Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accesorii Megane ...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Vert
Un subiect de tip accesorii cred ca este bine venit.

Aici ma refer de la presuri pana sisteme de navigatie si alte alea......



Apropos ....ce presuri de cauciuc as putea pune pe un Sedan si de unde pot sa le iau? :?:
Vert
Si-a luat cineva pana acum porbagaj de pus pe acoperis?????/
MBZ
pai presuri de magane, la pretul de 2 milioane de la dealer, sau ceva sa se incadreze pe conturul podelei dar care este tot in jur de 1.2 milioane-1.5milioane. eu zic ca se merita cele originale, nu pentru ca scrie megane pe el ci pentru ca vin fix si in fata si in spate(spatele este din3 buc)



de portbagaj aerian nu stiu ca mie`mi ajunge ala al ei wink.gif
Vert
cele originale costa 2,7 bulioane......... :shock: ........"e cam scumpe" nu crezi?



Nu sunt si altele care se potrivesc cu relieful de pe podea?
MBZ
la serus atata costa, 2 milioane, am luat eu azi pentru un meg 2 hb nou
Vert
Nu sunt diferite cele de la Sedan cu cele de la HB?

De ce te intreb ... cand am facut comanda de Sedan ....marti.....la Serus....mi-au zis 2,7 mil.
rombu
la IPSO in otopeni sunt 2.4mil alea originale

si 1.2 parca unleel ne origineale (pe care mi le-am luat_) sunt tot gri scrie megane ala din spate e din 2 da al din stanga e mailung si acopera tunelu de pe mijloc!



apropos de accesorii:

Stitzi ca aparatorile de noroi sunt accesorii???

Unele megane-uri au pe spate montate?? am vazut in general Dieseluri



ma rog mie nu mi-au pus din fabrica asa ca am scos 2.6 milpt toate 4
claus
chiar .. de curiozitate, poate stie cineva cam cat costa un set de huse original pentru masinuta .. ca mi-e asa o lene sa ma parlamentez cu lumea de la renault ..
MBZ
QUOTE
Nu sunt diferite cele de la Sedan cu cele de la HB?

De ce te intreb ... cand am facut comanda de Sedan ....marti.....la Serus....mi-au zis  2,7 mil.


oi avea eu fata de om sarac, ca mie atat mi`au luat pe ele 2 040 000 lei(originale din 5 piese), si evident ca sunt identice pentru sedan si HB
murfi
Eu mi-am luat de cauciuc cu textil deasupra cu inscriptie Megane cu 50 si ceva de euro cu forma podelei (pe cutie le zicea 3D). Scria ca poti sa le speli cu jetul de apa cu presiune si ca sunt impermeabile.
demisonat
Ma baiti da voi de vitan nu ati auzit?

Mai bine dau un milion juma la metro pe alea cu schumi decat alea cica originale dar care la turci sunt 15 euroi.... si numa ca scrie megane.
...Roadrunner...
Eu mi-am luat unele de la Simoni ... Sincer alea de la Renault mi se neinteresante ...si foarte scumpe !
demisonat
Pai si cat ai dat pe ele sunt speciale de megane sau si alte modele.

Eu as vrea unele cu partea ridicata mai mare sa nu mai murdaresc cand pun piciorul.
...Roadrunner...
Exista si speciale pentru fiecare model ...croite adica ... da' sunt ceva mai scumpe ...undeva pe la 40Euro + TVA

Astea pe care le am eu ...sunt Universale...da' se potrivesc de minune ...si au costat 800.000 ....am prins o reducere la ele !
claus
ok, ok .. si husele mele .. originale, compatibile cu airbagurile din lateralul scaunelor fata ... ?
murfi
Salutare,



eu mi-am luat si huse de la renault, si la megane au 3 feluri cu preturi intre 110 si 210 euro (aprox ca nu mai tin minte exact) alea de 210 sunt imitatie de piele.



au toate cusatuurile identice cu cele de pe scaun si dupa ce le-am pus nici ni ziceai ca sunt huse.



QUOTE
ok, ok .. si husele mele .. originale, compatibile cu airbagurile din lateralul scaunelor fata ... ?
...Roadrunner...
Ce culoare sunt ?
murfi
QUOTE
Ce culoare sunt ?


daca te referi la huse alea de piele sunt gri, restul au cam 10 tipuri de materiale la alegere.
murfi
QUOTE
Ce culoare sunt ?


daca esti interesat pot sa-ti fac o poza cu ele. sunt destul de misto si inca nu am reusit sa le montez definitiv ca au cam 20 de bucatele si am instructiuni pe 6 pagini asa ca abia in weekend ma mai ocup. Numai pt masuta din spate au 3 bucati
...Roadrunner...
Aha ...mersi de raspuns ... ma gindeam daca sunt cumva unele negru/gri-carbon cu albastru ...
dv8
Am un Megane 2000 1.6 90cp,nu ca ar conta asta prea mult in subiect.



Mi-am cumparat pe ea 2 boxe JBL de60W rms fiecare si am zis sa mai stau putin sa-mi cumpar si casetofon. dupa un timp mi-am strans pentru un PANASONIC de8 mil. mp3/wma ... alea alea



SI AICI AM INTAMPINAT PROBLEMA...



daca imi instalez PANASONIC. nu-mi mai merge de nici o culoare SATELITUL de reglare a volumului la bord. (si vreau sa mearga)



ce solutii mi s-au oferit:



1. Cumpar un casetofon sony (ce vreau eu cu cd sau fara) dar cu optiunea de magazie de CD-uri. Dupa care schimb nustiuce la computeru de bord (4 bulioane) si prin magazie, imi bag si controlul de sunet



cost total:in jur de 10.000.000



2. sa merg la reprezentata ca fac exact acelasi lucru... moment in care am zis ca ma impusc cand au zis 15.000.000 ca si pret



3. Care defapt este intrebarea mea. Mi s-a spus ca s-ar putea sa mearga cu un cd-player de solenta. acelea au deja preinstalate comanda si ar fi compatibile... ca sa pot dupa aia sa-mi pun un cd-player sau magazie... depinde ce-mi iau. (posibil si cu un amplificator)



daca puteti sa ma ajutati cu vre-o alta solutie... va rog din suflet... plang ca merg fara sunet...



pe dacia berlina a mea aveam boxe de matiz... 120w cu totu... sad.gif





VA MULTUMESC
dorin
Citeste aici ..poate te ajuta

http://forum.reno.ro/viewtopic.php?t=294&p...der=asc&start=0
muron
QUOTE
Si-a luat cineva pana acum porbagaj de pus pe acoperis?????/


Acuma vreau sa imi iau unul si am fost la o firma si dupa o atenta cercetare a unui catalog mi s-a spus ca m-ar costa in jur de 3.300.000. Eu zic ca e mediu avand in vedere ca sunt THULE.
sorin
bare transversale pe masina=99 euro,boxa Thule 180litri=300 euro,preshuri originale gri cu inscriptia Megane pe ele=28 euro,huse scaune foarte fine ca material si se muleaza perfect pe scaune+compatibile cu airbagurile MII=45 euro.
flotl
QUOTE
bare transversale pe masina=99 euro,boxa Thule 180litri=300 euro,preshuri originale gri cu inscriptia Megane pe ele=28 euro,huse scaune foarte fine ca material si se muleaza perfect pe scaune+compatibile cu airbagurile MII=45 euro.


de unde pot lua husele la 45 EUR ?
MrMishu
QUOTE
Eu mi-am luat de cauciuc cu textil deasupra cu inscriptie Megane cu 50 si ceva de euro cu forma podelei (pe cutie le zicea 3D). Scria ca poti sa le speli cu jetul de apa cu presiune si ca sunt impermeabile.


De un le-ai luat ?
laurentiu
De niste capace ma poate ajuta careva cu vreo informatie de unde le-as putea cumpara mai ieftin. La Serus 600k/buc.!!

M-au jefuit hotii de capace!
raducu68
Am luat de la Serus covorasele de iarna pt M2 cu 1.7 milioane. Sint din cauciuc, 5 buc, made in Poland, scrie Megane pe cel de la sofer. Pe cele din tapiterie cu care a venit masina le-am scos urgent, la ce balti si noroaie sint acum in Buc. Astea din cauciuc se curata superusor si arata destul de bine. Foarte utila mi se pare bucata dintre presurile din spate, fii-mea (6 ani) numai acolo sta cu picioarele ca sa aiba vizibilitate optima in trafic laugh.gif
raducu68
Am rezolvat si problema cu magazia de CD-uri smile.gif (am pe masina versiunea basic cu mono CD si 4x15W): am gasit la Carrefour unul super elegant, negru, imitatie piele, cu fermoar si capacitate 36 discuri, Case Logic parca, 270.000 ROL. Intra la marele fix sub cotiera centrala fata. Singura problema ar fi ca incarcarea se face tot manual :wink:
Norad
Mai frate nu inteleg prea clar de aici niste chestii. Eu cand l-am intrebat pe agent de covorase mi-a zis ca sunt negre, asa ca mi-am luat unele din Vitan unele gri acceptabile si destul de ieftine. As vrea sa stiu daca exista covorase la dealeri din cauciuc care sa se potriveasca perfect ( eu oricum le-am pus peste cele textile prinse cu arici , sa inteleg ca unii dintre voi le-au scos pe astea ? )si totodata sa aiba culoarea pentru varianta Privilege (acele "greige" care il stiti). Am auzit ca ar fi unele din pasla si parca nu prea am incredere.

Mai interesat insa sunt de niste huse sau niste chestii care sa le pun pe scaune si care sa fie in ton cu echiparea Privilege. Asa ceva nu am reusit inca sa gasesc pana acum. Ar trebui sa fie macar dintr-o imitatie de piele ceva cat mai apropiata de "greige". Daca aveti ceva informatii pe aeasta tema ( parca auzisem ca sunt si unii care pot face pe comanda ) dati-mi-le si mie va rog, ca sunt cam in ceata si trebuie sa gasesc o solutie pentru a intretine tapiteria asta in mod rezonabil.
strumfuadi
QUOTE
... As vrea sa stiu  daca exista  covorase la dealeri din cauciuc  care sa se potriveasca perfect...


laugh.gif totzi dealerii au capul din cauciuc, din pacate...
raducu68
QUOTE
As vrea sa stiu  daca exista  covorase la dealeri din cauciuc  care sa se potriveasca perfect  ( eu oricum le-am pus peste cele textile prinse cu arici , sa inteleg ca unii dintre voi le-au scos pe astea ? )si  totodata sa aiba culoarea pentru varianta  Privilege (acele \"greige\" care il stiti). Am auzit ca ar fi unele din pasla si parca nu prea am incredere.



Citeste ce am scris mai sus, covorase cauciuc speciale pt Megane2, 5 buc, 1.7 milioane la Serus. Pe cele textile le-am scos, nu-mi trebuie 7 rinduri de covorase. De potrivit, evident ca se potrivesc perfect. Culoarea insa nu e nici pe departe acel "greige", e un gri albastrui relativ ok ca aspect.
Norad
Daca erau "greige" mai mergea sa dau 1.7 milioane pe ele , dar asa nu mai prea isi mai merita banii, din punctul meu de vedere. Pe ale mele am dat de 3 ori mai putin, chiar daca se potrivesc acceptabil in fata , iar in spate perfect (acopera inclusiv spatiul din mijloc, asta nu e mare smecherie la multe seturi am vazut chestia asta ), iar in ceea ce priveste CD-Wallet-ul, pot spune cu mana pe inima ca e egal cu zero in timpul mersului ( si eu mi-am luat unul metalic cu 12 CD de vreo 2 luni ). Practic nu poti schimba un CD decat daca opresti masina, asa ca mai bune mi se par citeva carcase slim, care in plus incap si in buzunarul inchis din portiera.

Mai interesat as fi de niste huse sau ceva adecvat macar pentru scaunele din fata , dar se pare ca nu sunt sanse.

In ceea ce priveste cauciucul smile.gif eu inclin sa cred ca e mai degraba latex smile.gif))) , pentru ca clientii sa fie cat mai satisfacuti smile.gif))))))) , avand in vedere ca asta e un slogan in vanzari.
raducu68
important la covorasele din cauciuc e sa protejeze de noroiul care e din belsug in perioada asta. de-aia am si dat 1.7 mil, nu de fitze, ci ca sa acopere perfect suprafata "vulnerabila", mai ales la sofer.
alexnet
QUOTE(raducu68 @ Feb 21 2005, 11:34 AM)

Citeste ce am scris mai sus, covorase cauciuc speciale pt Megane2, 5 buc, 1.7 milioane la Serus. Pe cele textile le-am scos, nu-mi trebuie 7 rinduri de covorase. De potrivit, evident ca se potrivesc perfect. Culoarea insa nu e nici pe departe acel "greige", e un gri albastrui relativ ok ca aspect.

Am o intrebare raducu, presurile au vre-un sistem de fixare sau ceva sa nu se stranga sub pedale (cum fac cele primite de mine cadou de la Cobalcescu) ?
raducu68
Nu au, insa fiind destul de groase (si implicit grele tongue.gif ) si avind exact forma pedalierului, nu prea au cum sa se miste. In plus exista pe dedesubt, deci pe suprafata de contact cu mocheta, niste "tzepisori" din cauciuc care ajuta la fixare.
Nicotine
Eu am dat 2.4 milioane pe aparatori noroi fata-spate(bavete)"Boutique Renault" . Am dat mult ? Ca nu le-am luat de la dealer Renault.
Estetic vin impecabil; practic sincer n-am observat diferente.
joao_jilberto
QUOTE(Nicotine @ Aug 23 2005, 05:35 PM)
Eu am dat 2.4 milioane pe aparatori noroi fata-spate(bavete)"Boutique Renault" . Am dat mult ? Ca nu le-am luat de la dealer Renault.
Estetic vin impecabil; practic sincer n-am observat diferente.

nicotine, sa ai grija cu bavetele la gropi, borduri, denivelari etc....se pot sparge.
eu am covorase din cauciuc, simple, cadou de la dealer (mach1), ceva asemanator cu oferta metro, carrefour, fara sistem de prindere/tzepi, si citeodata presul de la sofer "vine" peste pedala de ambreiaj, ma enerveaza la culme treaba asta. eu zic ca astea de cauciuc sint cele mai practice in mizeria din buk. merg pe la dealeri, sa vad ce ofera.
Solon
800000 mii din Cora.Cauciuc gros cu tepi pe spate pentru aderenta.Acopera un pic si din pedala fixa din stanga.
Lex Luthor
Covorase Image, 700.000 lei vechi, din Vitan.
Cauciuc moale si gros, cu tepi pe spate sa se fixeze in mocheta. Culoare Bej-galbui (merge de minune la Privilege). Se decupeaza un pic din ele si vin foarte bine in Megane (au inclusiv o parte care acopera partea centrala din spate).
Am mai vazut acum unele transparente la OMV, la 1.200.000 setul. Interesante, dar mi s-au parut un pic cam rigide.
Solon
Le-am vazut si eu pe alea transparente de la OMV.Foarte misto ideea.Mi s-au parut cam scumpe.
La masina lui taicamiu am cumparat cauciuc la metru si l-am taiat cum am vrut si a iesit foarte misto.E mai greu la spalatorie sa la scoata baietii,dar in rest mocheta e impecabila.
kZan
Covorase primite bonus de la IPSO. Ma deranjeaza ca nu sunt foarte aderente si dupa ceva timp ajunge la pedale si ma jeneaza.
Solon
Cumpara altele.Iti spun din proprie experienta ca o sa te cocosezi tot tragand presul ala care are prostul obicei sa se urce pe ambreiaj.
Nicotine
A si am uitat si covorase de origine negre de la Serus 178 RON in iunie 2005. Cele originale vin ok dar nu prea acopera toata mocheta bejulie si deci jegul intra.
whitesorcerer12
da covorase din vitan ce au fratilor?
Solon
Jegul oricum intra mad.gif , poti sa ai cele mai mari presuri din lume tot degeaba.
Nu vrei sa intre jegul nu deschizi masina smile.gif .
Cat priveste presurile din Vitan sunt ok dar sunt multi tepari pe acolo
glumetu
TIP: cineva care vinde piese Daewoo (dar poseda un Megane2) mi-a zis ca se potrivesc foarte bine covorasele de Espero (parca 55 RON setul). Daca încearca cineva, sa ne zica si noua wink.gif
casper
apropo de covorase, astia de la cobalcescu mi-au dat si mie covorase. mai bine nu mi le dadea si imi luam io unele calumea. astea sunt de logan si nu sunt bune de nimic, pe langa faptul ca nu acopera in intregime mocheta acum s-au tocit-rupt dreptul calcaiului si imi intra noroi pe acolo, fix pe mocheta. nu stiu daca le-au inlocuit pe alea originale, pentruca altcineva a luat de a ei masina (dar pe firma) si ia dat covorase originale, io zic ca sunt neshte magari cu m mare de tipar ingrosat
rkillera
Stiu ca exista ca accesoriu o plasa care se prinde in portbagaj peste bagaje ca sa nu mai fuga in toate partile.

Are cineva? E usor de folosit? Cat costa (am gasit niste preturi ciudate pe forum - 3, 6 mil)?

Stiti daca se pot pune ceva carlige de care sa prinzi o plasa, doua?
rkillera
Tocmai am dat un search pe google dupa carlige ancorare portbagaj.
Am gasit numai skoda si volkswagen.
Or fi patentat inventia astia laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.