Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: noua roata de la michelin ...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
EPoX
MAI MULTE FOTOGRAFII SI DETALII :

http://www.michelinman.com/difference/rele...e01102005a.html



MICHELIN LETS THE AIR OUT OF FUTURE TIRE INNOVATION

user posted image
Face
mamaaaaaaaaaa ce urat vine pe masina ...
VladSoare
Interesanta ideea. Presupun ca scapi de niste griji, cum ar fi presiunea sau riscul unei pene de cauciuc.

Pe de alta parte, trebuie sa ti le cumperi de la inceput calibrate pe greutatea masinii si (ceea ce e mai rau) pe tipul de drum pe care mergi si viteza cu care mergi; probabil ca vei avea un set pentru alergat cu 200 pe autostrada si altul pentru carat cartofi de la piata prin gropile lui Basescu.



Dar arata oribil. smile.gif
strumfuadi
yak! arata odios!

tehnologic vorbind, probabil ca e o treaba revolutionara totushi, insa... la drumurile noastre, cred ca confortul e varza...
galileo
am innebunit eu sau a mai deschis cineva un topic despre asta saptamana trecuta. ca nu am reusit sa il mai gasesc...



poate am devenit paranormal :roll: :roll:
RCS
E ,,naspa rau'' !!! :?
sorin
Suuuper,dar pe jenti de 17'' nu cred ca merg!! ohmy.gif

_________________________________

[i][size=9]M II Grandtour1.9dci 145cp 355Nm

Clio bicorp 1.5dci 65 cp Authentique
VladSoare
QUOTE
am innebunit eu sau a mai deschis cineva un topic despre asta saptamana trecuta. ca nu am reusit sa il mai gasesc...

N-ai innebunit. E aici: http://forum.reno.ro/viewtopic.php?t=307&start=8.
galileo
uffff.... m-am linistit biggrin.gif

credeam ca am inceput sa o iau pe aratura laugh.gif
VladSoare
Ti-ai aruncat deja sticlele de bautura ascunse prin birou si pe sub pat? biggrin.gif
MBZ
Nu vreti sa stiti cat o sa coste, si mai mult ca sigur o sa fie optionala doar la marcile premium in urmatorii ani.

Sunt curios cum o sa suporte niste drumuri foarte proaste si mai ales fortele laterale in viraje, intoarceri cu frana de mana etc. Stau si ma gandesc ca geniul uman poate descoperi si/sau concepe orice traznaie dar nu toate sunt aplicabile. Daca era asa mare gaselnita nu o bagau cum se face de obicei la orice sistem nou la formule automobilistice(F1, F300 etc) sau pe circuite de raliu? Nu in ultimul rand ma gandesc ce forte trebuie sa suporte respectiva roata la franari foarte violente, cand se lesteaza foarte puternic puntea fata si teoretic ar trebui sa se plieze total sirele din cauciuc, iar daca ranforsarea si elasticitatea celor de pe fata este mai puternica decat a celor de pe sta(greutate motor, distributia fortelor si maselor la franare brusca etc) ele nu sunt interschimbabile cu cele dupa spate. Poate gresec dar asta este parerea mea.
galileo
QUOTE
Ti-ai aruncat deja sticlele de bautura ascunse prin birou si pe sub pat? biggrin.gif

Acuma ca s-a dovedit ca nu erau astea de vina, le-am adus la loc laugh.gif laugh.gif laugh.gif
claus
epox.. si pentru tine e valabil http://forum.reno.ro/viewtopic.php?t=1034

cat despre roata.. sunt foarte curios cu ce pret o scot pe piata..
VladSoare
In apararea lui Epox, trebuie sa recunoastem ca e cam greu sa gasesti topicul cu pricina, daca nu stii de el dinainte. Sint doar linkuri la poze, fara nici un cuvint cheie dupa care sa le poti gasi.
Face
Tot in aparearea lui Epox (si claus stii doar ca am tinut sus si tare functia CAUTARE) nu gasea nici Sherlok Holmes topicu ala biggrin.gif
galileo
...iar eu, chiar si renuntand la sticlele de sub birou, tot nu l-am gasit! :wink:
claus
pai,.. ati incercat sa cautati "michelin" ?

eu cu asta am incercat, si mi-a gasit si topicul mai vechi ..
Face
Pai stai asa sa facem o analiza etimologica:

- Cuvantul "anvelopa" (cum se numeste topicu alalalt) vine de la "envelopper" din franceza si e un fel de "a acoperi"

- Despre aceasta magnifica descoperire a celor de la Michelin nu se poate zice in nici un fel ca "acopera" ceva. (E chiar perversa asa "dezbracata")



=> Topicul celalalt nu este denumit corespunzator si nu s-ar gandi nimeni in nici un fel ca la asta se refera.







(stiu ca SEARCH ar fi rezolvat totul dar mi se parea ineresanta partea cu "dezbracata" laugh.gif)
R19/16v
Intrebare: da` daca treci prin namol cu ea ? biggrin.gif

Ce'aci ?
strumfuadi
ei.. si stramosii treceau cu carul prin balti si mlastini..

nasol e ca se poate reaplica chestia cu bagatul de bete in roate.. laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.