Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan - Plusuri Si Minusuri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Logan
raducu68
Rog pe posesorii de Logan sau pe cei care circula mult cu Loganul sa expuna OBIECTIV toate impresiile, atit pozitive cît si negative. Chestia asta chiar ma intereseaza pentru viitor (pentru cineva din familie).

PS: Am facut un topic nou pentru ca alte topicuri despre Logan au luat-o razna rau de tot. Rog pe cei care nu cunosc masina sa se abtina de la comentarii, eventual sa foloseasca topicurile deja existente dry.gif
cornel_t
Masina ieftina se pare ca si buna, dar e bine de studiat si promotiile lui Renault la Clio care pt 1000 Euro in plus e posibil sa fie ca a 2 a optiune.
strumfuadi
mai ales ca la anul schimba clioutzul.. s'ar putea sa ajunga la diferenta mica de pret ptr aceleashi dotari..
alx
Minusuri: Sprijin lateral in scaune, Anvelope originale de rahat, Cutie de viteze etajata prost (e lenesa dar consuma putin), Zgomot interior la 3000+ ture, Vizibilitate in spate.
Manuel
Parerea mea e ca merita banii. Daca ar trebui sa-mi iau acum alta masina, as face aceeasi alegere dar as incerca sa-mi iau motorul de 1,6.
Minusurile, in viziunea mea, ar fi:
- cutie prost etajata, masina e destul de puturoasa la turatii mici, isi revine la peste 3500 de ture cand insa devine cam zgomotoasa.
- se pare ca sunt ceva probleme cu vopseaua, mi-a sarit si mie in cateva locuri, e drept ca de la criblura, dar parca prea usor....
- cauciucuri de kk, dar se pare ca au inceput sa le incalte cu Continental si Michelin, asa ca problema asta e rezolvata.
Plusuri:
- spatiu ca la balamuc (in sfarsit nu-mi mai dau coate cu pasagerul din dreapta) atat in fata cat si in spate
- destul de confortabila, mie-mi place pozitia de condus inalta pe care o consider un plus si nu un minus
- lipsa zgomotelor si troncanelilor (poate sunt eu norocos, dar inca n-am greieri prin masina)
- garda la sol mare, suspensii care filtreaza foarte bine denivelarile (aici ma raportez la Solenza, fiindca de asta am avut).
Ar mai fi, dar...
Daca ai intrebari mai precise, punctuale, nu ezita sa le pui.
gamezcdr
Ma daca si Barum vi se par cauciucuri slabe inseamna ca nu mai trebuie sa intrati pe forumuri, stati si ajutati-va prietana/sotia in bucatarie. biggrin.gif
Manuel
Tocmai m-am intors din bucatarie si-ti spun cu mana pe... inima ca masina mea e incaltata cu Montana, nu cu Barum tongue.gif
gamezcdr
De 3 luni se dau cu Barum, Montana intr-adevar sint pe spate.
sylvester
QUOTE
Cutie de viteze etajata prost (e lenesa dar consuma putin)

E cutia de pe Megane II! biggrin.gif
ncristi
In proprotie de 75-80% smile.gif .
Cutia de pe logan are la baza cutia cu 5+1 trepte de MII dar a suferit mici modificari. Asta nu inseamna ca este o cutie rea.
osirus
Am masina de un an(fara 20 zile)si per ansamblu sunt multumit de alegerea facuta.Nu am greierasi prin masina,nu am avut nici cea mai mica problema cu ea,intradevar la partea cu vopseaua cred,de fapt sunt sigur ca se putea mai bine,cu toate ca am montana,sunt multumit de comportarea lor,vis-a-vis de stabilitate/frinare,zgomotul de rulare(numai al pneurilor)e destul de mare,sunt curios cum o fi cu michelin sau barum.Nu e deloc lenesa(dar nici ferari nu e)e asa cum trebuie(nu e aceeasi cutie cu megan)dar e etajata bine(cel putin treptele 1-4,trepata 5 e cam lenesa si cred ca e mai mult pentru consum scazut).La minusuri intra izolatia fonica(zgomot cam mare la viteze peste 130).Cam atit i-mi vine in minte momentan.Sunt unul dintre propietarii multumiti si fara probleme a acestei masini.
raducu68
Cat consuma (real) motorul de 1.6 in regim urban?
alx
8.5-9.5 la mers normal (nici prea prea nici foarte foarte).
CGB
Din punctul meu de vedere:
plusuri:
- pret relativ mic ptr o masina noua (daca era 7500 euro varianta cea mai tare imi luam si eu biggrin.gif )
- spatiu mare la interior si portbagaj
- motoare bune
- masina merge bine.

minusuri:
- calitate slaba a materialelor folosite si a executiei(vopsea, plastice, finisaje)
- cutia de viteze de pe 1.6 (asa mi s-a parut mie)
- comenzi geamuri electrice puse aiurea
- farurile mi se par urate (prea mici)
- inaltime prea mare si inutila (eu am 1,90 si tot mai am destul pina la plafon)
- consum cam maricel in oras.
- instabilitatea in curbe la viteze mari.

Precizez ca am condus logan ,am fost si pasager...asta ca sa nu mai comenteze diferite personaje wink.gif .
osirus
La mine cind merg normal e ~8%,cind merg mai sportiv,se apropie de 9%(motor 1.6).
.............................................................................................................
referitor la :
calitatea materialelor si a executiei........da,se putea mult mai bine!
cutia de viteze 1.6..........................ce are?
comenzi geamuri electrice.............sunt si alte masini care au butoanele dispuse la fel,mie mi se par ok(poate cele din spate ar fi trebuit dispuse altfel,dar nu mai putea<cred> soferul sa le actioneze)
faruri urate................chestie de gusturi
inaltime mare si inutila..............da,se putea mai mica
consum cam maricel..................depinde de stilul de condus(mie nu mi se pare mare)
instabilitate in curbe..................depinde de modul de abordare al curbelor,dar mi se pare ok,fata de alte masini.
puiuart
Am laureat de 1,4 si sunt multumit de el,dar sunt sofer abia de 3 luni si am mers 2500 de kilometri pana acum si regret un singur lucru ca nu am abs
sorin
Vorbesc din auzite,deci doar transmit mai departe.Acu o luna cand m-am intors din Romania era unu de SM intr-o parcare in Germania cu un Logan de 1.4 si am intrat in vorba cu el despre masina.Spunea ca merge excelent si ca o tine lejer la 130 in croaziera dar are probleme de stabilitate la schimbari bruste ale benzilor si in Germania pe autostrada cam ai nevoie de asta cu o masina mai slaba ca te iau bolizii pe sus altfel.
____________
1.9 dCi+
danbogdan
Am un Logan Ambition cam de 6 luni, sunt multumit de el, ca "probleme" - cateva mici zgomote prin interior, anvelope Montana - nu mi se par asa de proaste (nu ca cele de pe Supernova), cam zgomotoasa pe 3000-3500 ture, dupa se mai linisteste, radio-CD trebuia sa fie cu fata detasabila (trebuie sa am grija sa nu-l ia cineva), consum in limitele date de constructor, adica 9-10 in oras in functie de trafic, cam 6 in afara (nu prea depasesc 120-130 Km/h), reprize suficient de bune (pentru mine) pana in 3000, dupa, masina este chiar sprintena. Per ansamblu sunt multumit de ea, pentru pretul pe care l-a avut.
osirus
Lipsa ABS-ului in unele momente isi poate pune amprenta pe stabilitatea masinii,mai ales daca pneurile sunt ceva mai slabe calitativ.Nu am mers pana acum cu o varianta de logan fara abs si nu stiu cum se comporta masina in situatii ceva mai delicate,dar varianta full,se comporta destul de bine.
rmr
Dupa 8000km pot sa vad doar anumite parti bune / rele. Restul o sa apara dupa :-)

Plusuri:
- la acelasi pret (8900 1.6 Ambition) nu gaseai nimic cu aceleasi dotari / capacitate:
- motor de 1.6 la 90 cai
- ABS
- Airbag sofer+pasager
- geamuri electrice fata / spate; oglinzi electrice + degivrare
- garantie 3 ani (ideea e sa nu ai nevoie de ea, totusi :-)


Minusuri
- Ceva probleme la cutia de viteze: de pe loc, cand o bag in marsarier, uneori nu cupleaza. Alteori nu vrea sa intre (simti ca ar calca dinte pe dinte)
- Stergatoarele sunt destul de proaste.
- Dezaburirea e la fel de proasta ca si la Clio. Raman zone neacoperite viteze de AC 1-2 (daca dai la nivelul 4 si pe aer mai rece se dezabureste complet, dar zgomotul... :-)
- Am un scirtiit (cred ca la scaune sau la centuri)
DFA
Uite aici un rezumat cât de cât complet cu ce vrei tu:

Deficiente si calitati Dacia Logan, PDF, 100KB.
alexadv
Chiar si varianta fara Abs se comporta bine cu toate ca este necesar uneori. La 170.000km cat are masina acum nicio problema tehnica.
barzone
Sunt posesor de logan 1,4 an 2005 si pot sa iti spun urmatoarele:
-vopsea de rahat, a aparut rugina la capac rezervor dupa numai un an;
-zgomot interior destul de mare la viteze peste 120km;
-stabilitate slaba in viraje, desi pare o masina robusta;
-interior destul de slab calitativ;
- demaraj in depasiri slaab,de multe ori trebuie sa schimb a 4-a ca sa pot sa depasesc mai in scurt( dar sper sa fie din cauza motorului de 1,4)
Are si plusuri;
-consum mic5-6% extraurban;
-fiabila, in 5 ani ( 90000 km) de cand o am , in afara de reviziile la timp nu am schimbat decat o rola intinzator si pot sa zic ca am muncit-o( a fost si masina de marfa)
-spatiu de depozitare destul de mare
Acum depinde de fiecare masina in parte.
AR-18-MOS
QUOTE(barzone @ 15 Dec 2010, 09:25)
Are si plusuri;
-consum mic5-6% extraurban;
*


Cu asta nu sunt de acord. Cel mai mic consum extraurban care am reusit sa-l obtin cu cazanul de 1.4 a fost de 7-7.5%. In mod normal imi consuma 8-8.5%.
bobo77
Cum dracu mai tie iti consuma 8-8,5 afara, pai in oras cat iti consuma?
Blitzkrieg
Plusuri:

-Masina de buget , piesele sunt si ele relativ ieftine
-Consum mic
-Spatioasa (atat portbagaj cat si interior)
-Garda perfecta pentru drumurile din Romania

Minusuri:

-Zgomot in interior la rulaj cu viteza si nu numai
-Finisaje proaste
-Nu e prea sigur in caz de accident
-Nu e comoda nici bancheta nici scaunele din fata
user2000
plusuri:
-ieftina
-fiabila
-incapatoare (costa mai mult la spalatorie) mad.gif glumesc smile.gif)
-directia este destul de precisa
-frana sensibila
-poti sa "mesteresti" si sa schimbi cate ceva la ea , fara sa o bagi in service
minusuri:
-iti amorteste piciorul pe acceleratie la drum lung , cred ca trebuie facut ceva in acest sens
-iti amorteste fundul la drum lung , cred ca trebuiesc schimbate scaunele cu unele cu masaj happy.gif cool.gif (nu va ganditi la prostii)
-nu merge incalzirea decat cu motorul cald
-lipsa modului deschiderii portbagajului , fara cheie , trebuie sa opresti motorul ca sa deschizi portbagajul (ulterior mi-am montat deschiderea portbagajului din buton , ca sa rezov problema )
-"greierasii" din bord , usi , stalpi , trebuie antifonata din fabrica
Unlockmarket
Probleme cu franele si la viraje devine periculos sa circuli cu viteza mai mare de 50/ora.
Marsulici
Eu am un Logan 1.5 DCI 85 cp varianta Kiss FM

plusuri :

-consum foarte mic urban 5-6% / extraurban 4-5% ( si nu , nu merg ca un pensioanr )
- dotari suficiente pentru cat costa
- garda la sol mare
-spatiul imens
-fiabilitate ( eu am aproape 50.000 km si nu am avut probleme )
-anvelopele cu care a venit au fost Continental EcoContact
-se incalzeste foarte repede inclusiv iarna ( 3-5 min )

minusuri :

-materialele cam slabe caliatativ ( dar e pentru cat costa )
-ABS-ul mi se pare ca intra cam des , aproape la orice franare mai brusca
-scaunele nu sunt cele mai bune si nu au sustinere laterala
-cam saltareata pe denivelari si in curbe
-zgomot cam mare la peste 130 km/h


Acum conteaza foarte mult motorul si echiparea.
Parerea ema diesel-ul e cea mai buna aleegre pe Logan
jambon
Eu am dci 70 cp din noiembrie 2007 in prezent 255 de mii km ,nu am avut probleme pana acum, singura problema care ma deranjeaza e tabla subtire ,oricat asa incerca sa o intretin se indoaie foarte usor, mereu ma uit unde o parchez ca daca imi loveste altu cu portiera lui in a mea cu siguranta mi-o infunda,in rest is multumit, ca asa daca ar fi sa compar cu alte marci de prestigiu loganu ar trebui aruncat la gunoi ca nu are nimic din ce are un mertz, bmw etc:))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.