Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lovitura In Parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
reno-Xplorer
Salutare tuturor,

Neavand cui sa cer un sfat si vazand ce comunitate este aici m-am gandit sa va intreb pe voi.
Deci, venit de la tara, drumuri rupte si pietruite si la spalare am observat pe parbriz o mica lovitura de piatra care a crapat putin geamul, insa nu a strapuns pana pe partea interioara, banuiesc ca e dublu acest geam.

Intrebare: poate avansa crapatura asta mica, se poate face ceva in cazul asta sau pot sta linistit.

Care a mai avut probleme de genul asta rog sa-mi dea un reply.

Multumesc
VladSoare
In principiu, poate avansa daca nu te ocupi de ea. Acuma, depinde si de tipul crapaturii, de pozitie, de tipul de parbriz, etc. La dacie am mers aproape doi ani cu o steluta in parbriz, fara sa se intimple nimic. La Scorpio am avut de doua ori parbrizul lovit si ambele dati s-a intins crapatura pe tot parbrizul in numai citeva zile. Deci nu se stie niciodata.

Daca e un punct fara raze, se repara de nu mai stii nici tu unde a fost. Daca e un punct cu raze, se repara in sensul ca se opreste intinderea, insa de obicei ramine o mica urma. Daca e o crapatura mai lunga de aproximativ 1 cm, de obicei nu prea mai ai ce sa-i faci, adica poti s-o repari dar nu-ti mai garanteaza nimeni ca nu se va intinde.
bcc1981
Stiu ca vreau mura-n gura, dar zi-mi si mie exact se repara un parbriz, ca tare sunt curios smile.gif
cornel_t
Daca e prea mica ciobitura, pui mana pe un ciocan de vre-un kil lovesti cu incredere, si dupa aia te duci la asigurator (de fapt Politie) si il schimbi cu unu nou wink.gif
Edit: metoda se foloseste de preferinta cand ai CASCO wink.gif
nick
Din nefericire si eu am patit acelasi lucru acum un an si ceva, in partea de jos a parbrizului. Cu toate ca am mers inclusiv pe drumuri cu multe hartoape, cu masina batziindu-se din toate incheieturile, ciobitura nu s-a extins deloc.
Eu zic sa o lasi asa daca nu se extinde; nu as fii prea sigur ca la service o sa-mi puna un parbriz nou ca cel din fabrica.
ultras
Ba ti-l schimba, m -au trimis pe mine cei de la IPSO mai demult ca aveam o ciobitura. Am fost la politie, mi-au dat hartie, am fost la Allianz, mi-au dat hartie, dar m-au sfatuit sa mai stau sa se ciobeasca de-adevaratelea, ca oricum platesc reintregirea politei.
Doc
Si eu am schimbat la IPSO un parbriz si a fost OK. La Allianz nu sunt probleme cand vine vorba de schimbat ceva, iar la alte firme nu stiu inca.
VladSoare
Am schimbat doua parbrize pe casco (cele doua de Scorpio despre care vorbeam). Nu e nici o problema.

Cum se repara? Se injecteaza in locul respectiv o rasina speciala, transparenta. Costa cam juma' de milion operatiunea. Dar merita facuta numai daca nu ai casco sau daca nu ai chef de toata tevatura cu schimbatul pe casco.
cmandrei
Unde se poate face chestia asta cu injectarea de rasina ?
VladSoare
AGER o face (sint peste drum de Pro TV) si mai sint si altii.
Eu insa n-am fost prea multumit de AGER. Daca stie cineva pe altii mai buni, vreau si eu. smile.gif
cornel_t
Multumit nu o sa fii niciodta ca doar e carpaceala, de aia metoda cea mai buna e inlocuirea. Parbrizul e "consumabil" wink.gif
VladSoare
Pai oricum, nici nu comparam reparatia cu inlocuirea. Spun ca n-am fost multumit pentru ca am vazut si reparatii mai bune decit mi-au facut ei.
cmandrei
Intrebare ... daca e doar crapatura ... care nu s-a dus mai departe de cand este se face adica se repara la aia oare ? (nu e facuta de piatra din sosea ... e foarte ciudat noapte un sau o incluta mad.gif ... sunt 3 cercuri unul langa altul ... cu raza maxima de 7 cm si nu complete)
reno-Xplorer
Am inteles.

Judecand dupa ce spuneti, adica crapatura mica, sub 1 cm, fara raze...are doar 2 biggrin.gif f.mici si masina noua luata de 1 saptamana, voi astepta sa vad ce se intampla.

Sper ca frantujii nu au pus geam de sticla sa se sparga la primul vant smile.gif.

Am CASCO, insa nu vreau sa o las prin service momentan ca doar am luat-o + reintregire asigurare (nici nu am platit prima rata tongue.gif ).

Asa ca astept sa vedem ce se intampla mai departe.
Multumesc de sfaturi.

Mama lor de drumuri ph34r.gif
nacht
Am patzit-o si eu cu parbrizul. Am luat o piatra de la mashina care mergea in fatza si nu aveam decat 140km/h. Oricum la ce zgmot a facut de am zis ca se desface mashina, parbrizul a rezistat f bine. Nu are decat o urma rotunda de vreo 5-6 mm in partea stanga (aproape de stalp) si este doar pe camasha exterioara. Am mers asa de vreo 2 luni si nu a avansat deloc. La service mi-au spus ca nu merita sa schimb parbrizul pt atata lucru, mai ales ca nu incurca vizibilitatea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.