Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bare Transversale
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Pages: 1, 2, 3
fixer
Vreau bare transversale pentru a monta suporti de bicicleta sau skiuri. Am inceput sa caut cu Augsburg care m-a speriat cu preturile sculelor Thule. Un set de bare de otel (nu de aluminiu ca sunt mult mai scumpe) cu suportul special de prindere pt Megane 2 Sedan este cam 160 euro. Nici nu mai calculez cu tot cu suportul de bicicleta.. Stiti variante mai ieftine? Dar fara compromisuri pentru rezistenta..
_182_
uita-te in catalogul de accesorii originale renault
barele renault sunt mult mai joase fata de plafon pt ca au un sistem de prindere propriu si nu un sistem universal ca la thule, si la megane sunt si in culoarea caroseriei (unul din modele)
preturile cam ca la thule...

scule bune si ieftine ar fi atera (www.bear.ro)
fixer
Multumesc. Unde gasesc oferta cu accesorii originale Renault? Si de unde le pot cumpara? Oricum, daca barele originale sunt mai joase, e rau pt carat skiuri pt ca ajung sa atinga capota cu legaturile.

Accesorii auto >> Am gasit si aici o oferta cu marcile Atera si Mont Blanc, dar par mai scumpe decat cele de la Bear.com.
_182_
pai la orice dealer renault...

nu ating, ca prinzatorile de ski mai adauga si ele in inaltime, eu am carat de toate si n-am avut probleme
Pegasus
> 182 pai la orice dealer renault...

Asta nu o cred!!! M-am tot rugat de dealer sa-mi puna la dispozitie o lista cu accesoriile disponibile pentru un clio ... si nu a fost in stare.Si am fost decateva ori pe la dealer sa duc diverse acte si tot nu am obtinut faimoasa lista de parca i-am cerut ceva secret. De alarma ce sa mai spun ca tot asa nu vor sa spuna ce si cum...am obtinut doar ceva sumar cu preturi in euro fara TVA si manopera dar modelul in sine si ce stie sa faca alarma aia...ramane un mister.
Vezi pe http://www.accesorii-auto.com.ro/produse.php
bare de otel + prinderea + sistem de asigurare(cheie) cam la 100 Euroi fara TVA (asta imi aduc aminte dintr-un pliant de la ei)

Daca are cineva lista de accesorii originale reno sas o dea aici sa vedem si noi.
fixer
De la Serus am primit prin mail lista cu accesorile originale pt Megane. Am vazut ca pdf-ul face parte dintr-un document mult mai mare (cred ca in QuarkExpress e facut pt tiparire) din care vanzatorul a lasat doar partea care i-am cerut-o.
Din pacate nu pot atasa fisierul aici..
Am si cateva preturi tot de la Serus, dar sunt legate de codurile produselor, deci nu are rost sa le pun inca.
_182_
eu am vazut la Ipso de pe 1 Mai catalogul de accesorii cu imagini
fixer
Am vazut la un alt post cum sa pun un fisier. Pdf-ul e cu accesoriile pt Megane 2 Sedan, undele fiind bune si la restul gamei.
http://rapidshare.de/files/2151700/3C_mega...ck_eng.pdf.html

7711213687 - 6,4 mil

7711222114 - 16 mil
7711222113 - 10,6 mil
7711221832 - 9,6 mil

7711223998 - 1,8 mil
7711221503 - 2,4 mil

Preturile sunt in lei cu TVA
Ruiz
Poti sa-mi spui si mie ce ai mai facut cu suporturile de schi ?
Ma intereseaza si pe mine asa ceva dar preturile Thule m-au bosumflat, iar la dealer in Pitesti numai barele costa 6 bastoane.
fixer
Inca nu am luat suport de ski.. momentan am doar barele Atera. Cel mai probabil voi lua tot de la accesorii-auto.com.ro si suportul de ski cel mai lat (cred ca are cam 60 cm) ca poti combina skiurile cu placi de snowboard.
rkillera
Poti sa mai pui o data fisierul cu accesorile?
M-ar interesa si pe mine si nu mai e.
norisss
Iti scrisesem si eu de bare Atera, dar dupa aceea am vazut ca deja le-ai luat.Au o singura prblema:trebuie sa fixezi cumva capacele de palstic din capete pentru ca s-ar putea sa ai surpriza sa le pierzi.
fixer
http://rapidshare.de/files/6621833/3C_mega...ck_eng.pdf.html - pdf-ul cu accesorii

@norisss: cum ai fixat capacele cat mai simplu si elegant?
Solon
Vreau si eu un pret la bare transversale si suport de schiuri.
Solon
Am avut drum la Augsburg pe Titulescu asa ca iata:
set suporti ficare in punct 370.73
set bare transversale - 2 buc - otel 154.65
kit montaj 137.42
sistem transport 4 perechi skiuri sau 2 placi snowboard Thule Deluxe - aluminiu 465.57

Total cu tva: 1.128.37

Mi se pare cam mult! Mie imi trebuia cu sistem de prindere a doua perechi de schiuri, dar aveau doar cu 4 si 6.

Sper sa va fi ajutat nitel!
fixer
Noroc cu economia de piata si concurenta: Atera si Mont Blanc sunt de calitate similara si preturi mult mai bune. Pt suport de skiuri: http://www.accesorii-auto.com.ro/list1.php?cat=34&compare=1
norisss
@fixer....nu stiu la ce fixare te referi....fi mai explicit te rog...eu pot pune poze, dar trebuie sa stiu ce vrei...eu am doar barele de alu de la Atera si cutie Thule Atlantis 600.Gasesti poze pe la modif si imbunat.
fixer
QUOTE(norisss @ Oct 22 2005, 10:22 AM)
Iti scrisesem si eu de bare Atera, dar dupa aceea am vazut ca deja le-ai luat.Au o singura prblema:trebuie sa fixezi cumva capacele de palstic din capete pentru ca s-ar putea sa ai surpriza sa le pierzi.

Surprinzator, este vorba despre postul anterior scris de tine.. Intrebam daca ai gasit o solutie sa fixezi capacele de la capetele barilor Atera, dar m-am convins ca nu.. Pana acum nu s-a atins nimeni de ele.
norisss
Ha ....m-am prins e vorba de capetele de plastic....cand o sa am timp o sa dau niste gauri in barele de alu. si o sa bag niste suruburi ingropate care sa prinda si capacele de palstic.

Scuze ...dar am fost cam aerian, nu am mai recitit posturile mai vechi.
Floppy
To Solon: eu am un sistem cu magneti si mi se pare suficient pentru 2 perechi de schiuri (il folosesc destul de rar, oricum). E drept ca l-am luat din Italia, unde costa vreo 25 de euro, dar cred ca gasesti si la noi (parca am si vazut pe la supermarket).
Solon
Floppy,are un prieten asa ceva.Problema e ca mi se pare ca zgarie prea rau vopseaua.
Floppy
To Solon: eu nu am avut probleme la vechiul Clio Symbol (pe Extreme ii incerc la iarna). Trebuie doar sa cureti foarte bine locul unde se "lipeste" magnetul inainte sa-l pui.

Curata mai intai de gheata si mizeria si apoi cu o carpa uscata. Dupa aceea pui magnetul. Eu am mers cu magnetii pe masina 1.700 de km (de la Verona la Bucuresti) si nu am avut pb. Si am mers si cu viteza pe autostrada (oricum sunt facute sa reziste la 240 km/h).

Sa vina zapada sa mergem la ski!!!
VladK2K
ati putea pune si partea pentru megane estate?
fixer
La estate bagi skiurile direct in masina! biggrin.gif
In Austria toata lumea avea roof-box-uri speciale de skiuri care nu cresc consumul, nu fac zgomot, sunt sigure si poti pune si alte chestii pe langa, gen clapari si bete. Numai romanii aveau suporturi simple pe bari transversale. In schimb nimeni nu avea magneti.
VladK2K
nu ma intereseaza pentru schiuri, ci pentru "sarcofag"
plus ca sunt curios ce accesorii renault exista pentru estate....

stiu ca barele transversale de la estate (cele originale) se prind mai frumos si sunt mai joase... dar nu mai stiu exact unde am citit asta si parca vausem si o poza
sandman_
La fosta masina aveam suporti magnetici.
Nu aveam loc pentru bare transversale si mi s-a parut cea mai isteata solutie.
Din pacate la noua masina nu mai merge. Initial vroiam sa pun suportii pe capota de la portbagaj si sa fixez schiurile transversal pe directia de mers. Din pacate nici capota aceea nu e din fier, asa ca singura solutie momentana a fost sa transport schiurile in habitaclu, in spatele scaunelor.
Inca astept de la Reno o solutie de suport pe capota din spate asemanatoare celei oferita de Pejo pentru 307cc.

Daca stie cineva mai multe referitor la un suport de skiuri pentru M2cc, este rugat sa posteze.
fixer
Cauta la ski-iraq.com. Poate gasesti acolo, pe langa tancuri decapotabile si carlige de rulote pentru Ferrari. smile.gif
ktmbull
@fixer
Ma indoiesc ca nu fac zgomot. Orice roof-box(cosciuge) face zgomot de la o anumita viteza.
sandman_
QUOTE(fixer @ Nov 8 2005, 09:46 PM)
Cauta la ski-iraq.com. Poate gasesti acolo, pe langa tancuri decapotabile si carlige de rulote pentru Ferrari. smile.gif

nu merge adresa. Sigur e buna?
norisss
Ar fi culmea ca Sandman chiar sa fi cautat la adresa aia ceva....cool....tancuri decapotabile....auzi la el....smile.gif)))))
Solon
Cre' ca ma bag la niste Atera,ca sunt destul de rezonabile la pret pentru cat de des la voi folosi eu.
christig
QUOTE(ktmbull @ Nov 9 2005, 01:58 AM)
Ma indoiesc ca nu fac zgomot. Orice roof-box(cosciuge) face zgomot de la o anumita viteza.

da..si in + daca are si volum...(pentru ca are masa)...fizica spune ca va intampina si o frecare cu aerul...asa ca povestile cu "nu mananca la consum" sunt pentru copii wink.gif


da cre' ca-s bune in caz de mazga pe shosea...ca le scoti acasa cat de cat curate din cutie;
meganusedanu
eu am bare transversale originale Renault.Consumul a crescut in medie cu 0,4 l/100km
uncle
salutare colegi meganishti wink.gif
as vrea sa imi iau un portbagaj (pt skiuri vreau io) si am fost ca omu' la reprezentanta (la AMG..de acolo am luat mashina) si mi-au zis ca e 7-8 mil ohmy.gif moment in care m-au apucat spumele grav de tot si intrebandu-i daca alt sistem nu se poate monta au sarit de "posterior" in sus spunandu-mi ca incalc nu shtiu ce norme de sigurantza daca pun altu' tongue.gif si cred ca o sa fac o vizita la Augsburg sau Metro/Carrefour d'astea sa caut ori magnetice ori ceva care sa mearga pe sistemul meu.....

......voi ce ziceti? cum ati rezolvat problema asta?
apachectl
la mine intra in portbagaj daca rabatez o bucata de bancheta
Valisor
Suportul magnetic nu este rcomandat deoarece iti zgarie masina in locul unde pui, si nu se stie la viteza mare, cand pui frana ce se poate intampla.
cj666
Eu am portbagaj magnetic (parca a fost in jur de un milion la Metro). Nu l-am pus inca pe reno, dar pe slz il folosesc de 2 ani si nu a zgiriat nimic (evident, daca nu-l pui pe jeg) si nici sanse sa `se desprinda in mers nu sint. E destul de cu schepsis facut, nu se desface decit intr-un singur fel si cind vrei sa-l dai jos. Neajunsul e ca nu are decit 2 locuri pentru schiuri, daca vrei sa pui mai multe, trebuie 2 chestii de astea.
Floppy
Si eu am "magneti" si i-am folosit foarte bine pe Symbol (anul asta ii pun si pe Bicorp, ca e noua si nu a apucat inca vreo iarna).

Nu e nici o pb cu ei. Eu am mers de la Verona pana la Sinaia cu ei si nu s-a intamplat nimic. Chiar si pe autostrada, la viteze mari, sunt OK. Sunt testate sa reziste la 240 km/h...
Solon
In sfarsit imi ia si mie cineva apararea!Multumesc frumos.
Referitor la chestia cu magnetii-de pus ii pui dar cand ii scoti trebuie sa tragi mai tare si vertical ca daca tragi in lateral zgarii vopseaua!
Floppy
Scrie foarte clar in instructiunile de folosire cum se face... se curata foarte bine locul unde sunt "lipiti" magnetii, se aseaza schiurile cu varfurile spre spatele masinii, etc. etc.

Lasa ca daca si-i cumpara stie el sa citeasca wink.gif
Solon
Faza e ca are fratimiu asa ceva.Le-as folosi pe ale lui ca sa nu mai dau bani pe suporti si bare transversale.
De aia intreb sa fiu sigur ca sunt ok.Cu o carpa sub magneti nu merge?
Floppy
Poti sa stergi cu ce vrei tu, important e sa stergi, sa fie foarte curat, sa nu ramana impuritati/mizerie/gheata care ar putea duce la zgarieturi si, mai rau, la desprinderea magnetilor.

Daca e curat locul unde pui magnetul, n-ai nici o treaba... ti-am zis ca am mers pe autostrada cu ei (chiar de mai multe ori) si au stat foarte bine.
Solon
Priceput,mersi frumos!
Daleputley
Caut si eu suport pt schiuri, simplu, din doua bare, pt clio symbol.
unde gasesc, cu cat, de care sa iau, de unde stiu ca se potriveste pe clio ?
este universal ?

urgent.
merci.
Solon
Cine poate sa-mi spuna si mie care e adresa astora de la bear.ro ca vreau sa ma duc pe la ei.Pe site nu scrie!
RoVal1972
rolleyes.gif Am si eu suporti-magneti si sunt f. multumit de ei.
Dar la primavara o sa am nevoie de bare pentru mbk. Tare as fi curios unde putem gasi ceva decent la pretz.
Solon
La bear.ro am vazut cu 390 ron barele + 250 ron suport de ce vrei tu:ski,biciclete.Daca te intereseaza iti zic pe unde e, vreau sa trec si eu zilele astea pe acolo si iti zic care e treaba.
RoVal1972
Thanks !
M-am uitat pe site. La primavara cand apare ghiocelu' o sa bag la un set de bare si 2 suporturi de bikes.

Ciao, rolleyes.gif
cipman
Eu mi-am luat bare transversale din Carrefour - Franta. 49 de Euro pentru masini care au deja bare longitudinale si 59 pentru restul. Aveau toate soiurile de port_de_toate. Dar, cum bicicleta si skiurile le am "au bot du calle" ("la botul calului" in franceza de bastina), nu m-am uitat la preturi. Ma speriasem de cele 8 mil. (sau cam asa) cerute de dealer. Sunt convins ca se gasesc si mai aproape la preturi tot la fel de bune.
RoVal1972
Din pacate Franta nu e Romania... 60euro, un pret f.f. bun.
Chiar mai aproape, dar off topic, Carrefour Salonic... Am gasit tot felul de chestii cu pana la 50% mai ieftine decat la noi, tot la Carrefour. sad.gif
Daca ajung prin Austria, o sa ma uit si acolo.
Sunt curios cum merge cu suportii care se monteaza pe portbagaj... pare o optiune mai ... aerodinamica.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.