Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Becuri Philips Ultra Vision
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Zoot
A incercat careva pana acum sa schimbe becurile de pe faza lunga ? Mi-am pus niste HID'uri Xenon si a trebuit sa desfac toata bara ca sa le montez, iar dupa montaj am stat si m-am uitat si am constatatat ca nu este alta posibilitate de schimbare a fazei lungi doar daca se domonteaza bara cu totul, gresesc sau nu m-am uitat atent ?
richie
Sincer....m-am uitat si mi s-a parut si mie imposibil sa schimb un bec ..oricare ar fi el, fara sa demontez tot pe-acolo.
M-a contrazis un baiat de la mine de la firma, care mi-a schimbat becul de la semnalizare.....si pe urma mi-a zis sa citesc in manual cum se face.

Ai incercat varianta? (eu sincer nu...) dar poate gasesti explicatii acolo....
Zoot
faza scurta se face prin capacele de sub roti, cred ca si semnalizarea tot pe acolo, dar la faza lunga cred ca trebuie sa ai niste manutze subtirele si nervi de otel sa reusesti sa le inlocuiesti pe acolo.
rombu
smile.gif>-
permiteti sa va contrazic.. am skimbat becurile de tz ori (ca nu am avut ce face nu ca ar avea ele ceva)

faza lunga de pe dreapta se skimba RIDICAND CAPOTA BAGI MANA PE LANGA O CONDUCTA DE LA AC..e greu da merge!

faza lunga de pe stanga se skimba desfacand capacul acela care acopera bateria si porma e relativ usor!

cat despre asa zisele xenon..eu mi-am pus si pe faza lunga (h1) si pe scurta (h7) problema e ca nu exista decat de 100w...asa ca am renuntat pana la urma la ele (ca se incingeau rau ) si mi-a fost ca topesc dreq faru..si am dat o carutza de bani pe PHILLIPS BLUE VISION...care ...ma rog..or fi bune...da blue nu sunt (comparativ cu hid xenon..din targ 250.000 perekea) astea dau o lumina sa zicem galben fff deschis..aproape alba. noaptea zici ca e alba..da nu "blue" ma rog...
cornel_t
Rombule ce ai frate cu xenonul ala din targ? Mai degraba i-ar zice "zenon" ca sunt ca si invazia de casetofoana de dupa '89, cand romanul nu prea stia el cu ce se mananca si un Pawasonic pt el era Panasonic curat biggrin.gif
Ok am inteles ca ai zis "asa zisele" dar acuma pe bune ai simtit ceva la ochi cu ele? ca eu tocmai m-am intors de oftalmolog si mi-a pus o solutie in ochi de xenoanele mele nu prea imi mai placeau tongue.gif
raducu68
Cornele, tu esti un caz mai special, ma mir ca mai poti sa conduci la halul in care ai ajuns laugh.gif
cornel_t
Adevarul e ca puteai sa-mi pui in loc de xenoane si farul de la Constanta ca tot in ceatza vedeam, dar am luat-o si io pe cai ocolite numa de mine stiute pe unde era trafic mic (pe unele de loc) si am ajuns cu bine acasa, de fapt la PECO ... piuia nenorocitul ala de bec galben de ma scotea din mintzi tongue.gif
Race
QUOTE
Ce ti-e si cu gazele astea rare;Mai demult era in voga halogenu', acu xenonu'


Halogenii sunt gaze din grupa a 7-a,iar gazele rare grupa a 8-a.
Xe,Ar sunt gaze rare.Halogenii nu.
Zoot
Cat offtopic domnule......
Rombule lasa becurile alea fantoma, eu ziceam de hiduri hiduri nu ce gasesti in piata. si dupa ce pui balasturile alea 2, asta daca reusesti sa le pui ( adica trebuie sa dai jos toata masca ) e kam greu sa mai umblii la faza lunga, dar daca tu zici ca se poate pe deasupra nu te contrazic, o sa verific, oricum mi se mare urat din partea renault sa desfaci o gramada de plastic sa schimbi un amarat de bec....
rombu
si ma rog ce super principiu de functionare au hid-urile spuse de voi?
tot un bec halogen normal la care i-au tras un geam albastru ca sa scoata acel efect.

important nu era ca erau sau nu din piata ci PUTEREA..ca daca gaseam din piata la 55w zau ca nu le mai skimbam

am avut la tico 2 ani "din piata" si n-aveai treaba cu ele
Zoot
rombule nuanta nu este data de un geam albastru ci de temperatura culorii, un halogen are in jur de 3200k pe cand un hid e de la 4000k ( xenoanele OEM au 4100) pana la 12 000. Tu crezi ca la alea din fabrica le-au tras ceva colorat pe bec si le-au bagat o lupa sa dea bine ?
Tehnologia este banuiesc cu totul diferita de un bec cu halogen.
Da si tu un search pe gugal si o sa te lamuresti mai exact cum e cu becuri cu halogene din piatza si un kit hid xenon.
Si inca ceva nu puterea consumata da intensitatea luminoasa. Hidurile consuma 35W.
rombu
ok..iseamna ca am si io dalea..ca mi-am luat philips blue vision si scrie pe ele 4000 grd K; da la oki..numa albu ala orbitor de bmw de becali nu il au
Zoot
Nu ai nuanta aia de "alb de becali " pentru ca becurile alea sunt cu halogen. La hiduri mai vin niste balasturi care urca tensiunea la 20-25000 V parca, daca nu ai balast nu ai xenoane smile.gif si costa kiturile de la 300 euro in sus, deci te rog nu mai asemana porcariile alea de blue vision sau stiu eu ce osramuri sau alte marci cu xenon HID.
rombu
termenul de"porcarii" nu cred ca e cel mai potrivit intrucat au costat o gramada de bani. faptul ca nu sunt albe si lucioase nu inseamna ca sunt proaste. pot fi niste becuri foarte bune pt categoria din care fac parte.

da asa e romanu' cum nu-i pl;ace ceva sau nu stie despre ce e vorba "e porcarii dom'le"
Zoot
rombule de ce esti rau si ataci ....
Cand am zis porcarii nu ma refeream ca becurile acelea sunt proaste, ma refeream strict la asemanarea lor cu niste xenoane, iar din acest punct de vedere orice comparatie intre ele este o aberatie, si din punct de vedere al luminii emise, calitatii ei si al pretului.
Iar la faza cu o gramada de bani nu ma pt abtine sa nu rad. Cat au fost domnule 2 3 milioane ? Din cate stiu eu bluevision sunt pe la 600-700 000 spre deosebire de xenoane care ti-am zis sus cat costa.
Si da asa e romanu, nu mi-a placut blue vision pentru ca este ca si orice alt bec cu halogen si am optat petru un kit xenon mult superior din toate punctele de vedere, si crede-ma ca stiu despre ce e vorba din moment ce am ales ceva superior lor.Deci te rog usurel cu replicile acide. Merci.
DIESEL.RO
baieti baieti.... nu va infierbantati wink.gif bune si Philips blue vision..... pt banii respectivi.... si cu mentiunea ca nu trebuie sa umbli ca kitul electric..... bun si xenonul.... daca il comanzi asa..... deci toata lumea traieste cu deciziile pe care le ia.

Pace? tongue.gif

PS. apropos ... Philips blue vision = 33 Euro. la ausburg. smile.gif)

BYe
rombu
ok. sa nu ne incingem...

mai bine , daca poti, da niste detalii despre resectivul kit xenon..cum se monteaze...presupun ca se inlocuieste becu..da nu ai si lentila aia ca la megane xenon...

a! si...stie cineva..la xenonul din fabrica are (ma repet) xenon si pe faza lunga??? k m-am uitat la una de aproape (erau stinse) si mi s-a parut ca are bec pe faza lunga ca la mine (h1)
Zoot
Se monteaza simplu, se comanda becu in functie de tipul lui sa potriveasca in soclu apoi se trage + si - din vechea mufa, se duce in balast iar din balast inapoi la bec. Kitul vine pregatit cu toate mufele pregatite, practic trebuie sa infigi plusu si minusu in bornele lui. Mai multe detalii gasitzi pe www.kaixen.se , eu de astea am.
Sunt si hiduri cu lentila in ele, dar nu este neaparat necesara lentila aceea, daca esti norocos si ai niste becuri ca si pe nissan alemera sa zicem si pui kitul acesta, o sa para ca ai xenon din fabrica, exceptand spalatorul de faruri.
Megane2 din fabrica are xenon numai pe faza scurta, pe faza lunga este H1 normal.
richie
QUOTE(Zoot @ May 22 2005, 10:58 AM)
rombule nuanta nu este data de un geam albastru ci de temperatura culorii, un halogen are in jur de 3200k pe cand un hid e de la 4000k ( xenoanele OEM au 4100)  pana la 12 000. Tu crezi ca la alea din fabrica le-au tras ceva colorat pe bec si le-au bagat o lupa sa dea bine ?
Tehnologia este banuiesc cu totul diferita de un bec cu halogen.
Da si tu un search pe gugal si o sa te lamuresti mai exact cum e cu becuri cu halogene din piatza si un kit hid xenon.
Si inca ceva nu puterea consumata da intensitatea luminoasa. Hidurile consuma 35W.

Ai foarte mare dreptate...dar eu tind sa-l cred pe rombul...referitor la becurile din piatza.
Intr-adevar, la un xenon autentic, lumina albastra este data de temperatura culorii.
Dar, "albastreala" respectiva se manifesta doar cand becul este in functionare, pentru ca, temperatura, recte lungimea de unda a luminii....este strict legata de functionarea lui...nu?

In alta ordine de idei, am vazut o gramada de becuri "de piatza" pe mashini prin orash.....care aratau albastru in far, chiar cu farurile stinse.....alea clar sunt putzintel vopsite pe la sticla....altfel eu nu-mi explic de unde ar aparea albastrul respectiv........
Vanzatorul de Iluzii
Ca sa lamurim problema:

- becurile "halogen" contin vapori de iod care nu fac decat sa se combine cu vaporii de metal desprinsi de pe filament si sa ii transporte si depuna inapoi pe acesta. Astfel, filamentul poate avea o temperatura mai mare fara "sa se arda" si in consecinta un randament luminos si o temperatura de culoare mai mari.

Becurile xenon (HID) sunt pe un principiu asemanator cu lampile cu vapori de mercur de pe strada - descarcare electrica intr-un gaz ionizat. Se folosesc tensiuni foarte mari pentru aprinderea instantanee. In rest puterea consumata este mica (cca. 35W) si deci nu incalzesc asa de tare.

Succese maxime.
DIESEL.RO
ca la carte .... multzam fain .... eu unu ma declar lamurit. biggrin.gif
despre restul nu stiu. smile.gif)

bafta
VladSoare
Despre xenon, aici: http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=39723
Si mai era unul, dar nu-l mai gasesc. sad.gif

Edit: ba da, l-am gasit: http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=40130
flotl
De doua zile o ia razna semnalul sonor la semnalizarea pe dreapta si m-am gandit in cele din urma sa ma uit la becuri. Nu mai merge semnalizarea dreapta fata. Filamentul nu pare deteriorat. Ma gandesc ca nu mai este contactul bun. O sa incerc singur sa remediez defectul.
Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa fiu atent la ceva anume.
flotl
Am reusit, dupa ce initial renuntasem. Am zis ca e imposibil sa gasesti becul doar pe bajbaite, bagand mana prin gaura de langa roata.
Doar am mai invartit de bec, care parea ca nu era strans la maxim, si a mers.
dmc
Salut, ma intereseaza dc a montat cineva asa ceva pe Megane.
Va rog sa nu confundati cu alea Blue Vision care sunt doar cu 30% peste cele obisnuite si care in opinia mea sunt o improvizatie: dc vrei xenon atunci cumpara asa ceva.

In specificatii consuma tot 55W si au filtru de UV deci teoretic totul ar trebui sa fie ok.
BestiaL
Cat costa? Si de unde?
SorinN
Cred ca tu faci o confuzie pt ca Blue Vision nu are nici o legatura cu xenonul, nici macar nu da lumina albastra in ciuda numelui. Eu am becuri blue vision si pe faza scurta si pe pozitii si sunt super, dau o lumina mult mai alba, atata tot, nimic albastrui.
rombu
asa e ! eu am crezut ca sunt ca alea din targ de dau lumina albastra!

dar nu! or fi ele blue vison, da nu e blue! oricum lumineaza chiar bine, si parca mult mai stralucitor decat cele originale! le recomand
AlexV
eu am becuri power2night gt150 vision plus. sunt foarte bune. lumina este aproape la fel de alba ca si la blue vision.

am avut si blue vision dar s-au ars dupa un an. eu merg tot timpul cu faza scurta aprinsa.
dmc
sorry, nu m-am exprimat cum trebuie vroiam sa zic ca daca vrei xenon atunci cumpara xenon si nu blue vision. Cei drept un xenon costa 400 euro cu tot cu montare in timp ce blue vision costa pana in 20 euro un bec.

La Augsburg am vazut blue vision dar mai aveau doar cateva, ultra vision nu mai aveau deloc dar cica ar face comanda.
Tudor
AlexV, sa inteleg ca becurile power2night gt150 vision plus te tin mai mult decat cele philips blue vision? Daca da, de unde le-ai cumparat si cam la ce pret? Multumesc.
AlexV
da, se pare ca tin mai mult decat blue vision. la mine nu au foarte mult dar din cate m-am uitat si eu pe net lumea e multumita de ele.

se pot cumpara de la aspad, dar trebuie neaparat sa ai firma ca sa cumperi direct, sau din ausgburg. sunt la acelasi pret.
Agglutina
Am aruncat o privire pe la un dealer de produse BOSCH si am vazut becuri pentru faruri (H1 si H7). Nefiind specificat nimic despre "anti UV" si cei din magazin sustinand ca "nu ingalbenesc farurile", credeti ca pot avea incredere in becurile respective?
Liviu
Pe scurt .. NU.
dmc
saptamana viitoare ma duc sa-mi iau si eu, fac poze si postez dupa
dmc
si mai multe informatii

PHILIPS H4 GT150 Power2Night +50% Xenon Bulbs.(Reference #472GT150)
PHILIPS H7 GT150 Power2Night +50% Xenon Bulbs.(Reference #477GT190)

Aimed at the discerning tuning market, the Phillips Power2night offers excellent +50% beam perfomance, enhances the look of your vehicle, and is manufactured to Philips exacting OE quality standards.

When power 2 night lamps are unlit, the blue top gives a blue effect in the headlamp enhacing the style of your vehicle.


When the lamps are lit, power2night puts out Maximum performance, +50% light on the road.


Other benefits of Philips Power2Nite Bulb, include:-


> Interchangeable with standard H4 & H7 head light bulbs.

> 50% more light on the road.

> Original Equipment Quality.

> Fully road legal.

> Blocks UV rays.. safe for plastic lenses.

> Homologated to ECE R37.

> Ideal for Motorbikes giving a distinctive look on the road.

> New product as featured in Max Power Magazine.


These bulbs are sold in a pack of 2.

Atentie "+50% Xenon Bulbs" se refera la faptul ca sunt comparabile cu cele Xenon si nu ca ar fi Xenon
made
QUOTE(flo8200 @ Jul 29 2005, 03:31 PM)
De doua zile o ia razna semnalul sonor la semnalizarea pe dreapta si m-am gandit in cele din urma sa ma uit la becuri. Nu mai merge semnalizarea dreapta fata. Filamentul nu pare deteriorat. Ma gandesc ca nu mai este contactul bun. O sa incerc singur sa remediez defectul.
Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa fiu atent la ceva anume.

Am avut si eu aceeasi problema: dupa 2 zile de ticait aiurea la semnalizare dreapta, mi-am dat seama ca nu mai merge semnalizarea dreapta fata. Azi vroiam sa merg la service, insa mai intai, din curiozitate am dat si eu capacul ala jos, am bagat mana (m-am murdarit si julit un pic mad.gif ) dar am reusit sa dau de suportul de la becuri. L-am rotit (strans) spre dreapta la maxim si ... semnalizarea merge!
Asa ca am scutit cateva ore pierdute.
Daca ar fi o astfel de avertizare si cand se ard / nu functioneaza alte becuri (de ex. cele de stop)...
ccristian
Azi am constatat ca nu imi merge un bec ceata dreapta spate. E ok daca il cumpar de la orice piese auto sa il inlocuiesc sau trebuie sa ma duc pe la un dealer reno?
ccristian
Vestea buna e ca becul nu e ars. (L-am interschimbat cu ala de pe stanga si merge).
Vestea proasta ca nu imi merge pozitia de ceata pe dreapta.

Ma intreb daca nu cumva asa trebuie sa se intample (din motive legislative poate) pentru ca la multe modele de masini blocurile optice spate sunt asimetrice avand pozitie ceata la cel din stanga si bec pt mers inapoi in dreapta. Dar la megane blocurile sunt simetrice si chiar exista bec pt ceata si in dreapta (la astra nu au soclu pt blocul dreapta, desi exista spatiul rezervat pozitiei de ceata).

La voi functioneaza pozitia ceata spate dreapta?
@tt@ck
Poti sa stai linistit ca becul dreapta spate de ceata nu a mers din fabrica si nici nu are cum sa mearga! Eu am desfacut stopurile mele pt ca vreau sa refac circuitele electrice si becul de ceata din dreapta spate nici nu are + legat! Si daca te uiti mai atent 90% din masini au ceata numai pe stanga!
verzuiul
in plus,si manualul e clar din punctul de vedere al celui ce trebuie sa se aprinda...Doar ca trebuie citit!
ady2
Motivul: legislatia europeana, care spune ceva de confuzia cu frana...
Se pot face usor legaturile cu becul din stanga, daca consideri important.
mnxcc
..Si-a dat obsescul sfarsit dupa 2 ani+ de functionare si vreau sa-l schimb. Stiti ce model este exact,nu am manualul la indemana si nici nu stiu daca scrie modelul exact acolo..Este nevoie sa iau exact aceasi marca de bec ca cel ars?
Operatiunea in sine in mod normal nu ar trebui sa fie complicata sau necesita finete de chirurg? smile.gif
mnxcc
nu mai cream al topic, dar nu gasisem nimic cu search-ul pt megane..am gasit 2 modele "Bec Halogen 64210 L 12 55 PX26d H7" si "Philps H7 GT 150 Power2night.." pt M2..dar nimeni nu zice nimic de montare? nu vreau sa fac vreo boacana..
Liviu
Omule bun .. esti culmea .. zau daca nu !

CITESTE MANUALUL .. acolo sunt trecute si tipurile de becuri si modalitatea de schimbare.

Ah ... manualul este cartulia aia un pic mai groasa din gentuta cu acte care de obicei se gaseste in torpedou.
cipman
Prima e descrierea corecta. Lista e din carte, dupa cum scrie aici: http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=41694&hl=becuri&st=20
Trebuie sa fie (de la coada la cap): H7 (Halogen tip 7), fasung PX26d, de 55 W, la 12V, Non UV (pe cutie o sa gasesti UV barat/taiat/cu un X pe el). In rest, ca si fabricant, iei de care vrei/gasesti. Mai vezi in topicul 2050.
Nu faci nici o boacana. Dai roata jos sau o brachezi catre interior, scoti capacelul de pe contraaripa de plastic si, mai departe, te descurci. Singura chestie: sa nu pui mana pe becul nou. Il tii doar de fasung sau folosesti o cârpă curata, in caz ca trebuie neaparat sa-l tii de sticla. Poate faci si niste poze sa punem de-un tutorial.
user posted imageuser posted image
mnxcc
QUOTE(Liviu @ Dec 2 2005, 12:25 PM)
Omule bun .. esti culmea .. zau daca nu !

CITESTE MANUALUL .. acolo sunt trecute si tipurile de becuri si modalitatea de schimbare.

Ah ... manualul este cartulia aia un pic mai groasa din gentuta cu acte care de obicei se gaseste in torpedou.



problema este ca nu pot sa pun mana pe manual prea curand si din cauza asta am intrebat, nu are sens sa te infirbanti atat daca nu ai nimic util de zis..

@cipman: Multumesc pentru info. Chiar eram curios "cum se citesc" toate specificatiile. O sa fac si poze, categoric.
Liviu
mnxcc .. problema se pune in felul urmator (cel putin din puctul meu de vedere):

1. identificarea problemei (in cazul tau, s-a ars un bec)
2. Citirea sectiunii respective din cartea de utilizare a masinii (manualul de mai sus). Cartea asta trebuie sa fie la orice masina .. nu vad de ce nu ai avea acces la ea.
3. Daca nu se afla raspunsul de acolo sau daca raspunsul e cu mai multe variante, de abia atunci se pune intrebarea pe forum.

Ce a facut cipman mai sus este un lucru laudabil (adica sa citeasca manualul de utilizare si sa iti puna raspunsul in fata) dar eu cred ca informatia necesara si suficienta de care aveai nevoie era ca poti citi manualul.

Asa ca stai tu linistit, nu m-am aprins .. dar vroiam sa te ... cum sa zic .. sa te determin sa citesti maualul ala si poate aflai mai multe lucruri interesante pe langa cum si cu ce se schimba un bec ars.

Bafta!
mnxcc
Din diverse motive, nu am cartea in masina si nu pot sa pun mana prea curand pe ea.

Ca sa fiu in tema, am sunat la Augsburg si au Power2Night 103,8 RON setul si Silver Vision 90,5 RON (setul).
Stie careva ceva de aceste SilverVision?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.