Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Panou Portiera Sofer + Clanta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II > Tutoriale
Pages: 1, 2
electriczbif
******** Edited by moderator *********

In acest mesaj era intrebarea daca sa se faca sau nu tutorialul.
In urmatoarele mesaje, pana la tutorial, toata lumea spunea ca "da, ce bine ar fi sa il avem!".
Concluzia (dupa aproape o pagina de aprobari) a fost DA!

Am lasat numai tutorialul si va rog sa va abtineti de la off-topicuri caci vor fi sanctionate !.

*********************************************
electriczbif
Si acum operatiunea:

0. Scule necesare:
- O surubelnita cu cap inbus H4 (sau cheie inbus de 4)
- O surubelnita plata subtire
- Un cui indoit (una din sculele de baza la romani wink.gif )
user posted image

1. Cu ajutorul unei surubelnite plate subtiri se scot cele doua nituri de plastic care tin fixata cutia de depozitare din portiera, apoi se scoate cutia prin tragere in sus:
user posted image user posted image

2. Se desprinde capacul manerului usii prin tragere, incepand din partea de jos, apoi dupa desprinderea completa se deconecteaza mufa de la joystick-ul de comanda a oglinzilor:
user posted image user posted image

3. Cu ajutorul cheii (surubelnitei) inbus se desurubeaza cele 3 suruburi din locurile indicate de sageti. Pt. surubul de sub manerul de deschidere a portierei se indeparteaza capacelul cu ajutorul unei surubelnite subtiri.
Hint: Pt. extragerea usoara a suruburilor, pe capul inbus se pune o picatura de mastic. La fel si la operatie de montare:
user posted image

4. Se ridica comanda geamurilor incepand cu partea din fata, introducand sub muchia ei o surubelnita lata (atentie, capitonajul de "piele" se va proteja cu o rigla metalica). Apoi se deconecteaza cele 3 mufe de pe spate (atentie, mufele au un sistem de blocare tip baioneta, trebuie apasate aceste baionete pt. extragerea mufelor - nu forta!):
user posted image user posted image
Later edit: Mufele sunt imbracate intr-un manson buretos. Daca rupeti acel manson veti obtine un curent puternic de aer care intra in masina pe langa butoane, la viteza ridicata. Mie din pacate mi l-au rupt cei de la reprezentanta renault (cluj) cu mult inainte sa ajung eu sa demontez portiera. mad.gif

5. Se prinde din partea inferioara a capacului superior (sic) si se trage oblic in sus. Se vor desprinde clemele de jos si din stanga cu un zgomot de rupere nerecomandat celor cu probleme cardiace si capacul se va deschide pivotand in sus.
user posted image user posted image

6. Demontarea clantei in urmatorul mesaj
electriczbif
6. Demontarea clantei: se scoate capacelul din partea laterala a usii. Cu ajutorul cuiului indoit se trage spre exterior parghia de blocare a butucului cheii. Dupa aceasta operatie butucul yalei poate fi extras din portiera. Dupa extragerea butucului clanta poate fi scoasa prin glisarea acesteia spre spatele masinii si apoi scoaterea capatului posterior prin locul liber lasat de butuc.
user posted image user posted image user posted image user posted image

Eu pana aici am avut nevoie sa ajung.
Montarea se face prin parcurgerea inversa o operatiilor de mai sus. Nu este deloc complicat, o demontare/montare se poate face in 15 minute lejer.
padre
Super tutorial, trebuie sa recunosc. Am mai facut si eu manuale de utilizare pentru diverse aplicatii, norme, proceduri, etc. deci recunosc un tutorial de calitate. Felicitari!
MBZ
Atentie!
Aplicatia respectiva nu este si pentru modelul de echipare PA, la care se scoate panoul de usa integral... Insa, procedura este similara cu cea din descrierea de mai sus pentru usile din spate.
excelenta descrierea
electriczbif
Merci pt. felicitari, ma bucur ca va place, sper ca va fi util cuiva desi nu-i doresc nimanui asta. Din cate vad eu, marea problema la astfel de tutoriale este ca depanarea unei masini este in general o treaba murdara, si nu prea iti convine sa bagi aparatul foto acolo, sa umbli cu el cu mainile murdare, sa-i cauti tot timpul un loc in care sa fie cat-decat protejat, etc. Acuma la portiera asta am avut noroc ca nu prea am umblat in mizerie.
ncristi
Extrem de util si de interesant!

Multulesc mult electriczbif smile.gif !
morph
Si la echiparea PA panoul se scoate exact ca in tutorial. Lipseste insa compartimentul de depozitare si reglarea oglinzilor electrice.
viorel230
poate cineva sa puna daca se poate si cu mse desface panoul de plastic fata megane 2!!!!..cel pe care vine panoul de material...ca mi s-a stricat geamul si la pretul de service(1200ron)..mai bine il fac io...dar nu reusesc sa desprind plasticul ala mare..
Meganer
QUOTE(MBZ @ 15 Jul 2005, 21:45)
Atentie!
Aplicatia respectiva nu este si pentru modelul de echipare PA, la care se scoate panoul de usa integral... Insa, procedura este similara cu cea din descrierea de mai sus pentru usile din spate.
excelenta descrierea
*


Atentie, sa nu patiti ca mine la usile din spate. Piesa in care este butonul de actionare a geamului electric se ridica DIN SPATE. Daca incercati din fata rupeti clema de plastic (cum am facut eu).
La scule necesare mai adaugati un torx T20 (sau bit) pentru surubul care fixeaza piesa respectiva
Valabil pentru echipare Privilege (asa cum se vede si in pozele tutorialului). Nu am incercat la alte echipari.
ccezar2004
mie imi troncane in portiera stanga spate... banuiesc ca e boxa prinsa prost... desi masina e noua... se poate verifica acest lucru... ca am vazut ca boxa pare a fi dupa panou... sad.gif
macht
QUOTE(ccezar2004 @ 4 Oct 2006, 22:37)
mie imi troncane in portiera stanga spate... banuiesc ca e boxa prinsa prost... desi masina e noua... se poate verifica acest lucru... ca am vazut ca boxa pare a fi dupa panou... sad.gif
*



ai reusit sa faci ceva cu problema asta, ca se manifesta si la mine... sad.gif
ccezar2004
aaa... a fost demult... am mers la service si au demontat panoul portierei... nu e bine sa te uiti ca ti se rupe inima... la cum trag de el... rezolvarea a fost simpla... putin material cauziucat intre niste suprafete rigide care se atingeau... credeam ca asa ceva vine din fabrica biggrin.gif
vladd1923
aceasi problema am avut-o si eu si am rezolvato in urmatorul mod:

iti trebuie o surubelnita cu mai multe capete (o capatana T20, surubul care trebuie desfacut este in lacasul in care bagi mana pt deschiderea usii din interior, si inca o capatana mai groasa H4, pentru desfacerea surubului din lacasul "clantei interioare", apoi se trage usor in afara "manerul" si "clanta interioara" cu ajutorul unei surubelnite sau direct cu mana, se trage si manerul pentru deschiderea geamului ( in cazul in care nu este electric) cu putere, fara frica, apoi incepe tragerea de panou cu putere, aici se va auzi ca si cum s-ar rupe, dar nu va speriati. dupa ce ati dat tot panoul jos in dreptul boxei spate este un plastic alb, acesta este montat pt a feri boxa de praf sau alte impuritati, acest plastic atunci cand dai mai tare sau in alte situatii deosebite se loveste de panou, eu am rezolvat prin lipirea unei bucati izolante pe panou, exact in dreptul in care lovea plasticul de protectie al boxei
sano
Salutare ph34r.gif ,

Am o problema [sper sa nu fiu offtopic!]: dupa ce incui si apoi dewcui portiera sofer, aceasta nu se mai deschide. trag de maner si nimic. Dupa ce o deschid din interior, si apoi o inchid [nu o incui!] e ok - se deschide normal cand trag de maner.
Concluzia: nu mi se deschide portiera din maner, din exterior, de fiecare data cand descui masina. in rest, se deschide si inchide normal. Numa sa nu o incui!
Va rog o solutie!

Multumesc
SorinCT
Eu am avut o buba cu macaraua geamului iar dupa ce am asamblat la loc tot partea superioara nu intra bine pe piciorusele alea de plastic. Exact muchia de sus se vede distantata de plasticul fetei de usa si ma streseaza la maxim pentru ca nu am ce surub mai strange.
skorpio_bog
Dar toata fata de usa are cineva idee cum se da jos? doar partea cu piele am reusit sa o dau multumita informatiilor din acest tutorial, insa toata fata (adica si partea din plastic) cum se da jos? am desurubat si cele 2 suruburi de desubt si cel din lateral insa ce trebuie sa mai fac? banuiesc ca are niste cleme cu care se fixeaza in tabla insa vreau sa stiu cum se trage ca sa nu rup ceva aiurea.
megane_brotac
se demonteaza cu tot cu macara , dupa ce ai declipsat partea cu manerul ,cobori geamul cat sa vezi sistemul de prindere al geamului [ pe fata geamul este prins in doua puncte, spate doar un punct ] cu o surubelnita impingi clema care blocheaza geamul pe macara si in acelasi timp tragi de geam in sus ,repeti aceeasi metoda in al doilea punct de fixare , dupa care scoti geamul din rama prin inclinare ,macaraua va iesi cu tot cu panoul usii . vezi ca macaraua este fixata cu doua suruburi M 6
ATENTIE in gaurile de fixare a geamului este cate un buretel , sa nu-l pierzi ca dupa aia va zdrangani geamul ca la balamuc ,.
nictonic
QUOTE(sano @ 6 Oct 2009, 22:32)
Salutare  ph34r.gif ,

Am o problema [sper sa nu fiu offtopic!]: dupa ce incui si apoi dewcui portiera sofer, aceasta nu se mai deschide. trag de maner si nimic. Dupa ce o deschid din interior, si apoi o inchid [nu o incui!] e ok - se deschide normal cand trag de maner.
Concluzia: nu mi se deschide portiera din maner, din exterior, de fiecare data cand descui masina. in rest, se deschide si inchide normal. Numa sa nu o incui!
Va rog o solutie!

Multumesc
*


Nu-mi dau seama daca esti offtopic, dar iti raspund totusi...
Mi-am schimbat de curand portiera dreapta-spate si dupa asamblare am patit exact ce ai descris tu. M-am intors la service si i-am pus pe baieti sa rezolve (bineinteles ca cel care o montase nu mai lucra acolo smile.gif ) Au dat jos din nou panoul portierei si dupa un studiu indelungat au observat ca un cablu nu fusese conectat cum trebuie (era cumva incolacit de ceva, facea o bucla sau cam asa ceva... ). S-a rezolvat si nu mai am probleme.
Renaultouille
manerul exterior cand se pune la loc se impinge inapoi de ciocul ala (la care se foloseste cuiul indoit) de pe muchia usii?
care e mecanismul manerului....? are vreun arc inauntru sau cum functioneaza ca sa imi dau si eu seama ce mare branza rezolv daca il dau jos.
imi pare rau daca sunt offtopic dar efectiv m-a adus la disperare manerul ala
dadoshel
pentru a da jos doar manerul,trebuie demontata partea superioara a fetei de usa?
sau este suficienta indepartarea partii exterioare a manerului si desfiletarea celor doua suruburi?
SorinCT
Am desfacut portiera sa schimb clema alba ce fixeaza geamul de macara. Am schimbat clema, am tras firele iar ca sa constat ca arcurile si plasticele aferente motorasului sunt mancate crapate, etc. Nu mai trage tot cablul inapoi si nu functioneaza cum trebuie. Din cate imi dau seama clema ce era rupta initial s-a rupt din cauza fortarii de catre macara.
pistolaru
stie careva cum se scoate manerul de la macara geam ? dry.gif
SorinCT
QUOTE(pistolaru @ 12 Jun 2010, 10:19)
stie careva cum se scoate manerul de la macara geam ? dry.gif
*


Ce maner are macaraua? huh.gif
elro
Macara manuala tongue.gif

Se scoate ceva mai greu...impingi fata de usa,in dreptul manerului,si ai sa vezi 4 cleme care sunt prinse pe axul pinionului de la macara.Cu o surubelnita subtire bagi si "cracanezi" o clema si cu o alta surubelnita o alta clema si tragi spre tine si o sa iasa,mai greu dar iese wink.gif
pistolaru
SorinCT: sorry de la macaraua manuala
rcosmin: ms .... cineva imi spusese ca se trage de ea si iese ..da nu am tras ca poate rupeam manerul ... ms biggrin.gif
elro
Cu placere.
SorinCT
Ah, nu stiam ca sunt si manuale pe megane blush.gif
CRY 79
Eu tot nu am inteles cum dau toata fata de usa jos. Trebuie sa ajung pe fir pana in locul unde intra in usa sa verific unde este intrerupt firul (sau firele). Doar fata de deasupra nu este de ajuns.
skorpio_bog
Nu e tocmai simplu de dat jos toata fata. Eu le-am dat pe toate 4 jos cand mi-am pus lampile in usi. Ideea e ca desfaci intai partea de sus cu piele, ca in tutorialul de fata, dupa care la fiecare usa ai cate 2 suruburi in partea de jos, daca te apleci se vad cu ochiul liber, se desfac cu tubulara de 10 parca sau 13. (la usile din fata ai cate 2, la usile din spate ai doar cate unul). Dupa asta vezi sub partea cu piele ca fata de usa mai e prinsa de tabla cu cateva suruburi torx de 30, identice cu cele 3 care prin partea cu piele pe usa. Le desfaci si pe acelea, dupa care fata de usa iese prin ridicare. E fixata de niste cleme care culiseaza in tabla usii, intra ca niste sertarase. Se scoate mai greu daca nu au mai fost desfacute, trebuie tras serios de ele in sus. De preferat sa fie 2 oameni, unul sa tina usa si unul sa traga de fata de usa in sus. Poze nu am facut atunci din pacate asa ca nu te pot ajuta decat cu sfaturi.

31 Mar 2011, 19:57:
LE:

Mare grija la motorasele de la macarale, ca sunt prinse pe fata de usa si se fixeaza cu acele suruburi torx de 30 pe care le-am mentionat mai sus. Le vei vedea oricum cand desfaci partea cu piele. In interior fata de usa mai are niste tuburi de plastic, in zona motorasului de la macara care intra in niste cleme din tabla de pe interiorul usii. Atentie si la acelea sa nu le rupi, le scoti usor de pe tablele acelea inainte sa ridici fata de usa.
c4t4lyn
Salut, foarte interesant topic pentru cei necunoscatori ca mine.
Zilele trecute am fost si eu nevoit sa desfac portiera dreapta fata deoarece dupa ce am deschis odata geamul nu se mai inchidea definitiv. Am reglat, era o bucata de plastic in portiera care se defacuse dintr-o clema.

Cu aceasta ocazie as vrea sa aduc o completare la 1. Cu ajutorul unei surubelnite plate subtiri se scot cele doua nituri de plastic care tin fixata cutia de depozitare din portiera, apoi se scoate cutia prin tragere in sus:.
Sa nu scoateti cutia prin tragere deoarece se rupe capacul. Este pur si simplu turnat odata cu cutia si este un platic pe post de balama.
Ar trebui ca la pct 4 introducand sub muchia ei o surubelnita lata deoarece este prins cu cleme.
Eu am tras si am ramas cu capacul in mana. Am reusit sa refac acea balama si probabil voi folosi cat mai putin acest compartiment.

Numai bine,
bursuq
desi am parcurs posturile din topic nu am gasit un raspuns la problema mea....manerul portierei soferului nu mai culiseaza...mai precis ceva din acel mecanism ce ar trebui sa asigure rulajul manerului functioneaza greu..am desfacut fata de usa si am vazut ca manerul actioneaza pe o parghie insa merge f greu...il trag si nu mai revine in pozitia normala...ce sfat imi dati? maine fac si poze pe lumina ca sa va arat exact....


10 Mar 2013, 20:05:
multumesc frumos colegilor care au postat inaintea mea referitor la modul de dezasmablare a fetei de usa si a clantei....foarte util tongue.gif

11 Mar 2013, 19:16:
cam asta e zona de ansamblu unde caut raspunsuri cu privire la mecanismul de glisare al clantei de portiera... iar ca sa fiu mai specific zoan cu rosu e cea unde ceva nu functioneaza cum trebuie...
bursuq
INTR-UN mare final am invins...sper sa va fie de folos si voua fotografiile si cateva tipsuri pentru deblocarea clantei de portiera.asa ca in prima faza dupa ce demontam manerul portierei printr-o simpla extragere putem da jos si ansambul minune [attachmentid=1627874858] se poate vedea rugina de pe acel ax aceasta fiind cauza pentru care nu culiseaza manerul.
apoi se ajunde la arcul dinauntrul acelui cocos pe care actioneaza manerul [attachmentid=1627874859] si acolo se strange mizerie si ingreuneaza culisarea.
in final se mai poate observa inca o data depunerea pe acel ax [attachmentid=1627874862] .
bun...dar ca sa scoatem axul vom vedea ca trebuie sa apelam la un mic truc [attachmentid=1627874864].eu unul am considerat ca cea mai buna varianta a fost sa dau o gaura cu o minibormasina si sa eliberez axul prin partea opusa, intrucat piesa mobila cu arc este prinsa din fabrica cu o singura miscare cum s-ar zice...adica axul este batut si fixat definitiv. se observa rugina .... se curata apoi cu smirghel, dam cu vaselina din abundenta pe ax cat si pe arc...apoi .... minune. merge!!!! [attachmentid=1627874871] [attachmentid=1627874873]
nmdsrl
QUOTE(electriczbif @ 15 Jul 2005, 20:23)
6. Demontarea clantei: se scoate capacelul din partea laterala a usii. Cu ajutorul cuiului indoit se trage spre exterior parghia de blocare a butucului cheii. Dupa aceasta operatie butucul yalei poate fi extras din portiera. Dupa extragerea butucului clanta poate fi scoasa prin glisarea acesteia spre spatele masinii si apoi scoaterea capatului posterior prin locul liber lasat de butuc.
user posted image user posted image user posted image user posted image

Eu pana aici am avut nevoie sa ajung.
Montarea se face prin parcurgerea inversa o operatiilor de mai sus. Nu este deloc complicat, o demontare/montare se poate face in 15 minute lejer.
*



Poti te rog sa repostezi pozele? eventual aici ca nu mai sunt disponibile si chiar vreau sa stiu cum se scoate butucul. MS
tolo
salutare am si o eu intrebare daca se poate da jos materialul textil de pe panouri ca sa il spal. am incercuit in poza de mai jos.
djcristi
QUOTE(tolo @ 6 May 2014, 20:10)
salutare am si o eu intrebare daca se poate da jos materialul textil de pe panouri ca sa il spal. am incercuit in poza de mai jos.
*



nu prea, se da jos cu toata fata de usa
soryn94
Materialul textil care vrei sa-l scoti este prins in nituri de plastic in partea superioara.Poti taia niturile, dar o sa fie destul de greu sa il pui la loc.
tolo
deci ca sa il spal duc panoul cu totul .
soryn94
Uite aici http://www.reno.ro/Demontare-montare-tapit...sa-t212349.html
Sa iti faci o idee cum arata.Colegul nostru a renuntat din cauza acestor nituri.
Mihaibz
Super topicul bursuq. Multumita tie am deblocat si eu contramanerul curatand tija de rugina
mironauto
Super topicul.
Am spalat masina pe ger puternic. Ca sa deschid usa am tras mai tare de clanta.
De atunci clanta statea aproape in pozitia trasa-deschis.
Ca sa deschid usa pe dinafara trebuia sa imping clanta (mergea cam 5mm) si apoi sa trag.
Fara topicul acesta nu as fi avut curajul sa incep operatia. desigur ca am rupt cate ceva la desfacere dar... asta este.
Nu am uns nimic, am demontat si apoi montat si ... merge. S-a asezat corect si functioneaza ca inainte.
Asa ca multumim de tutorial.
Mihaibz
A demontat cineva contramanerul la portiera spate? Eu nu am reusit. Difera fata de manerul la usa fata. Rog ajutor.
djcristi
QUOTE(Mihaibz @ 24 May 2014, 16:38)
A demontat cineva contramanerul la portiera spate? Eu nu am reusit. Difera fata de manerul la usa fata. Rog ajutor.
*



sa inteleg ca te referi la butuc. daca citeai putin prin forum aflai ca la usa din spate tija cu care tragi blocatorul tb introdusa mai sus, lumineaza intai cu ceva ca sa vezi unde este
laurentiuh
Pozele de la tutorial nu mai pot fi accesate, siteul catre care mergea linkul si-a schimbat locatia , le mai poate posta cineva. Multumesc
JoggY
rezolvati problema pozelor va rugam , am mare nevoie si eu
elro
https://www.youtube.com/watch?v=PcFyan7qYYo

Boxa nu are nici o treaba,poate ramane pe usa,in schimb se desfac cele 3 suruburi care tin motorasul de la geam pentru a scoate panoul/fata de usa.

https://www.google.ro/search?q=demontare+fa...iw=1366&bih=667

http://www.reno.ro/Problema-geam-dreapta-fata-t211737.html

alintosu
Rog un coleg care a reusit sa desfaca manerul exterior, sa incercuiasca in poza locul unde trebuie actionat cu cuiul indoit pentru a elibera butucul(parghia de blocare a butucului). Multumesc![attachmentid=1627956599]
djcristi
QUOTE(alintosu @ 5 Aug 2014, 21:17)
Rog un coleg care a reusit sa desfaca manerul exterior, sa incercuiasca in poza locul unde trebuie actionat cu cuiul indoit pentru a elibera butucul(parghia de blocare a butucului). Multumesc![attachmentid=1627956599]
*



nu se vede in poza aceasta si nu se poate actiona din interiorul usii, este o pargie exact sub butuc care se trage din exteriorul usii prin gaura specifica.
alintosu
Ok. Mersi!
Ewingoil
Salut tuturor, poate sa zica cineva din poza marcat ce rol are fiindca am rupt.
Multumesc
[attachmentid=1627991161]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.