Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bine ati venit
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum
Pages: 1, 2
AlexV
Iata noua locatie a site-ului reno. Multumim Lx.ro pentru gazduire.



din pacate tot ce s-a postat de ieri pana azi pe locatia veche nu mai este disponibil aici. de asemenea ultimii 4 useri inregistrati nu au fost mutati.



in urmatoarele zile vom adauga mai multe facilitati care nu au fost disponibile pana acum la myx.
cmandrei
S-au pierdut cateva mesaje ...



O sa putem pune si poza asociata si aici ?



Cealalta adresa va disparea/se va inchide sau va face redirect catre cea noua ?



Multumesc,
cmandrei
Am incercat sa pun si o imagine si butonul de img asa cum am facut in forum.reno.ro si nu a functionat (la laguna). Nu mai functioneaza deloc aceste optiuni ?



Multumesc,
AlexV
aici se vor putea posta direct imagini.

pe langa asta o sa fie si alte facilitati indisponibile pe vechiun site.



siteul acesta va fi disponibil de la www.reno.ro si sper ca si de la forum.reno.ro
cmandrei
Acum la forum.reno.ro - eu cel putin nu mai pot posta raspunsuri, subiecte ... nimic.



Asa trebuie sa fie sau e ceva cu user-ul meu ?
cmandrei
Am mai uitat ceva ... dar sunt curios si eu.



Imaginile asociate noua se mai pot pune ca acum in Profile nu apare aceasta optiune ?



www.reno.ro inca nu merge ... asa ca ne anuntati voi probabil cand va fi functional.



Multumesc inca o data pentru intelegere.
McVic
Vreau sa protestez vehement si furibund la aceasta schimbare. Daca vechiul forum se incarca instant pe acest nou forum se incarca o pagina la 10 minute :!:
cmandrei
Asta am observat si eu parca ... dar am crezut ca mi se pare doar ... merge ceva mai greu e adevarat deci. Desi eu aici unde sunt am conexiune foarte tare.
cmandrei
Dar poate cand va fi pe www.reno.ro va merge mai repede, sau ca cel vechi ...
McVic
conexiunea serverului ramane, doar ca apare o schimbare in DNS.
Va merge la fel
cmandrei
Ai mai observat ceva interesant ? suntem noi doi singuri care discutam pe acest forum ... :-).



M-am logat si pe cel vechi si tocmai s-a mai inregistrat un user "roxana" ... de ce ii mai lasa sa se inregistreze daca forum-ul s-a mutat ? ciudat
VladSoare
Nu-i nimic, n-o sa poata scrie nimic si o sa ajunga pina la urma tot aici. smile.gif

La mine viteza pare exact aceeasi deocamdata.

Si astept si eu cu nerabdare sa-mi pun Garfield-ul la loc. biggrin.gif

Ma rog, sint doar citeva chestiuni de configurare, care se vor rezolva in curind.
McVic
Meganescu nici nu se poate conecta :roll:
cmandrei
Asa asa sa ne adunam ... suntem trei deja care-si doresc imagine inapoi :-) foarte bine.



P.S. parca parca totusi merge ceva mai greu ... precum am spus eu am aici legatura foarte buna si nu se simte ... dar ceva ceva este. Probabil la pentru cei cu dial-up sau conexiuni mai slabute e mai nasol ... ii inteleg deoarece nu demult am trecut si eu pe viteza :-)
cmandrei
No' asta-i urata treaba ... dar ce-i spune sau care e treaba de nu-i merge ?
raducu68
QUOTE
Vreau sa protestez vehement si furibund la aceasta schimbare. Daca vechiul forum se incarca instant pe acest nou forum se incarca o pagina la 10 minute :!:


vicushor, ai rabdare sa-ti incarce browserul in cache toate minunile de pe site si o sa mearga la fel de bine ca saitu vechi.

daca stergi de curiozitate toate coockies si temporare din cache o sa vezi ca si saitu vechi merge greu la prima accesare.

ce naiba mah, trebuie sa te invat eu toate chestiile astea? laugh.gif
McVic
Nu, din pacate nu e asa, ISP meu nu are peering cu RDS deci io am banda limitata(extern)
cmandrei
Stii ce mi s-a parut ca merge mai bine ? sortarea membriilor dupa anumite criterii ... parca acolo este mai rapid.
raducu68
tu sortezi membrii?! :shock:
cmandrei
Eram curios de sa vad lista de membrii "Memberlist" si i-am dat si sortare pe acolo dupa nume/mesaje/crescator-descrescator ... diverse.



Nu e voie sau ceva, de ce ma intrebi ?
pablo
Va (re) salut si eu.



Admin:

pune mai bine la subiect Clio si Megane atentionarea cu mutarea site asa se va prinde lumea mai usor.Poate nu tori navigeaza si la diverse.



PS:si la mine merge mai greu forumul decit inainte
cmandrei
Salutare si tie,



Buna idee ca ne simtim cam singurei pe aici :-)



P.S. revin cu mentiunea ca - in momentul in care scade putin viteza aici la mine (download-uri etc) se incarca mult mai greu ca cel vechi 3-4 sec. la F5 pe langa aproape instantaneu pe celalalt. Dar pe mine unul nu ma deranjeaza tare.
florindu
Rezulta ceva avantaje din mutarea asta? Sau e doar o problema de gazduire mai ieftina?

Ca...viteza e redusa la incarcare (din cate vad eu si nu numai!).



Oricum,

Bine ne-am regasit!
cmandrei
Am inteles ca vor fi introduse noi optiuni care pe site-ul vechi nu erau acceptate (era la myx din cate am inteles eu). Dar nu stiu sa iti spun care sunt acele optiuni.



Ce ai mai observat in afara de viteza ?
coocky
Salut...



Obs:Nu imi da Invalid session daca nu sunt suficient de rapid.( e un plus din partea mea)

M-am conectat destul de greoi:

alex.lx.ro-link-ul depe forum.reno.ro a dat gateway time out, iar apoi am incercat www.reno.ro de unde am mers la o lista de useri si am ales alexv iar spoi abia m-am putu conecta...



asa va fi de acum?
cmandrei
Eu am accesat link-ul si am ajuns direct aici fara mari probleme de conectare ... nu stiu ce sa spun. Sper sa nu se intample la toti userii ceea ce ti s-a intamplat tie ... ca nu toti reusesc sa se descurce ca tine.
vladus
si eu am intrat perfect... tot inainte laugh.gif
google
Bine v-am gasit! @cmandrei merci pt. pm-ul de atentionare ca "muream" pe forumul vechi.

La mine s-a incarcat, pagina, perfect din prima si nu vad nici o diferenta de viteza fata de cel vechi (fluiera)



P.S. La locatie noua am semnatura noua.
AlexV
cu avatarurile s-a rezolvat. dar trebuie sa le puneti voi ca eu nu am access la vechea locatie a forumului.



locatia nu costa mai putin. adica nu se modifica costurile deoarece contul cu domeniu de la myx ramane, doar ca aici sunt mult mai multe facilitati disponibile. mai ales accessul la MYsql.



abea am reusit sa scoatem baza de date de la myx. si din pacate nu toata.

aici nu vor mai fi astfel de probleme.
RCS
Pai bine ma imi trebuie sa apelez la daciaclub ca sa ajung aici ? Am crezut ca s-a inchis definitiv forumul !!!! Acuma m-am linistit !!!!! laugh.gif

Apropo alex : cat dureaza toata aceasta mutare a forumuli ???
florindu
Cum fac un avatar de 6K sa se poata vedea? E ceva temporar sau asa ramane?
AlexV
am marit la 10k, dar mai mult deja nu mai e avatar.

btw avatarul meu vechi care era foarte clar avea doar 4K.



problema este ca momentan nu am reusit sa imi pun un avatar oricat de mic aici. nu inteleg ce are.
demisonat
hehe , sa ascuns forumul .

Dar ceilalti forumisti care inca se chuie sa posteze pe celalat forum cine ii anunta ?

De ce sa facut asa de repede si fara nic o atentionare ?
RCS
Mda...aici ai dreptate..de ce nu am fost anuntati ??? :?
cmandrei
Eu am tot intrat pe cel vechi si dadeam mesaje perivate la toti care puteam si le spuneam despre mutare si noua locatie.



Eu nu vad imaginile asociate (in celalalt forum le vedeam) ... voi le vedeti ? merge treaba ? nu le vad la nimeni ... apare patratelul cu x rosu ca si cum nu s-ar putea incarca.
cmandrei
Nu vad imaginile asociate si precis nu am nici o problema cu afisarea imaginilor un internet explorer deoarce imaginile cu laguna le vad foarte corect.



Are cineva stiinta de aceasta treaba ?
google
Nu zapacii calculatorul! Nu e de la el! Nici eu nu le vad, probabil ca mai sunt setari de facut pe noua locatie. Sa mai asteptam cateva zile, ca orice lucru nou mai are nevoie de imbunatatiri.

Si mie mi s-a parut cam in graba schimbarea si fara o atentionare suficient de puternica. Poate era mai bine sa se de-a un e-mail ca in cazul cu perioada de inchidere.
cmandrei
Si-asta era o treaba cu mail ... din cate stiu eu toata lumea si-a dat un mail ca altfel nu ai fi putut sa te inregistrezi ... oricum mai este timp sa de-a mail-ul :-)



Nu l-am zapacit "inca" doar ca nu stiam ce se intampla ... mai asteptam o perioada ... oricum ai vazut ca s-au modificat dimensiunile imaginii, atat in pixeli cat si baiti. Dar nu-i bai mare ca inca se vad :-)
cmandrei
Ce treaba ciudata ... am vrut sa postez un banc si mi-a spus ca numai moderatorii pot posta acolo ?!?!?!?!
AlexV
daca citeai si cu mai sus vedeai ca nici eu nu am reusit sa imi pun un avatar, si ca cele vechi de la myx acolo au ramas. nu pot fi luate deoarece sunt pune intr-o zona unde nu am access.

cand o sa rezolv treaba cu avatarurile o sa va anunt.

azi noapte cand cica am avut timp un pic am pus optiunea de printare, inca niste chestii de securitate si optiune de atasamente.



la cafenea au ramas setarile facute pe vechiul site, scuze si merci de atentionare.



cat despre atentionare despre mutare, puteam sa va anunt acolo dar aici siteul era deja facut deoarece cu greu a fost scoasa baza de date de la myx.

ar fi foarte multa povestire aici da nu isi are sensul. daca totul ar fi mers corect in maxim 24 de ore de la mutare trebuia ca reno.ro sa vina aici si majoritatea userilor nu ar fi avut probleme de conectare.

cat despre mail, la tot forumul .... nu aveti idee ce replayuri am primit.





asa ca lasati si voi conducerea forumului sa lucreze si ea asa cum are timp si apreciez orice sesizare cu privire la parti ale forumului care nu merg. dar o singra sesizare. despre avatar pana si eu v-am spus ca nu merge.
McVic
Se pare ca nu a fost facuta corect inregistrarea in DNS.

www.reno.ro , forum.reno.ro merg catre www.lx.ro .



In loc sa se duca la 66.230.157.75 merge la 66.230.157.74
cmandrei
Iti multumesc pentru raspunsuri,



Sincer nu am vrut sa te sacai/enervez/agit/sau sa iti dau indicatii despre ce si cum trebuie sa faci, discutam si noi.



Daca este ceva orice cu care eu (ca doar in numele meu pot sa scriu) te pot ajuta, o fac cu cea mai mare placere.



Multumesc
AlexV
74 si 75 sunt acelasi lucur.

lx-ul acum trebue sa redirectioneze catre siteul nostru.
cmandrei
Am innebunit eu ori calculatorul !?!?!?



Acum discutam cu pablo in diverse de burse ... acum nu mai pot posta acolo si nici nu mai exista topicul !?!?!?



Sunt dus rau ?
venom
vezi ca s-ar putea sa se fi mutat la cafenea...parca asa am vazut
AlexV
nope, dar l-am ster pe duplicat ca deja iti copiasei mesajul si am mutat la cafenea
cmandrei
Am inteles acum ... doar ca a fost ciudat ca s-a facut schimbarea in timp ce eu scriam raspunsul :-)
electriczbif
Profile > Avatar Control Panel > optiunea 3 (Link to off-site avatar) functioneaza, dupa cum se poate vedea...
cmandrei
Asa merge e adevarat ... e bine si asa numai sa nu stearga imagninea de pe zippy ca atunci nu mai merge :-) dar vor fi functionale in curand toate optiunile.
meganescu
Si aici merge prost forumul! Iar dispar post-uri .... laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.