Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iluminare Interior!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 9, 11
jagoman
Alta problema pe care o am este iluminatul din interior care functioneaza doar pe pozitia aprinsa permanent, la pozitia usa deschisa nu. La mine este bec doar pe partea soferului, asa e din fabrca, deci ambele usi ar trebui sa o aprinda dar nu face nici una. Firele de la butoane nu merg direct spre bec ci spre lcoasul cu sigurante si de acolo se intorc doua fire spre beculet, iar la beculet deja sunt 3 fire. una neagra si altele de diferite culori din care una parca portocalie.
Stie cineva care ar fi problema de nu functioneaza doar pe pozitia permanent? Butoanele de la usa sunt ok.
mac24
eu cred ca totusi e o problema de la butoane, daca la buton vine un singur fir, desfal si punel undeva pe caroserie si vezi daca se aprinde (daca sunt 2 fire atingele intre ele), daca tot nu se aprinde inseamna ca ai unul din firele alea colorate intrerupte sau nu se alimenteaza .Ca sa le identifici, i-a un aparat de masura si vezi ca pe unul din firele colorate trebuie sa ai 12V continu, iar celalat fir vine 12V cand da contactul de la usa.Sper ca ai inteles ceva, Succes
cmandrei
curata (eventual) daca e nevoie si contactele de la beculet ...
b06fcn
De care butoane ai? Cu tamburus de plastic - ca la Dacia - sau rotunde cu mot de cauciuc? Daca ai din alea de cauciuc, vezi ca sun cauciuc este o lamela fina de cupru, care face contact permanent si cand deschizi usa se intrerupe, aprinzand becurile din masina (invers decat ar fi normal, dar asta e la Renault). In mod normal, tre sa ai doua fire care vin la butonul din stalp, care au in cap o mufa ce intra in buton. Vezi ca am impresia ca merg butoane de Solenza.
jagoman
Am butoane ca la Dacia, adica la Dacia lui batranu este la fel ca la R11 al meu. Deoarece directia de licentare era R->D. Deci am butoane cu un fir pe ambele parti.
Mai incerc. Contactele de beculet sunt ok deoarece daca am schimbat locul firelor permanent si pozitia deschis atunci se aprindea becul tot la permanent deci contactele sunt bune.
Revin mai tarziu.
jagoman
Treaba rezolvata partial. Am verificat din nou firele si mi-am dat seama ca doua dintre ele erau interschimbate astfel incat circuitul se inchidea doar intr-o pozitie. Acum functioneaza in ambele pozitii, deci si la usa deschisa se aprinde. Am spus partial deoarece pe partea dreapta am reusit sa rup butonasul, dar ma gandesc ca nici acolo nu trebuie sa fie de acum problema. Desigur dupa ce inlocuiesc butonasul cu una noua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.