Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum 1.5dci 80cp
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Modus
alx
Saluti!

Consum in afara (mers rodaj max 100km/h) vant puternic din fata Buc-Mangalia pe a2 si Mangalia-Buc pe slobozia: 4.5%.
Mie sincer mi se pare cam multicel avand in vedere stilul de mers...
claus
o sa mai scada.. cel putin dupa primele mii de km..
alx
Asa era si la voi la inceputuri? Ca eu am mers suuuuuuper usurel cu ea...
google
Stai linistit ca se mai aseaza motorul si isi revine si consumul. Vezi sa nu faci greseala sa mergi subturat, in ideea de a avea un consum mai mic, ca "zapacesti" motorul degeaba si nu obtii consum mai mic ba din contra. Ideal este sa schimbi astfel incat dupa schimbare sa "cazi" pe zona de cuplu maxim. Pe perioada de "rodaj" poti sa mergi pana la 2500rot/min linistit, deci in oras schimbi pe la 2100-2300rot/min iar afara poti sa schimbi sau sa o tii constant la 2500rot/min iar daca esti intr-o depasire si trebuie sa sari de 2500rot/min nu te sfii si calc-o (pt. scurt timp) ca nu se intampla nimic (nu este nici o "nenorocire" si limita de 2500rot/min nu este "batuta in cuie").
alx
consum numai urban ~500km, 5.8 pe computadorul de bord.
mult timp a fost 5.6 dar dupa ploile astea a crescut la 5.8.
alx
Acuma, la 2500 de km, am 6.2-6.5 in oras dar o mai si calc putintel, de control. Nu depasesc niciodata 3k rpm.
In weekend am facut un drum la BV cu mers 110-120 si mers fro' 10km cu a 2-a pe un drum neasfaltat. Rezultat: 5%. Iarasi cam multicel...
raresss
da' dar modusul are si mai mare rezistenta aerodinamica fiind mai inalt. e normal sa consume un pic mai mult decat un megane cu acelasi motor.
pe urma s-a mai vorbit despre faptul consum ca variaza si cu conditiile exterioare, dar eu in ultimul timp mi-am dat seama ca depinde si de motorina care i-o bagi. e de la BP si mi se pare ca se numeste ultimate si desi este cu cativa centi mai scump faci mai multi kilometrii cu un plin. imi marcheaza o autonomie de 1270 km
biggrin.gif
dupa ce incep sa merg un pic scade pe la 1100 si intradevar fac kilometrii astia cu un plin.
vali79m
QUOTE(alx @ Sep 27 2005, 12:54 PM)
consum numai urban ~500km, 5.8 pe computadorul de bord.
mult timp a fost 5.6 dar dupa ploile astea a crescut la 5.8.

frateeeeee te cam uiti dupa motorina....eu zic ca pana in 6% in oras e super bine....acum daca vrei ceva mai mic.....fara suparare.....poti sa folosesti un scuter wink.gif
alx
@raress: cred ca ai dreptate cu rezistenta aerodinamica... In showroom ma uitam comparativ la modus, megane si scenic si e mai inalta chiar si decat scenicul...
De ce am impresia ca tu stai intr-o tara straineza? Ca la noi nu prea ezipsta benzinarii BP...
sorin
QUOTE(raresss @ Oct 12 2005, 06:25 PM)

pe urma s-a mai vorbit despre faptul consum ca variaza si cu conditiile exterioare, dar eu in ultimul timp mi-am dat seama ca depinde si de motorina care i-o bagi. e de la BP si mi se pare ca se numeste ultimate si desi este cu cativa centi mai scump faci mai multi kilometrii cu un plin. imi marcheaza o autonomie de 1270 km
biggrin.gif
dupa ce incep sa merg un pic scade pe la 1100 si intradevar fac kilometrii astia cu un plin.

Raresss,reiese din ce spui tu ca ar fi un senzor de calitate al motorinei si in functie de ce analizeaza ala iti arata autonomia.Am observat ca autonomia este calculata in functie de consumul MEDIU aratat la momentul respectiv de calculator.Deci daca ai medie de 5 ai autonomie mai mare si daca ai medie 10 ai autonomie mai mica.
_____________
1.9 dCi
eddie33
QUOTE(alx @ Sep 7 2005, 10:42 AM)
Saluti!

Consum in afara (mers rodaj max 100km/h) vant puternic din fata Buc-Mangalia pe a2 si Mangalia-Buc pe slobozia: 4.5%.
Mie sincer mi se pare cam multicel avand in vedere stilul de mers...

Nici recordurile la triplusalt nu sunt omologate daca ai vant ceva mai puternic....Cam cat ai vrea sa-ti consume de putin ?Nu e suficient ? La mine cel mai mic consum 4,2 l/100 km maxim 120 km/h fara clima si 4,6 l/100 km maxim 120 km/h(Bucuresti-Cluj) cu clima jumatate de drum.Asta cand am condus eu,ca sa vad cel mai economic consum,sub asta nu cred ca se poate,oricum e foarte stresant sa conduci asa...Cel mai mare consum 7,4l/100 km in oras,in trafic aglomerat,pe distante scurte si cu motorul rece.Asta e recordul sotiei.Dar face zilnic 2 statii dus-intors,duce baiatul la scoala la 8 dimineata si il aduce la 12.Aseara am avut treaba noaptea,am mers 10 km in oras,fara trafic bara la bara si am ajuns am scazut media la 7 l/100 de la 7,4 l/100 al ei,desi avea masina vreo 500 km parcursi de la plin si de cand facea media de consum...Probabil ca noaptea poti sa consumi urban si 5,5 l /100 km,aproximativ consumul din carte...
alx
Drum la Medias, mers nici prea prea nici foarte foarte, max 120 (pe autostrada 140) normal. Consum 5%.
In Bucuresti cam 6.2%.
raresss
da stau in spania de cativa anisori si am dedus chestia asta inca de cand aveam celelalt megane: cu motorina de la BP desi este mai scumpa cativa centi, consuma mai putin si motorul se aude mai bine. ceva legat de sulf, protejeaza turbina si chestii din astea. desi s-ar putea sa fie teapa si doar sa aiba niste aditivi in ea (e verde ca sucul ala de pe vremuri de kiwi!!!!! blink.gif ) cert este ca faci mai multi (pana la 200 de km in plus cu un rezervor la drum intins) si mai bine facuti (pentru ca este mai suav tactul masinii) kilometrii.
sorin, nu cred ca exista asa un senzor, dar cred ca este in functie de consumul instantaneu. desi daca ma gandesc bine ar trebui sa fie acelasi indiferent de calitatea motorinei. sau poate are randament mai mare, atunci sonda lambda citeste puterea produsa de motor si mareste cantitatea de aer ....
in fine nu stiu, doar v-am spus BP pentru ca este probat ca e buna.....
cornel_t
Intrebare: sonda lambda nu e doar la motoarele pe benzina???
Autonomia afisata de BC e functie directa cu consumul mediu, n-are legatura cu consumul instantaneu.
alx
Rog a va limita la consum... nu e discutie despre BC aici...
cornel_t
QUOTE(alx @ Nov 16 2005, 09:41 AM)
Rog a va limita la consum... nu e discutie despre BC aici...

Da tu stii ce-i ala BC??? daca nu iti zic eu, bord computer, nu-l confunda cu ECU masinii laugh.gif
cornel_t
Priceput coane mare de ce se discuta pe topicu asta, nu sunt asa de greu de cap dupa cum crezi, numa ca vezi mata, acel BC bord computer are o functie de consum mediu care chiar e foarte "intrinseca" cu subiectul topicului sau nu o fi titlul topucului "COnsum 1,5 dci" ??? blink.gif
PS: intrebarea mea chiar era retorica de aia am si specificat ca nu vreau raspuns rolleyes.gif
Promit za nu stric topicul biggrin.gif
Forte
Intrebarile mele ar fi :

In cati km se amortizeaza diferenta de pret ( 1345Euro CIP ) dintre un Modus pe benzina cu cel mai mic motor si un Modus pe motorina cu 1.5dCi 80CP!
Confort Dynamique 1.2 16v 75CP Pret fara taxe (dotare standard) 9.855 Euro - Consum urban 7.7
Confort Dynamique 1.5 dCi 80CP Pret fara taxe (dotare standard) 11.200 Euro - Consum urban 5.6

Diferenta este cam 57mil / 33 000 litru ~ 1750 litri ~~ 87500km in regim urban!
Se merita? ... Voi face eu cu masina atatia km? ... Eu sigur NU!
Deci as alege fara sa ezit benzina ...


Ce sa ma zic de costurile de asigurare, taxe si impozite!

Oare de ce in UE se vand cel mai bine masinile de oras cu motorizare 1.0-1.2 benzina?

De ce intreb asta : pentru ca o astfel de masina eu o vad ca masina secundara pentru familia mea si probabil ca nu vom face f.f. multi km cu ea! Si prefer sa platesc diferenta de pret la pompa de benzina in ani ... decat totul acum la inceput! Este adevarat ca o masina diesel are si un pret mai bun de ravanzare!

Va rog sa verificati acest calcul si sa-mi spuneti daca gresesc!
alx
1. suntem offtopic aici
2. diferenta este de ~1345 x 3,6422 = 49 milionen.
3. 49 mil / 33000 = 1484 litri.
4. economia de consum, reala, este de cam 3l la suta, in bucuresti si la stilul meu de mers.
5. => ~ 50k km. dupa aceasta, diferenta este amortizata intre cele doua.
6. eu intentionez sa o vand pe la 120-150k km. atunci voi lua si un pret mai bun.
7. mai exista niste diferente minore de preturi la revizii in defavoarea dieselului.
8. eu am facut calculul asta inainte de a lua masina dar am comparat cu 1.4 16v ca 1.2 e prea puturoasa pt gusturile mele. mie mi-a reiesit ca se amortizeaza in sub 30k km.
strumfuadi
QUOTE(cornel_t @ Nov 16 2005, 07:55 AM)
Intrebare: sonda lambda nu e doar la motoarele pe benzina???

io'te ca habar n'am, insa sonda lambda n'are a face cu modul de aprindere al amestecului ci cu gazele rezultate.. deci cred ca exista shi la diesel.
alx
Mai nou imi ia strict numai in oras si cu mers numai in rush hour 6.3%. Eu sunt zuuuper incantat de consum dar este foarte adevarat ca o ajut putin: dau clima pe 15 grade pana ajunge motorul la minim 3/5 liniute si abia apoi dau drumul la caldurica.
mihnea27
Eu de-abia am luat-o sunt pe la 200km facuti si am mers numai in oras, cu temp data pe 25 grade - si am 8,4 consumul mediu afisat. Sper ca mai scade. Am pus motorina de la Agip. Am inteles ca nu e cine stie ce...Din Bucuresti voi de unde puneti?
semit
Eu bag la Megane la acelasi motor iarna exclusiv OMV Alpine diEsel iar vara papa de regula un plin de OMV Euro Diesel alternat cu un plin de Premium diesel smile.gif, in 24.000km nici o problema pana acum nici la -17grade..consumul meu mediu este de 5.6l/100km la o viteza medie de 30.1 km/h
alx
Eu bag exclusiv Mol cu ceva exceptii Petrom. Cu Petrom vibreaza nasola la ralanti.
Mihnea, pune si tu ceva detalii in semnatura despre masina!
alx
Am trecu de bariera celor 10k km. Consumul a ramas la fel: 6.3 in bucuresti!
RenaultMeganeCC
La clio cu motorizare , 1.5 dCi 80 . 5.3 in rodaj viteza medie 39 .
AlexC
Degeaba dai AC la maxim la 15 grade ca sa obtii caldura la final. Solutia este sa lasi clima pe AUTO si sa dai la 24-26 grade. In 5 minute baga caldura de duduie.
RamsesII
... cu conditia sa rulezi, ca la relanti (cand se circula bara la bara) nu se incalzeste deloc smile.gif
alx
@AlexC

Te inseli. Daca las clima pe auto, iarna la -16 grade, din Berceni pana in 1Mai, in 1.5 ore, nu a reusit sa se incalzeasca motorul la temperatura de regim normal. In schimb, daca dai clima pe minim pana ajunge motorul la temperatura de regim, nu vei mai avea un consum asa de mare datorita faptului ca vei merge mai putin pe amestec bogat.
sinmaxus
Al meu motor e de 65CP

Galati-Brasov si retur 600km - Consum mediu 4.7 l/100km
alx
Mai nou, strict numai Bucuresti, aglomeratii si condus de o doamna destul de in varsta (maica-mea) buburuza consuma intre 7 si 8%.
j.d
Cand am luat masina aveam un consum urban de 7.3 (in primii 300km). Acuma vad ca a scazut la 5.7. E drept nici nu am mai mers de mult in aglomeratie...smile.gif
spacesky
consum bucuresti arad 4,8l mai mult decat meganu da e si mai inalta
daniel_vld
motor 1.5 dci 65 cp 110000km la bord,consum brasov - sohatu calarasi noaptea vit de 90-100km/h 200 km efectuati, cosum mediu pe bc 3,3l/100.ruta:bv-dn1-ploiesti-dn1-buc-centura-cernica-sohatu (calarasi)
la intoarcere 3.7
spacesky
1.5 dci 82cp drumuri buc -arad + mers in aglomeratie in arad de vreo 3 sapt media e 5.1%, bine nu putem compara ce inseamna aglomeratie aici cu ce e in bucuresti, resetat computer pe bucuresti pitesti cu vit pana in 110-120 media a iesit 3.4
daniel_vld
vreo 500km in oras,consum pe bc 4,7
Mariusgl
Nu stiu de ce dar .....cum sa vi se para "multicel" un consum de 5%?
c_costel
Eu nu cred in consumuri de 3l/100km in afara si 4l/100km in oras.

Al meu modus benzina 1,2 condus de nevasta zilnic berceni- giulesti sub 8l/100km nu a consumat niciodata , iar afara minim 6,5 , condus omeneste nu sa-mi bat joc de masina dar nici de mine.
florin_sm89
blink.gif dar si 8 litri pentru 1.2 nu e mult ?
aleksanders
este vorba de bucuresti si in plus de asta e benzina ca sa nu mai zic ca motorul e cam mic pentru o asa masina
c_costel
Consumul dat de producator este 7,5 urban , atat consuma un motor mic pe o caroserie foarte grea 1150 kg .

LE ; Ca fapt divers pt motorul 1,5 dci /85 cai consumurile date de producator sunt;
5,7 l/100km urban
4,3 l/100km extra
4,7 l/100km combinat
florin_sm89
Si eu am o masina de 1.4 cu o caroserie grea(combi) si in oras nu ia mai mult de 7 - 8 litri. si la fel e traficul la mine in oras mai tot timpul ca in Bucuresti
aleksanders
pai vezi tu- in bucuresti nu e trafic- doar muti masina- azi un drum normal de 20 de minute s-a facut in 3 ore biggrin.gif

si sa fiu si on- eu la 1.5 80 cai am scos minim 3.8 in afara si undeva la 7.5 in oras
alwaysfresh
poate ca sunt offtopic, eu am un 1.5dci de 88cp. e iarna ce-i drept, dar totusi mi se pare cam multicel consumul de 6.5 in oras fara clima. voi ce ziceti? e vorba despre timisoara

sunt incepator pe diesel. masina nu are probleme nu scoate fum nu trage greu, are 146k km rulati prin germania.

sfatuiti-ma si pe mine cum sa obtin un consum mai bun:
cum schimbati in oras? cum plecati de pe loc? cum mergeti in fiecare treapta de puteti obtine consumuri sub 6?

mircea_aq
Daca vrei mai putin de 6.5% urban ai o singura solutie, moped-ul smile.gif)))
Ma intreb ce ai face daca ai avea 320d si ai vedea ca nu scade sub 10% in conditiile in care in fisa tehnica ai in jur de 6% urban...
alwaysfresh
mi-e teama ca poate nu exploatez motorul cum trebuie
AnduCT
Cred ca il exploatezi destul de bine tinand cont ca eu scot in oras 7.8 pe vremea asta rece. Ce-i drept e si putin dereglat motorul dar tu zic ca scoti f bine 6,5.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.