Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cat E Revizia La Logan?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Logan
Pages: 1, 2
CGB
am auzit tot felul de povesti despre cat ar costa o revizie anuala la logan.ba ca e 3 mil, ba ca e 2, ba ca e doar 1 mil. daca stie careva sau e cineva care chiar a facut o revizie la logan il rog sa-mi spuna si mie cat l-a costat. si cam care a fost pretul ptr fiecare operatie in parte: cat a fost schimbu de ulei, cat manopera de schimbat filtre...etc. si mai ales cat a costat fiecare componenta schimbata in parte. cat a fost filtru de ulei, de aer, placute frana....etc.

si inca ceva: ce piese sint cele care se schimba la revize.ce rasa e uleiul , ce marca e filtrul de ulei, ala de aer.

intreb asta ptr ca cineva cu logan spune spune ca-l duce revizia anuala de trei ori mai putin decat la un clio. ceea ce mi se pare exagerat deoarece motorul de logan e in fond motor de renault si ar trebui sa-l coste cam la fel. ar costa mai ieftin doar daca piesele schimbate si uleiul sint de calitate mai proata. dar daca revizia la logan e intr-adevar asa ieftina inseamna ca la clio e exagerat de scumpa.

si fara caterinca va rog.multumesc
meganusedanu
am vazut un afis cum ca reviziile pana la 100.000km costa DOAR 600 si ceva de Euro
CGB
Pe bune. Pai daca-i asa vreau si eu logan. Deci sa zicem 700 euro adica....in jur de 2.500.000 pe an, daca socotim ca faci 100.000km in zece ani.Da' ce piese baga mai in ea de-i asa ieftina.
Care stie unde-s facute piesele de schimb(filtre,placute frana...etc) spuneti va rog.

Deja ma oftic ca am luat clio.Sa dau atatia bani la revizie sad.gif
cand puteam sa iau logan si dadeam mult mai putin.
claus
cristi, vezi www.daciaclub.ro pentru mai multe detalii referitoare la revizia loganului
CGB
Am cautat si n-am gasit nimic referitor strict la revizie si pretul ei. Doar pareri. Unu zice ca-i 2 mil unu 3 altu 4. Oare chiar n-a facut nimeni o revizie la logan????? Sa fie atat de bun uncat n-are nevoie de aceasta operatie biggrin.gif

Daca totusi stie cineva din surse sigure cat e o revizie la logan il rog sa posteze informatia.
claus
si ce te face sa crezi ca o sa gasesti raspuns aici pe forum ?
pune intrebarea pe daciaclub ..
sincer, ma indoiesc sa fie cu mult mai ieftina revizia decat la un symbol 1.4 8v
vad ca tu ai diesel, de acolo mai mare pretul la revizie..
alx
Prima revizie (15k km) este 32 euro cu TVA. Nu include consumabile (din cate stiu eu). Cea mai scumpa (60k km) cu schimbul distributiei e 100 de euro cu consumabile (la fel, din cate stiu eu).
Eu am schimbat numai uleiul la 6500 si m-a costat 100 de mii schimbul cu uleiul meu.
CGB
QUOTE(claus @ Jun 17 2005, 05:00 PM)
si ce te face sa crezi ca o sa gasesti raspuns aici pe forum ?
pune intrebarea pe daciaclub ..
sincer, ma indoiesc sa fie cu mult mai ieftina revizia decat la un symbol 1.4 8v

pai daca numele forumului asta e "generalitati logan"...m-am gandit ca poate o sti cineva cat e revizia asta. pe dacia club isi dau toti cu parerea, dar nici unu nu stie exact cat e parlita asta de revizie. unu zice ca-i 1 mil ,altu ca-i 2 altu ca-i 3 ,altu zice ca-i moca biggrin.gif (ba primesti si bani pe deasupra biggrin.gif biggrin.gif ). ce zice alx mi se pare acceptabil (adica 100 euro).

sint curios si ce preturi are loganu la piese. eu am fost intr-o gramada de magazine ,dar nicaieri nu aveau nici o piesa de logan. nici macar un surub de logan n-am gasit.
alx
Reviziile costa in 100.000 de km 350 de euro. Nu e vrajeala dar NU include consumabile. STRICT numai manopera. Vreo 600 iese probabil cu tot cu consumabile...
CGB
Pai daca-i asa, nu prea mai e ieftin....adica daca 350 e manopera...consumabilele tre sa fie cel putin inca p-atata.Deci fro 700-700 si ceva cu totul.Daca faci o revizie la 15.000km ....pina la 100.000km faci.....a dracu matematica...6 revizii.Deci vine fro 4 milioane si-oleaca pe revizie.Ceea nu mi se mai pare asa ieftin.
raducu68
Depinde si de numarul reviziei, doar nu crezi ca sint toate la acelasi pret.
alx
Am facut-o eu ieri.
Costuri:
Ulei Mobil Synt S (full syntetic) 5W40 4l - 100 RON (din Metro, era la oferta mai demult).
Filtru ulei - 150 RON (de la service)
Manopera revizie: 33,32 RON.
Executat la Dacoserv Militari.

Mie mi s-a parut super ieftin. Se pare ca asti chiar se tin de promisiune 350 de euro intretinerea cu consumabile pana in 100.000km.
cmandrei
150 RON filtrul de ulei ?!?!?!?!?!?
Gabi
Alx: 150 RON ( asta inseamna 1.500.000 lei vechi) scuze dar daca e asa scuze dar ti-ai luat o super teapa mai ales ca unul este maxim maxim 200.000 ( 20 RON) si asta in vitan. La acelasi service ( insa in Salaj) eu am dat 201,70 RON toata revizia de 10.000 km ( adevarat ca la solenza) insa preturile sunt asemanatoare. Si nu am dus decat uleiul in rest ( filtru aer, filtru ulei, filtru polen ( ca am A/C), palcute frana ) au fost de la ei.
alx
Sorry, am vrut sa par si eu destept si sa scriu in lei noi.

Deci:

330 000 manopera
1 000 000 ulei
150 000 filtru

Total revizie: 1.480.000 sau 148 de lei noi. Eu zic ca e ieftin, nu?
Gabi
E asa mai merge. Dar mi se parea mult prea mult 1.5 milioane ( lei vechi) un filtru de ulei. Apropos ti-a facut si testul clip?
alx
nu. a zis ca numai daca motorul merge ciudat sau consuma ciudat.
cmandrei
Ce e testul Clip ?
Gabi
Testul CLIP este testul care se face cu ajutorul computerului pentru a vedea de erori au fost inregistrate de la ultima revizie. si daca totul este ok. La renault se poate sa fie tot acelasi program
cmandrei
Am inteles ... multumesc shaung
ciuf
La mine revizia de 15.000 a costat 1.200.000 cu totul.
Revizia a inclus :
Schimbare ulei
Schimbare Filtru
Diverse verificari : noxe, placute si ce mai fac ei pe acolo
Si au mai strans toate suruburile ce s-au mai slabit pe drumurile patriei.
Solon
Un pret imbatabil.
CT-82-PUM
La revizia de 15 000 Km se pune uleiul de la ei in valoare de 80 RON + vreo 20RON filtrul de ulei + manopera vreo 30RON=130RON cam asta e costul total pentru prima revizie.
alx
ai uitat un "daca"... adica DACA pui uleiul de la ei (o mare greseala dupa parerea mea). dealerul pune ori dacia oil (dupa 6k km la mine era inca galben) ori alta marca dar la un pret cu min 30% mai mare decat daca il cumperi din comert.
CT-82-PUM
alx da cine e fraier sa puna ulei de la ei 10W40 marca dacia cand poate sa isi cumpere ulei marca Elf 5W40 la 100RON din Metro desi e un pic mai scump dar stii pe ce dai banul fiind un ulei mult mai calitativ si din cate am inteles de la posesori de logan care au pus ulei de genul asta motorul fiind si mai silentios fata de ce pune dacia in motoare.
alx
Ezact asta am spus si eu wink.gif Eu am schimbat uleiul la 9k si am pus Dacia Oil din lene si oricum il tineam 6k (pana la revizia de 15k) asa ca nu era o pb. La 15k am pus Mobil 5w40 ca nu am gasit Elf la 1 mil. Acum se gaseste si Elf...
leon1.9tdi
Mi-am facut revizia la 12k km (Laureate 1.6), ca sa nu o duc pana in 15k, fiind si prima revizie. Am pus ulei Dacia Oil 5W30 (desi cerusem Mobil 5W40, insa nu aveau pe stoc), cu care o sa ma duc pana la revizia urmatoare. Vreau sa va spun ca uleiul care l-au dat jos era foarte frumos la culoare, maroniu, nicidecum negru. Si cei de la Service mi-au zis ca tot Dacia Oil 5W30 este, deoarece cu asa ceva vine din fabrica. Am inteles ca de fapt uleiul este Texaco, produs in Belgia (asta scrie pe cutie, plus ca e recomnadat de constructor pt gama Logan).
Costurile totale ulei 4L, filtru ulei su filtru aer: 170 ron cu TVA inclus.
DFA
Dacă vreţi să ştiţi preţurile oficiale Dacia pentru reviziile la Logan MPi şi dCI până la 90.000Km iată un calcul comparativ, la adresa asta. (PDF)
pablo
Foarte misto calculul!Felicitari realizatorului.In sfirsit se poate discuta pe ceva palpabil.
CGB
mdeah...ar fi bun calculul ala daca toate serviceurile (macar astea autorizate dacia) ar practica acelasi pret.
de ex: personal am mers cu un tovaras cu logan in octombrie la prima revizie (logan 1.6). total costuri: 2,3 mil (ulei, completat lichide, filtru ulei, aer...si ce se mai face la prima revizie). mi s-a parut enorm de mult. apropo...toata treaba s-a desfasurat la Meridian in Buc.
DFA
QUOTE(cristib @ Jan 2 2006, 06:42 PM)
mdeah...ar fi bun calculul ala daca toate serviceurile (macar astea autorizate dacia) ar practica acelasi pret........
*


Costurile date de Dacia pentru revizii sunt pentru operaţiile obligatorii pentru nr. de Km parcurşi (sau perioadă, după caz), ceea ce ai spus tu se întâmplă pentru că clienţii doresc (sau sunt convinşi) să mai facă şi alte operaţii, suplimentare celor obligatorii, de aici şi variabilitatea preţurilor şi creşterea lor peste nivelul minim.
Pe forumul Dacia vei găsi aceste exemple, atât în plus, cât şi în minus, adică plătit mai puţin decât costul calculat de Dacia, pentru că în service s-a constatat că nu este nevoie să fie executate toate operaţiile obligatorii.
Deci lucrurile nu sunt chiar aşa de alb/negru, sunt o groază de nuanţe de gri...
javaguru
In calculul din acel pdf in care se ajungea la concluzia ca dci ul devine profitabil de la 55 000 de km nu s-a tinut cont de ceva: De costul de revanzare. Cand vinzi masina peste 4-5 ani cel care va cumpara o masina ce consuma mai putin va plati mai mult, deci eu zic ca mai mult de jumatate din diferenta de pret de la cumparare se castiga inapoi la revanzare.
hellcat
Asta-i pura teorie pe hartie! Ok, ce spui tu e corect, dar sa luam in calcul si diferenta mare, de altfel fireasca, de km parcursi de diesel-ul "rentabil" si cea pe benzina.
semit
eu am platit la revizie la Logan..220.000 lei filtrul de ulei si 180.000 lei manopera., uleiul l-am adus de acasa (Elf Excellium 5w40- 5l- 1.460.000)
bobo77
2,2 mil lei cu uleiul de la Dacia si cu conditia sa nu mai nici o alta problema.
Manuel
Am facut revizia de 1 an.
12.150 km
- ulei Elf Excellium 5W40 luat din Metro - 1.160.000 lei
- filtru aer + filtru ulei + manopera - 1.200.000 lei.
Revizia a constat in: schimb ulei, schimb filtru ulei, schimb filtru aer, strans suruburi scut, verificat jocuri la roti, demontat roata si verificat placute frana ochiometric, verificat niveluri lichide, completat lichid servo-directie, dat cu un spray pe dedesubt. Durata - fix o ora. Concluzia: multumit. smile.gif
ktmbull
Revizie Logan 1.6 la un an si vreo 11500 km.

Ulei Elf si filtru ulei, moca de la Auto Cobalcescu.
filtru aer + manopera vreo 800.000 lei.
Asa da, pret la revizie!



PS. La Auto Cobalcescu este promotie pentru revizie la Logan, filtrul ulei si uleiul este din partea casei.
Seb_
In sfarsit am facut si eu revizia la Logan.
Preturi la Dedeman automobile:

Revizie anuala.............................41 RON
Revizie parte electrica periodica.....8,2RON (Total manopera 41+8.2=49.2)
Filtru de ulei................................21 RON
Garnitura busun baie ulei...............2.4 RON
Filtru aer.....................................54 RON
Ulei Mobil Synt 5W40 -4l.............140 RON
Lichid de spalat parbriz.................11 RON
Apa distilata 1l...............................2 RON


TOTAL 279.6RON
Mmm, nu e mult , dar frate miu' care a pus ulei Dacia Oil 5W40 SJ l-a costat 200RON sad.gif Langa masina nu ai voie sa stai, habar nu am ce au facut. Nu am avut timp sa merg la alte service uri din alte orase in care e permis acest lucru. Ma rog sa imi fi schimbat baremi uleiul care l-am platit dry.gif
hebron
Ce tzarani...au pus lichidul de parbriz pe factura...ahh Romanie, tara de jale si dor... dry.gif
Seb_
Faza mai dura ca aveam lichid de parbriz de calitate 3 litri in portbagaj, dar desteptii s-au trezit ei sa mai incarce un pic factura mad.gif
hebron
Mda..in mod normal mi se pare ca nu se taxeaza completarea lichidului de parbriz dar am vazut ca in ultima vreme e o moda, mai ales la Dacia sa puna tot felul de chestii penibile pe factura, cea mai tare e cu lavetele si cu lichid racire si taxeaza de parca l-ar fi schimbat pe tot.

Cred ca in curand o sa puna si hartia igienica folosita in ziua aia mad.gif . Suntem noi fraieri ca le permitem.
ktmbull
Las ca si la renault mi-au pus lichidul spalare parbriz pe factura si chiar si hartia igenica de care zici(furnituri).
hebron
Pai stiu ca au tendinta asta ca nu am zis doar de Dacia (daca citeai mai atent) dar la ultima revizie le-am zis de la inceput sa nu dureze doua ore si sa nu vad alea pe factura si s-au conformat.

PS: Completat lichid nu am platit la Renault smile.gif (niciodata, si l-au completat mereu)
ursamajor
Schimbat ulei (5W30 - socotit 4 litri), filtru de ulei, revizia de 1 an - total cu TVA 152 lei.
HappyBoy
Schimbat la 7500km filtru ulei + ulei (toate cumparate din service),aproximativ 110ron (manopera inclusa)(service Simpotrans Voluntari).
qast
eu am facut revizia la 30000 km si a costat 385 RON
au schimbat
* ulei
* filtru ulei
* filtru aer
* bujii
verificat noxe
tester
si cam atat!
alx
Mult. Noxele le-ai cerut tu? Testerul?
chris_t
Revizie la diesel, 10.000km, respectiv 4 luni:

*ulei Dacia :67.67Ron
*filtru ulei : 17.16Ron
*filtru aer : 32.09Ron
*manopera: 36.00Ron
*buton avarie :garantie

Total:181.97, TVA inclus.
Nero
Pe mine revizia de 1 an m-a costat fix 135 lei. Super-ieftin.
HappyBoy
Revizie 15.000km (Simpo Trans), schimbat ulei, filtru ulei,filtru aer.Total piese (ulei,filtre)-138.73; revizie 68.74
Total revizie 15.000km - 207.47
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.