Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum Se Poate Face Upload De Imagini?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum
corneliustacitus
Cum se poate face upload de imagini intr-un topic? Numai de pe un URL?
AlexV
cand dai add replay sau new topic ai optiunea de a atasa o imagine sau un fisier. la fast replay nu exista optiunea.
nu se poate atasa decat o imagine per post.
cu link, numarul este nelimitat (teoretic).
ADN185
Cu ingaduinta,mai Alex,detaliaza,te rog,ca nu vad unde e atasamantul ala?

"atasamentul"
VladSoare
Curios. Nici eu nu vad optiunea de attach files.
Mai mult chiar, am postat imaginea la ZippyImages si am pus in mesaj tagul de IMG, dar tot nu mi-o afiseaza. Imi scrie "user posted image". huh.gif
cmandrei
Poate vorbesc mari tampenii ... dar parca tot pe aici pe forum am citit ca zippy are limitare la trafic si de-asta nu se vad pozele intotdeauna (defapt tot mai rar) dar daca le pui pe imageshack.us se vad precis. ... apropo de subiestul de baza ... am citit si in help si nu am gasit nimic de attach imagini la un mesaj ... doar smilies ...
Face
incercati si www.photobucket.com . Merge excelent
VladSoare
La Photobucket trebuie sa te inregistrezi. Deci daca as posta un link catre un image de acolo nu l-ar putea vedea nimeni. Sau poate ca l-ar vedea? Nu stiu, ca n-am rabdare sa trec prin procesul de inregistrare. tongue.gif
Dar nu cred ca problema este la zippyimages. Cred ca e ceva de la forum, pentru ca imi arata imaginea pentru o fractiune de secunda, apoi dispare si scrie "user posted image".
cmandrei
Eu cred ca forum-ul nu are nimic deoarece pozele depuse pe imageshack functioneaza, iar cele de pe zippy nu ... iar pentru forum oriunde le-ai pune nu reprezinta decat un link ... asa ca nu prea este diferenta pentru forum ... asa cred eu.
Face
@VladSoare

Pai ia uite-te in Topicul NU FACETI ASTA! de la Modificari si Inbunatatiri si daca vezi poza aia cu meganu cu uratenia de eleron inseamna ca merge ca de pa photobucket e pusa
VladSoare
Da, asa e. Am pus-o la ImageBucket si a mers. Inseamna ca ZippyImages era de vina.
Dar e curios ca primea poza, ca o vedeam pentru o fractiune de secunda, insa pe urma o inlocuia cu textul. Ciudat.
AlexV
uitati butonul ala. e adevarat ca nu am fost destul de clar in posturile anterioare. sorry. daca nu va apare acea sectiune bagati replayuri aici si ma uit ce are.
VladSoare
La mine dupa sectiunea "Post Icons" urmeaza "After posting..."
cmandrei
Atat apare

user posted image
ADN185
Bine,Andrei,dar vad ca ai atasat o poza(chiar daca e ecranul de la add reply).smile.gif
Intr-adevar nu apare optiunea attachements.Cum ai facut? smile.gif
AlexV
acum ar trebui sa mearga ok la toata lumea.
cmandrei
QUOTE(ADN185 @ Jun 6 2005, 06:30 PM)
Bine,Andrei,dar vad ca ai atasat o poza(chiar daca e ecranul de la add reply).smile.gif
Intr-adevar nu apare optiunea attachements.Cum ai facut? smile.gif

Ca si link cu ajutorul optiunii (buton) "IMG" cand dai un reply sau quote ...

Da acum apare si la mine optiunea "File Attachments", maximum size 500K (cel putin asa este la mine).
ADN185
QUOTE(cmandrei @ Jun 7 2005, 09:42 AM)
Ca si link cu ajutorul optiunii (buton) "IMG" cand dai un reply sau quote ...


Acu am vazut.Merci.
tomi87
Am o mica nelamurire in legatura cu niste imagini pe care as vrea sa la postez, si n-am vrut sa fac topic nou pt asta:
Cum pot redimensiona niste imagini JPG? Sunt de 2000x3000 si sunt prea mari (evident) Si mai e un motiv pt care as vrea sa-i micsorez: sunt fotografii facute pe film, digitalizate dupa developare, si la marimea asta nici nu sunt clare.
Mentionez ca am Windows XP si nici un soft profesional pt imagini. Am incercat unele metode disperate precum crearea unui file html (in notepad biggrin.gif ) si apoi "print screen" si postarea imaginii astfel obtinute, care ar contine de fapt 4 poze (cu marginile sterse dupa print screen, bineinteles. Dar la height si width am stricat proportia si nu a iesit deloc bine... biggrin.gif
Care ar fi o metoda mai simpla? Sigur exista...
Multumesc
BOG
Te duci ca o floare la maestrul google si dai cautare pentru Irfanview....Faci rost de el, il instalezi si tot ca o floricica deschiz foto cu el...Apoi la Image ai optiunea resize..bagi acolo o valoare ( 500 x) si gata......


PS

Programul e gratuit
cmandrei
Daca uploadezi pozele pe imageshack.us ... ai optiunea acolo de redimensionare automata 600x... si gata toata treaba ... fara instalari de programe si alte alea ... bafta
AlexV
mai bine folosesti paint-ul pentru redimensionare si le uploadezi pe site. in felul asta imageshack nu le va putea sterge cum face cu poze neaccesate timp de o luna de zile.

in paint ai Image>stretch/skew> si acolo dai si tu 50% sau cat vrei tu ca sa le faci normale. vezi sa pastrezi proportiile pui valori egale.
cmandrei
Cu tot respectul smile.gif ... dar http://reg.imageshack.us/content.php?page=faq ...

"How long will my uploaded images be available?

Your images will only be deleted if they do not adhere to our Terms of Service. Otherwise, your images will be available forever."
tomi87
Merci smile.gif Rezolvat cu Paint. Le-am redus la 500x750, parca. Vroiam sa le pun la "Poze cu noi"... (nu mai stiu cum se numeste topicul dar il gasesc eu ...). Ar fi numai vreo 3 sau 4 bucati. Sa le pun la imageshack si dau numai linkul?
AlexV
foloseste cu incredere add replay si ataseaza pozele acolo.

andrei, asa scrie, dar am gasit mai multe poze pe forum, care la ei nu mai sunt. de ce oare nu stiu.
tomi87
Am incercat cu imageshack, dar am si atasat una pt ca am pierdut linkul mad.gif
Daca cumva dispar imaginile, le pun pe toate in attachment; le am pe calculator asa ca nu e mare problema.
cmandrei
Nu e nici o problema ca ai si atasat una (sau mai multe) ... iar daca ai pierdut link-ul trebuia sa o mai uploadezi odata smile.gif
ghetau dan
Am un folder de 2,35Mb cu inregistrare audio-video facuta cu un aparat foto digital.Cind dau add this attachament nu mai pot sa postez, Add Reply devine cenusiu,nefunctional.
cmandrei
Probabil ca este prea mare ... nu stiu exact ... incearca aici e free si dai link-ul catre ceea ce ai uploadat ...
claus
poti incerca sa il pui si pe filehost.ro .. tot gratis, maxim 100 mb/fisier
si, e mai bine ca e .ro , si merge mai repede la upload/download
ghetau dan
Au mers ambele variante,eu am format avi ,imi cere format gif. Am adresele de internet,ca sa inser linkul pe ce apas:http sau img? Dimensiunea e buna,merge 100Mb.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.