Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: In Sfarsit Un Service Ok...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
scotty
Astazi am avut prima mea experienta cu un service Renault. cool.gif
Mi-am cumparat masina (Scenic RX4) anul trecut cand avea 40.000 km si, din fericire, n-am avut nici o problema care sa necesite o vizita la service. Dar,vine o vreme cand masinile ajung la varsta de 60.000 km si trebuie sa li se schimbe cureaua de distributie. Asa s-a intamplat si cu Scenicul meu si i-am explicat ca trebuie sa mergem la "analize". Am inceput inca de acum o luna sa ma interesez de costuri pe la diferite service-uri. Primul pe lista, ati ghicit, IPSO. " Buna ziua- buna ziua, o revizie de 60.000 km cat ma costa?" Nefiind obisnuit cu inaltimile, raspunsul mi-a dat o oarecare ameteala: 25.000.000 ohmy.gif . Am reusit totusi sa le mai spun merci si la revedere. si in gand " atatia ani sa ma asteptati voi pana cand voi da eu 25 mil. pe o revizie. Optimist din fire, am continuat. Next stop: Auto Cobalcescu. Raspunsul stimabililor: cu vreo 2-3 mil. mai putin ca la Ipso mad.gif . Deja se ingrosa gluma. M-am dus eu frumos la un magazin de piese auto sa vad cat ma coasta kitul de distributie pt. ca stiam ca acesta reprezinta grosul facturii. Raspuns corect: 6,5 mil. Manopera intre 2,5-3,5 mil. Asa ca mi-am luat filtrele: aer, ulei, benzina -cam 1 mil, ulei Elf sintetic de la Metro 1,5mil/5l si am purces la schimbarea acestora. Cost manopera 600 mii. Pt. distributie am zis ca mai astept putin. Si bine am facut.
Pt. ca intr-o zi cu soare ma duc pasii spre Auto Marcus Grup biggrin.gif - AMG - dealer Dacia Renault din Pantelimon, langa Cora. Pun si eu intrebarea incuietoare in legatura cu distributia. Raspunsul - chiar socant: maxim 7 mil cu tot cu manopera. Desi nu mai era de actualitate intreb si pretul reviziei complete: max. 15 mil consumabile +manopera. Deci cu 10 mil. mai putin decat la IPSO. Asa ca pe loc am facut o programare peste 10 zile. Adica 17 august. Adica azi.
Cuminte, m-am prezentat la 8 fix la service. Predau masina si fixez obiectivele:kit distributie, filtru polen, bujii si ce o mai trebui. Sunt anuntat din start ca va dura si sa mai sun dupa ora 14. OK. Cum aveam treaba la Cora, pe la 13.30 ma-am dus la service sa vad cum sta treaba. Nu statea dar nici nu avansase prea mult. pt. ca abia se apucasera sa o verifice pe dedesubt si m-au anuntat ca trebuie sa schimb placutele pe fata. Asta chiar nu era prevazut si insemna o gaura in buget de vreo 3 mil. dar am zis OK. Mi-au spus ca la ora 16 am masina. Si asa a fost.
Total factura 11.800.000, adica :9.2oo.ooo piese: curea distributie + accesorii, 4 bujii, set placute frana, filtru polen, completat antigel si 2.600.000 manopera. Per total eu zic ca a fost OK. Foarte amabili, dornici sa sa multumeasca clientul, eu recomand tuturor acest service atat pt. preturi cat si pt. atitudine. Daca nu ar fi durat cam mult as fi zis ca a fost chiar perfect. Dar avand in vedere ca nu eram grabit, pot spune ca ,per total, am avut o experienta neasteptat de placuta.

Scuze daca postul a fost prea lung si sper ca nu v-am plictisit. unsure.gif
Liviu
Ai apucat sa tragi un ochi la tinichigerie ?
Intreb ca sa stiu cum ti s-au parut "lucrarile" lor ...

Merci
scotty
Din pacate nu am vazut sectia de tinichigerie. S-ar putea sa mai am drum pe acolo si va tin la curent...
CGB
Ce jigodii.De de dracu o fi asa diferenta de preturi intre serviceurile astea. Eu is din Targoviste si avem si noi un service (dealer renault-dacia). La ei manopera este de 450.000 ptr orice revizie.
La Serus eu am dat 1 milion numai pe manopera de 2 ani.1 milion!!!?!?!?!?!?!pentru 40 de minute cat a durat operatia de schimbare filtre, ulei, stergatoare.
E de retinut AMG din Pantelimon biggrin.gif
Nicotine
Masina mea mai are fix 1 an si 10 luni garantie, timp in care voi face 2 sau 3 revizii la service autorizat.
Daca cumva imi cade ceva la trenul de rulare ce are garantie numai 20,000 km va dati seama ca ma duc la un magazin de piese si cer pt Renault tip LMOC reperul respectiv si de montat oi gasi un service cu pret mai mai rezonabil si care sa ofere si garantie la lucrare.
Unii spun ca distributia e bine sa o faci la ei.De ce ? E un caz pe forum care nu i-au facut-o ca lumea. Curele OEM sa nu-mi spuneti ca sunt Conti sau ceva aftermarket mai rasarit.
Deci dupa masina ce iese din garantie uitati ca mai exista reprezentanta, asta daca tineti la buzunarul vostru.
hamzteru
salut.imi poti da si mie un nr de telefon de la baietii astia din pantelimon pt ca vreau sa-i sun si eu ca am 2 ani cu clio-ul meu si trebuie sa ii fac o revizie si mai trebuie si un echilibrat,ceva,ca are tendinta sa o ia dreapta cand merg la drum intins.multumesc anticipat si mai am o intrebare:daca ii schimb eu filtrele,uleiul,are ceva daca nu ma duc totusi la revizie??pt partea cu deviatia la dreapta tot trebuie sa-i vizitez ca nu stiu ce are... sad.gif blink.gif
alexnet
Ia de-acilea: Auto Marcus

Edit: Sau mai bine chiar site-ul lor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.