Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Deschidere cu cheia mecanica
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
FlorinZ
Oameni buni spuneti-mi si mie cum se deschide masina cu cheia mecanica? Mentionez ca am citit cartea tehnica si ca am incercat cum explica ei dar mie nu imi intra cheia in "fanta" aia mica de sub minerul de de la usa soferului. Pur si simplu nu vrea. Am sa ma duc si pe la dealer dar poate ma ajutati voi

Merci frumos
norisss
Fanta aia mica este ca sa introduci cheia, dar nu de tot.Dupa ce ai introdus cheia tragi cu ceva tarie si se va ridica capacul .Abia dupa aceea vei putea sa introduci cheia in yala, din aceeasi pozitie cum ai introduce-o intr-o yala normala la orice usa de turism, adica perpendicular pe usa.Comprende?
FlorinZ
Comprende eu dar.............mie imi intra cheia in fanta aia mica maxim 2 milimetri. Si dupa ce intra cheia eu de ce anume trag cu ceva putere, de minerul usii?
norisss
tragi de cheie,...adica folosesti cheia ca pe o parghie ca sa rididci capacul care acopera locul pe unde sa bagi cheia in yala.Stiu ca ti-e teama sa tragi....asa au patit majoritatea:))...te descurci tu....
hackeru155
cheia trebuie sa intre in fanta aia doar cat sa poti sa tragi de ea in exterior sa iasa capacul, dupa ajungi la yala.
raveca
Bună ziua!
Și eu am aceeași problemă. A ”inghețat” bateria și acum nu pot deschide ușa cu cheia mecanică la RENAULT CLIO 3. Am incercat să trag, să imping, nimic nu funcționează. Cheia intră in fantă, se răsucește de jumătate, dar n-are niciun efect. Sper să nu mă puneți să sparg geamul. Sunt convinsă că producătorii au prevăzut și situația in care bateria mașinii te lasă.
Mulțumesc!
Mr_X
Bineînțeles că au prevăzut situația: cheia și butucul mecanic, cele care nu-ți merg ție. Ăsta era backup-ul.

Cauza nefuncționării este, probabil, griparea sistemului datorită nefolosirii, problemă accentuată de frig. Încearcă cu spray de dezghețat și cu vaselină siliconică spray. Deși în mod normal nu recomand vaselina (pentru că se năclăiește în timp), în cazul de față nu știu dacă ai altă soluție (în mod normal, la butuci se folosește grafit). După ce prinzi o zi mai caldă și crezi ză butucul este dezghețat/uns, bagi cheia și, fără să forțezi tare, tot încerci să o deschizi.

Mie mi-a luat (vara) cca 15 minute să rezolv aceeași problemă. Mai încercam cu cheia, mai dădeam un fâs cu spray-ul, iar mai încercam.
nek87
Recent am patito si eu.Am reusit sa deschid masina fortand usa soferului in coltul dreapta sus cu un levier, introducand pe fanta creata o sarma cu un ochi la capat si tragand de manerul de pe usa. Bineinteles trebuie sa ai rabdare pentru ca nu va iesi din prima, la mine a durat cam o juma de ora pana am reusit sa prind manerul respectiv. Suucces
espacern
QUOTE(raveca @ 14 Jan 2017, 10:34)
A ”inghețat” bateria și acum nu pot deschide ușa cu cheia mecanică la RENAULT CLIO 3. Am incercat să trag, să imping, nimic nu funcționează. Cheia intră in fantă, se răsucește de jumătate, dar n-are niciun efect.

Pe sub masina te poti lega cu cabluri direct la demaror.....si asa "invie" bateria sa poti deschide usa.
Sau reincerca mai delicat sa invarti cheia pana simti ca agata ceva.....yala are sistem antiefractie care face sa se invarta in gol la fortare/cheie falsa/etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.