Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum procedez s-o inmatriculez?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
mandelu
Am urmatoarea problema. Mi-a venit cartea de identitate de la dealer si vreau sa inmatriculez masina. Am luat cartea azi si ma gandeam ca luni sa trec la treaba smile.gif. Care e problema? de la serus mi s-a zis ca nu e nevoie sa ma duc pe Calea Grivitei la RAR pt secretizare ca e deja secretizata si trebuie sa ma duc la orizont (stau in sect 6) ca sa platesc taxele alea (impozit, taxa de inmatriculare si taxa de certificat auto). Si abia apoi la Udriste.



Eu am citit pe daciaclub.ro un tutorial foarte amanuntit despre inamtricularea unei masini romanesti noi. Acolo zicea ca te duci la RAR si iti secretizeaza cartea si iti pun si o bulina pe CI. Ei bine eu am secretizata CI insa bulina nu am (insa nici masina romaneasca nu am). De aici una dintre dileme. Au zis bine de la serus ca nu e nevoie sa ma duc la RAR sau ma trezesc ca trebuie sa ma duc?



Poate cineva sa imi indice vreun fel de tutorial sau sa imi descrie pasii mai in amanunt de urmat?



Dupa ce am citit pe daciaclub am printat taxa de inmatriculare si cererea aceea, care am inteles ca trebuiesc dactilografiate.



Acuma nu stiu nici daca impozitul se plateste tot la CEC sau nu. Ideea e ca nu am chef sa fac luni 10 drumuri in loc de 2-3.



In speranta ca nu am deranjat prea tare si ca am pus topicul unde trebuie, astept ceva raspunsuri.
mandelu
Se poate inchide ca m-am descurcat super bine. Daca vrea cineva sa afle detalii sa zica ca sa scriu.
cipman
Chiar te rog frumos. Fa-o asa, ca la carte, in ordinea numerelor de pe tricou. Ca sa ramana aici si pt. altii (in afara de mine). Prea e sugestiv numele topicului si nici n-are multe posturi. Sa se vada din prima.
Multzam cu avansuri.
mandelu
Ok mai pe seara editez postul asta si scriu de-a fir-a par. smile.gif
mandelu
Am facut alt raspuns ca nu aparea ca ceva nou in topic.

Bun. Dupa cum am promis am sa povestesc cat de detaliat pot.
Intai si intai vreau sa se stie ca meritele principale nu imi apartin mie ci am luat majoritatea informatiilor de aici:

http://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=2910

Am mai gasit ceva si pe un forum cu volkswagen.

Acum am sa descriu cum am procedat eu. Mentionez ca nu am luat inca numerele. Le voi lua vineri impreuna cu talonul si voi preda numerele provizorii. Eu stau in sect 6. La mine cec-ul si directia de taxe si impozite sunt la orizont. Pentru alte sectoare nu ma bag sa dau sfaturi, insa sunt cec-uri in linkul acela.

Vineri am luat de la dealer Cartea de identitate (CI) impreuna cu actul de proprietate al masinii (factura fiscala de fapt) si cu actul de vama.
Intrucat CI vine de la dealer gata secretizata nu a mai fost nevoie sa merg la RAR (nu stiu daca la toti dealerii e asa la mine a fost). Deci un drum scutit.
Azi m-am deplasat la CEC intai pentru plata taxei de inmatriculare si a certificatului auto. Acolo se completeaza un formular pentru certificatul auto (290.000 lei) (au model pe perete deci nu e greu). Taxa de inmatriculare se plateste la ghiseu (488.000 lei). In urma celor 2 plati se obtin 2 chitante. Vor fi utile la Udriste.

Apoi m-am dus la directia taxe si impozite pentru a primi stampila pe fisa de inmatriculare de luare in evidenta. Aveau o dactilografa pe acolo si am platit 70.000 lei pt dactilografierea fisei.

La ghiseu e nevoie de :
fisa de inmatriculare copie+original
copie dupa actul de proprietate al masinii
copie dupa buletin
copie dupa CI

Daca totul e OK se pune o stampila pe fisa de inmatriculare si se da un fel de proces verbal (atentie la mine a fost foarte util voi arata de ce)

Tot aici dar la alt ghiseu se poate plati impozitul. Eu l-am platit era vb de 160.000 pana la sfarsitul anului.
De mentionat ca va puteti duce intai la directia asta si apoi la CEC, cele 2 nu se suprapun asupra vreunei operatiuni.

Acum va puteti duce la Udriste unde eu am procedat astfel:
Am vrut numere preferentiale (490.000 nu va da rest smile.gif ) care se iau de la unul din ghiseele 14,15, sau 16 (nu e coada merge instant) apoi stati la rand la unul din ghiseele 6,7,8,9,10 (sper sa nu fi fost mai multe). Aici rabdare si tutun, dureaza cam 1 ora coada.
La ghiseu e nevoie de:

buletin original +copie
CI original+copie
Fisa de inmatriculare
Copie de pe RCA (tidula aia dreptunghiulara)
Cerere de luare in evidenta (au aia pe langa politie pe acolo, se completeaza de mana)
Actul de vama
Chitantele de la CEC (cele 2 aia de inmatriculare si de certificat)
Actul de proprietate al masinii copie (copie de pe factura fiscala adica)
Chitanta numere preferentiale (pt cine nu vrea nu e nevoie)

Eh si la mine a fost o problema (ca prea au mers toate ca pe roate). Desteapta aia de la orizont de la dactilografie, mi-a inversat 2 litere intre ele in nume. Si binenteles ca la udriste m-a trimis nenea ala pe langa ei pe acolo sa imi corecteze cineva fisa de inmatriculare. Am rezolvat problema pana la urma, insa a mai fost nevoie sa imi opreasca acel proces verbal de care ziceam mai devreme pentru ca s-au operat modificari asupra fisei de inmatriculare. Daca nu imi gresea aia numele nu era nevoie de el de aceea nu l-am trecut mai sus.

Urmeaza sa ma duc vineri cu chitanta de numere preferentiale si cu buletinul sa imi dea CI (e normal, doar trebuie sa ramana la mine), talonul si numerele.
Apoi ma duc la alt ghiseu si predau autorizita provizorie, si numerele provizorii ca sa imi dea pe ele 240.000 lei. Nu e obligatoriu sa le dau inapoi. Si probabil o sa imi iau rovinieta cand mai ies din oras. Cam atata imi aduc aminte. Daca mai e ceva intrebati-ma.
shu
Detalii despre inmatricularea unui Renault nou pe firma... anyone?
VladSoare
Pe firma e exact la fel, doar ca iti mai trebuie certificatul de inregistrare a firmei (parca asa se cheama, dar nu stiu sigur) si o imputernicire din partea firmei.
cipman
Poi e cam la fel.
Iti trebuie, in plus, delegatie tip, o iei tot de pe la Udriste d-acolo odata cu fisa de inmatric si cu cererea tip, Administratia Financiara e in alt loc (cel putin la Sect. 2), o copie dupa CUI si sa ai stampila tot timpul cu tine. Delegatie iti trebuie si cand ridici CI, talonul si numerele.
Cred ca la Adm. Financ. ar trebui sa completezi un nou formular de declaratie a mijloacelor auto, ca tot esti acolo, si sa iei ce ai de plata. Nu sunt sigur ca se poate acest lucru inainte de inscrierea in circulatie.
Daca am uitat ceva o sa revin cu detalii cand o sa trec prin asta. Dar nu cred sa fie in mai putin de 2 saptamani.
shu
Pai in 2 sapt ar fi bine ca probabil io inmatriculez in vreo 3. Asa ca posteaza cand afli. Mersi
cipman
Astazi mi-au dat cartea de identitate si copia legalizata dupa DVI.
N-am avut noroc. Dealer-ul n-a secretizat cartea de identitate. mad.gif Eu am uitat sa intreb la vremea cuvenita. In plus, mi-au dat si carte de identitate tip vechi, cred ca nu mai aveau din cele noi.
Am aflat ca secretizarea depinde de dealer. Eu am luat-o de la Auto Marcus. Am auzit cu ocazia asta ca nici Meridian nu se ocupa. Toti ceilalti, da.

Ca atare mai trebuie adaugat un drum la RAR pt. secretizare. Nu costa mult dar s-ar putea sa fie cu programare, cel putin in Bucuresti. O sa revin cu detalii.
mandelu
Citeste in linkul ala al meu de pe daciaclub ca sa mai afli eventuale detalii. Deci eu am avut bulan cu cartea secretizata. Macar atata. smile.gif
cipman
Azi am rezolvat si cu inmatricularea. Offffffffffff.

Din pacate nu pot da informatii suplimentare cu RAR-ul ca mie mi-a rezolvat-o Mos Craciun. Costa 97.000 lei. Primiti una bucata bulina ca de ITP. Se face la RAR Voluntari. Asta-i tot ce va pot spune. Am insa 2 sfaturi:
- dati telefon sa intrebati daca trebuie programare si daca trebuie si masina (poate nu vreti sa va duceti cu ea - indicat)
- incercati sa nu va duceti in jurul pranzului ca au pauza si dup-aia dureaza mai mult. E bine cat mai de dimineata (pana nu se scoala toti tziganii, pardon, rromii) - valabil si pt. Udriste.

La inmatriculare (pe firma):

- la administratia financiara mai trebuie si un timbru fiscal de 10.000 lei de la posta. sa aveti copii dupa carte, factura, CUI. Fisa de inmatr., delegatia, formularul de declaratie mijloace auto (care se ia de la ei, de completat in 2 exemplare, fara indigo, unul ramane la voi) in original. Nu stiu daca nu cumva primiti si instiintarea de plata, eu eram acoperit cu taxele, ca platisem la inceputul anului mai mult.
- am platit aproape 500.000 (488 cred) la trezorerie pt. taxa inmatriculare
- 290.000 lei talonul la CEC-ul de la Udriste (vis-a-vis, et.1); completati avizul de plata, sau cum se chema, cu numele firmei nu cu numele delegatului (nu era clar in formularul model)
- faceti copie dupa ambele (sau toate) chitante ca sa decontati in contabilitate (originalele raman la ei)
- trebuie copie dupa CUI (nu imi aduc aminte daca e in lista lor sau nu)
- trebuie copie dupa asigurarea obligatorie (idem)
- sa aveti copii dupa absolut toate actele originale (CI, fisa inmatr., BI). Si dupa meniul mesei de dimineata si amprenta soacrei de la pantofi. Nu strica.
- DVI-ul legalizat ramane la ei, faceti o copie fata-verso sa va ramane si voua, nu se stie niciodata daca nu va trebui la ceva, undeva, candva.

Eu pastrasem un numar de la o masina vanduta (radiata). Ca sa opresc numerele am platit 100.000 lei la casierie, inainte de a merge la ghiseu pt. radiere. Ca sa fac numere noi (adica table noi) trebuie sa astept sa iasa talonul (4 zile lucratoare la mine) si sa merg la casierie sa platesc 240.000 lei (ghiseele 14-15-16). Nu stiu cat o sa dureze ca sa mi le faca.

Cred ca n-am uitat nimic.

Confirm ca ghiseele 6 si 7 merg mai repede.
mitch
Se pare ca nici IPSO nu secretizeaza cartea de identitate(sau poate doar in cazul meu smile.gif ). Eu chiar i-am intrebat azi, cand am ridicat masina si mi-au zis ca trebe sa merg sa eu la RAR pt. asta. Acum mi-am notat toate informatiile date de mandelu si cred ca or sa-mi fie de folos.
shu
Ieri am luat si eu cartea de identitate de la AutoCobalcescu. Nici astia nu le mai secretizeaza, tre sa ma duk la RAR pe Grivitei. Ce bucurie!
meganescu
QUOTE(shu @ Apr 28 2005, 08:19 AM)
Ieri am luat si eu cartea de identitate de la AutoCobalcescu. Nici astia nu le mai secretizeaza, tre sa ma duk la RAR pe Grivitei. Ce bucurie!

Sa ai copii xerox dupa tot!! Daca te duci de dimineata, parca de la 8:30 e programul, scapi in 10 min.
made
QUOTE(shu @ Apr 28 2005, 08:19 AM)
Ieri am luat si eu cartea de identitate de la AutoCobalcescu. Nici astia nu le mai secretizeaza, tre sa ma duk la RAR pe Grivitei. Ce bucurie!

Fii linistit, mie mi-a luat mai mult pana sa gasesc cladirea in care trebuie sa intru (folosind indicatiile portarelului), in rest in 2 min. am terminat. Eu am fost la intamplare, intr-o Miercuri pe la ora 11. Aici nu e mare scofala.
Mai rau e la Udriste. Eu am folosit indicatiile gasite parca pe daciaclub. Am fost intr-o zi cand programul este pana la ora 19. Am ajuns pe la ora 18.25 si am rezolvat totul pana la 19.10. Vezi ca cele de la casierie incep sa strige ca ele s-au saturat, ca sunt obosite, ca nu mai serverc pe nimeni bla bla.. insa trebuie sa-i rezolve pe toti cei care au apucat sa intre in cladire. La fel si la celelalte ghisee, la inmatriculare.
La fel am procedat si cand am luat numerele si CI + dat nr. provizorii inapoi (mi-au dat 240 k lei inapoi si eu am dat la dealer peste 1 milion, mare tampenie). Cu nr. proviz. am avut oarece emotii ca erau de AG (de ce, habar n-am ca masina am luat-o de la dealer din Buc.) insa le-au primit la politie.

Bafta!
fixer
Am primit numerele de inmatriculare definitive de la societatea de leasing si mi-au ramas cele provizorii (rosii). Astia mi-au zis ca pot sa le dau lor sau dealerului. Daca le duc la Udriste imi dau bani? ..sau e doar pt cei care nu au treaba cu leasingul?
Si pana la urma cat dau? Merita drumul?
cipman
de dat trebuie sa le dai celui care le-a platit, probabil societatii de leasing. Daca ar fi fost sa le predai luai 240.000 lei vechi si e coada cea mai mare.
fixer
Nu mi le-a cerut nimeni. Le pun la caruta atunci.
raducu68
Daca te prinde cu numere expirate la caruta pe drumul public se retine calul, ai grija! unsure.gif
cornel_t
Si daca e iapa ce se intampla?
cmandrei
Daca e iapa ii pune ei numerele ... sa se vada ca e "ca noua" unsure.gif
miezu_000
Am luat masina cu credit la BRD. Problema e ca a fost facut creditul pe numele lui tata si as vrea sa o inmatriculez pe numele meu. Este posibil asa ceva?
Ce imi trebuie in plus?
cmandrei
Cred ca poti doar la sfarsitul perioadei de creditare, daca tatal tau ti-o vinde tie ... (sper sa nu vorbesc tampenii ... eu asa cred)
cipman
Masina se inmatriculeaza pe numele celui care doveste ca e a lui. Respectiv pe numele celui care apare in documentul de proprietate (factura, certificat de vanzare-cumparare, mostenire etc).
Daca pe factura apare numele tatalui tau atunci nu poti s-o inmatriculezi pe numele tau decat daca ti-o vinde. Ceea ce nu stiu daca-i permite contractul de credit.
ririmia
Salut,

Astazi am fost la RAR pe Calea Grivitei 391A ca sa imi puna folia aia de secretizare pe cartea de identitate.

Am fost de dimineata la 8:30 fix.
A mers treaba foarte repede.

Trebuie sa aveti la voi:
- buletin
- carte de identitate + copie carte de identitate

... si 108.000 lei vechi.

Toata treaba am treminat-o in 10 minute.

Bafta si voua.

PS: pentru mai multe detalii puteti sa va uitati la ei pe site R.A.R.

Solon
Asta in cazul in care masina e noua,nu?
eminescu0
da, la fel am facut si eu cu Solenza. Merge repede, asta e bine, dar tot nu scapi pana nu treci pe la vreo 3 ghisee.
sputz
E adevarat, ghiseul 6 merge mai repede. Am stat azi vro 35-40 min pe la 12 si un pic.
Atentie mare la actele in original, la impozite imi oprise factura in original in loc de copie.. un drum in plus udriste-gara de est.
La politie mi-au oprit si CI a masinii, care am secretizat-o la RAR. Mi-o dau inapoi ?
sqryn
Ti-o da, dar sa tii minte sa te uiti de ea cand iti dau actele.
radugeo
Azi am fost la RAR Grivitei pentru secretizare carte identitate vehicul. Totul dureaza max. 10 min si a costat 106.000 tongue.gif Nu am avut nevoie de copie buletin identitate.
Atentie, chioscul de vis-a-vis unde se pot completa restul de acte (necesare la politie si circa financiara) este inchis de pe 09.05-15.05. wink.gif
sputz
Bleah!
Azi trebuia sa fie gata numerele. Am fost de dimineta si surpriza, nu era in baza de date... Am mers la informati si am aflat si motivul.. Nu lasasem actul de la vama in original la dosar unsure.gif Maine dupa 3.
radugeo
Am depus azi actele la Udriste. Totul a durat 30min (asezat la coada 11:00 terminat 11:30). Atentie ghiseul 6 are aceeasi coada cu ghiseul 7 si merge mai repede decat la orice alt rand laugh.gif . Termen ridicare acte si numere 48 ore. tongue.gif
Multumesc celor de pe forumul dacia ptr. indicatii !!!
gabriel05
M-am asezat la ghiseul pt numere preferentiale. era coada mare tinand cont ca acolo este si caseria. vazand coada m-am asezat si eu la"celebrul" ghiseu 6. mi-am zis "imi iau ce o pica la rand". am platit eu 40 RON... ce credeti ca mi-a picat??? sad.gif ---- B 63 YZD ----. 022.gif NASOOOOOLLLLLLL!!!! Am renuntat la cei 40 ron si m-am dus la numere preferentiale. am dat 85 ron si gata!
sfatul meu: luati-va numere preferentiale, orice combinatie, altfel riscati sa patiti ca mine!
PS puteti sa platiti numerele preferentiale la orice ghiseu, nu numai la ala cu caseria.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.