Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum Rezista Un Megane Estate La Impact
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
Liviu
Azi a vrut unul cu un Roman diesel (camion din ala de 10 tone) sa se urce pe mine sad.gif.
Iata ce a rezultat :
Liviu
si un alt unghi:
cornel_t
sad.gif pare sincer rau pt ce ti s-a intamplat; se poate repara fara sudura si autogen?
cipman
Offf. Imi pare rau. Cu atat mai mult ca si eu am Estate.
Dar de ce ai pus "(nu)" in descrierea topicului? Sa inteleg ca, dupa marimea impactului, te asteptai sa sa indoaie mai putin sau mai putine?
Daca nu-ti faci prea mult sange rau, descrie-ne si noua cum s-a intamplat. Daca-ti faci, las-o pe alta data, luna viitoare.
Bafta s-o faci ca noua cat mai repede.
grizzly
Daca te consoleaza, o fosta Dacie 1310 berlina pe care am avut-o, la un impact asemenetor a ramas fara aproape tot portbagajul. Asa ca nu ai de ce sa iti faci probleme. Du masina la un service bazat ca ti-o scot fain de tot. Oricum "condoleante" caci imi inchipui ce simti.
caktuss
nu l-ai pocnit pe idiot ? mad.gif
Liviu
Nu stiu cum sa spun ..

Dupa ce eu am oprit in siguranta fata de cel din fata mea (care la randul lui a pus o frana cam brusca), am avut numai o fractiune de secunda la dispozitie sa imi dau seama ca (,) camionul urmeaza sa intre in mine .. si am ridicat piciorul de pe frana ..

Deci practic camionul mi-a dat un sut .. daca tineam piciorul pe frana sigur ii culegeam placuta de inmatriculare dintre scaunele din fata sad.gif.

Imi venea sa il omor pe idiot .. nu sa il pocnesc .. dar era politia de fata (adica a trecut intamplator o masina de Politie la nici 2 minute de la incident).
UFO
Imi pare rau!!Sper sa ti-o repari cat mai bine si cat mai repede.Bafta multa!!!
cmandrei
Super nasoala treaba ... f*tui inca ... dar daca zici ca ai luat picioru de pe frana nu te-a impins in cel din fata ta ? Bafta la reparatie ... sper sa te tina cat mai putin la service...
MBZ
Liviu, sincer imi pare rau.
Sincer imi pare bine ca ai avut prezenta de spirit sa o lasi in liber sa nu fie mai rau, pentru ca ce ai tu ca stricaciuni se fac aproape imperceptibil la un service. Ce este rau la megane 2 sunt franele astea nenorocite(prea agresive si prompte intr-un trafic atat de aglomerat), si mereu ma uit in situatii d`astea sa nu vina unul care nu`i tine frana sa ma faca varza, si evident ca s-a si intamplat(fara avarii majore)
Pana la urma este bine ca tu sa fii teafar si cei care sunt in masina, fierul da`l dracu... se face sau se schimba, desi stiu cum este si cum ti se rupe inima sa vezi masinuta ta la care tii si la care platesti bani facand sacrificii ca este "posedata" de f`un camionagiu nenorocit...
Fii tare! astea trec si vin, Doamne Ajuta! de mai bine si fereasca de mai rau.
Liviu
Hai sa va mai zic cate ceva :

ASIBAN-ul a dat la inlocuire tot ce e afectat. Asta e un lucru bun.
Service-ul este IPSO. Am fost azi la ei ptr programare si ... ufff .. or sa imi ia masina la refacut de abia pe 19 septembrie ... cam nasol. Va trebuie sa umblu asa "stramb" sad.gif.
cmandrei
19 septembrie ?!?!??!?!?!?!?!??!?! cauta sa mergi altundeva ... ce faci cu ea asa pana atunci ? ai garaj ceva ? mai ploua ... Doamne fereste de alte alea ...
raresss
bine ca nu a fost mai nasol. pe autostrada sau pe sosea nationala era mai nasol. se repara ai sa vezi ca nu se cunoaste. sa nu-ti indrepte nimic da-i in masa sa puna toate noi pe ea si atunci singura chestie e sa o vopseasca bine. chiar daca nmai pui tu niste bani dar macar ti-o faci intreaga si nu ai surprize neplacute de genul "nu partea asta cum e mai veche e din cauza soarelui ca are alta culoare dar in doi ani ti se face toata la fel huh.gif "
tine-te de capul lor ca de aia ai casco, chiar si daca nu ai avea camionul nu a pastrat distanta de securitate nu?
asa ca fi tare....
vladus
sunt alaturi de tine, ieri a intrat un tico in spatele meu. Aparent soferita se uita in alta parete si m-a vazut prea tarziu. Culmea e ca masina mea nu are mare lucru, adica spoiler si badou zgariat in profunzime, dar atat. Acum vreau sa vad ce e pe sub spoiler. Tico in schimb era varza, far cu semnal spart, capota indoita, spoiler si masca praf. Din pacate la tine e mai grav... sper sa iti repari totusi masina fara probleme
raresss
vladus, inca nu ai vazut cum a ramas camionul dupa impact wink.gif
nesanatosu
19 septembrie???

Incearca sa "vorbesti" cu inginerul de tinichigerie poate se mai gaseste loc si pt. tine, ca de pe 19 septembrie iti da si tie seful concediu si... doar vorba aia , "oameni suntem , biscuiti mancam" wink.gif
Liviu
Am incercat .. e plin. .. nu se poate ...
Asta e ..

Momentan am un megane unic in tara ... 50-60 de metri de PowerTape plus un sac de polietilena au intrat ca sa il etansez sad.gif.
Am "reconstruit" chiar si tripla spate.

Mi-e rusine sa mai pun o poza cu aspectul actual caci voi concura cu succes la concursul "cel mai dezgustator tuning" sad.gif.
Nicotine
Liviu vezi daca Asibanul are decontare directa cu DAB Auto!
Mi-au primit masina la 3 zile dupa ce am avut dovada de la militie si a fost gata in 2 zile (fata usa + bandou; preturi ca la ipso 27 milioane) si aveau in curte numai Renault-uri desi nu fac parte din reteaua Renault. Si pe mine la Cobalcescu mi-au zis sa vin peste 3 saptamani.
Si a iesit bine parere confirmata si de o cunostiinta tinichigiu (atenite am spus bine, nu excelent)
Daca vrei date de contact pe PM.
Liviu
Multumesc dar deja am deschis comanda de piese la IPSO si programare "cu acte in regula". Nu mai pot da inapoi ..
laur_dci
masina de 2 sapt lasata la ipso si de fiecare data a fost amanata (masina a fost dusa la data ceruta de ipso)

pana nu s-a facut scandal nu s-au atins de ea
si stiti in cat timp au facut-o ?


24 h > montat usi stanga noi si vposit + aripa spate+ masina curatata ca daca imi da proprietarul sa pun poze cu ea in hala va speriati


daca e pe casco mai bine la service de tinichele care are contract cu asigurarea decat la ipso (e valabil si la alti dealeri reno dar parca mai acceptabil)
vladus
are cineva idee ce service-uri agreaza garanta? dupa multa alergatura mi-am facut in sfarsit actele si trebuie sa schimb bandou fata + spate si sa vopsesc spoiler fata+spate... problema e ca nu as vrea sa raman prea mult fara masina asta 1 si 2 sa o faca bine... normal... rolleyes.gif recomandari... ?! mai e cineva cu garanta?
Tudor
Vladus, nu stiu sa-ti spun cu cine lucreaza Garanta, dar poti afla sigur de la www.garanta.ro. In mod normal, ar trebui sa existe cel putin 2 unitati service agreate in fiecare judet. Atentie la service! de regula cele agreate lucreaza ieftin, dar cam de mantuiala. Mergi, urmareste reparatiile, "ajuta" cand e neaparat necesar si iti sporesti sansele sa iasa bine si repede. Succes!
vladus
Merci de informatii. Pe site scrie ca poti lucra cu oricine si ca achita direct catre service-ul pe care il alegi.. deci e bine; acum ramane sa vad unde sa o repar.. ca habar nu am
Laurentziu83
Liviule, si o sa stai cu jucaria "tunata" asa atata timp? mad.gif Ca la cat mergi... unsure.gif
Si ce bijuterie de masina era a ta fata de "Solenza" mea. mad.gif
Liviu
Asta e .. ce pot sa fac ? Vreau sa imi iasa cum trebuie asa ca am incercat sa evit serviceurile de care am fost dezamagit pana acum ...
Nicotine
Am si eu intrebare:
Aveti chit dat pe masina? Dupa trecerea timpului se cunoaste ceva ? S-a umflat vopseaua in locul respectiv?
Sau poate stiti o tinichigerie cu ventuze (cred ca se refera la stand de redresare caroserii ca sa nu indrepte cu ciocanul de lemn si apoi sa bage chit,spritchit smingeluit si sa dea apoi cu vopsea?
Ca sunt in dilema daca rezolv sau nu o mica indoitura pe aripa spate caci mi se pare o crima sa bagi chit pe masina,mai bine o las asa.
Nicotine
Chiar sunt sg care si-a busit masina? Pls help
Lex Luthor
Eu am avut dat cu chit pe masina si nu s-a intamplat nimic rau cu ea pana acum. probabil ca a fost un strat subtire.
cipman
Pune poze cu indoitura.
Chitul nu se umfla daca-l dai corect si tabla nu e ruginita.
N-am auzit de ventuze.
heimdallr
daca tot veni vorba de chit... recomandarea utilizatorului: chit pe baza de fibra de sticla. e grozav.
nesanatosu
Liviu, chiar uitasem sa-ti spun.
Sa nu-i lasi sa-ti puna sudura pe ea.Observ din poze ca in mod normal ar trebui sa-ti decupeze din aripa spate.Cu ceva mai multa munca se poate "trage" ,intr-adevar, cu un fel de ventuze(nu le mai stiu denumirea tehnica) care se incalzesc ,se lipesc de tabla iar din aproape in aproape se indreapta tabla.Avantajul e ca nu pui sudura pe ea, poate doar ceva spaga cui trebuie deoarece lor le este mult mai usor sa taie si sa sudeze ,decat sa stea sa pingeleasca la ea.
Sunt patit pe pielea mea;si de faza cu sudura si de cea cu indreptatul.Si pot spune ca e mult mai ok varianta a doua
sylvester
Pai din cate stiu ventuzele astea nu se gasesc la toate service-urile!!Odata auzisem ca au cei de la Porshe!Acum repet astea sunt din auzite!Eu am avut probleme cu grindina!Mi-a facut anu trecut numai gaurele in masina!Masina am bagat-o la serus...au facut-o bine..dar nu prea au curatat-o!Au lasat urme de vopsea pe la pasajele rotilor!!Alea cu ce se curata aveti idee?
cmandrei
Ce ai mai facut Liviu cu masina ... e ok acum ?
Liviu
Scuze ca nu am mai continuat cu reply-urile dar am fost plecat din tara o perioada si mi-a sarit din cap problema.

Povestea a fost cam asa:
am bagat-o in service asa cum fusese programata .. am asteptat ... ohohoooo ... 2 saptamani in cap.

Pana la urma nu mi-au mai taiat aripa ci au indreptat-o pe cea originala.
Nu a trebuit sa traga cu nimic de ea caci au putut desface contraaripa si au avut acces pe dedesubt la aripa.

A iesit foarte bine cu o mica exceptie .. acea muchie care vine pe aripa spate la estate nu au reusit sa o scoata identic cu originalul .. dar de abia se observa.

Deci am scos masina .. m-am plimbat cu ea o saptamana si apoi am plecat din tara pentru 3 saptamani.

Cand m-am intors i-am facut revizia de 15K unde mi s-a indicat ca e crapata vopseaua pe un unghi de la aripa spate stanga.

Asa ca am fost iar la IPSO unde m-au programat la trei zile diferenta si mi-au revopsit aripa in 36 de ore ... deci se poate si mai repede.

Cauza crapaturii a fost (zic ei) o bula de aer prinsa intre tabla si vopsea ... ma rog .. nu prea am inghitit eu treaba asta dar .. sa zicem

Hayonul mi-a fost schimbat ca si contraripa.

Per total a iesit foarte bine .. acum incerc sa uit ca a vost violata brutal smile.gif .. inca am ramas cu sechele .. cand il vad pe unul prea aproape de fundul masinii bag avariile. Dar sper sa imi treaca.

"Si-am incalecat pe-o sea, si v-am spus povestea mea."
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.