Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Butoane Impuls
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Buttercup_t3o
se potrivesc butoanele impuls ptr geamuri de la logan pe clio symbol 2004? a incercat cineva sa monteze?
Buttercup_t3o
merci cmandrei, dar nu m-am lamurit inca... sad.gif
Tudor
Lamurire pe scurt:
- nu butonul da impulsul, ci computerul de habitaclu (este separat de computerul ce controleaza motorul), asa ca degeaba montezi butoanele de la Logan ca n-o sa mearga;
- poti incerca sa schimbi butoane + computer habitaclu + ceva cablaje : treaba complicata, trebuie facuta de profesionist, eu n'am aflat pe la serv Renault pe vreunul care sa se bage sa faca asa ceva + ca pa-pa garantie
- exista anumite modele de alarme, la care se poate adauga un modul care sa faca asta: nu prea ieftin si relativ mai complicat de montat: scopul principal al modulului respectiv este sa-ti ridice geamurile la armare (impulsul este doar un al 2-lea avantaj), putin mai complicat pentru ca alimentarea la geamuri este legata la contact.
AlexV
butonul de logan spre deosebire de reno are impuls in el. contine toata electronica.
Tudor
Scuze, n-am stiut sigur, auzisem ca folosesc acelasi tip de computer de habitaclu.
Daca buton contine impuls, s-ar putea sa mearga.
AlexV
de mers merge, dar trebuie folosita doar electronica, trebuie adaptat la butonul existent de pe clio.

de precizat ca doar un singur buton la logan are impuls si acel tip nu se regaseste pe nici un clio.
cele de pe spate de la logan care se gasesc si pe clio sunt butoane normale.
AlexV
asa se conecteaza un buton de logan la clio bicorp.

scuzati calitatea schemei dar a fost facute in graba in paint.
schema necesita niste diode de putere puse deoarece nu existe alimentare directa in usa pasagerului. alimentarea se face prin butonul din usa soferului.
cand o sa am timp in vara asta o sa modific schema in asa fel incat sa ajunga direct alimentarea in usa si sa simplific schema.
atunci voi reveni cu amanunte cum sa procedati.
Buttercup_t3o
asa mai AlexV!!! smile.gif)
scheme imi trebuie mie si multora, ca sa putem sa ne apucam de treaba!!!
10q 10q 10q !!!
crn
Ce modificari sint necesare pentru a a avea actionare prin impuls pentru deschiderea/ inchiderea geamurilor? Uneori ma deranjeaza sa stau cu mina pe buton pina deschid geamul de tot.

Este ceva complicat, a facut cineva o asemenea modificare in service si cit l-a costat?

Stiu ca unele Symboluri dci au aceasta functie standard (daca nu ma insel seria Dinamique parca).

P.S. Nu am gasit nimic elocvent pe forum referitor la aceasta problema insa daca mi-a scapat ceva si s-a mai discutat rog un moderator sa stearga topicul.
Ge0rge
Nu prea inteleg motivul pentru care nu monteaza asa ceva din fabrica
La un BMW mi-au placut butoanele de la geamuri in sensul ca functionau exact ca la noi ,dar in clipa in care apasai de doua ori devenea buton cu impuls..cobora si urca geamul fara a mai necesita tinerea degetului pe buton

siporazvan
QUOTE(crn @ 30 May 2006, 23:01)
Stiu ca unele Symboluri dci au aceasta functie standard (daca nu ma insel seria Dinamique parca).
*

La seria Dinamique exista aceasta posibilitate numai pentru geamul soferului. La pasager ti apasat cu degetul.
ciprishor
Gasiti module cu impuls pe bursa:

https://www.reno.ro/-VAND-Module-geam-elect...281294-s30.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.