Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reglare Carburator Dublu Corp Renault 5
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 5
Indy
Salut!

In primul rand imi cer scuze dar nu sunt foarte priceput la domeniul masini...

Am un Renault 5 din 1988 motor 1400cc benzina cu un carburator dublu corp.
Problema mea este ca masina consuma cam 10 % sau chiar mai mult in oras si nici afara nu exceleaza 8%.

E posibil ca asta sa fie consumul ei sau pur si simplu carburatorul este dereglat?
volhov
Cred ca nu trebuie sa-ti faci griji prea mari. Dupa mine, nu este un consum exagerat de mare. Dupa cum probabil stii, consumul depinde in mare masura si de stilul de conducere. Daca totusi crezi ca e carburatorul de vina, cred ca mai comod ar fi sa-l schimbi cu unul de dacie (cele cu motor de 1,4), care
sunt mai simplu de reglat.
etm
Nu stiu exact, dar am impresia ca pe Renault 5 s-au pus si carburatoare dublu-corp Weber 32 care au fost si pe Renault 19 1.4 Energy. Oricum consumul mi se pare destul de mare!!!
Daca ai Weber, atunci poti sa-ti spun ca se pot face reglaje a.i. sa-ti consume mai putin (are pe lateral un fel de surub pe care daca-l strangi, scazi debitul de benzina; acum vezi sa nu-l strangi prea tare pt ca o sa vrei sa faci o depasire si o sa-ti dea in nas).

Ca idee, eu am avut un 19 1.4e cu carburator Weber 32 dublu-corp si in oras (Buc) imi lua cam 9-10 si in afara cam 6.5 !!!
driverr
Consumul este intr-adevar mare. Carburatoarele dublu corp Weber sunt foarte bune si nu iti recomand sa il schimbi cu unul de dacie.
La R5 ar trebui sa iesi undeva la 7,5 - 8 in oras si 6 afara...
yknot
intr-adevar consumul difera in functie de stilul de condus, dar ce spui tu e cam mult.... du-te la o statie ITP si fa un test de emisii si vezi sa nu ai hidrocarburile peste 500. De obicei consumul este din carb dar pot fi si supape, bujii, roti infranate, etc. Eu am mers cu 1.4 aspirat cu carb dublucorp weber 32 drt(motor de 1.4 cu 72 cp) si in oras consuma pana in 10 iar afara la un mers linistit(pana in 100/h) consuma 6 l.
yknot
ah, am uitat... nu face prostia sa pui carb de dacie.... eu am facut-o, si in afara de faptul ca nu mai tragea masina, consuma la fel.......
Dan_laguna
odata cu schimbarea carburatorului cu cel de DACIA schimba si emblema.smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.