poseserul unui Scenic 1.5dci 100CP - 1000km la bord adica aproape noua. Am observat o vibratie la pedala de acceleratie cand motorul este turat intre 2000-2500rpm. Sub/peste aceasta turatie dispare.
Mai apare la cineva?

Chiar si la M2 m-ar interesa si eventual o solutie...
Laurentziu83
Schimba pedala, e grav.. biggrin.gif

Ia vezi daca vibreaza motoru intre turatiile astea.
mstamy
da, vibreaza si motorul...
andreib
E clar, are parkinson masina...Trebuie eutanasiata . ph34r.gif

PS: E dizal, mai vibreaza si el (spre fericirea posesoarelor/nevestelor).
mstamy
ciudat e ca la clio symbol nu vibreaza, la octavia 2 nu vibreaza... pedala vreau sa zic.
Laurentziu83
Pai daca vibreaza motorul dute la service sa vezi ce iti zic aia, ca la dizel nu prea ai cum sa umbli tu. sa nu ai probleme cu cine stie ce suporti ai motorului sau cu vreun arbore de echilibrare. si nu te uita dupa pedala, ala e un efect secundar. pedala vibreaza pt ca preia vibratiile motorului, ea n-are cum sa vibreze de una singura.
cipman
Pedala de acc. vibreaza cu motorul in sarcina? Sau si in gol? Sau numai in gol? Daca vribreaza in ambele situatii, difera turatia de vibratie maxima?
Oricum, de vibrat, iti vibreaza mai multe pe langa pedala de acceleratie. Poti testa cu piciorul stang sau cu mana (daca stai pe loc) restul pedalierului, panoul pedalier, etc.
Daca face pe toata plaja de 2000-2500, e cam dubios. Daca face doar pe o plaja de cca 100 rot/min atunci nu-i problema.
mstamy
Salutare

Am o problema care ma urmareste si la care meseriashii de la IPSO au raspuns "asa face toate".
Intre o anumite turatii la motorului - 2200-2500 rpm, indiferent de viteza, masina in sarcina sau pe loc, vibreaza destul de tare pedala de acceleratie... si chiar pedala de frana. Daca mai are cineva motorul de 80 sau 100CP dati si voi o parere.

Marius
alx
eu am modus cu 80 cp si la mine vibreaza la sub sau la 1500 de ture. peste e ok dar sub nu-i place. dar nu cred ca e ceva anormal.

la 2200-2500 sigur nu e problema.
mstamy
nu e vorba ca e o problema doar ca este foarte enervant. mai ales cand treci din a 5-a intr-a 4 si te nimeresti intre 2000-2500. vibreaza rau.
auzisem ca e ceva pe la teava de esapament - intra in vibratie
cipman
Am reunit doua topicuri (unul dintre ele era ratacit la sectiunea Megane) deschise de acelasi user, cu acelasi subiect, intr-unul singur. Putintica atentie, mon cher...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.