Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pacaleala Cu Apan Braila
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
cip07
Cand am negociat achizitionarea masinii mi s-a promis ca bonus o alarma in valoare de 238 EURO.
A venit masina cu 21 zile intarziere fata de termenul propus initial de dealer si drept "recompensa " pentru intarziere nu mi-au dat nici alarma.
Am insistat in repetate randuri-sunt 3 saptamani de cand am ridicat masina dar alarma nu a fost montata...
Ma deranjeaza foarte tare cum imi apara interesele dealerul: mi-a cerut pentru leasing un avans urias: 45% desi cei de la RCI mi-au spus ca accepta si mai putin, masina a intarziat 3 saptamani si bonusul nu este onorat!
A mai patit-o asemanator cineva cu Apan Braila si cum a rezolvat?
Va multumesc!
richie
E specificata undeva in contract alarma aia?
Daca da...OPC.....
Daca nu...tzapa...
raducu68
Gata, m-am lamurit... Am gasit toate detaliile pe http://www.apan.ro/ cool.gif
rttt_gia
QUOTE(richelieu @ Jun 22 2005, 05:03 PM)
E specificata undeva in contract alarma aia?
Daca da...OPC.....
Daca nu...tzapa...

daca nu e scris ceva de ea pe undeva prin contract.. nu cred ca o vei mai lua gratuit
cip07
Asta a fost primul lucru pe care mi l-au spus cand am negociat: ca nu-mi pot da in scris bonus-uri pentru ce scrie pe hartiile oficiale priveste pe RCI si nu are treaba cu APAN.
Nu am nimic scris din pacate dar cred ca nu acest lucru trebuie sa primeze.
De fapt nu lipsa alarmei ma deranjeaza ci gestul.
Lucrez la o firma particulara destul de mare si sunt zilinic in situatia de a acorda bonus-uri sau reducerI. Nu s-a intamplat niciodata sa nu fie onorata o promisiune chiar daca NICIODATA nu o fac in scris.
Nu am fost la piata sa cumpar marar ci la o firma reprezentant RENAULT si vreau sa fiu tratat ca si client RENAULT.
Galagie n-am sa fac, nu e stilul meu, dar cred ca am sa incep sa trimit fax-uri. La APAN, la RENAULT, si cum stiu binisor si franceza - si mai departe...
Credeti ca e o strategie buna de lupta ?
Multumesc pentru raspunsuri.
raducu68
Eu zic ca da. Astia nu au fost amestecati intr-un scandal cu terenuri in Braila? dry.gif
gvincentiu
Stai linistit ca pe 06 iunie mi-am luat si eu 1,5dCI-ul de la ei cu o poveste tare de tot:
31.03- comanda pe un Clio Authentique 1,5dCI, avans 260 mil, nici o problema il ridicati la inceputul lunii mai
13.05- APAN: mai asteptati putin, masina este pe drum
20.05- am sunat la VC Bucuresti: masina dvs.este in fabricatie
25.05- VC: masina intra in tara saptamana aceasta
27.05- APAN: ne informam si va sunam
01.06-VC: masina este in centrul de import, data livrarii depinde de APAN Braila care se ocupa cu transportul dela noi la Braila
02.06- eu le spun: Cand imi livrati masina ca o astept de o luna, va zic eu masina este in Bucuresti. APAN: Nu v-au spus ca masina trebuie vamuita!? va sunam noi cand vine.Dar mai bine aduceti diferenta de suma ca sa ne putem ocupa de formalitatile de import. Mai sa fie!!!
03.06 duc banii la APAN si trag cu ochiul prin curte: un dCI alb, Authentique, fara numar. Ma dau mai aproape si vad pe bord Nota de Livrare pe numele meu. Tac si merg pe burta ba fac si 2,3 poze linga masina, de se vede numele pe nota de livrare. Si vreau sa vad pana unde merge treaba.....
Imi taie chitantele, platesc tot si plec.
Dupa o ora dau telefon la APAN. "Cand imi livrati masina?"
Ei zic :"Pe 7,8, saptamana viitoare, sa o aducem de la Bucuresti.
Eu:"Sunteti amabil sa iesiti putin in curte si sa va utitati acolo in stanga daca nu cumva este Clio-ul meu".
APAN:"................."(fara replica)
Suna dupa 15 minute:"Da domnule,asa e, stiti, nici macar nu stiam ca a venit"
Si pana la urma am luat-o, de mi se urase cat am asteptat. Noroc ca le-am zis eu ca au primit masina si este parcata in curtea lor, ca am deja si poze cu ea, ca ei......
Asta e cu APAN Braila.
ess1902
Parerea mea e ca ar trebui sa intri pe site-ul renault.ro si sa scrii tot acolo la "vocea clientului"(sau asa ceva smile.gif --nu mai tin minte exact cum se cheama ,dar gasesti..)..eu am scris o singura data la ei si chiar m-au uimit prin promptitudinea raspunsului (am fost sunat pe celular chiar a 2-a zi...)
claus
lasa-le masina fix in intrarea in service, si cu amenintari ca nu o muti de acolo pana nu primesti ce ti s-a promis... parerea mea
altfel, nu cred ca ai cum sa primesti alarma aia (care mi se pare si prea scumpa pentru o alarma oferita moka de un dealer)
volhov
Daca ti-o ofera gratuit, pot sa spuna si ca valoarea ei este 500 euro.
sosoenduristu
cand ea de fapt costa 48 euro
Laurentziu83
sa nu lase masina la ei in curte ca ei au unde s-o arunce. Dunarea e la 50 de metri (dealerul are sediul pe drumul de dig Galati-Braila) si nu se supara nimeni daca vor contribui cu material la digul de la calea ferata tongue.gif
La noi la firma s-au cumparat de la Apan 2 Symbol Fidji (1 al meu) si n-au fost probleme de livrare. Cand s-a spus data cand vor ajunge, atunci au ajuns. nu mai stiu daca alarma a fost negociata sau nu, cert e ca e destul de buna, nu ramane in autoarmare dupa ce deschizi usa, etc. Oricum e montata profesional.
cip07
Dupa parlamentari indelungate am obtinut doar niste covorase.
Asadar taca in final
Toto - BOD
wink.gif traim in Romania...
iulym
Mie mi-au zis ca-mi dau covorase, cind am facut comanda, la BRAS Iasi, si pe bonul de comanda au scris "Covorase gratuit". Cind am ridicat masina ma astepta cu covorasele intinse pe jos deja. smile.gif
cj666
QUOTE(iulym @ Aug 10 2005, 09:28 AM)
Mie mi-au zis ca-mi dau covorase, cind am facut comanda, la BRAS Iasi, si pe bonul de comanda au scris "Covorase gratuit". Cind am ridicat masina ma astepta cu covorasele intinse pe jos deja. smile.gif

Mai, eu mor cind va aud cu tot felul de bonusuri! Mie concesionarul din Feleac nu mi-a spus ca s-ar practica asa ceva! Au renuntat oare la obicei, ca vind prea multe acuma cu programul asta cu rablele, sau bonusurile se dau dupa ochii clientului?
cip07
In firma in care lucrez am un post care presupune si vanzare.
Am invatat ce inseamna un discount, in ce limite se acorda si pentru cine, de asemenea depre bonus, despre conditii de plata, garantie si post garantie.
Toate aceste notiuni se intalnesc la firme mici si medii cu politica de vanzari flexibila, ceea ce am cerut si mi s-a promis nu era nici exagerat, nici in afara stilului de lucru in acesta parte a Europei.
APAN BRAILA este una din firmele medii, dupa cifra de afaceri si numar de angajati. Probabil va deveni in curand una mica dupa modul de onorare a politicii promovate chiar de ei. Am un coleg care oscila intre Renault si Skoda.
Dupa ce i-am povestit incidentul s-a dus la reprezentantul Skoda (cu care are o relatie buna) si a comandat masina.
La suma de bani pe care o dai pe o masina noua oricine doreste si TREBUIE sa fie fie tratat foarte bine.
Cam asta ar fi feed-back la "taca cu Apan"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.