Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anvelope de iarna
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Pages: 1, 2, 3
taurash
Ma gandeam sa-mi cumpar un set de cauciucuri pentru iarna.

Cred ca e mai bine sa fiu pregatit din timp.

Jantele care le am acum sunt de 16" si cauciucurile sunt normale 205/55.

Sa cumpar doar cauciucurile de iarna tot 205/55 sau sa incerc sa cumpar si jante de tabla 15" si atunci schimb cauciucurile de iarna pe 195/65?

Ce marci/modele sunt mai bune?

Ce marci/modele ar fi de evitat?

Ce magazine mai bune stiti in acest sens?
strumfuadi
www.anvelope.ro

sunt importatori directi...



cauta sava eskimo s3.

raport EXCELENT calitate-performante/pretz
MBZ
este de preferat ca sa ai jante de 15 si anvelope mai inguste adica 195 in loc de 205, cu talon mai inalt adica 65 in loc de 55 ca in rest nu se schimba, si evident jante de tabla pe 15

Dar daca nu vrei sa te incarci le poti lua doar anvelope 195*65*16 sau 205*55*16 cu profil de iarna...

eu iti recomand Vredstein pentru ca am avut mereu si sunt beton, preturile sunt rezonabile si chiar iti pot obtine si o reducere...

daca iei un set de 4 primesti gratuit montaj si setul de intretinere(maclavaisuri cu care le dai pentru pastrat in extrasezon , pureti, perii si alte tampenii foarte folositoare dealtfel...)

Peste vara cel;e de iarna(si invers) se tin in saci de plastic inchisi ermetic, dati cu sacazurile respective, iar la interior cu pudra de talc...



daca sunt montate pe jante se face doar tratamentul exterior;



daca vrei ma suni si mergem si iei pe alese
taurash
M-am uitat pe usa in lateral sa vad ce combinatii de jante/pneuri sunt acceptate: 205/55/16 si 195/65/15.

Doar astea doua. 195/65/16 nu e trecut. O sa ma uit acasa si in manual sa vad toate variantele.

Am senzatia ca un set de 4 cauciucuri + jante de 195/65/15 nu costa cu mult mai scump decat 4 cauciucuri 205/55/16.

E de studiat ...
taurash
E cam penibila intrebarea, da cum nu prea ma pricep mai bine sa fiu penibil ca o pun decat sa stau nestiutor wink.gif

So, roata de rezerva este 205/55 pe janta tabla 16".

Daca setul de iarna il am 195/65 cu janta tabla 15" si fac pana, e vreo problema daca pun roata de rezerva care o am?

Practic as merge cu 3 roti 195/65/15 si una 205/55/16.

Eu nu prea vad sncer care ar fi problema, intrucat diametrul total al rotilor ar trebui sa fie acelasi: 65+15" sau 55+16".

Sau este diferit?
MBZ
jante pe 15 tabla

35 Euro+tva/bucata

anvelopa iarna Vredstein wintrac sau Quatrac 2 sau Snowtrac

intre 70-90Euro +tva / bucata (cu tot cu reducere si montaj) care te tin max 4 sezoane de iarna la parametrii maximi dupa care imbatranesc...

tu decizi
norisss
Sunt mai nou pe aici.Ma intereseaza si pe mine jantele de tabla pe 15'.De unde pot sa le iau?
VladSoare
QUOTE
So, roata de rezerva este 205/55 pe janta tabla 16\".  
Daca setul de iarna il am 195/65 cu janta tabla 15\" si fac pana, e vreo problema daca pun roata de rezerva care o am?  
Practic as merge cu 3 roti 195/65/15 si una 205/55/16.

Daca sint echivalente (iar in cazul tau sint), e in regula. Si eu am rezerva pe 15 toli si rotile normale pe 17, am avut pana o data si am pus rezerva. Nici o problema.



Iarna un pneu mai ingust si cu talon mai mare e mai bun. Iar jantele, neaparat din tabla, ca alea din aliaj e pacat sa le chinui.

Vreau sa-mi cumpar pentru iarna un set de jante de tabla de 15 toli si pneuri tot de 15. Dar la Augsburg mi-au zis ca e 2,5 milioane una bucata janta de tabla pentru masina mea. :cry:
electriczbif
QUOTE


So, roata de rezerva este 205/55 pe janta tabla 16\".

Daca setul de iarna il am 195/65 cu janta tabla 15\" si fac pana, e vreo problema daca pun roata de rezerva care o am?

Practic as merge cu 3 roti 195/65/15 si una 205/55/16.

Eu nu prea vad sncer care ar fi problema, intrucat diametrul total al rotilor ar trebui sa fie acelasi: 65+15\" sau 55+16\".

Sau este diferit?


Din calculele mele (daca imi mai amintesc corect semnificatiile) diametrul rotii cu janta de 15" este de 637,5 mm iar al celei cu janta de 16" este de 631.51mm, deci diferenta de 6 mm. Diferenta ceva mai mare este la latimi (205 - 195 = 10 mm) si probabil la greutatea ansamblului janta/anvelopa. Pt. viteze mici si parcursuri scurte nu cred ca va fi problema, in fond alte masini au o roata de roaba (kind of) pe post de roata de rezerva.
taurash
pai ar rezulta din calculul tau o diferenta de 6mm intre jante, insa mai e si o diferenta de 10mm la baloane (65-55). In final Roata de rezerva ar fi per total cu un diametru de 4mm mai mic fata de celalalte roti.

Asta fara sa luam in calcul latimea jantelor si nici greutatile.
chipson78
pana la urma ideea e ca daca ai o roata diferita fata de celelalte poti sa mergi pana la vulcanizare cu ea ca sa-ti rezolvi problemele. daca nu ma insel cele care au "roata de roaba" pe post de roata de rezerva au specificat in manual un numar maxim de kilometri in care poti sa umbli cu roata aia fara sa ai problemele.
strumfuadi
taurash, 65 sau 55 reprezinta procentul din latzimea cauciucului (care e data in mm).

prin urmare, 185/65R14 (cum am io) inseamna ca (,) cauciucul are latzimea de 185 mm shi talonul este 65% din 185, nu 65mm...
electriczbif
@taurash
Nu, ce am scris acolo e diametrul total al rotilor incaltate cu pneurile respective (la ceva presiune nominala banuiesc, dracu' stie care e aia). Diferenta de diametru a jantelor este de 16" - 15" = 1" = 25,4 mm.
65 si 55 nu sunt dimensiuni in mm ci rapoarte procentuale, adica cat la suta din latimea anvelopei (195mm sau 205mm) o reprezinta talonul.
Deci talonul la cele de 205 este 205*0,55= 112,75mm iar la cele de 195 este de 195*0,65=126,75mm. Diametrul rotii este diametru_janta + 2 x talon.
(Asta ca sa demonstrez ca se poate da un raspuns complicat si inutil al o intrebare simpla wink.gif )
taurash
hai ca am inteles acu

cateodata e mai clar raspunsu complicat dar complet :wink:
MBZ
strumfuadi zice bine, pricum nu va mai rupeti integratele calculand una si alta ...:

http://www.yokohamatire.in.th/tire_model/v.../v550_size.html



http://www.205gti.com/techtyrecalc.htm



categoric poti merge cu rezerva chiar de`i mai mica, dar nu foarte mult.
electriczbif
QUOTE
strumfuadi zice bine, pricum nu va mai rupeti integratele calculand una si alta ...:

http://www.yokohamatire.in.th/tire_model/v.../v550_size.html


Eh, am gresit cu 0,5 respectiv cu 2,5mm. Probabil ca astia de la yokohama nu le umfla asa de tare. Cat despre integrate, sunt ok, daca nu le pui la treaba din cand in cand ruginesc wink.gif
Forte
Ma gandesc destul de serios sa-mi pun anvelope de iarna. Vreau sa stiu parerea voastra despre anvelopele de iarna? Merg si pe aceasta vreme sau numai sub 0 grade si (sau) zapada? Merg si pe ploaie?



Eu am pe masina Continental 205/60/16 (rulate 45000km) si am gasit anelope Nokian 215/55/16 pentru iarna. Din punct de vedere al dimensiunilor ar merge?
reno-k-elu
Asta i o intrebare buna pe care vroiam sa o postez si eu chiar mar interesa raspunsul . Numa Bine biggrin.gif
coocky
Cauciucuri de iarna mai late? Mie mi se pare un pic cam ciudat, dar poate ma insel.
VladSoare
S-a mai discutat despre asta. Da, pneurile de iarna sint o minunatie. Nu poti intelege ce bune sint pina cind nu le vezi in actiune. Nici eu n-am crezut la inceput, dar sint intr-adevar extraordinare.

Merg bine de pe la vreo 10 grade in jos. Si peste 10 grade merg, insa se tocesc foarte repede, iar vara risca sa explodeze la viteze mari.

Sint foarte bune pentru vremea asta. Poti sa le pui de pe-acum.



Daca pneurile tale standard sint 205/60R16, nu te-as sfatui sa-ti iei pneuri de 215, chiar daca diametrul total este echivalent. In primul rind, suspensia este optimizata pentru anumite latimi de pneuri (vezi in manualul masinii ce variante sint recomandate; daca exista si vreuna de 215, atunci e OK). In al doilea rind, pe asfalt uscat sint mai bune pneurile late, dar pe ploaie sau zapada sint mai bune pneurile inguste. Deci daca pe asfalt mergi cu 205, pe zapada eu ti-as recomanda 195 (vezi insa in manual daca 195 e OK; daca nu, atunci ramii la 205).
SorinV
pneurile de iarna ar trebui sa fie mai putin late decat cele de vara ! suprafata e contact este mai mica dar forta de frecare este mai mare !
VladSoare
Nope. E invers. Pneurile inguste se infunda in zapada, pe cind alea late aluneca pe deasupra. Pneurile late sint ca niste schiuri.

Forta de frecare totala este aceeasi, insa la pneurile late este "imprastiata" pe o suprafata mai mare, pe cind la pneurile inguste este mai concentrata.

De-aia posesorii de Tico sint incintati de cit de bine se descurca ei iarna chiar si cu pneuri de vara.
David
Si eu ma gandesc in fiecare toamna la investitia in cauciucuri de iarna, dar pana acum intodeauna s-a gasit ceva in viata cu prioritate mai mare si nu s-au alocat banii.

Eu daca cumpar un set de cauciucuri de iarna vreau sa fie pe un set de jenti separate fiindca dauneaza la cauciuc demontarile, plus cine stie cum le echilibreaza, ....

Cauciuc + jeanta ar fi o investitie destul de mare pe care nimeni nu-ti va plati cand vinzi masina.
MBZ
Daaa, categoric mai inguste, sa TAIE zapada si zloata nu s-o TASEZE sau sa o IMPINGA...

Plus ca cele mai inguste sunt mai bune si impotriva la alunecarea laterala
AlexV
idem mbz si mijulsef, pneurile de iarna trebuie sa fie cat mai inguste, dimensiunea cea mai mica specificata de producatorul masinii. scrie pe mai multe siteuri de producatori de anvelope.



eu o sa imi iau anvelope Semperit (continental) cu jante de 14.
demisonat
bun si daca se infunda in zapada cand vreau sa plek de pe loc ????

Da de gheata si ma angajez la deblocat masini din zapada ....

Si pe polei gheata care e diferenta fata de cele obisnuite?
Fanu
pit82... n-o sa-ti vina sa crezi...

Si mai ales tu, ca ai diesel, vei fi avantajat de curba de cuplu.

Am urcat iarna trecuta cu un amic, 5 intr-un Symbol dCi, la Busteni - pe unde nici cu gandul nu gandesti...

Anvelope de iarna Michelin Alpin.
neo871
stie careva unde gasesc si io niste cauciuri de iarna 185/55/15?
MBZ
Depinde de care vrei, de performanta , medii sau low level?

Incearca la APCO Romania in Romexpo, au Vredestein si HI si ME performance la preturi bune, si inclusiv din cele cu tinte pentru gheata si polei dar care sunt usor mai scumpe, dar ai de unde alege.
AlexV
eu am gasit doar urmatoarele:

toyo s950 parca 84 euro +tva la polyinvest

michlen alpine 111 +tva la canoma.
chipson78
alex, cred ca preturile se refera la pereche, nu?
MBZ
Nu la pereche ci la bucata, si sunt preturi bune, ca ali mele sunt pret de lista 156+TVA :shock: , noroc ca am prins promotie+reducere de clent fidel da le`am loat cu 80+TVA / bucata, si ma refer la vredstein snowtrac2
AlexV
da, pretul este pe bucata.

eu am ales varianta cu jante de 14 si caucucuri kormoran 175/65/r14. initial am ales semperit dar importatorul mi-a recomandat astea ca fiind mult mai bune deoarece cu semperitul au avut probleme.
norisss
Mi-am pus si eu Kormoran 195/65/15 la 2.300.000 bucata.Daca le-ati vazut , astea au o forma mai aparte, adica suprafata de rulare este ingustata fata de un 195/65/15 clasic,ceea ce cred ca pe zapada va duce la un comportament satisfacator.Abia astept sa le testez.
Forte
205/60/16 nu gasesc nimic, doar 205/55/16.



Dati-mi si mie niste site-uri pentru anvelope.
Fanu
205/60 R 16 nu cred ca vei gasi pe anvelope de iarna. Singurul produs mai apropiat care stiu ca se face pe aceasta dimensiune este Vredenstein Quatrac (anvelope all-season).

Sfatul meu este sa-ti iei 205/55 R 16. Aceste pneuri sunt in definitia standard pentru Laguna II numai in Romania. In Franta ele sunt echipate cu 205/55 R 16, asa ca nu e bai.
Forte
Eu am gasit Nokian 215/55 R16 la 111Euro, dar am inteles ca sunt prea late, in schimb pretul este SUPER!



Atunci 205/55 R 16 ce-mi recomandati?



Ce inseamna litera V, T sau H? Stiu ca este un indice de viteza, dar nu stiu la fiecare indice care este viteza maxima. Exista anvelope de iarna cu V?
Fanu
Indici de viteza pentru anvelope:



R - 170 km/h

S - 180 km/h

T - 190 km/h

H - 210 km/h

V - 240 km/h

W - 270 km/h

Y - 300 km/h

ZR - peste 240 km/h



Scuza-ma, dar iarna... ce-ti trebuie V?

Be realistic.
dorin
eu mi-am luat Sava eskimo s3 175/65 R14 la 1.775.000 bucata, cu montaj si echilibrare incluse (schimbat si valve)

Astept cu interes iarna :twisted:
Forte
Asa cum am zis mai sus ... nu stiam vitezele pentru fiecare tip. Asa ca se intelege ca pentru iarna merge orice tip ca oricum nu ai cum sa mergi cu astfel de viteze.

------------------------------------------------------------------------------------

De marti, 16 noiembrie 2004 autostrada Bucuresti - Cta a va fi functionala pe portiunea : Bucuresti - Drajna (in jur de 100km). Sper ca aceasta autosdrada sa fie 100% functionala si iarna!
AlexV
gata, mi-am pus cauciucurile, eu am semperit de 14 si pe megane kormoran de 15.
Bob
Pareri despre Matador MP56 Silika? Are cineva, a incercat cineva?
Fanu
Forte, fii atent:



Am vazut azi Good Year Ultra Grip GW3 de iarna, 205/60 R 16 92 H.

Poti cauta asa ceva.
Forte
Pirelli Winter SnowSport

205 60 R 16 TL 92 H 143Euro + TVA



Ce stiti de acest model?
danielh
Am primit un pliant de la COM NICO SERV cu oferta de anvelope. Printre altele se ofera BF-Goodrich 195/65 R15 WINTER G GO cu 2.900.000 lei. Stiti ceva despre ele?
Doc
Urat arata clio cu jantele alea de tabla.Nu ai niste capace???
zeze
salut.

tocmai ce-am cumparat, din Carrefour, 2 bucati Dayton. de iarna. 175/65 R14.

eram la un pas de a cumpara Sava Eskimo... insa, garantia oferita pentru Dayton...m-a convins.

3 ani fata de 1 an la Sava.

arata bine. sper sa nu am belele cu ele.

2 mil/buc....

e oferta. la 3 luate -> una mocca..deci ajungi la 1.5 mil buc...

deh, am vrut DOAR 2... si nu m-am mai ambalat cu reduceri si alte chestii.

desi...

stiti cate ceva despre modelul asta?

nu-mi dati din prima in cap c-ar fi de rahat sau se umplu de gālme...

3 ani, am tot timpul sa le schimb daca apar probleme.

spor.
diesel
Mi-am luat si eu ieri de la Metro Sava Easkimo S3 175/65/R14 la oferta - 1.606.000 lei. De-abia am mai gasit 4 buc. laugh.gif laugh.gif

Dar problema mea este urmatoarea: ce ma fac de jante???? Am in prezent din aliaj si as cumpara de tabla dar nu gasesc. Numai la reprezentanta Renault de la Braila are pe comanda la pretul de 2.600.000 lei cu tot cu TVA. Gasesc undeva mai ieftin jante de tabla 5,5J14?
AlexV
canoma prod srl. 14"- 37e + tva
SorinV
nu ! sunt pe bucata!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.