Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Huse Megane 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
nick
Aveti idee unde se pot gasi huse compatibile pentru Megane II? La Renault costa foarte mult ...
claus
trebuie sa te gandesti si ca trebuie huse compatibile cu airbagurile dupa scaune ...
Marty
Cum treci de IPSO si mergi spre Metro, pe partea dreapta incep niste blocuri. Parchezi masina pe undeva pe acolo si cauti la parterul blocurilor. E o firma care numai de asta se ocupa - huse scaune. Ca idee, oamenii lucreaza numai cu materiale originale de Mercedes, BMW, VAG. Au huse gata facute sau, daca nu-ti place nici un model ti le fac pe comanda.

Ma uit pe forumul Dacia si iti pun imediat si un nr. de tel. si o adresa, eventual un link pentru a putea vedea niste poze

Iata c-am revenit cu completarea de rigoare: http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=20...&highlight=huse gasiti toate detaliile inclusiv poze
George
de ce vrei huse??? e masina noua , cu tapiserie frumoasa, de ce vrei sa o strici???
maxreno
Iti dau eu un motiv: este posibil ca prietena sa "imbrace" frumusete de tapiterie in ciocolata laugh.gif (sunt patzit)
rombu
ar mai fi o varianta! yo cel putin asa am facut!

se gasesc in carrefour/cora niste chestii un fel de protectii pt scaune..care nu imbraca tot scaunul si se prind cu un elastic subtire de spatar..si nu ma refer la din alea cu margelutze care sunt deobicei in daciile supraincarcate cu cartofi inmatriculate in dambovitza.

Exista si variante decente..eu mi-am luat un gri inchis care "se pupa" cu tapitzeria originala
nick
Pana la urma am cumparat din Vitan un set de huse (culoarea gri), si s-au potrivit bine, in special la bancheta din spate. Sezutul de la scaunele din fata sta cam ciudat, in special datorita sistemului de reglaj al scaunelor. Oricum, pentru 1 mil lei, cat am dat pe ele, sunt ok
claus
nick .. aaaaairbagurile laterale ce spun ? le place sub husa ?
taurash
ma gandesc si eu sa pun niste huse dar as vrea sa fiu totusi sigur ca nu am probleme cu airbagurile.

ceva noutati in domeniu?

m-ar fi interesat niste huse impermeabile cumva.
enageM
Chiar asa? Preferi sa obturezi airbag-urile decat sa-ti murdaresti tapiteria care bytheway se poate curata chimic de orice pata?! :shock:
godaro
eu am vazut in metro niste huse la 2,2 mil care sunt decupate in lateralul scaunelor fatza. deci nu impiedica airbagurile de nici un fel. problema lor este ca scrie "Michael Schumacher" pe ele.
nick
Si totusi chiar ieri am fost foarte, foarte multumit ca am avut huse.. n-ai vrea sa stii ce s-a intamplat :oops:

Chiar si asa, tot mai raman patru air-baguri biggrin.gif , iar eu merg cel mai mult in oras. In plus, tapiteria scaunelor nu ma inspira deloc, asa ca husele au mai schimbat ceva.

Oricum, o sa vad unde ar trebui sa decupez putin pentru a beneficia de siguranta si celorlalte airbaguri.
rombu
...eu am facut o semi improvizatzie...adika am lkuat huse de 700mii si le-am taiat eu pe margine la scaunele din fatza...



prefer asa..avand in vedere ca am facut o economie de 14.300.000 lei!!!



tapitzeria masinii nu era cine stie ce fun, si mai se si prafuia si scamosha ca dracu!
enageM
Daca implica niste fetitze cred ca ne intereseaza pe toti... laugh.gif da-ne detalii... suntem curiosi cum se comporta Meganul in toate ipostazele...

p.s.: aceasta a fost o gluma si va fi tratata ca atare... :idea:
claus
cotiera din fata nu e buna la fetite ...

in schimb, e bestial locul din mijlocul banchetei ..
meganescu
QUOTE
cotiera din fata nu e buna la fetite ...

in schimb, e bestial locul din mijlocul banchetei ..


E vorba tot despre huse, nu? biggrin.gif
MBZ
pe bancheta din spate se pot face atatea chestii ca nu va puteti imagina wink.gif
claus
ntzz... om serios esti, mbz.. chiar asa?
sylvester
am gasit in Metro neste huse la 1.500 pe care scria (printre aletele) si renault meganeII.Problema e :La megane sedan se potrivesc?
Cuvy
Daca scrie si Renault Megane II, inseamna ca ca nu se potrivesc la megane sedan, ca doar e nava spatiala, nu e tot Megane II... :shock:
pablo
Vezi ca alea de la Metro pentru Megane II se potrivesc cam greu pe scaunele masinii (daca sint cele facute in Turcia - ceva cu marimi U sau U+).

Mai nasol e ca daca pui husele si pe scaunele din spate nu vei mai putea folosi cotiera de la mijloc pentru ca sunt acoperite de husa.

Eu am renuntat deocamdata sa le mai pun tocmai din acest motiv ...
sylvester
nu am cotiera....
pablo
Atunci s-ar putea sa fie bune laugh.gif
ncristi
Ieri am fost cu masina la un control si din greseala am intrebat la ipso cat costa niste huse pt MII--stiti cat costa?

12000000 (12 milioane lei--doar husele nu si scaunele) wacko.gif wacko.gif wacko.gif

Mi-au bagat texte ca sunt garantate,le dai cu nustiu ce spray ...abureli

Aveti idee de unde pot lua unele la un pret onorabil adica max 150E?
Liviu
De ce nu iti faci la comanda undeva la un atelier de tapiterii ? Ies foarte bine si iti poti alege materialul/culoarea/modelul. Cost total cred ca vreo 4 mil pentru toate scaunele.
ncristi
Iata preturile de la augsburg:

QUOTE
              RENAULT MEGANE II LM0C BERLINA NU BREAK NU TRICORPS
              
     2 Buc.    Amortizor fata marcaj 8200335193                 103,43     
206,86
               original , termen mediu de livrare 2 zile
     2 Buc.    Flansa amortizor stg/dr                           54,08     
108,16
               original , termen mediu de livrare 2 zile
              
     1 Buc.    Set huse                                         395,85     
395,85
               original , termen mediu de livrare 10-12 zile
              
               IN CAZ DE COMANDA SE NECESITA SI DATELE DE PE PLACUTA


Observati pretul la flansele amortizor. Este clar ca daca or sa pice ultimul loc in care ma duc o sa fie un dealer renault unde amintesc --costa 5mil-5.5mil/bucata:)
Vanzatorul de Iluzii
QUOTE
IN CAZ DE COMANDA SE NECESITA SI DATELE DE PE PLACUTA


De ce o fi asa grea limba romana? Chiar suntem o tara de ingineri? (Nu dati cu piatra ca si eu in Polizu am luptat...). Sper ca se pricep mai bine la fiare decat la vorbe.

Si daca tot vorbim de Augsburg, credeti ca la ei pot fi realizate si mici lucrari eventual neacoperite de garantie sau casco fara sa se prinda prietenii de la Renault?

Multumesc pentru raspuns.
nick
Mie mi-a iesit masina din garantie de o saptamana si parca de acum se aud niste zgomote suspecte la supsensie. Totusi parca preturile nu sunt chiar atat de mari pe cat auzisem la dealeri... montajul cat o costa (la flanse)?
ncristi
QUOTE
Mie mi-a iesit masina din garantie de o saptamana si parca de acum se aud niste zgomote suspecte la supsensie


Cati km ai?
Poti sa te duci la orice service sa-ti schimbe flansele.
Se schimba destul de usor.

Flansele comercializate de augsburg sunt facute de "producatori germani" (bilstein, borghe si mai sunt cateva si nu stiu daca asa se scrie) si au garantie 12 luni fara limita kM.

Acestea nu sunt firmele care fac flansele care vin pe masina!

Tot ce am spus mai sus sunt date primite de la augsburg.

http://www2.bilstein.de/downloads/Bilstein...gramm_05-GB.pdf
nick
Am aprox 16000 km. Probabil ca o sa merg la o constatare sa fiu sigur daca e ceva sau nu. Poate o fi doar ceva psihologic (a iesit din garantie...). Thanks
meganusedanu
S-a mai discutat pe forum, dupa ce treci podul de la Otopeni spre Ploiesti, la primele blocuri pe dreapta se fac niste huse trasnet, din materiale import, la 2-2,5 milioane
ncristi
Am gasit si la metro cu 1.5mil si sunt destul de bune calitativ.
Cred ca o sa le ridic zilele astea...
Valisor
Salut!!!

Am pe Megane Sedan huse cumparate din Carrefour cu aproximativ 2 mil. Husele se potrivesc foarte bine, au loc liber special pentru Air-bag-ul din scaun si de asemenea au prelungire de material pentru imbinarea sezutului cu spatarul.
Dezavantaj- in spate nu se mai poate folosi cotiera, si bancheta nu mai poate fi fractionata. Husele sunt marca Pufi (din gama le-am cun\mparat pe cele mai scumpe).
Initial am cumparat din Metro huse Schumaher, dar nu se potriveau si le-am dus inapoi; chiar mi-au dat si banii.
caktuss
de care schumacher, de alea negre ? ma gandeam sa-mi cumpar si eu... sad.gif
Valisor
Da, gen alea, dar erau alta culoare.
shu
Baieti, am dat 1.300.000lei pe huse Pufi in Cora. Se potrivesc bine, au despicaturi pt airbagurile laterale. Exista U si U+ (U+ e pt cei care vor sa poata rabata fractionar bancheta spate). In aceasta idee U+ are 2 fermoare care delimiteaza centrul banchetei. Daca le desfaci pe amandoua fermoarele poti avea acces si la cotiera spate. Au si niste smecherii sa poti infige tetierele de spate fara sa se desire toata husa. Ahhh... si atentie: aceleasi huse in Carrefour erau 1.700.000. Sunt produse de aceeasi firma care produce si pe alea Michael Schumacher, doar ca nu scrie M.S. pe ele. Prietenii stiu de ce wink.gif
made
Eu nu prea inteleg de ce va puneti huse? Parerea mea este ca o husa trebuie pusa dupa ce / daca s-a deteriorat husa originala a scaunelor. Sa le protejati a.i. sa fie intacte pana la adanci batraneti sau cand o veti vinde? Ce rost are? Nu v-ati saturat de strategia "pentru urmasii urmasilor urmasilor... nostri"?
N-am pus huse niciodata pe nici o masina si nici n-am de gand. Nu-mi place.
ncristi
Sambata am facut cu niste prieteni o plimbare. Ei sunt posesorii a una bucata pusti 3 ani.
Primul lucru care l-a facut cand s-a suit in masina a fost sa sara pe bancheta din spate " ca la plasa"...
Au ramas ceva urme de praf pe care nu le-am putut scoate.
Inca vro trei intalniri ca dupa s-ar putea sa-mi pun husele obligat fiind deteriorate... smile.gif
Norad
Husele acelea de 12 milioane se preteaza la echiparea Privilege ? Din ce material sunt facute si pe ce nuanta ? Dupa ce am cautat peste tot niste huse acceptabile ca model si culoare si nu am gasit nimic , mi-am cumparat din Carrefour o chestie care acopera scaunul pe fatza. Am luat modelul si mi-am luat materiale sa imi fac ceva asemanator. Am gasit o imitatie de piele gri care se apropie cat de cat de acel "greige" de la Privilege. A fost singura solutie rezonabila care am reusit sa o gasesc, ptr. tapiteria Priv.
meganescu
Pe bune daca inteleg de ce vreti huse pe scaune! Exista o groaza de smacuri in ziua de azi care scot toate petele... Si mai ales nu ii inteleg pe aia care au Privilege!!! Am vazut acum cateva saptamani un Privilege cu o husa ordinara pe volan. Pur si simplu PENIBIL!!!! laugh.gif
richie
Eu unul nu-mi pun huse..

Mi se pare prea frumoasa tapiteria de privilege....s-o stric cu huse.....

Si posed shi una bucata Shnauzer uriash...care se plimba destul de des pe bancheta din spate......situatzie in care apelez la o husa improvizata dintr-o patura, pe care o pun intr-un minut shi...gata..

In rest..pana acu in 6 luni n-am reushit sa murdaresc tapitzeria.....shi daca reushesc....cu vreo 3 milioane mi-o fac aia la spalatorie bec....
raducu68
Sa cumperi huse pt Privilege e ca si cum i-ai cumpara cizme de cauciuc amantei.
rombu
la mine e confort dinamique care cred ca tot aia e..nush sunt unele cu niste buline asa pe ele..cam cum e bordul la butoanele de ac
personal mi se pare d foarta proasta calitate materialu, care se scamosheaza si se matuieste ca dracu...am tzinut-o numai o luna fara huse si porma (vazand cele de la renault pe vremea aia 15 mil-alt curs euro) am luat de 700.000 din carrefur...si vin f bine! am renuntat la buzunarelele de la scaunele din fatza si la masutza aia din bancheta spate..ma rog ce-i drept nu se mai deschide nici bancheta fractionat ci toata o data..da oricum nu am nevoie..ca nu am desfacuto niciodata..si e ff bine acum...fiecare cum crede..personal..zic ca nu e matreialul cel mai fericit (Fata de megane 1,,care era practic indestructibila tapiteria aia...) e mai aspectuasa...da...
dadu
nu ştiu ce fel de "piele" se găseşte la privilege, dar deja a început capete o culoare ciudată şi nu ştiu dacă ar trbui să-i pun nişte huse (oricum nu dau 12 mil pe ele) sau nu. tapiţeria mi se pare chiar superbă.
cornel_t
QUOTE(raducu68 @ Jun 9 2005, 01:40 PM)
Sa cumperi huse pt Privilege e ca si cum i-ai cumpara cizme de cauciuc amantei.

Asta imi seamana a perversiuni Radule ... tongue.gif ... urmeaza biciul catusele etc biggrin.gif
Norad
Am impresia ca unii nu inteleg sau se fac ca nu inteleg smile.gif. Nici eu nu as pune huse pe Privilege, problema e ca partea aceea textila ( mai ales la scaunele din fata ) se va inegri cu siguranta in timp , oricat ai aburi-o cu spume "minune" cu oxigen activ. Am intrebat de husele alea de 12 milioane doar de curiozitate , oricum exact cum banuiam, nimeni stie cum arata, si cel mai probabil nici nu prea se potrivesc ca nuanta si textura. ( banuiesc ca nu pentru Privilege au fost gandite). Eu vorbesc de niste chestii care acopera scaunele din fata in zona in care ocrpul intra in contact cu ele (adica preponderent in zona textila ).
In rest va doresc sa nu aveti ghinionul sa vi se pateze din greseala cu ceva serios (atentie mare la visine de exemplu, dude sper nu maninca nimeni de pe aici , in masina smile.gif))) ).
cipman
QUOTE(Norad @ Jun 12 2005, 12:30 AM)
.... dude sper nu maninca nimeni de pe aici ....

Noi doar le facem si le vindem pe alte forumuri.
TinCup
QUOTE(raducu68 @ Jun 9 2005, 02:40 PM)
Sa cumperi huse pt Privilege e ca si cum i-ai cumpara cizme de cauciuc amantei.

whatever turns you on wink.gif
dadu
chiar nu stie nimeni cum arata?
Norad
Majoritatea stiu , dar nu vor sa spuna smile.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.