Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum Avem Grija De Masina Noastra?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
un_vizitator
Fiecare are o masina fie ca e renault sau altceva, de care trebuie sa aibe grija. Ia sa vedem cum aveti voi grija de masinuta voastra?


Eu o spal cam o data la doua saptamani. Si ma gandesc sa-i dau o ceara ca am auzit ca tine mai bine la praf... Bordul il sterg cu o lotiune pt plastic.. si cand e soare afara am doua parasolare pe care le pun unul in fata si unul in spate... in rest... am f mare grija unde o parchez... si cum deschid usile.

voi folositi ceva special pt vopsea? polish, ceara, etc... daca apar zgarieturi cu ce le pot acoperi ?
sylvester
Eu o tin cu prelata in parcare o spal cand e cazu..fac tot posibilu sa feresc gropile..etc
un_vizitator
da... gropile astea ma omoara si pe mine... acum ma gandesc sa-i pun niste prostii din alea pe bari, in spatele rotilor, sa nu-mi mai arunce nisip si alte rahaturi pe caroserie sad.gif
CGB
p-a mea n-o spala dect ploaia.am fost o data la o spalatorie si au dat aia cu asa presiune jetu de apa ca mi-au desprins partial presul de la roata (aparatoarea aia de noroi). mai dau din cand in cand cu aspiratorul prin interior, ii pun braduti mirositori si D-zeu cu mila in rest biggrin.gif
cornel_t
Adevarul e ca am avut parte de ceva ploi anu asta cool.gif
sorin
Vreti sa-mi explicati si mie ce face ceara aceasta in fond,chiar protejeaza ceva sau e mai mult un moft.Nu de alta dar vin acolo peste 2 saptamani si i-as aplica o sedinta de ceara.Imi este sa nu o zgarie baietii mai rau.
________________
FUEGO TURBO
galileo
eu am dat singur cu ceara, si pot sa spun ca merita. se spala mai usor, se pune mai greu mizerie, daca e doar praf pe vopsea dai cu o carpa moale si ramane ca noua. plus ca luceste de zici ca acum ai scos-o din showroom biggrin.gif

insa, daca iti fac baietii de la spalatorie nu stiu ce iese
cornel_t
Am dat cu un polish cu teflon, iese mai ceva ca o blana de pisica de angora biggrin.gif
padre
Ai mangaiat-o, sau ce? Si toarce? laugh.gif laugh.gif
Vreau si eu un polish bun, tu ce ai folosit? Zi-mi si mie te rog numele produsului, de unde l-ai luat si eventual cat a costat...
McVic
QUOTE(cornel_t @ Aug 23 2005, 04:18 PM)
Am dat cu un polish cu teflon,

Ce misto, acum merge si fara ulei?
florindu
La masina...din cand in cand (dar foarte rar) trec pe la OMV si ii pun motorina wink.gif si la fel de rar trec pe la spalatorie sa faca si ea cate o baita. In rest ... asfalt sub roti si la 15k la revizie!
Ca e doar o masina, grija trebuie sa am de copil si nevasta!
Laurentziu83
Spalat odata la luna sau mai rar, odorizantul ala la conserva inauntru, scuturat presurile de cate ori ies cu vreo gagica, sters bordul la fel de des, spalat parbrizul din stergatoare, pus benzina de 2-300k lei cand am bani.
In rest, dumnezeu cu mila si sa vina mai repede ziua in care o sa-mi permit o masina mica si economica, nu neaparat frumoasa sau noua, dar cu care sa-mi fac treaba ieftin. Asta de la toamna intra in "conservare" din lipsa de cash.
raresss
o spal cam o data la saptamana la presiune si inauntru o aspir un pic. altceva nimic ca nu e nevoie de mai mult pentr ca sa se mentina curata.
in rest schim uleiul la timp si ma duc cu ea la service daca mi se pare ceva suspect.
grizzly
Eu pe a mea o spal in fiecare seara, ii sterg bordul, ii fac plinul, o dau cu ceara si polish de trei ori pe seara, ii admir pielea, aspir interiorul, curat portbagajul, fac presiunea la roti, chiar si cate o revizie cateodata, stau in ea si ascult muzica, fac o plimbare prin oras si prin afara sa vad cum merge, etc.
Singura problema e ca inca nu mi-a venit sad.gif ... asa ca pot sa visez in continuare...
Manuel
O spal saptamanal cu spuma activa, ceara lichida, solutie pentru cauciucuri, interior+ odorizant.
Cam la 2 - 3 luni, ceara pasta.
Presiunea in pneuri - o data pe luna.
Incerc, pe cat posibil, sa evit gropile si denivelarile accentuate. Din pacate, nu-mi iese tot timpul sad.gif
Bag numai benzina buna (Top 99+).
In rest, urmeaza sa fac primul schimb de ulei si incep sa ma scotocesc de bani pentru cauciucuri de iarna...
b06fcn
Spalat odata la 10 zile sau chiar doua saptamani, combustibil de la OMV sau Mol, revizie si echilibrat rotile cam odata la doua luni (10.000 km), atentie la zgomote parazite, altele decat cele normale si multa goarna.
Niciodata insa inainte de a ajunge la o temperatura normala de functionare.
Si lasat motorul linistit un minut inainte de oprire, sa se raceasca cat de cat turbo.
UFO
Sa ai grija de masina personala dupa mine nu inseamna numai spalat,sters bordul si pus odorizant nou.Astea sunt la suprafata.Grija mai insemna si schimbatul uleiului si a filtrelor etc la timp,mai inseamna sa avem grija la gropile din carosabil si dabia dupa aia vine spalatul masinii si celelalte lucruri minore.Asta e pererea mea.Bafta.
cmandrei
Si asa puteti avea grija de masinuta voastra Car care pass: www.reno.ro
Racky
O spal cam odata pe luna sau chiar de 2 ori pe luna tongue.gif ,mai trec din cand in cand pe la Mol si mai bag ceva benzina cool.gif ,dau cu aspiratorul prin interior,spal presurile,si dau cu silicon pe bord si pe altele,etc.
LED
Spalata si cosmetizata exterior/interior saptamanal (de obicei duminica). De partea tehnica se ocupa socrul meu, care este mecanic. smile.gif
Apropos de benzina, cum este la Mol si OMV? Vad ca multa lume alimenteaza de la ei. Eu pun de la Shell, "deformatie" de la locul de munca...cardurile sunt de la ei. Asa ca fac ce fac si tot la Shell ajung. smile.gif
Ma gandeam sa trec la OMV, am o benzinarie in drum spre casa, la Udriste.
raducu68
QUOTE(LED @ Aug 24 2005, 12:59 PM)
Apropos de benzina, cum este la Mol si OMV? Vad ca multa lume alimenteaza de la ei. Eu pun de la Shell, "deformatie" de la locul de munca...

Oricum Shell a devenit MOL.
flotl
Ma gandesc sa am si eu un pic mai multa grija de masina.
A mentionat cineva site-ul www.marfa.ro si ma gandesc sa cumpar produsul:

http://www.mafra.ro/?id=79

Un asemenea produs credeti ca poate dauna unei masini noi?
padre
Bine bine, cumpar gel din ala pentru pori, polish cu teflon, dar cum aplic eu polishul pe masina? Ca de frecat singur la o masina nu ma incumet. Stiti vreun centru sau vreo spalatorie mai rasarita unde sa faca serviciul asta, ieftin si bine? Si eventual cu polishul meu...
grizzly
Crede-ma ca cel mai bine il dai tu ...
Tudor
QUOTE(flo8200 @ Sep 5 2005, 08:59 AM)
Ma gandesc sa am si eu un pic mai multa grija de masina.
A mentionat cineva site-ul www.marfa.ro si ma gandesc sa cumpar produsul:

http://www.mafra.ro/?id=79

Un asemenea produs credeti ca poate dauna unei masini noi?

Merita, nu are ce sa strice unei masini noi. Incearca sa aplici polish-ul intr-o zi normala (nu extrem de cald si umiditate normala) intr-o zona fara praf (complet nu se poate, dar macar sa fie cat mai putin, preferabil un garaj curat si rezonabil ventilat); oricum e contraindicat sa faci operatiunea daca temp < 10C sau temp>30C. Dupa ce ai terminat cu bine, polish-ul cu teflon ajuta mult caroseria masinii, mai ales in conditii meteo extreme.
alexnet
Dar cu ceara pasta are ceva daca dau pe masina noua? La ce este buna?
Manuel
Ceara pasta e OK. Curata vopseaua dar nu dizolva lacul cum fac unele polishuri. E bine sa cititi bine eticheta inainte de a va baga la polish.
dadu
e in bucuresti un singur centru din asta de intretinerem l-au dat si la roata de rezerva unde se repara toate zgarieturile, si de la si de vopsea + tot felul de curatatri de tapiterie si alea alea ... dar nu stiu cum naiba ii zice ca n-am prins de la inceput rolleyes.gif cautati si voi
un_vizitator
ce marca de ceara ati folosit pana acum, vreu si eu sa stiu ce sa-mi cumpar.
CronosXP
@dadu
De asa ceva se ocupa baietii astia. Poate ca la ei te refereai. Intra la locatii si ai sa vezi unde au service-urile. Nu i-am testat inca, dar urmeaza imediat ce-mi ajunge si mie masina - cam pe la sfarsitul lui noiembrie. rolleyes.gif

Subscriu si eu la intrebarea lui un_vizitator.
Manuel
Eu folosesc Formula 1 Carnauba Wax http://www.formula1wax.com/html/carnaubaWaxes.htm (aia la cutie). Se gaseste in benzinariile Petrom si la Metro si costa in jur de 220.000 lei. O cutie ajunge cam pentru 3-4 ceruiri.
Inainte de ceruire acoper micile zgarieturi cu Formula 1 Scratch Out. Pentru zgarieturi superficiale e ok, insa trebuie insistat.
godaro
eu folosesc AREXON'S FAST WAX si nu sunt multumit. este o ceara lichida care se spreiaza cu un puf-puf, dupa care se intinde pe masina cu carpa si se lustruieste. probabil ca nu stiu eu procedeul tehnic si de aceea raman urme pe masina.
flotl
Mi-a venit si mie ceara de la Mafra care are teflon.
Sper sa am timp sambata urmatoare sa o dau.
razvici
Si eu tot AREXON'S FAST WAX folosesc. Si sint multumit.
octav_
Eu i-am aplicat un polish rapid intr-o seara si arata fantastic... wink.gif Am cumparat de la Cora un GS27 parca ii zice, pulverizator. Va recomand acest produs, costa 300 mii dar se merita. Nici o picatura nu se lipeste de ea, plus ca e matasoasa... biggrin.gif
laur_dci
@manuel : de unde iei Formula 1 Scratch Out ?
Manuel
Scratch Out-ul de la Metro. Ceara de la Petrom.
sandman_
O spal cand e murdara (cam la 3 saptamani)
N-o alerg cand e rece;
Dau cu o forma de silicon/aditiv pe piele si plastice.
Incerc sa evit gropile (dar nu exagerez cu asta)
semit
Spalat exterior-1 sambata da, 1 nu, cu solutie(n-a vazut burete), ceara lichida, interior in fiecare sambata acasa(spalat presuri, aspirat, curatat bord, curatat motor), solutie spalat parbriz mereu full, 2 odorizante Dr Marcus cu floricica(daca le stiti, au un efect vizual marfa cand functioneaza clima si miros bine), 1 bucata My Shaldan portocale, motorina Premium Diesel(destul de rar), stergatoare grafitate si cam atat...
sandman_
nici nu e indicat buretele: cel mai bine se spala cu peria
bogdan20
Peria e mai rea decat buretele.
sandman_
masina murdara => particule de mizerie => bobite de nisip
bobite de nisip + burete + caroserie + frecare => zgarietura.
La perie (daca e perie ca lumea), se elimina acest neajuns MAJOR.
bogdan20
Murdaria de pe masina intai se umezeste(cu jet sub presiune) si pe urma se freaca.
Peria este un corp mult mai dur decat buretele.Este mult mai usor sa provoci accidente gen zgarieturi cu peria decat cu buretele.
Ambele atat peria cat si buretele pot produce zgarieturi daca nu sunt clatite in permanenta pe timpul spalarii.
sandman_
hmmm...
inseamna ca de-aia toate spalatoriile automate au bureti...
bogdan20
Aia e alta poveste, acele perii sunt in permanenta clatite cu apa, noi aici discutam de periile manuale.
sandman_
Deci e clar ca in conditii similare, sunt mai bune periile decat buretii...
Kata
am spalat si eu prima data masina...dupa o saptamina de cind o am...

am fost la o spalatorie...unde ii stiam pe baieti... au dat doar cu o solutie...care au lasat-o 5-10min...au clatit...au dat cu ceara lichida sau ceva de genul asta...iar au clatit...

in final a iesit super...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.