Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Peugeot 307 un sistem de evacuare cu doua tevi
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Doc
S-ar putea face la Pejo 307 un sistem de evacuare cu doua tevi (stanga - dreapta) si cam care ar fi costurile? Cam care ar fi sporul de performanta? Am un 307 1.6 HDI 110CP. Ma gandeam sa fac aceasta schimbare mai mult pentru aspect, decat pentru performanta.



Cam ce firma recomandatzi si cine poate sa faca aceasta schimbare profesional?
...Roadrunner...
Poti sa te adresezi unui service Pilot, partener autorizat Borla... e unul in Pantelimon. Fac treaba buna !
Doc
Lucreaza curat??? Bara spate nu este decupata in dreptul esapamentului si cred ca aceasta modificare a sistemului de evacuare ar necesita si decuparea ei.Nu as vrea sa ma trezesc ca iese super nasol.



Ceva asemanator dar as vrea doar cu cate o iesire pe fiecare parte.



user posted image[/img]
...Roadrunner...
Eu unul nu as taia din spoiler...

Dar ricum, daca tu vrei, sa stii ca va trebuisa revopsesti bara dupa aia ...altfel va arata nasol.
RCS
Eu am incercat asa ceva la C&C din Timisoara, dar mi-au spus ca trebuie taiat din spoiler si ca asa ceva nu au facut pana acuma, dar ca se descurca!!! Nu merci, nu vreau experimente pe masina mea. Am vazut masini care aveau in zona unde era decupat spoilerul niste, nu stiu cum se numesc, bucati de tabla (inox cred) care se prelungeau in sus pe spoiler pt a prelua caldura de la toba, in genul masinilor din DTM !!!!
Doc
Unele nici macar nu au acel "ceva" din inox. smile.gif
...Roadrunner...
Cam asa ceva vreau sa-mi fac si eu la Megane ...

Dar voi monta iesirea tobei sub spoiler, fara sa tai ... O sa fie naspa la trotoare si gropi ...da' cu atentie ... merge !
Doc
Pai aici este problema mare ca se vede urat daca nu este taiat spoilerul si bordurile or sa manance din tobe.Si atunci cand este ceva investitie nu as vrea sa ma zgarii pe ochi, ca am dat cu ele de pamant si s-au turtit.
SorinV
se poate taia si fara sa revopsesti bara ! existe lame speciale pt asa ceva !
...Roadrunner...
Gilette ?! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Hai'di bre ... zi-ne concret .... unde facem si noi tairea ?
Doc
Cred ca taierea cu laser ar iesi cel mai bine...zic eu. :oops:
SorinN
Mi-am taiat eu din spoiler cand mi-am montat toba sport... nu a necesitat revopsire, nu se vede urat si nici nu am "chestia de inox". Montajul mi l-au asigurat cei de la C&C, era un service pe langa Why Not parca...
RCS
Vreau sa vad si eu o poza cu modificarea facuta. :wink: Adica sa vad cum arata respectiva taietura din spoiler si cum se incadreaza toba finala !!!
SorinN
Oki, o sa fac o poza si o sa o postez... dar cum atasez poze?
RCS
Sincer !!! Habar nu am. :x Si eu am mai incercat dar degeaba.
Doc
si ala micu'??? era meganu frate!!
Face
Io mi-am pus toba sport la Pilot - Borla din Pitesti, pentru ca au mai multa experienta (cica) si mi-au taiat si un pic de spoiler si io unu zic k vine misto. Daca vii joi la intalnire sa te uiti cum e la mine sa vezi daca iti place.



Cat despre partea cu evacuarea dubla ... poti sa faci cu tot cu galerie, direct din motor, dar costa multicel si dureaza si destul de mult sa o faca ... sau bifurcatie in spate ( ieftin si arata bine smile.gif )
Doc
Porblema cu bifurcatia dupa galerie din cauza catalizatorului.Am garantie la masina si sigur nu ma lasa astia.



Incerc sa vin iar la intalnire, dar undeva pe la 7:30.Ar fi bine daca ajungi si tu atunci.
Face
Ok, incerc !!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.