Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum Se Desface Bordul La Clio Bicorp 2003
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio > Tutoriale
AlexV
Vreti sa desfaceti bordul la masina voastra si nu stiti cum? Iata cum se face.
1. Se scot bandourile logitudinale ale bordului (cel pe care scrie airbag si cel din stanga volanului). Ies foarte usor. Se trag cu mana, sau cu o surubelnita, dar cu grija mare sa nu zgariati ceva. Sub ele sunt in total 4 suruburi.
user posted image
user posted image
2. Se scoate capacul de deasupra blocului de lumini si cel de stergatoare. Si acesta iese foarte usor prin simpla tragere in sus. Cel mai simplu e sa il apucati de gaurile de la blocul de lumini si cel de stergatoare. Dupa ce ati scos acel capac, se mai vad inca 2 suruburi.
user posted image
3. Desurubati cele 6 suruburi cu un Torx de 20 (T20).
user posted image
Suruburile sunt identice.
4. Mai sunt 3 suruburi in gurile de aerisire ale parbirzului. Cate unul in capete si unul pe mijloc. Acestea 3 au alt pas. Nu le confundati cu celelalte
user posted image
5. In laterale sunt 2 suruburi de plastic care se desfac tu T30 parca sau cu mana. Se desfac un pic si apoi se trag cu tot cu plasticul negru.
user posted image
6. Se scoate chederul in dreptul stalpului.
user posted image
user posted image
Prin fanta dintre plastic si tabla se vad niste cleme care se desfac cu ajutorul unei surubelnite, prin impingere. Dupa ce au fost desprinse toate clemele, plasticele trebuie scoase si din bord prin tragere in sus.
Aceeasi operatie si pentru stalpul celalalt.
7. Acum bordul este desfacut. Se scpate prin tragere in fata. Il apucati de exemplu de fantele de aerisire a parbrizului si trageti spre voi. Ca sa iasa mai usor trebuie sa apasati un pic deasupra airbagului. Nu trageti in sus de bord. Numai in fata iese.
Dupa ce l-ati tras vreo 3 cm este complet desprin si puteti sa il scoateti, cel mai bine pe usa pasagerului.
user posted image

Cam asta e toata treaba. Pentru a pune bordul la loc urmati instructiunile in sens invers. Se asaza bordul putin in fata si dupa ce il aliniati in impingeti usor din fiecare partea. Trebuie sa apasati un pic in zona airbagului pentru a intra cele 3 cleme in urechile metalice ce se vad in ultima poza.

Acest material este o nota informativa si nu indeamna pe nimeni sa umble la masina sa. Tot ceea ce faceti, e pe proprie raspundere si forumul reno nu poate fi tras la raspundere in nici un fel.
berki
Mersi pentru tutorial.
Mi sa defectat gura de aerisire din consola centrala; in sensul ca nu mai raspunde la comenzile butonului acela de reglare, iar haioanele stau aiurea.
E vreo posibilitate de reparare si ma gandesc ca poate trebuie desfacut bordul!?
Multam.
verde
Bun tutorialul. Desfacut azi bord Symbol (phase 4 ) si am de facut o mica completare: capacul superior la coloana volan (intre volan si bord) este prins in 2 suruburi pe dedesupt si nu iese doar prin tragere. In rest a mers ca uns pas cu pas dupa tutorial. Recomand si desfacerea capacului inferior,mai are un singur surub central jos de tot, dupa cel superior, astfel fiind mai usoe la remontarea lor. toate sunt cap Torx T20
hellcat
E corecta completarea, se pare ca e valabila doar pentru symbolul phase 4...si bicorpul are cele 2 suruburi in carcasa inferioara dar doar pentru fixarea acesteia, capacul superior "sarind" foarte simplu daca e fortat dintr-o laterala
...vezi poza!

[attachmentid=1627464052]
ionutzmi
AlexV felicitari ,
foarte util tutorialul .
danutz_r
are cineva idee cum se desface masca care contine afisajul la symbol. m-ar interesa daca exista posibilitatea de a trage firul de la mufele de AUX ale cass-ului pe sub ea...

la asta ma refer :
[attachmentid=1627527214]
hellcat
Masca aia e dintr-o bucata cu plansa superioara a bordului. Dar, nu mai bine tragi aux-ul prin spatele bordului in torpedou?
danutz_r
nu se poate pt ca e conectat la tel pe care vreau sa-l am la indemana smile.gif
pss
eu am Clio 2, cu bordul vechi (cal al lui danutz_r), cum desfac bordul ? sad.gif eu n-am acel bandou longitudinal...
lucianm
se desfac suruburile de pe laterale, cele 3 de langa parbriz ( grila de aer ), si mai ai inca 2 dupa ce dai jos cochilia volanului.
Cochilia are si ea 3 suruburi care dupa ce le desfaci tragi usor sa iasa din cleme.
S4b1n
De ceva timp am un greiere nebun in partea dreapta a bordului. Si daca imping putin in bord deasupra vitezometrului se aude in partea stanga a bordului cum se freaca ceva pe acolo. Sa nu fie oare prins bine bordul? Adica el clar are un joc in partea stanga la imbinarea cu parbrizul si stalpul lateral, sa zic vreo 3mm. Sa incerc sa mai strang suruburile, poate s-au slabit? Sau sa il dau jos si sa ii pun ceva burete sub macar sa nu mai scoata zgomotul ala, pentru ca se aude si in mers daca e putin denivelat drumul.
S4b1n
Nu era prins bine bordul. Am scăpat de 90% din zgomote prin strângerea șuruburilor de la gurile de ventilație ale parbrizului. Am strâns cât de cât cu măsură ca să nu stric ceva. Știe cineva, șuruburile sunt prinse tot în plastic sau în tabla mașinii?
hellcat
In interior e o clema metalica, deci poti strange cu incredere.
[attachmentid=1627657373]
S4b1n
Mulțumesc pentru informatii! Maine le voi strânge ceva mai bine. Și le voi verifica și pe cele de pe lateral. Nu știu ce să zic, dacă s-au desfăcut din cauza vibrațiilor motorului / gropilor sau dacă le-au uitat prin service nestrânse bine, pentru că le-am reclamat când eram în garanție un zgomot prin bord și îl desfăcuseră.

Oricum, s-au liniștit de tot zgomotele prin mașină, recomand o verificare a șuruburilor bordului tutoror celor care mai aud zgomote în zonă.
cnisav
Excelenta treaba tutorialul asta. Maine incerc sa linistesc si eu greierasii. blush.gif
pepe_wett
multumesc pt poze.
imi vor fi de mare ajutor.
mizuno4vdm
QUOTE(danutz_r @ 28 May 2009, 18:42)
are cineva idee cum se desface masca care contine afisajul la symbol. m-ar interesa daca exista posibilitatea de a trage firul de la mufele de AUX ale cass-ului  pe sub ea...

la asta ma refer :
[attachmentid=1627527214]
*


pur si simplu il tragi spre spatele masinii...
Euu90
Stie cineva cum se scoate usita de la torpedou? Bordul meu arata ca in poza postata de danutz_r, am incercat eu ceva pe acolo dar nu am reusit.
Multumesc.
mermanos
salutare tuturor,
versiunea mea(symbol muzic 2007) a venit fara butoanele (care au rol de reglare a orelor si minutelor.) de sub afisajul care indica ora si temperatura exterioara.
se pot monta ?se gasesc pe undeva a facut cineva aceasta operatiune? Problema mea este ca nu am ''cu ce'' sa-mi setez ora si-am ramas la ora de vara biggrin.gif !
Martzafoiul
Salutare!

Urmeaza sa-mi cumpar si eu un Renault Symbol care nu vine echipat cu sistem audio. Asa ca vreau sa-mi cumpar un sistem cu 4 difuzoare, iar difuzoarele din fata sa fie cu tweetere separate pentru a le monta in bord.
Dupa toata manevra asta de demontare a bordului, imi poate spune cineva cum se monteaza tweeterele? Nu stiu daca se merita sa fac atatea doar pentru a monta 2 difuzoare mici in bord care pana la urma nici nu stiu cat de bine ar putea imbunatati sonorizarea.

Multumesc
Alex Z
Este posibil ca butoanele sa fie in spatele plasticullui exterior, modulul de display este facut cel putin la symbolul meu din 2009 de firma Johnsoln Controls, iar eu la al meu am led urile de in spatele plasticului de centura si de usi deschise.
Cel mai bine e sa desfaci un pic capacul de la display si sa te uiti un pic, sau sa scoti borna de la baterie la fix 00:00.
Bafta..
S4b1n
Mi-am dat comanda la dan22y de un kit aux, si ma gandeam sa scot cablul undeva la suportul de pahare. M-am uitat azi mai atent la zona, si nu prea imi dau seama cum se poate scoate suportul. Nu stiu daca pot scoate cablul pe sub scrumiera. Sau ar mai fi o solutie sa il scot prin spatele consolei, am impresia ca e un loc liber, dar tot dilema mea ramane... cum fac sa dau jos suportul de pahare, sau partea de jos a consolei, cea in care intra schimbatorul de viteze? Masina e ph4, cu bord de bicorp
geluoradea
am un bec ars in zona indicata cu sageata. trebuie demontat bordul sau se poate cumva scoate prin spate? cam prin ce zona e becul?
aurelyan
Nu trebuie dat jos bordul, vezi aici cum se desface consola, becurile sunt doua la numar si sunt vizibile din spate, sunt situate intre cele doua butoane. Daca tot umbli, schimba-le pe amandoua.
http://www.reno.ro/Comanda-flux-aer-blocata-t118048.html
S4b1n
Am un zgomot in stanga bordului. Initial credeam ca e de la partea superioara a bordului, dar l-am dat jos azi si nu e de acolo. Pare sa provina de la cutia aia cu relee de sub cutia de sigurante. Sunt vreo 2-3 manunchiuri de cabluri acolo, si se misca cu tot cu acel suport. Stie cineva cum e prinsa cutia aia?
aurelyan
Nu stiu cum este prinsa, dar si la mine avea un joc. Incearca sa o misti, vezi unde este jocul si baga niste burete acolo. Dai scaunul la maxim in spate, iei o lanterna si cu miscari de contorsionist incearca sa rezolvi. La mine a mers.
S4b1n
Am inteles, mersi. Asta urma sa fac, dar azi mi s-a luat. Sa inteleg ca nu doar masina mea e dubioasa si prinde diverse zgomote, ci ca "asa face toate"
vladracing
mie nu mi se mai vede afisajul de sus ... unde este becul care trebuie schimbat ?
dannyh
Am desfacut bordul si mi-am pus ceasuri cu CB. Problema e urmatoarea: nu mai pot monta bordul inapoi. Ideea e ca nu intra bordul la loc in zona airbarg-ului. Am apasat in zona aia sa intre cele 3 cleme de la airbarg in gaurile metalice, dar nu merge. Dati-mi o idee cu ce sa apas acolo sa poata intra?
aurelyan
Trebuie apasata si impinsa plansa de bord acolo, sunt niste cleme de plastic care trebuie sa intre in urechea metalica de sus a airbagului. Vezi ca aceasta sa nu fie deformata ca nu mai intra urechile alea cum trebuie. Trebuie apasat mai tare si impins in fata in acelasi timp.
adrianopolis1978
Ca sa schimb ledul care se aprinde daca e o problema cu racirea, trebuie sa desfac bordul? Am un symbol din 2007.
andutu
Da ca sa poti scoate ceasurile
Mariusik_84
Stie cineva unde vine mufa galbena - albastra (foto) introdusa ? Am schimbat caloriferul si m-am apucat sa montez bordul .Ca pozitie este unde ar trebui sa fie airbagul la pasager.Al meu Clio nu are din fabrica.
espacern
Daca se cauta bine prin masina se gasesc multe mufe fara corespondent......instalatia electrica se fabrica identic pentru mai multe dotari (chiar daca nu sunt prezente dotarile cablajul este).
hellcat
Daca nu ai airbag din fabrica, fiind fara pachetul security la vremea aia, mufa ramane libera...cablajele sunt standardizate, in cazul in care lipsesc unele functii/dotari, mai raman mufe libere.
Mariusik_84
QUOTE(espacern @ 12 Dec 2015, 21:08)
Daca se cauta bine prin masina se gasesc multe mufe fara corespondent......instalatia electrica se fabrica identic pentru mai multe dotari (chiar daca nu sunt prezente dotarile cablajul  este).
*




QUOTE(hellcat @ 12 Dec 2015, 21:09)
Daca nu ai airbag din fabrica, fiind fara pachetul security la vremea aia, mufa ramane libera...cablajele sunt standardizate, in cazul in care lipsesc unele functii/dotari, mai raman mufe libere.
*


Mulțumesc!
gabelu
Salutare, stie cineva cum demontez doar consola centrala de la displayul radio temp ceas?
Am incercat sa trag in spate da nu prea se misca.
alin constanta
Salut trebuie desfacuta plansa de bord de deasupra (toata partea de sus a bordului). blush.gif
Clio3Braila
Salut, am demontat tot ca aici fara probleme dar aeratorul central ( ca de aia am dat jos tot sa il schimb) este lipit pe partea gri ( langa iesire aer in habitaclu) ce vine sub bord, si sus , ceea ce inseamna ca este strans intre fata si partea din spate pe unde vine aerul... cum se da afara de tot?

Cercurile alea 4 rosii (da stiu unul e galben smile.gif ) sunt unde am scobit lipitura, apoi sus nu am mai scobit ca nu eram sigur daca il pot scoate de tot

Merci de ajutor anticipat.

sinn3r
Salutare, am si eu doua intrebari : se poate da jos acel plastic (trim) care inconjoara displayul de la radio si care coboara spre butoanele de blocare usi / incalzire luneta si avarii fara sa dau jos tot bordul ? Daca da atunci cum trebuie date jos ? Trag de ele sau le ajut cu parghiile pentru trimuri ?
Iar a doua intrebare : pot sa dau jos trimurile de la aeratoare fara sa fiu nevoit sa desfac alte chestii pentru a le da jos ?
Adica pot sa folosesc acele scule de dat jos trimuri in interior pentru a le scoate afara ?

L.E. stiu ca sunt mai mult de 2 intrebari dar... toate se refera la cele 2 probleme (trim display si aeratoare stanga - dreapta ). smile.gif)

In poza am editat cu linie rosie.
Vreau sa le dau jos deoarece ale mele arata foarte urat, deja se decojesc si daca dai cu inghia deja se ia acel cauciuc de pe ele.
Vreau sa le vopsesc sa fie ca noi. smile.gif) dar intreb sa stiu daca ma apuc acuma sau le las pe vara.

Multumesc.
alexgeogabriel
Ai reusit? Eu cred ca se scot usor usor cu surupelnita, la mine pare a fi niste leme acolo ca o poti misca daca insisti.

Uite aici. https://www.reno.ro/Cum-sa-ti-scoti-din-bor...le-t154915.html
UXE
Am o intrebare, vreau sa trag un fir care vine pe stalpul din dreapta fata si apoi sa il duc in torpedou. Trebuie sa dau bordul jos? Am vazut ca torpedoul are o gaura in spate, dar pe sub torpedou nu am acces
alexgeogabriel
dar de ce nu il duci tu dinspre prag, il urci spre torpedou si il introduci prin partea de jos unde se desface capacul? E destul spatiu lasat liber dupa inchiderea capacului peste fir.

LE: aveti idee ce suruburi trebuie stranse pe partea pasagerului, uneori zumzaie in zona boxei integrate, spre parbriz.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.