Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Protest Anti Euro 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
matri][xx
Fratilor, sunt total nemultumit de legea asta care nu ne lasa sa inmatriculam autoturisme care nu au EURO 3.
Eu propun un protest national mad.gif
Ce putem face ?!!
In Bulgaria, Serbia, Muntenegru, Croatia, Ungaria, Polonia, Cehia, Moldova ... asta numa' ce stiu eu, poti inmatricula autoturisme fara euro 3.
E o prostie MAREEEE la noi. Ce, noi suntem mai cu motz ?!?!?

Astept sugestiile si propunerile voastre.
another_driver
He he he. Crezi ca ai(avem) vreo sansa? La cati bani a "investit" Renault pentru legea asta... poate doar daca facem o cheta publica sad.gif
cmandrei
De nasol e nasol ... eu vorbesc care nu am avut masina care sa fie minim euro 3 ... si acum e 2 ... sad.gif ... dar daca asta ajuta la redurecea poluarii imi pare rau si bine in aceelasi timp si vreau sa fiu si eu de acord cu aceasta lege ... pai mai frate ma trezesc dimineata la 7 duminica acum vreo 2 saptamani sa ma duc la un examen ... ioc' pe strada nimeni canci ... aer curat frumos racoare ... ghici cine vine ?!?!?!?! un trabant tata pe care l-am recunoscut de la 1km ... tot bulevardul racorit de dimineata era plin plin de fum alb si nasol ... pai cu tot respectul dar asa ceva nu se poate ... eu nu treceam la rar cu R5-ul care nu consuma un gram de ulei si trec ei mai frate, sau basculele alea ce lasa nori de fum si particule si alte alea ... din acest punct de vedere votez pentru aceasta lege ...
matri][xx
sigur toata legea asta ii ca sa protejeze modelele autohtone(belitul de logan) ......da' ce ii rau ii faptul ca circula toate carutele astea(trabanturi,etc) si un megane din 1996 sau 1997 nu il poti inmatricula
cmandrei
Pai da dar pe alea ar trebui sa le excluda ... adica sa nu le mai dea verificarea tehnica atunci cand ajung sa o faca ... dar asa ceva nu se poate face in mod cert ... deoarece exista o gramada de persoane a caror masini nu respecta normele nici daca stai in limba langa ea ... eu am avut noroc din punctul asta de vedere cu masinuta veche dar stiu pe multi care nu prea au ce sa-i mai faca (decat tot motorul dar nu pot ca nu prea au cu ce sad.gif )
matri][xx
daca as sti ca macar din 2007 o sa revina situatia la normal si o sa se poata inmatricula si masini cu euro 1 sau 2..asa cum e in UE atunci nu as mai zice nimic
da'....
CGB
tu-i in *&%^ cu legea lor. pai ce belele de masini am vazut ,dar erau din 96, 97. faceau ceva pe logan din toate punctele de vedere(noxe, calitate, confort, pret)....dar n-aveau euro 3 sad.gif .
de...tre protejat modelul autohton.
si mie mi se pare o aberatie asta cu interzicerea inmatricularii modelelor fara euro3. da' asta e.nu facem noi legile.
alx
nu e vorba numai de auto autohton. e vorba de TOTI importatorii care au reusit sa impuna aceasta lege. oricum, nu va stresati, si la "ei" e la fel... prin "ei" inteleg EU. BTW, si in Cehia e la fel...
matri][xx
sa va prezint un caz concret:leganza din 2000 adusa din america(fara euro3) la testul de noxe a batut clar un logan cu 47000 de km din octombrie
CGB
hai sa zicem ca si la ei e la fel. da' e normal??? sa nu poti inscrie un bmw din 97.unu care arata si merge impecabil.
alx
problema s-a nascut din 2 motive:
1. la "ei" unde vor sa incurajeze consumul adique cumpararea de masini noi si "exterminarea" masinilor vechi.
2. la noi, unde incepand din 90 ne-am umplut de ultimele janghine de masini (si nu de bmweuri) si trebuia limitat. Au fost primii pasi cu vechimea max de 8 ani dupa care a intervenit limitarea la euro3.

M-am confruntat si eu cu frustrarea asta in octombrie anul trecut cand a trebuit sa-mi iau logan desi aveam o cunostinta in DE care imi dadea un C-class din 94 cu 2500 de euro in stare absolut perfecta. Asta e, trebuie sa ne adaptam...
CGB
QUOTE(alx @ Jul 1 2005, 01:30 PM)
M-am confruntat si eu cu frustrarea asta in octombrie anul trecut cand a trebuit sa-mi iau logan

Ma miram eu de ce esti asa de pro-logan. biggrin.gif
No offence.
Ce logan ai si cat iti consuma magaoaia?
matri][xx
off topic:vinde repede repede loganul si iati chiar si un clio second hand(parerea mea)
CGB
hai mai nu fi rautacios. daca d-asta a vrut omu sa-si ia. sintem oameni ce dracu. toti facem greseli. sa dea Domnu sa fie bun loganu asta ,sa se vanda in miliarde de exemplare ca sa se imbogateasca si romania asta.
matri][xx
scuze daca am fost chiar asa de rau da' am vrut sa spun ca si daca aveam 5700 cat ii cel mai ieftin logan mai bine cumparam un clio din 2000
CGB
ma nu-i chiar asa usor. depinde ce fel de clio, cat de bun era. poate omu a vrut masina noua. io nu cred ca are chiar d-aia de 5700. aia chiar nu merita banii. n-are dreq nimic. adevaru e ca si io mi-as fi luat logan daca varianta de top costa 7000 euroi maxim.
alx
nu sunt pro logan si daca aveam bani de megane (visul meu) aia imi luam. Neavand, am ales ambitionul. second hand e o loterie la care nu am vrut sa joc pt ca trebuie sa mai ai si bani de eventuale reparatii pe langa banii pe care ii dai pe masina.

1: imi consuma 9 in oras si 6.5 afara. cu a/c nonstop.
2: clio e MULT prea mic pt mine. e un fel de masina sport (2 locuri). Mie imi trebuie de la megane, laguna in sus.
matri][xx
gata cu devierea de la subiect sa ne intoarcem la prostia asta de lege care impune euro 3 la inmatriculare..am putea face o sesizare pe la institutiile europene sau altceva de genul asta...da' totusi cred ca va fi o lupta cu morile de vant
Tudor
Matrix, o lupta impotriva normei limitative de inmatriculare Euro3 este complet lipsita de sperante de izbanda. Uniunea europeana incurajeaza introducerea unor norme cat mai stricte de reducere a poluarii, asa ca aceasta regula este vazuta ca fiind pro-europeana.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.