Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu mai functioneaza claxonul la un Megane Sedan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Stefan_T
Nu mai functioneaza claxonul. Siguranta electrica este ok. Nu am nici cea mai vaga idee unde este localizata goarna pentru a elimina si posibilitatea decuplarii vreunui contact.

Stie cineva unde e localizata goarna claxonului?
electriczbif
In fata radiatoarelor, la mijloc (in dreptul inchizatorului capotei), in partea de sus (cel putin asa rezulta din manualul de service). Trebuie sa scoti masca frontala ca sa ajungi la el. Pt. verificarea ar putea fi suficient sa scoti masca aia neagra de deasupra radiatoarelor.
Stefan_T
Acu am fugit la garaj.Sa speram ca e vreun conector decuplat.

Mercic mult pentru raspuns.
Stefan_T
Masca aceea neagra de deasupra radiatoarelor e prinsa doar in doua suruburi situate in extremitati? Pare destul de solida si imi e un pic frica sa o demontez. Ai cumva vreun link sa pot descarca manualul de sedan? Il poti trimite prin mail? Macar partea cu claxonul?
rombu
si eu as fi interesat de manualul de service



se poate cumpara la noi>?? eu am gasit pt masini mai vechi..de exemplu pt tico, matiz etc



eu am patzit alta minunatzie..nu mai mergea stergatorul pe spate..nici sa il batzi..invarteam de buton si nimik..totul s-a rezolvat cu un restart, ca la windows
electriczbif
stefan:

http://portal.paco-site.com/PORTAL/modules...ewcat.php?cid=1

Te intereseaza item-ul cel mai de jos din pagina (Equipamiento electrico). Sunt PDF-uri in franceza.

rombu:

Ce nu se poate cumpara in romania?! Probabil ca-l poti obtine de la un mecanic reno, daca va intelegeti la pret :wink:. Asta de pe site e destul de slab (de ex n-are schema electrica, imagini proaste, etc). Nu se compara cu un manual Haynes. La asa masina asa manual :wink:. Nu sariti pe mine fratilor ca glumesc!
claus
nenea cu claxonu'.. du-o la service.. sa se chinuie ei, nu tu, ca d-aia e garantie
Stefan_T
Astazi dupa-amiaza ( 15.30) sunt la service la SERUS. Inclin sa cred ca e un contact imperfect la acea gornita. Am avut aceeasi problema cu conectorii de la ambele semnalizari din fata ( problema rezolvata de mine ).
Stefan_T
Ajung pe la 15.30 la service Serus. Am parcat masina in fata service-ului. La receptie, domnul sef atelier mecanica imi spune cu un glas suav " va rugam sa aveti multa multa multa rabdare, ca intr-un final va vom rezolva problema". Hala de la Serus era intr-adevar plina, telefoanele sunau in draci.. Dupa aproximativ o ora, apare un domn si imi spune ca este ars claxonul ( un circuit de protectie ) si ca va mai dura vreo 2 sau 3 zile pana vor aduce piesa respectiva. I-am spus domnului respectiv ca voi pleca spre sfarsitul saptamanii prin tara si as avea mare mare nevoie de un claxon. Raspunsul : "cum ati mers de sambata pana azi asa o sa mergeti pana se va remedia problema". Plec spre masina, bombanind. Surpriza : masina nu fusese nici macar mutata, nu cred ca a intrat cineva in ea sa o investigheze. Ma reintorc la receptie si spun ca vreau si eu o fisa cu constatarea defectului. Raspuns: "Fisa respectiva nu mi se va elibera decat in momentul remedierii defectiunii". Presupun :

1. Au mai avut aceasta problema si nici nu s-au catadicsit sa mearga sa investigheze stiiind ca asta ar fi problema

2. Oamenii erau prea aglomerati si au zis ca nu e cazul sa se deranjeze pentru un banal claxon.

3. Chiar si-au facut treaba ...... ( nu cred acest lucru )

Maine o sa incerc sa-i conving, telefonic si prin intermediul agentului de vanzari, ca pana va veni claxonul nou...., sa imi monteze, daca e posibil, un claxon de clio. Sau printr-un miracol poate, daca vor fi mai putin aglomerati si vor avea chef mai mult de munca biggrin.gif biggrin.gif , sa vina brusc claxonul.........
Stefan_T
Claxonul l-am reparat singur de vreo saptamana, joia trecuta mai exact. M-am jucat la surubul de reglaj si brusc a revenit la viata. Nici vorba de circuit electronic de protectie sau alte bla-bla-uri.

Saptamana asta a venit si claxonul comandat. Astazi a fost montat pe masina cu ocazia efectuarii primei revizii.
MBZ
Stefan cum ai ajuns la claxon ca si eu as vrea sa`l curat in urechi si sa`i reglez tonalitatea? unde este situat? ce trebuie desfacut ca sa ai acces la el?
Stefan_T
Am desfacut, cu o surubelnita invelita intr-o bucata de panza, grila de plastic negru situata intre far stanga si sigla RENAULT.
MBZ
Stefane fir`ai sanatos, dar daca nu`mi explici mai in detail ma pun cu drujba pa taraba, ca nu am reusit sa scot grila...

din ce parte incepi? dispre sigla sau dinspre far? si exact ce faci, tragi piciorus de fixare sau il imbingi ca ceva ceva se vede dar nu ma prind cum se declipseaza d`acolo respectiva grila
Stefan_T
Mai spre far am introdus surubelnita in [artea de sus a ornamentului negru si am ridicat. Are 3 tumburusi sus si 2 jos. Am fortat un pic masca si nu ornamentul ( plasticul din masca e elastic un pic, cel din ornament e rigid rau ).
raducu68
probleme cu claxonul am si eu. din fericire, e singura problema, ceea ce pt o masina asamblata in turcia e o mare realizare.

simptome: de cele mai multe ori suna precum o goarna de remorcher, adica infundat si chinuit. citeodata (mai rar) suna ok, insa am patit si sa moara 100% (da' si-a revenit dupa o pauza de cca 1h cu contactul scos).

astept primul drum in service, pina atunci mai deschis geamul si injur din gura laugh.gif din ce am citit, inteleg ca este destul de greu accesibil.
raducu68
QUOTE
Stefan cum ai ajuns la claxon ca si eu as vrea sa`l curat in urechi si sa`i reglez tonalitatea?


Gata, am rezolvat cu claxonul la Mach1 WTC, a durat fix 10 min, nici nu mi-au mai deschis comanda.

A scos helectricianul grila de plastic din dreapta siglei tragind cu minutzele (am avut ceva emotii, ma asteptam din moment in moment sa se pulverizeze grila), dupa care a demontat claxonul cu o cheie de 12 parca (claxonul este exact in spatele siglei reno). L-a scos afara, a invirtit cu surubelnita un anumit surubel din care se regleaza tonalitatea pina cind a sunat frumos si tare, dupa care a montat totul la loc.

Ideea e ca destul de multe claxoane sint montate decalibrate in fabrica (asa cum vin de la producator) si nu sta nimeni sa le "asculte".
tiberiu27
sad.gif Nu-mi mai merge claxonul!Azi s-a intamplat din senin- la ora 3 am dat un claxon la 6 nu mai mergea.
Inainte sa ma apuc sa iau grila jos, ma gandesc sa vad siguranta- e in stanga volanului? de cat e?
Multam.

31 May 2009, 18:07:
Am schimbat a 3 siguranta de 15 A de jos, de pe randul din mijloc cu una ce-am gasit-o acolo, pe capac, dar tot nu merge- nu stiu daca era arsa pentru ca nu ma prea pricep, iar grila nu am reusit sa scot - nu ma indur sa trag mai tare.
Pacat ca nu a fost siguranta- asta daca schema desenata e buna!
tiberiu27
Claxonul si-a revenit singur dupa vreo 5 saptamani biggrin.gif , poate si mai repede dar doar atunci l-am incercat.
Ne mai fac si bucurii masinile!
Avani
Asa am patit si eu. Eu de felul meu mai mult de 2 claxoane pe saptamana nu dau, efectiv nu claxonez. Apai cand am avut nevoie sa claxonez sa-l atentionez pe unul ce nu ma vazuse... m-a lasat balta claxonul. Apas prima oara, nimic, am crezut ca am eu muzica prea tare si nu-l aud, dupa maxim o secunda apas a doua oara, nimic, am tras de volan stanga, am intrat pe contrasens.. nu am patit nimic. Claxonul tot nu mergea. La vreo 2 zile tot asa, am mai incercat sa vad daca functioneaza.. nimic. Dupa alte 2 zile, dau si eu un claxon la "misto" sa vad daca reactioneaza. Merge ca-n prima zi, insa daca claxonez vreo 2 min, se opreste subit si nici de-al dracu` nu mai pleaca. E cu toane.

Nici nu ma agit cu el.. efectiv nu stiu cum i se pune pata.
solidconvert
In general claxonul de megane daca il folosesti pe ploaie il cam apuca raceala. Il poti schimba cu orice altceva after market fara probleme. Eu mi-am pus spre exemplu 2 goarne de logan(bitonal) cu aceiasi mufa fara sa fiu nevoit sa improvizez. Apropos: nici eu nu prea claxonez de felul meu dar macar atunci cand am nevoie sunt de principiu ca trebuie sa am cu ce(decizie luata dupa ce pe la Academia Militara cand stateam la stop in panta, una din fata mea a luat-o la vale si eu n-am avut cum s-o atentionez ca nefericitul meu de claxon fix atunci s-a gandit sa nu mai functioneze. Foarte frustrant... radmasa.gif
DanielMuntean

stie careva cum se monteaza releul la claxoane? are cineva o schema ? eu le-am probat la o baterie fara releu si se aud foarte tare, merita 20 de lei cat am dat pe ele, dar nu stiu cum se monteaza cu releu. og pe cineva sa ma lamureasca daca poate
padure_ovidiu@yahoo.com
La mine era apa in stopurile spate si nu functiona claxonul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.